Bugün neler oldu?

Resmi Tatil

Güncelleme Tarihi:

Resmi Tatil haberleri sayfasında Resmi Tatil hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6741 Resmi Tatil haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Resmi tatil çok sayıda ülkede olan ve kabul edilen bir tatildir. Türkiye'de ilk resmi tatil 1923 tarihinde ortaya çıkıyor. O yıldan bugüne kadar da resmi tatiller ülkemizde yapılıyor. Resmi tatil özellikle Türkiye'de kültürel açıdan önemli olan günlerde yapılmaktadır. Resmi tatil ne demek? Türkiye'de resmi tatil günleri hakkında tüm bilgileri sizin için derledik.

Türkiye'de resmi tatil adı altında kutlanan ilk tatil 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'dır. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen bir yasayla 1 Mayıs resmi tatil edilmiştir.

Resmi Tatil Nedir?

Resmi tatil, herhangi bir ülkede devlet tarafından kamu kuruluşlarının ve okulların tatil edildiği kısa dönem. Resmi tatil dini, milli ya da bir devlete kültürel olarak kalmış önemli günlerde olmaktadır. Resmi tatiller özel kuruluşları etkilememektedir. Resmi tatiller yapıldığı ülkelerde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca resmi tatillerin süresi genellikle 1 ila 5 gün uzunluğundadır.

Türkiye'de Resmi Tatil Günleri Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de resmi tatiller vardır. Türk kültürüne ait günler, İslami bayramlar, milli bayramlarımız olmak üzere çok sayıda resmi tatil vardır. Bu resmi tatil günleri güncel olarak şu şekildedir;

1- 1 Ocak Yılbaşı

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

3- 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

4- Ramazan Bayramı

5- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

6- 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

7- Kurban Bayramı

8- 30 Ağustos Zafer Bayramı

9- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak sıralanır.

Türkiye'de Bulunan Resmi Tatillerin Anlamı Nedir?

Türkiye'de kutlanan genel resmi günleri, ulusal bayramlar, dini bayramlar ve milli bayramlar vardır. Bu önemli günlerin hepsi Türkiye için önemli günlerden meydana gelir. Her bir resmi tatilin anlamı farklıdır. Resmi tatillerin anlamları ve önemleri şu şekilde sıralanmaktadır;

1- 1 Ocak Yılbaşı: Yeni yılın ilk günüdür. Bugün Türkiye'de resmi tatil olarak kutlanır. Genel resmi tatil olarak kutlama yapılır.

2- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 1920 yılında TBMM'nin açılması Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Bu Türkiye'nin milli bayramıdır. Bugün hem meclis açılmıştır hem de Mustafa Kemal Atatürk çocuklara bayram hediye etmiştir.

3- 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü: İşçiler için düzenlenmiş bir bayramdır. Türkiye'de işçi bayramı olarak geçmektedir. Genel resmi tatil günü olarak kutlanır.

4- Ramazan Bayramı: Ramazan bayramının tam günü bu değildir. Ramazan bayramı yıl içinde ramazan ayından sonra yapılan bayramdır. Türkiye'de dini bayram olarak kutlanır. Toplamda üç gün süren bir resmi tatili vardır.

5- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkması ve gençlere bayram armağan edilmesi.

6- 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü: 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sırasında vatan için ölenler içindir. Sivil, şehit ve polisler için anma günü olarak kutlanan bir resmi tatildir. Genel tatil olarak kutlanır.

6- Kurban Bayramı: Bu bayram Türkiye'nin dini bayramıdır. Tam günü bu değildir, değişkenlik göstermektedir. Kurban bayramı dört gün süren resmi tatili vardır. Bu bayramda insanlar kurban keserler. Bu nedenle adı kurban bayramı olarak geçer.

8- 30 Ağustos Zafer Bayramı: Türkiye'nin Türk Kurtuluş Savaşı'ndan zaferle ayrılması, zafer kazanmasıdır. Türkiye'de milli bayram olarak kutlanır.

9- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: 1923 yılında cumhuriyetin ilan edilmesi ile Türkiye'ye kazandırılmış bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı gündür. Ulusal bayram olarak kutlanır. Cumhuriyet bayramında resmi tatil 28 Ekim günü öğleden sonra başlamaktadır.

Resmi Tatil haberleri

DAHA FAZLA #RESMİ TATİL HABERLERİ

Resmi Tatil’a ait tüm site haberleri