İsmail Er

Kazanma sanatı

3 Haziran 2012
GEÇMİŞ dönemlerde ay yıldızlı ekibimizin uluslararası turnuvalardan uzak kalmasını sağlayan kötü ve kalitesiz yönetimlerin bıraktığı tahribat Abdullah Avcı ile ortadan kalkıyor.

Avcı’nın büyük takım projesiyle yeniden toparlanmaya başlayan milliler, Portekiz önünde gelecek adına tüm ülkeye dün gece golleriyle harikalar yaratan Umut Bulut gibi umut verdi.
Yıllardır kalesine bile gidemediğimiz, gol dahi atamadığımız Portekiz önünde şanssızlığımızı da kırdık. Kolay değil her turnuvaya katılan, finalleri hedefleyen, büyük başarılar peşinde koşan, Ronaldo, Almeida, Pepe, Quaresma gibi yıldızları kadrosunda barındıran Portekiz’i, evinde böylesine ezmek.

Formanın değeri

Volkan büyük kaleci. Dün yine devleşti. Ronaldo’nun penaltısını kurtararak galibiyette Umut gibi büyük rol oynadı. Emre ve Arda bitmeyen enerjileri ve zekalarıyla takımımızı şahlandırdı. Hamit ve Mehmet Topal yüreklerini ortaya koyarak oynadı. Tunay, Ömer, Bekir ve Avrupa futbolunun gelecekte starı olacak Sercan ile diğerleri her geçen gün tecrübe kazanıyorlar. En önemlisi milliler, maç kazanmaya alışıyorlar.
Artık şu milli takım çatısı altında görülüyor. Ciddiyet ile gelen kazanma azmi bizi iyi yerlere taşıyacak. Abdullah Avcı, bu işin avcısı olduğunu çabuk gösterdi.
Ay yıldızlı formanın değerini iyi anlatıyor oyuncularına. Alın teri akıtmış futbolcularla zafere ulaşılacağını da her maç gösteriyor.

 

 

Yazının Devamını Oku

Savaşan takım

31 Mayıs 2012
BULGARİSTAN karşısına, tecrübesiz Gürcistan ve disiplinli Finlandiya ile yapılan hazırlık maçlarının aksine daha tempolu ve diri bir kadro çıkartan Abdullah Avcı, geçmiş dönemden çok farklı bir sistemi denedi.

Emre ve Arda gibi iki usta kramponun yönetiminde savaşan takımımızda, Alman futbol kültürü almış genç yıldızların gayretleri dikkat çekti. Türk futbolcusunun yeteneği ve yaratıcılığı dünyanın birçok ülkesindeki meslektaşlarının üzerinde. Bu yeteneklerin disipline edilmesi gerektiğinin farkında olan Avcı ve yönetimini zor bir süreç bekliyor. Ancak Avcı’nın doğru strateji ve çalışmayla 2014 Dünya Kupası Grup Elemeleri arefesi önü açık bir ekip oluşturduğuna inanmaya başladım. Türk futbolcusunun en büyük sorunu ise egoların yüksek oluşu. Törpülenmesi şart.

Orta sahamız çok zengin

Kaleci Mert beklenin çok üstünde ve akıllı. Maç tecrübesi ile ay yıldızlı kalenin vazgeçilmezi olacak. Defans hala kanayan yara. Savunma açıklar veriyor. İkinci bölgede zenginlik fışkırıyor. Emre, Arda, Nuri vazgeçilmez. Forvetimizde de bireysel yetenekli futbolcular var. Sercan Sararer her an pozisyon buldu, rakip defansta tehlike oluşturdu. Burak Yılmaz ise oyuna girdiğinde klasını attığı nefis golle süsledi. Türk Milli Takımı, Avusturya’daki uyum kampında pes etmeyen, koşan ve savaşan bir ekip görüntüsü verdi.

Yazının Devamını Oku

Avcı havayı değiştirdi

30 Mayıs 2012
TÜRKİYE, Teknik Direktör Abdullah Avcı yönetiminde Avusturya'da yaptığı üçüncü hazırlık maçında Bulgaristan'ı 2-0 yenerken alkışlanırken çöken ve biten ruhu da geri getirdi

Tecrübesiz ve genç Gürcistan ile disiplinli Finlandiya ile yapılan hazırlık maçlarının aksine daha tempolu ve diri bir kadro çıkartan Abdullah Avcı'nın sistemi geçmiş dönemden çok farklıydı.

Emre Belözoğlu, Nuri, Burak ve Arda gibi dört usta kramponun yönetiminde savaşan, Alman futbol kültürü alan genç yıldızların gayretleri inanılmazdı.

Avcı tarafından seçilen gençler Avrupa'da yetişmenin farkını fark ettirdiler. Türk futbolcusunun beceri yeteneği ve yaratıcılığı dünyanın birçok ülkesindeki meslektaşlarının çok çok üstünde. Önemli olan bu yeteneklerin disipline edilmesinin farkında olan Abdullah Avcı ve yönetimini bundan böyle zor bir süreç bekliyor

Bulgaristan Milli takımı önündeki ilk on birde, Süper ligde yer alan Mert Günok, Bekir İrtegün ve İsmail Köybaşı’nın dışındaki 8 oyuncu Avrupa standartlarında yetişmenin rahatlığıyla farklarını fark ettirdiler ve keyif verdiler. Milli takımda ilk kez müthiş oynayan ve Köybaşı’nın sakatlanması Türk futbolu için önemli kayıp. Kısa sürede iyileşip takımda yerini alır.

Avcı'nın doğru strateji ve çalışmayla 2014 Dünya Kupası Grup Elemeleri öncesi önü açık bir ekip oluşturduğuna inanmaya başladım. Türk futbolcusunun en büyük sorunu egoların yüksek oluşu. Törpülenmesi şart. Bu olay futbolcu profilini tamamen olumsuz yönde etkiliyor.

Birinci bölge defans hala kanayan yara. Serdar Kurtuluş’un esas bölgesi orta alan olmasına rağmen defansta inançlıydı. Bekir ve Ömer Toprak  ve Hasan Ali Kaldırım verilen göreve oturamıyor. Defansın tecrübeye ihtiyacı var.

EKSİKLİK GİDERİLMELİ

Milli takımın Gürcistan, Finlandiya ve Bulgaristan karşılaşmalarında oyun disiplini yerleşmesi zaman alacak. Tüm bölgelerde takım savunması çok zayıf savunma yapmasını bilmiyor.

Yazının Devamını Oku

Abdullah hoca formülü bulmalı

27 Mayıs 2012

Teknik Direktör Abdullah Avcı, cesaret insanı zafere, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ölüme götürür felsefesini ilke edinmiş ama düşünce ile sahaya yansıma birbirine zıt. Milli maç öncesi izlediğimiz mücadelede İsviçre, Almanya'yı 56 yıl sonra yendi. Her iki takım da genç jenerasyona şans verdi. Fakat Türk Milli Takımı'nın, onların oynadığı futbolla uzaktan yakından alakaları yok! Yanından bile geçmemiş. Türk Milli Takımı, bireysel özellikleri olan oyuncuların yapacağı çabaların sonunda hedefe gitmeyi hastalık haline getirmiş. Takım kurgusu nedense oluşturulmuyor. Abdullah Avcı'nın bu sıkıntıya çare bulacağına eminim.

Milli Takımın Hiddink döneminden kalan defans arızasının kırıntılarını onarmak Abdullah Avcı için epey zaman alacak. Rakip kontrataklarda kitlenen Bekir ve Semih'in tecrübe kazanmak için çok çalışması gerek ya da Abdullah hoca alternatif arayışını sürdürecek.

Finlandiya üç atak yaptı üç gol buldu. Sahanın her yerinde yer aldı! Milli Takım defansında yer alan tecrübesiz isimler ise çaresizdi.

Milli Takıma veda eden Rüştü yüzde yüz gollük bir pozisyonu kurtarırken boşta kalan topu Bekir ve Semih göz markajı ile izledi, Eremenko golünü attı. Üç golde de Ay Yıldızlı defans hata yaptı! Orta sahanın lideri Emre ve Arda organizasyonlarında ustalıklarını sergilediler. Hamit'in yapacağı organizasyonları bekler olduk. Üç futbolcunun ağırlığına ya da tekniklerine, diğerlerimi yetişemiyor anlamış değilim.

Gürcistan'dan daha güçlü kontrollü bir Finlandiya izledik.

Beraberlik golünde Arda'nın imzası vardı. Zamanlamasını çok iyi ayarlayan Burak klasına yakışır plase vuruşla beraberlik skorunu yakalarken Emre Belözoğlu takım sevincini kaleci Rüştü ile paylaşılmasını sağladı. Galibiyet golünde de sahanın yıldızı Arda'nın ustalığı ortaya çıktı. Burak Avrupa'dan akıp gelen tribünleri süsleyen taraftarları sevindiren galibiyet golünü kafa vuruşu ile gerçekleştirdi

Salzburg Red Bull Arena Stadında Abdullah Avcı zafere ulaşılacak formülleri bir an önce bulmalı. Denemelere devam. Türk futbolseverler ulusal turnuvalarda savaşan, koşan ve gole giden yürekler izlemeli. Kadronun daha çok değişmesi gerek.

EKSİKLER

Yazının Devamını Oku

Umut verdiler

25 Mayıs 2012
ABDULLAH Avcı, “Hedef 2014” sloganıyla çıktığı yolda, gençlerle tecrübeli isimleri kaynaştırmayı hedeflemiş.

Kadroyu tamamen yenilemek yerine eskilerle yenileri bir potada eritmeyi hedeflemiş Avcı. Genç gurbetçiler, özellikle ilk 45 dakikada oldukça etkiliydi.

İlk golün asistini yapan Sercan Sararer, geçen sezon Bundesliga 2’de Fürth formasıyla adından söz ettirmişti. Tayfur Havutçu Beşiktaş’ı çalıştırırken onu çok istemişti. F.Bahçe ve G.Saray’ın da bu oyuncuyu takip ettirdiğini biliyoruz. Gökhan Töre’nin aşırı güveni hata yapmasına neden oluyor. İsmail Köybaşı, Serdar Kurtuluş, Nuri Şahin ise takımın en etkili isimleri olarak göze çarptı.

Daha yolun başı

 Milli takımın Volkan ve Rüştü’den sonra tek sağlam kalecisi Cenk, sakatlanınca genç Mert’e gün doğdu. O da 87. dakikada yaptığı muhteşem kurtarışla “Bu takımda ben de varım” mesajı verdi. Gürcistan bizim ayarımızda bir takım değil. Hamit, Nuri ve Selçuk’un golleriyle sonuca giden ay yıldızlıların gerçek görüntüsünü ilerleyen günlerde göreceğiz.

Uzun ve yorucu lig maratonunun ardından yapılan ilk hazırlık maçında iyi bir görüntü verdi ay yıldızlılar. Abdullah Avcı’nın gençleri gelecek için umut verdi. Umut ediyoruz ki, bu takım zoru başarıp 2014 Dünya Kupası’na katılacaktır.

Yazının Devamını Oku

Demirören'in şampiyonları!

23 Mayıs 2012
Yıldırım Demirören'in bıraktığı ve halen sponsor olduğu Milangaz Beşiktaş tarihinde ilk kez basketbolda büyük başarılara imza atıyor.

Euro Challenge kupasını Türkiye ye getirerek Avrupada adından söz ettiren Siyah beyazlı takıma Dünyanın en iyi basketbolcularını getiren ve taraftarlara mutlulukla birlikte zaferler yaşatan Demirören ailesine teşekkürler.

 

Hentbolda yaşanan şampiyonluğun ardından basketbolda devam eden kıvılcım tüm taraftarları birlik beraberliğe kenetledi. Göreve kısa süre içinde gelen Fikret Orman ve yönetimi Demirören ailesinin sponsorluğundaki basketbolda gurur gecesi yaşarken sponsorların katkısının değerini yakından şahit oldular. Orman ve yönetimi mutlu ve gururluydu çünkü kendilerinden önce görev yapan yönetimin bıraktığı mirasın gelecek nesillere anlatılacak önemli olay olduğunu hissettiler

 

Taraftar topluluğu basketboldaki nezaketi ve saygıyı futbolda gösteremezler miydi! Takıma sahip çıkmanın tek yolunun tüm kalplerin birleşmekten geçtiğini basketbolda herkes anladı.

 

Beşiktaş Basketbol takımına eski yönetimde olmasına rağmen yüreğini ortaya koyarak çalışan ve hizmetini sürdüren unvan koltuk düşünmeden mücadelesini sürdüren yönetimde olmamasına rağmen elini değil vücudunu taşın altına sokan Şeref Yalçın'a taraftarların teşekkür borcu var. Geçmiş dönemlerde yönetimlerde yer alıp da ortalıktan kaybolanlar unutulmadı.

 

Yazının Devamını Oku

Kahraman Rüştü

12 Ocak 2012
İNÖNÜ Stadı tribünlerine dün gece gelen bir avuç kadın taraftarın bitmeyen enerjileri, 30 bin erkek taraftara bedeldi. Baskın ve tempoluydular ve takımlarını da maç sonuna kadar tam anlamıyla desteklediler. Helal olsun onlara.

Beşiktaş, Bank Asya 1. Lig 10’uncusu Gaziantep BŞB karşısında zorlandı. Veli’nin tesadüf, Fernandes’in ise usta işi golleriyle tur vizesini alırken sahadaki sistem karmaşası göze batıyordu.
Tek santrforlu sistem hangi kalitedeki oyuncularla oynanır? Bakın, Fatih Terim’e. Nasıl lider olmuş? Önce elindeki malzemeyle takımını yapmış, haddini bilmiş ve çift santrforlu sistemi belirlemiş. Beşiktaş, elindeki malzemeyle asla tek santrfor oynamaz.
Portekizli usta golcü Almeida’nın yanında ya da arkasında Mustafa Pektemek olacak. Bir de Burak Kaplan’dan kesinlikle ama kesinlikle Beşiktaş’ın çok daha fazla faydalanması gerekiyor. Futbol topu ile olan ilişkilerinde Quaresma’yı aratmayacak yeteneklere sahip.
Gençler nerede?
Gaziantep BŞB maçının, pazar akşamki Bursaspor karşılaşmasından çok daha zor olacağı belliydi. Sebep, bu kalitedeki oyuncuların konsantrasyon ve motivasyon eksikliğiydi. Kim ne yaparsa yapsın, bu maça motive etmekte zorlanırdı futbolcuları. Carvalhal’ın alt yapıya imkanlar tanımasını isterdim. Alves mehter takımına gitse, davul çalar. Bu futbolcudan, çok daha iyi yerlere gelecek hatta yıldız olacak Burak Kaplan, Muhammed Demirci ve Mertcan Demirer var. Neden oynamazlar da Alves oynar anlaşılır gibi değil.
Fernandes ve Almeida’nın oyuna girişi ile Beşiktaş gerçek takım hüviyetini ortaya çıkardı. Ancak, Rüştü Reçber dünkü maçın kahramanıyla Carvalhal’ın şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekir.
Maçın en ilginç görüntülerinde ise hakemler vardı. Yardımcının elinden bayrak ardından da Gaziantep BŞB oyuncunun müdahalesiyle Özgüç Türkalp yere düştü. Allah düşürmesin.

Yazının Devamını Oku

Abdullah Avcı ile 2014'e!

18 Kasım 2011
Hiddink'i getirmek ihanetti.

Çünkü, 75 milyonluk ülkenin Cumhuriyet tarihinde futbolda kazandığı bütün başarıların ardında hep yerli teknik adam olmuştur.

Mustafa Denizli, Fatih Terim ve özellikle Şenol Güneş döneminde yaşananlar hala belleklerde.

Türk teknik adamların başarısızlıklarını görmezden gelenler Hiddink'i getirdiler...Milyon eurolara imza attırıldı.Türk milli takımı istatistiklerde zirveden dibe indi. A milli takımı kayıp, A2 takımı ortalıkta yok, Ümit Milli takımının nerde olduğunu bilen varsa söylesin!..

Futbol Federasyonu bünyesindeki tüm takımlar iflas etmiş. Üstelik eski federasyon da futbol takımları ile aynı paralelde mali yönden zarar açıklamış!.

M.Ali Aydınlar yönetiminin yerine olsam Federasyonu zarara uğratanları  tek tek açıklar bu yüzsüzleri teşhir ederdim!..

Sonuç ne olursa olsun bazı fırsatçılar Türk futbolunun içinde bulunduğu kaosu fırsat bilip ülkemin ve Fedenasyonun parasını sokağa attılar..

Üstelik birde yanına bonusunu getirdiler Pierre Van Hoojdonk!..16 maçtan 7'sini kazandı, 5'ini kaybetti, 4'ünde berabere kaldı!..

Savcı Mehmet Berk'in böylesi olaylarda bit yeniği aramaması endişe verici bir olay!.

Yazının Devamını Oku