Hacizli Leon

Antalya’da sahibinin borcu nedeniyle haczedilen Leon adlı 4 yaşındaki Fransız bulldog cinsi köpeği Şisli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kurtardı.

Haberin Devamı

Geçen haftanın belki de en çok okunan haberi bu oldu. Sahibesinin; “borç eşimin borcu neden köpeğimi aldılar?” feryadını televizyon haberlerinde izlediğimde ‘yok canım, bir yanlışlık var, düzeltilir hemen’ dedim.
5199 sayılı hayvanları koruma kanun ve yönetmeliğince “ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları, sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler” maddesini biliyordum çünkü.
Empati yaptım hemen. Eşimin veya benim borcumu ödeyemediğimizde kedimiz, köpeğimiz haciz edilir veya bizim yerimize hapis cezasına çarptırılır ise ne yaparız?
Çocuğunuz, eşiniz, anneniz, babanız sizin yerinize alındığında ne hisseder ve ne yaparsınız? Ben de onu yaparım.
Empati yaptım dedim ya. Hemen ‘kimlerden yardım alabilirim’ listesini çıkardım. Ama etkili, yetkili kişiler olmalıydı. Kanunla yasaklanmış olmasına rağmen bir avukat köpeği hacizle alabiliyorsa arkamızın sağlam olması gerekiyor dedim. Ne demek ise arkası sağlam!!!!
YÜZLERİNE BAKAMADIM
Sonra bunları düşünüp planladığım için çok utandım kendimden. Hukuk devletinde yaşayan bir birey olarak kedimin, köpeğimin hayvanları koruma kanun ve yönetmeliğince haciz edilemeyeceğini bilmeme rağmen arka yolları düşündüğüm için.
Kedimin, köpeğimin yüzüne bakamadım bir süre. Sanki göz göze geldiğimizde “hey sen ne biçim planlar yapıyorsun, beni kanunlara rağmen koruyamayacaksan kim koruyacak, nasıl bir sahipsin” der gibi bakacaklarından korktum. (sahip kelimesi genel tanım olduğu için üzülerek kullanıyorum) ‘Canın sahibi insan olmaz’a inanıyorum. Leon’un ne kadar korkmuş, paniklemiş ve üzgün olacağını bildiğim için de kalbim sıkıştı.
Evini evcil hayvanlar ile paylaşanlar beni çok iyi anlayacaklardır. Sevgi, saygı, bağlılık, sadakat, fedakarlık, üzüntü, korku duygularını paylaşmamız için bizim kelimelere ihtiyacımız yoktur. Bir bakış, bir duruş, bir dokunuş, bir ses yeterlidir bizlere. Bu arada bilmeyenler için söylemeliyim ki onlarca hatta yüzlerce kelimeleri de anlarlar.
Sonra çiftlik hayvanları aklıma geldi. Evet maalesef onlar mal idi ve hayatları haciz edilebilirdi.

BİLGİ:

Haberin Devamı

TİCARİ amaç ile bakılmayan hayvanlar haciz edilemez. Eğer cahil bir avukata denk gelir iseniz 7 iş gününde icra hakimliğine itiraz etmeniz gerekiyor. Etmez iseniz haczi kabul ettiniz sayılıyormuş. Borçluya baskı yapmak için yasayı ihlal ederek haciz işlemimi yaptıran avukat mesleki yetkisini kötüye kullandığından dolayı HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonı tarafından ilgili kurumlara şikayet edilmiştir. .

Yazarın Tüm Yazıları