"Elif Doğru" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Elif Doğru" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Elif Doğru

Corona (Korona) Sendromu

7 Nisan 2020

Stres yaparak hastalığa davetiye çıkarıyoruz! 

Bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyen maddelerin başında stres geliyor. Bağışıklığımızın sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için, yeterli ve dengeli şekilde beslenmemiz, uykusuz kalmamamız, stres yapmamamız gerekiyor. 

Bu şartlar altında söylediklerim size pek mümkün gelmiyor olabilir. 

Ancak kendiniz ve sevdikleriniz için bu hastalıktan korunmak istiyorsanız öncelikle stresinizi azaltmaya çalışmalısınız. Corona (Korona) Sendromu maalesef, ölüm korkusu, yoğun kaygı, panik hali ve takıntılı düşüncelere yol açıyor. Her akşam kaygıyla, endişeli, yüreğimiz ağzımızda sağlık bakanımızın açıklamalarını dinliyoruz. 

Evet durum oldukça ciddi.

Her geçen günde vaka sayısı artıyor. Her an bizimde başımıza gelebilir diye korkuyoruz. 

Tedbirlerimizi alıyor, hijyenimize dikkat ediyor, evden çıkmamaya gayret gösteriyoruz. Tabii bir yandan da ister istemez stres yapmaya devam ediyoruz. Ancak bu kadar fazla stres hem kendi sağlığınız için hem aileniz için oldukça zararlı.

Yoğun stres yaşamamız bağışıklığımızı olumsuz etkilediği için, enfeksiyonlara karşı vücudumuz zayıf düşüyor. 

Yazının devamı...

Çin'de Boşanmalar Çoğaldı Biz Ne Yapmalıyız?

18 Mart 2020

Maalesef, durumu henüz ciddiye almayanlar da var. 

Bir an önce herkesin, en azından bireysel olarak gerekli tedbirleri alması gerekir.   

Yoğun tempoda çalışmaya alışkın olanlar için, üst üste belki de günlerce sürecek, koca bir günü evde geçiriyor olmak zorlayıcı olabilir. Hatta bazı problemleri de beraberinde getirebilir. Ancak krizi fırsata çevirebilirsiniz. Evde uzun zamandır yapmak istediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz. Örneğin, dolapların içlerini temizlemek, varsa çiçeklerle ilgilenmek, kıyafetleri, ayakkabıları, aksesuarları düzenlemek. Belki bir kek yapmak. Daha önce vaktiniz olmadığı için, yapmayı tercih etmediğiniz yemekleri, tatlıları yapmayı deneyebilirsiniz.     

Özellikle evli çiftlerin tüm günü aynı çatı altında geçiriyor olması bir süre sonra üstü örtülmüş sorunların gün yüzüne çıkmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda tartışmaktansa sorunları tek tek ele alabilir ve çözüme kavuşturabilirsiniz. 

Aynı evi uzun süre paylaşan çiftler birbirlerine psikolojik açıdan daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Bu dönemde tartışmaların olmaması için mutlaka  günün belli saatleri eşlerin kendilerine özel zaman ayırmaları gerekir. Bu süre zarfında evin farklı bölümlerinde ayrı vakit geçirmeniz devamlı birbirinizi görmüyor olmanız aranızdaki ilişkiyi taze tutacaktır.

Bir hobi edinebilir, kitap okuyabilir, film seyredebilir, yemek veya ev işi yapabilirsiniz. Burada ki asıl amaç kendinize özel vakit yaratarak ruhunuzu ve psikolojinizi yenilemenizdir. 

Eşlerin birbirilerinin duygusal açıdan ihtiyaçlarını karşılıyor olmaları, anlayış göstermeleri, güven vermeleri, sevgi ve şefkatle paylaşımlarda bulunmaları bu süreci olumlu bir şekilde atlatmalarını sağlayacaktır. 

Evde Geçirdiğiniz Zamanları Nasıl Verimli Hale Getirebilirsiniz?

Yazının devamı...

Corona (Korona) Virüsünün İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

12 Mart 2020

Fakat Sağlık Bakanımızın son açıklamasından sonra, ülkemizde de paniğe yol açıp, psikolojik açıdan daha önemli bir durum almıştır.

Özellikle sosyal medyanın kullanım sıklığına bakıldığında, insanların sürekli salgın hakkında doğru yanlış birçok bilgiye maruz kaldığını görebiliyoruz. Konu hakkında paylaşılan görseller ve yazılan yazılar insanlar üzerinde yüksek düzeyde stres, korku, panik ve endişe uyandırırken; fobiler, uyku problemleri, beslenme sorunları ve obsesif düşünceler gibi rahatsızlıkların artmasına sebep oldu.

Böylece kalabalık ortamlara girmekten kaçınma, toplu taşımaları kullanmaya korkma ve işine odaklanamama gibi davranışlar gün geçtikçe, ileri boyutlara varmaya başladı. Hatta işini evden takip edebilenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Mümkün olduğunca evden çıkmamaya gayret gösteriliyor. Sonuç olarak insanlar günlük rutinlerini sürdürmekte zorlanıyor ve bu durum her gün daha da artarak devam edecek gibi gözüküyor.

Hem sosyal, hem eğitim hem de iş hayatı gittikçe zorlaşıyor. Bir yandan bir kesim de bunlara aldırmadan yaşamına kaldığı yerden devam ediyor.

Peki hangisi doğru?

Gerçekten hayatımıza bu kadar kısıtlamalar getirmemiz psikolojimizi olumsuz etkiler mi?

Paniğe kapılmalı mıyız?

Sakin mi olmalıyız?

Yazının devamı...
Elif Doğru Kimdir?

Elif Doğru