Nedim Şener

Dink cinayeti davasında tetikçi ve arkasındaki karanlık güç FETÖ’cüler ilk kez aynı salonda

6 Aralık 2023
EMNİYET ve Jandarma İstihbarat içindeki Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri; Türk Silahlı Kuvvetleri, ‘Atatürkçü’, ‘Ulusalcı’ kesimi hedef alan Ergenekon kumpasını başlatmak için 2006 ve 2007 yıllarında azınlıklara yönelik, her aşamasını takip ettikleri bir dizi cinayete yol verdiler.

5 Şubat 2006’da Rahip Santoro cinayetini, 18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi katliamı, 19 Ocak 2007 günü de Hrant Dink suikastı izledi. Öldürülenlerin tamamı Emniyet İstihbarat Başkanlığı içinde “Sağ terör ve azınlıkları” takip eden C Şubesi’nin başında olan, daha sonra Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını yöneten FETÖ’cü Ali Fuat Yılmazer’in kurduğu yasadışı C5 Şubesi’nin de yakın takibindeydi. Emniyet İstihbarat Başkanı ise, FETÖ’cü Ramazan Akyürek’ti. İlginçtir FETÖ’cü istihbaratçıların rolü olduğu ortaya çıkan ve 25 Mart 2009’da şüpheli bir helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da ‘sağ terör örgütlerini’ takip eden bu yasadışı büro tarafından izleniyordu.

Ergenekon ve Balyoz dahil kumpas operasyonları boyunca Emniyet istihbarat Dairesi Başkanı olan Ramazan Akyürek, Rahip Santaro’nun 5 Şubat 2006’da öldürülmesi ve gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili planlamanın yapıldığı dönemde, Trabzon’da İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmıştı.


Ali Fuat Yılmazer - Ramazan Akyürek - Ogün Samast

SANTORO, DİNK CİNAYETİNİN PROVASIDIR

Biri Trabzon’da işlenen diğeri Trabzon’da planlanıp İstanbul’da gerçekleştirilen cinayetlerin ortak yanları, öldüren ve öldürülen kişilerin FETÖ’nün kontrolündeki Emniyet İstihbarat tarafından takip edilmeleri, katillerin de 18 yaştan küçük olması, kullanılan silahların kaynaklarının da meçhul olmasıydı. Santoro’yu öldüren katil Oğuzhan Akdin 16, Dink’i öldüren Ogün Samast 17 yaşındaydı. 5 Şubat 2006’daki Rahip Santoro cinayeti, amaç ve yöntem başta olmak üzere her yönüyle 19 Ocak 2007’de öldürülen Hrant Dink cinayetinin provasıydı.

FETÖ’cülerin yönettiği Emniyet İstihbarat içinde kurdukları yasadışı C5 Şubesi, hem katilleri hem de maktulleri takip ediyordu. Amaçları, azınlıklara ve hıristiyanlara yönelik yol verdikleri cinayetler üzerinden Ergenekon kumpasını başlatmaktı. Nitekim her iki cinayet sonrası, adeta “av ile avcıyı takip eden” Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek başta olmak üzere FETÖ’cü istihbaratçılar büyük bir delil karartma sürecine girerken, özellikle kullandıkları gazeteciler üzerinden “Ergenekon Terör Örgütü” algısı oluşturdular.

FETÖ’cüler sadece emniyet ve medyada değil yargıda da

Yazının Devamını Oku

CHP’li Özel’in bir aylık karnesi

4 Aralık 2023
'Değişim: 0 ' Namus Sözü Tutma: 0 'Önseçim: 0 'El Öpme: 5...

MANİSA’da yaşadığı mahallesinde delege bile seçilemeyen Özgür Özel, 2009 ve 2019 yerel seçimlerinde Manisa Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimleri kaybetti.

Buna karşın milletvekili olduktan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu ve yıllarca CHP Grup Başkan vekilliği yaparken Kılıçdaroğlu’nun 2010’dan itibaren aldığı 13 seçim mağlubiyetinin baş sorumlusu idi.

14 Mayıs seçimlerinden sonra Kılıçdaroğlu’nun istifasını isteyenler için, “AK Partili ya da Cumhur İttifakı trolü çıkar” diyen Özgür Özel, kısa süre sonra Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna talip olduğunu açıkladı.

“Değişim” diyerek yola çıkan, ileride çok tartışma konusu olacak Ekrem İmamoğlu’nun desteği ile koltuğa oturan Özgür Özel, parti yönetimi gibi politik olarak da Kılıçdaroğlu’ndan hiç farkı olmadığını kısa sürede gösterdi.

PKK/HEDEP’LE TEZKEREYE HAYIR

Türkiye’nin Irak ve Suriye’de PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü ile mücadele için TBMM’den geçmesi gerekli tezkereye 2015, 2017 ve 2019’da evet oyu veren Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP, 2021 olduğu gibi 2023 yılında hayır oyu verdi. Türkiye’nin sınır ötesinde terörle mücadelesine hayır oyu veren CHP, Libya tezkeresine de ret oyu vermişti. Özgür Özel’in genel başkan olması sonrası CHP grubu geçen hafta TBMM gündemine gelen yeni Libya tezkeresine de “hayır” diyerek bir değişiklik olmadığını gösterdi.

ÖNSEÇİM İÇİN NAMUS ŞEREF SÖZÜNÜ YUTTU

Ekrem İmamoğlu’

Yazının Devamını Oku

Değişen koltuğuna oturan, değişmeyen şey; PKK’nın siyasi kolu ile işbirliği

1 Aralık 2023
Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kanatları altında CHP Genel Başkanlığı koltuğuna “değişim” diye oturdu.

Propaganda kitapçığında, milletvekili, belediye başkanı ve belediye meclis adaylarının belirlenmesinde önseçim yapılacağını vaat etti, 4 Kasım kurultayında, önseçim konusunda namus-şeref sözü verdi. Bir hafta sonra, ön seçim yerine “sonuçlarına uyulan temayül yoklaması” diye bir şey uydurarak değişimi unuttu. Böylece daha oturduğu koltuğu ısıtmadan eleştirdiği Kılıçdaroğlu’ndan farkının olmadığını gösterdi.

HEDEP BİR YANDA İP BİR YANDA

Sadece bu konuda değil; her geçen gün terör örgütü PKK’nın TBMM’deki şubesi HEDEP ve İYİ Parti ile işbirliğinde de Kılıçdaroğlu’ndan farkı olmadığını ortaya koyuyor. Dün, İYİ Parti’den istediği randevuya giden Özgür Özel, belediye seçimlerinde işbirliği talebinde bulundu.Bir yanına “milliyetçi” İYİ Parti’yi diğer yanına ise bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi kolu HEDEP’i alıp yerel seçimlerde kendince zaferle çıkmayı amaçlıyor. Yani 12 seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu’nun yaptığını tekrar ederek farklı sonuç almaya çalışıyor.

Yazının Devamını Oku

Yüzde 380 dolar faizine koşan ‘tamahkârlar’ ile ‘sahtekârların’ hikâyesi

29 Kasım 2023
TÜRKİYE, sanki ilk kez olmuş gibi günlerdir bir dolandırıcılık hikâyesini konuşuyor. Bir özel bankanın şube müdürü Seçil Erzan, adı Fatih Terim ile anılan sözde yatırım fonu üzerinden 43 milyon dolar, kimilerine göre ise 80 milyon dolara varan dolandırıcılığa imza attı.

İddialara göre futbolcu Arda Turan 7.5 milyon dolar, Selçuk İnan 1.9 milyon dolar, Muslera 500 bin dolar, Emre Belözoğlu 3.8 milyon dolar olmak üzere toplam 43 milyon dolar dolandırıldı. “Dolandırıcılık” dediğime bakmayın, aslında olan açgözlülük.

Çünkü iddianameye göre banka müdiresi Seçil Erzan, para getirenlerden bazılarına 25 gün için ABD doları bazında yüzde 10-15 ile, bazılarına ise tutara bağlı olarak yüzde 26 gibi faiz vaadinde bulunmuş. İddianameye göre bunun yıllık getirisi dolar bazında yüzde 380 gibi akıl almaz bir orana çıkıyor. Seçil Erzan işi öyle büyütmüş ki; aylık yüzde 30-40 dolar bazında faiz önermiş. Bunun mümkün olmayacağını bilmesine rağmen fahiş faiz, tamahkârkarın gözünü döndürmüş.

MİLYON DOLARLAR ÇANTALARDA

Yani bu hikâyenin kahramanları para sahibi olduğu halde hep daha fazlasını isteyen tanınmış sporcular, işadamları, hekimlerden oluşan açgözlüleri, yani tamahkârları keşfeden Seçil Erzan isimli bir sahtekârdan oluşuyor.

Milyonlarca dolar para çantalarla hiçbir kayıt olmadan banka müdiresine gönderiliyor; kimi zaman pastane köşesinde el değiştiriyor. Milyonlarca dolar çantalar içinde ne bir makbuz ne bir dekont...Tek bir resmi evrak almadan sıradan bir kâğıt parçası karşılığında elden teslim ediliyor.

Hepsi de gözü dönmüşçesine yıllık yüzde 380’i bulan dolar bazında faiz getirisi için. Elbette bu hikâyenin sonu da diğer sahtekârlar ve tamahkârlarınkinden farklı bitemezdi.

HİÇ DEĞİŞMEYEN HİKÂYE

Yazının Devamını Oku

Netanyahu’nun Arap liderleri tehdidi ve 15 Temmuz FETÖ darbesinde İsrail rolü

27 Kasım 2023
Gazze’de soykırıma girişen İsrail Başbakanı Netanyahu, tepki göstermesinler diye bölgedeki Müslüman ülkelerin liderlerini şöyle seslenmişti: “Arap liderlere şunu söylüyorum; çıkarlarınızı, iktidarınızı korumak istiyorsanız tek bir şey yapmalısınız: Sessiz kalın!”

Tehdit, Arap ülkelerine, Arap ülkelerindeki halka değil doğrudan ülkeyi yöneten liderlere, onların şahsi çıkar ve iktidarlarına yönelikti.

Netahyahu, Arap liderlerin, İsrail’in yaptığı soykırıma karşı harekete geçme veya bir operasyon olasılığına karşı bir tehdit savurmadı, sadece katliamlara “sessiz kalın” dedi.

Yani, muhalefet edilmeden tam mutabakat sağlanmış ortak bir kınama dahi yapamayan Arap liderlerden Gazze’deki soykırıma sözlü olarak dahi tepki verilmemesini istedi.

YAPTIRIMA 4 LİDERDEN RET 

10 milyona yakın nüfusu olan İsrail, tamamına yakını petrol zengini olan ve nüfusu 500 milyonu bulan Arap liderlere tehdidinden istediği sonucu da aldı. 11-12 Kasım günlerinde Riyad’da yapılan Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantısında; petrol ambargosu, İsrail uçaklarının Arap hava sahasına girememesi, tüm ilişkilerin dondurulması gibi maddelerin yer aldığı öneri Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas ve Bahreyn tarafından reddedildi. Şahsi “iktidarlarını” ve “çıkarlarını” kaybetmek istemeyen liderler, Gazze’deki soykırıma karşı tek bir adım atmazken kelimenin tam anlamıyla da sessiz kalmayı tercih ettiler.

AMBARGOCU KRAL’A SUİKAST 

Peki, “İsrail’in Arap liderlerin iktidar ve çıkarlarını yok edecek kadar gücü var mı?” sorusu akıllarda kaldı.

6 Ekim 1973’te Yom Kippur Savaşı sonrası Suudi Kralı

Yazının Devamını Oku

Siyasi acziyet ve PKK/HEDEP’e hayat öpücüğü

24 Kasım 2023
"DEĞİŞİM’ diye Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna oturan, 2010’dan itibaren geçmiş 12 seçim mağlubiyetinin ortaklarından olan Özgür Özel, 20 gün içinde CHP’de hiçbir şeyin değişmeyeceğini hatta daha da kötüye gideceğini gösterdi.

Dün Gazete Duvar isimli internet sitesine verdiği röportajda, HDP’nin PKK ile ilişkisini göz ardı ederek genellemeci bir yaklaşımla sarf ettiği şu sözler bunu gösteriyor: “‘Türkiye’de herkes eşittir ama Kürtler daha az eşittir’, ‘Kürtlere belediye başkanı seçtirmeyiz’i Kürt seçmen unutmaz. Yani kış geçer kurt yediği ayazı unutmaz, Kürt de yediği ayazı unutmaz.”

Kimsenin Kürt kökenli yurttaşları daha az eşit görmesi söz konusu değilken Özgür Özel’in bu sözleri içine düştüğü siyasi acziyeti gösteriyor.

ÖNSEÇİM VAADİ YALAN

4 Kasım’daki Kurultay’da namus şeref sözü verip, dağıttığı broşürde; “Milletvekili, belediye başkan ve meclis üyeleri adayların belirlenmesinde önseçim temel olacaktır” vaadinde bulunmasına rağmen, iki hafta sonra “Önseçim konusunda terminolojik bir fark var” diye bundan vazgeçerken, “Önseçim demeyelim sonucuna uyulacak temayül yoklaması” diye bir şey uydurup parti üyelerini aldattı. Bu Özgür Özel’in kişisel ve siyasi ahlakı tutarlılığı ile ilgili olsa da en fazla partisi üyeleri ile onu ilgilendirir.

Parti üyelerine verdiği sözleri tutmaması, muhalefet ederken abartılı ve provokatif söylemleri bir kenara, Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’nin başında olan bir kişi olarak PKK’nın siyasi kolu HEDEP ile kurmaya çalıştığı ilişki biçimi sadece parti için değil Türkiye için de tehlikeler içeriyor.

Kişisel olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun PKK/HDP ile kurduğu ilişkinin tehlikelerine zamanında dikkat çekmiştim, 31 Mart 2024’teki yerel seçim öncesi Özgür Özel’in PKK/HEDEP ile kurmaya çalıştığı ilişkinin daha da tehlikeli noktalara varacağı görülüyor.

PKK/HEDEP’LİLERLE OPERA

Bunun için ilk açık adımını, hafta içinde Kadıköy’de PKK/HEDEP’li

Yazının Devamını Oku

İsrail’in soykırımının arkasındaki sır: ‘Benjamin’in bebekleri’

22 Kasım 2023
İsrail’in, Gazze’de okul, hastane, ibadethane dahil sivillerin evlerini bombalayarak işlediği savaş suçları ve Filistinlilere uyguladığı soykırım hız kesmeden devam ederken, tüm dünya çaresizce olan biteni izlemekle kalıyor.

Ülkeler ve Birleşmiş Milletler dahil tüm uluslararası kurumlar tarihte eşi görülmemiş soykırımı durduracak çareyi bulamıyor. Bunun en önemli nedeni; Amerika Birleşik Devletleri’nin, İsrail’e suç ortaklığına varacak şekilde destek vermesi. Bir yandan da İsrail’i durduracak tek gücün ABD olduğunu söyleyenler ve diplomatik çabalarını bu alana yönlendirenler de var.

ABD YALANLARA DESTEK OLUYOR

ABD ise yalanlara dayalı İsrail’in, Gazze işgalini koşulsuz destekliyor. Bu noktada asıl üzerinde durulması gereken soru; ABD mi İsrail’i, İsrail mi ABD’yi kontrol edebilir?

7 Ekim’de başlayan Gazze işgalinin ilk anından itibaren ortaya çıkan bir gerçek var ki; İsrail ve İsrail lobisi Amerika Birleşik Devletleri’ni kontrol ediyor.

NİXON’UN İTİRAFI 

1969-1974 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı görevini yürüten Richard Nixon, bu gerçeği bundan yaklaşık 50 yıl önce şu sözlerle itiraf etmişti: “Arapların benim dış politikalarım konusunda bazı haklı şikâyetleri olsa da, onların da anlamaları gereken bir hakikat vardır ki o da, Amerika’daki Musevilerin tüm bilgilendirme ve propaganda mekanizmasını kontrol ettikleri gerçeğidir. Büyük gazetelerin, film endüstrisinin, radyo ve TV’nin, büyük şirketlerin bir güç olarak Yahudilerin elinde olduğunun nazarı dikkate alınması gerekiyor.

İsrail lobisi, dolayısıyla İsrail’in gücü 50 yıl içinde yalnızca ABD’de değil, Avrupa ülkeleri üzerinde de büyüdü. Bankacılık, finans, şirketler, gazete, radyo, televizyon ve dijital yayın olmak üzere medya ve reklam, film ve tanıtım alınanındaki hâkimiyeti ABD gibi Avrupa ülkelerini de esir almış durumda.

Yazının Devamını Oku

Katil Ogün Samast’ı hapiste ziyaret eden CHP’li Özgür Özel, Dink cinayetinde FETÖ izini silmeye mi çalışıyor?

20 Kasım 2023
CHP’li Özgür Özel, bilgisizlikten mi yoksa henüz oturduğu koltuğun sorumluluğunu hazmedememesinden midir bilinmez; önce yargı sonra da Uludere konusunda arkasını getiremediği içi boş iftiraya dayalı provokatif açıklamaları ile dikkat çekmeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu da provokatif sözler ederdi ama Özgür Özel, “Boynuz kulağı geçer” hesabı dikkat çekmek amacıyla daha sert ve daha keskin açıklamalar yapıyor. ‘Yeni’ CHP Genel başkanı olarak “hızlı bir girişle” dikkat çekme çabasını en son cumartesi günü Şişli’de, Agos gazetesi önünde sergiledi.

GAZETECİ KATİLİNİ ZİYARET 

CHP’li komisyon üyeleri olarak Veli Ağbaba ile Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ı 13 Haziran 2012’de Kandıra Cezaevi’nde ziyaret eden Özgür Özel, cuma günü bu kez Samast’ın tahliye edilmesi sonrası, cumartesi günü Agos gazetesi önünde yapılan eyleme katıldı.

Dengeleri yok;  hem “insan hakları bahanesiyle” cezaevinde hiç de zorunda olmadıkları halde gazeteci katilini ziyaret ediyorlar hem de katilin öldürdüğü gazeteci için toplantıya katılıp sessizce slogan atıyorlar.

Ancak, gazeteci Hrant Dink cinayeti konusundaki söylemleri, suikastı karartma noktasına doğru ilerliyor.  Bunun siyasete girişi ve devam eden süreçte kurduğu ilişkilerin sonucu olup olmadığını anlamak uzun sürmeyecektir.

FETÖ’YÜ GÖRMEZDEN GELİYOR

Gazeteci Hrant Dink’i 19 Ocak 2007 günü öldüren ve 22 yıl 10 ay hapis cezası verilen katil Ogün Samast, suç işlediği tarihte 18 yaşından küçük olması ve şartlı tahliye hükümlerinin uygulanması ile 15 Kasım 2023 günü tahliye edildi. Ancak Özgür Özel’in yapılan yargılamalar ve sonuçlarına değinmeden cinayet konusunda cuma ve cumartesi günleri yaptığı iki açıklamada, suikastın arkasındaki FETÖ parmağını gizlemeye çalışması artık dikkat çekiyor.

İYİ HAL RAPORU YOK

Yazının Devamını Oku