YGS başvurusu için son gün

Güncelleme Tarihi:

YGS başvurusu için son gün
Oluşturulma Tarihi: Ocak 19, 2015 09:18

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular bu akşam (19 Ocak Pazartesi), sınav ücreti yatırma işlemi ise 20 Ocak Salı sona eriyor. Başvurusunu yapıp ücreti yatırmayan adayların başvurusu geçerli olmayacak. 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak YGS için başvuru kayıt bilgilerine bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2015-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacak.

Haberin Devamı

ÖSYM, bu yıl yaptığı yenilikle adayların mağdur edilmemesi için önce başvuruları alacağını ardından da sınav ücretlerinin yatırılacağını açıklamıştı. İlk aşama sınavı olan YGS’ye başvurular 5 Ocak’ta başladı, bu akşam (19 Ocak Pazartesi) sona erecek. Ücretler ise 20 Ocak Salı akşamına kadar yatırılabilecek.

Başvurular için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle;

2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yapan ancak, sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu henüz tamamlanmayan adayların, 20 Ocak 2015 tarihi mesai saati bitimine kadar sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları ve ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri gerekir.

Haberin Devamı

2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yaptığı halde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu tamamlanmayan adayların, süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmayan adaylar sınava alınmayacak, sınavsız geçiş hakkından da yararlanamayacaklar.

İnternet’ten bireysel başvuru yapacak adayların başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvurularının tamamlanabilmesi için sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri gerekir.

Bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapacak adayların, ÖSYM’nin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu, engelli/sağlık sorunu olan adayların ise Aday Başvuru Formu ile birlikte Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmeleri gerekiyor. Aday bilgilerinin, kısa süre içinde doğru ve eksiksiz olarak sisteme girişlerinin yapılabilmesi için bu durum önem arz ediyor.

2015-ÖSYS, YGS/LYS ile birlikte yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsıyor. 2015-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK’ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde başvuru işlemini yapmaları ve sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2015-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekiyor. Bu adaylardan başvuru süresi içinde 2015-ÖSYS başvuru işlemini yaptığı halde sınavsız geçiş ücretini yatırmayanlar, başvuruları tamamlanmadığından 2015-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmayacaklar.

Haberin Devamı

Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan YGS’ye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş ücretini yatırarak 2015-ÖSYS’ye başvurularını tamamlayan adaylar da, istedikleri takdirde başvuru süresi içinde kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGS’ye girmek için başvuru işlemini yapabilecek ve YGS sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler.
Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresi olduğu için adayların, kendilerine verilen geçici şifreyi 2015-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmesi ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmeleri gerekiyor. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalı.

Haberin Devamı

Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalı.

İnternet üzerinden bireysel başvuru işlemi, 19 Ocak 2015 tarihinde saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru işlemi ise 19 Ocak 2015 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecek.

Başvuru ücreti için 20 Ocak son gün

Başvuru ücreti ödeme işlemleri 20 Ocak'ta, bankadan ödeme yapacak adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için saat 23.59'da sona erecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmamış sayılacak.

YGS başvurusu için son gün
ÖSYM Başkanı’ndan üniversite adaylarına uyarı
YGS başvuru süresi uzatılmayacak


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!