Erkan Çelebi: Ayda 150 kw-saat harcama, günde 5 kw-saate dönüştü

Erkan ÇELEBİ

Elektrik dağıtım şirketleri yüzde 50 zamlı tarifeyi 150 kilowatsaati aşmayan abonelere de uyguluyor. Bunu da Tedaş'ın aylık 150 kilowatsaati günlük 5 kilowatsaate dönüştüren kararına bağlıyor. Bunun sonucunda da faturasında 130 kilowatsaat harcama gözüken aboneler de zamlı tarifeden nasibini alabiliyor.

TEDAŞ'ın ayda 150 kilowatsaat'i aşan elektrik tüketimine yüzde 50 zam kararı uygulamada, günde 5 kilowatsaate dönüştü. Bu da, 150 kilowatsaati doldurmayan aboneleri bile zamlı tarifeye sokuyor. Elektrik tüketimi 130 kilowatsaat olan abeneler dahi zamlı tarife üzerinden ödeme yapmak zorunda kalıyor.

1 Ağustos 2000 tarihinden itibaren elektrik tüketimi aylık 150 kilowatsaati aşan aboneler, yüzde 50 zamlı tarife uygulamasından etkileniyorlar. Dört kişilik bir ailenin aylık 120 kilowatsaat ortalama elektrik tükettiği göz önüne alınarak başlatılan yeni uygulama, aylık 150 kilowatsaati aşan abonelerin aştıkları her kilowatsaat için yüzde 50 daha fazla ödemelerini içeriyordu.

GÜNDE 5 KİLOWATSAAT

Ancak, bu karar uygulamada değişti. Aylık 150 kilowatsaat, günde 5 kilowatsaate dönüştürüldü. Elektrik dağıtım şirketleri abonelerin faturalarını düzenlerken, aylık tüketimlerini değil, günlük tüketimlerini dikkate almaya başladı. Buna gerekçe olarak da Tedaş Yönetim Kurulu'nun aldığı karar gösterildi. Tüm elektrik dağıtım şirketlerine bir yazı gönderen Tedaş, zamlı tarifenin aylık harcama üzerinden değil, günlük harcama üzerinden yapılmasını istedi. Ancak, elektrik dağıtım şirketlerine bildirilen bu karar kamuoyuna açıklanmadı.

Bu da, 150 kilowatsaatin altında elektrik tüketmesine rağmen zamlı tarifeden etkilenen abonelerin tepkisine yol açtı. Aboneler, gönderilen faturalarda her ay farklı elektrik tüketim miktarlarının zamlı tarifeden nasibini aldı. Kimi ay 140, kimi ayda 130 kilowatsaatlik harcamaları üzerinden zamlı tarifeye girdi.

Arkadaşımız Zeliha Aslan, abonelerin şikayeti üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aktaş ve Boğaziçi Elektrik yetkilileriyle görüştü. Aktaş ve Boğaziçi Elektrik yetkilileri, faturalandırmayı aylık 150 kilowatsaat yerine günlük 5 kilowatsaat üzerinden yapmalarının nedenini Tedaş'ın aldığı karara bağladı. Bunun sonucunda, günde 5 kilowatsaatten fazla elektrik tüketen abonelere zamlı tarife üzerinden fatura çıkarıldığını söyleyen yetkililer, ‘‘İlk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısını belirliyor, bunu da günlük 5 kilowatsaatle çarparak, normal tarife üzerinden faturalandırıyoruz. Aşan kısma da yüzde 50 zamlı tarifeyi uyguluyoruz’’ dediler

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri de uygulamayı doğrulayarak, ‘‘Ağustos 2000 tarihinden itibaren aylık 150 kilowatsaati aşan tüketimlerde, aşılan her bir kilowatsaat için yüzde 50 zamlı tarife uygulamasına geçildi. Bu uygulama, mesken abonelerinin elektrik tüketimlerinde tasarrufa yöneltilmeleri ve enerji darboğazının aşılması amacıyla başlatıldı. Şikayet konusu olan dağıtım şirketlerinin faturalarının da alınan karara uygun olarak düzenlendiği anlaşılmıştır’’ dediler.

Telsim’den ayrılmak pahalıya patladı

TELSİM'in bahar kampanyasından yararlanarak aldığı telefonun hattını bir yıl dolmadan kapatınca, 143 milyon 100 bin lira ceza ödemek zorunda kaldı. Okuyucularımızdan Arzu Oturak, temmuz ayında aldığı Telsim hattını geçtiğimiz günlerde iptal ettirip, Turkcell hazır karta geçti. Bir süre sonra Telsim'den 143 milyon 100 bin liralık bir fatura aldı. Telsim'i aradığında, faturanın, hattı 1 yıl dolmadan kapattığı için gönderildiğini öğrendi. Konuyla ilgili olarak Telsim yetkilileriyle görüştük. Yetkililer, ‘‘Bahar kampanyasından yararlanan abonelerimiz hattı bir yıl kullanacaklarına dair taahhütname imzaladılar. Bu taahhütnamede herhangi bir nedenden dolayı 12 ay içinde hatlarını iptal etmeleri ya da üçüncü şahıslara devretmeleri durumunda abonelik sözleşmesinde belirtilen tutarlar ve 200 dolar ceza ödemeleri gerektiği yer alıyor’’ dediler.

Turkcell’in Sim Plus'ı her telefonda çalışmıyor

TURKCELL'in standart sim kartlarına oranla daha fazla fonksiyon içeren Sim Plus kartları tüm cep telefonlarıyla çalışmıyor. Sim Plus'ı kullanabilmek için son bir yıl içinde üretilen cep telefonlarına sahip olmak gerekiyor. Okuyucularımızdan Dilek Kral'ın başvurusu üzerine görüştüğümüz Turkcell yetkilileri, Sim Plus'ın sadece STK uyumlu ve Faz II+ olarak sınıflandırılan, son bir yılda piyasaya çıkan ve bundan sonra üretilecek tüm cep telefonlarında kullanılabildiğine dikkat çektiler. Yetkililer, ‘‘Standart Turkcell sim kartından daha geliştirilmiş ve fonksiyonel bir çeşit olan sim plus, müşterimizin kullandığı Aselsan 1999 model cep telefonuna uyum göstermiyor. Bu nedenle de bu üründen yararlanamıyor. Sim plus'ın hangi telefonlarla uyumlu çalışabildiğinin listesi internetteki sitemizde yer alıyor’’ dediler.

Yazarın Tüm Yazıları