MENÜ

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.149 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

11 adımda KYK burs başvurusu nasıl yapılır Son gün 21 Ekim

11 adımda KYK burs başvurusu nasıl yapılır? Son gün 21 Ekim!

Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen KYK burs başvurusu, öğrencilerin vereceği bilgiler dahilinde değerlendirmeye alınacak. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 11 adımda tamamlayacağı burs başvurusunun ardından süreç, taahhütname onayı ile devam edecek. KYK'nın burs başvurusu için talep edeceği aşamalarda, aile bilgileri, Ziraat Bankası kart başvurusu gibi adımlar yer alacak. Peki, KYK burs başvurusu nasıl yapılacak? İşte, adım adım detaylar

15.10.2018Gündem
KPSS DHBT sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak DHBT son başvuru tarihi ne zaman

KPSS DHBT sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak? DHBT son başvuru tarihi ne zaman?

KPSS DHBT sınavı için başvuru aşamasında son iki güne girildi. 17 Ekim tarihinde sona erecek olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) müracaat sürecinde para yatırma işleminin nereye ve nasıl yapılacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Peki, KPSS DHBT sınav ücreti nasıl yatırılır ve son başvuru tarihi nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

15.10.2018Eğitim
ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak İşte belirlenen tarih

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte belirlenen tarih

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, yüksek lisans adayları tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES sınavının ardından sonuç bekleyişi sürüyor. Peki, ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte belirlenen tarih.

15.10.2018Gündem
DGS ek tercih işlemleri için son gün ne zaman DGS boş kontenjan listesi

DGS ek tercih işlemleri için son gün ne zaman? DGS boş kontenjan listesi

DGS ek tercih işlemleri için süreç devam ediyor. DGS ek tercih işlemlerini yapmaya devam eden adaylar, işlemler için son günün ne zaman olduğunu merak ediyorlar. 11 Ekim tarihinde başlayan DGS ek tercihleri için son gün tarihi belirlendi. Peki, DGS ek tercih işlemleri için son gün ne zaman? İşte, DGS boş kontenjan listesi.

14.10.2018Gündem
KPSS Önlisans sınavı için nefesler tutuldu 2018 Önlisans KPSS sınavı ne zaman

KPSS Önlisans sınavı için nefesler tutuldu! 2018 Önlisans KPSS sınavı ne zaman?

Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) farklı eğitim düzeylerine yönelik yapılan oturumları ÖSYM tarafından organize edilmeye devam ediyor. Son olarak 7 Ekim'de KPSS Ortaöğretim sınavı tamamlandı. Gözler şimdi iki yıllık üniversite mezunu vatandaşların katılım sağlayacağı KPSS Önlisans sınavının yapılacağı tarihte. Peki, KPSS Önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

13.10.2018Gündem
KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak

KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, ortaöğretim yani lise mezunu vatandaşlara yönelik düzenlenen 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı 7 Ekim'de tamamlandı. Sınav tamamlandıktan kısa bir süre sonra soru ve cevapların bir kısmı adayların erişimine açıldı. Gözler şimdi söz konusu sınavın sonuçlarının açıklanacağı tarihte. Peki, KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

13.10.2018Gündem
Sınav koordinatörleri yeniden görevlendirilebilecek

Sınav koordinatörleri yeniden görevlendirilebilecek

‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Sınav Koordinatörlükleri ve Başvuru Merkezlerinin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, iki yıllık görev süresi dolan sınav koordinatörleri ve yardımcılarından hizmetlerine ihtiyaç duyulanlar, ÖSYM tarafından yeniden görevlendirilebilecek.

13.10.2018Eğitim
ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak İşte belirlenen tarih

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte belirlenen tarih

ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, sınava katılım sağlayan yüksek lisans adayları tarafından sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. 30 Eylül Pazar günü yapılan 2018-ALES/2 sınavının sonuçları için tarih arayışı sürmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimiyle birlikte sonuçların açıklanacağı tarih belli oldu. İşte, ALES sonuçlarının açıklanacağı tarih.

12.10.2018Gündem
EKPSS tercihleri ne zaman başlayacak EKPSS tercihleri için heyecanlı bekleyiş

EKPSS tercihleri ne zaman başlayacak? EKPSS tercihleri için heyecanlı bekleyiş

2018/2 EKPSS tercihleri için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 22 Nisan'da yapılan ve sonuçları 17 Mayıs'ta açıklanan 2018 EKPSS sınavının ardından beklemede olan engelli vatandaşların güzü, ÖSYM'den gelecek haberlerde. Peki, EKPSS tercihleri ne zaman başlayacak?

12.10.2018Gündem
DHBT başvuruları için son gün ne zaman Başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

DHBT başvuruları için son gün ne zaman? Başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) başvuruları için süreç devam ediyor. Din hizmetleri alanında memur olmak isteyen adayların gireceği DHBT başvurularının geçerli olması için belirtilen başvuru ücretinin yatırılması gerekiyor. Peki, DHBT başvuruları için son gün ne zaman? Başvuru ücreti hangi bankalara yatırılacak

12.10.2018Gündem
ÖSYMden Nur Semaya darbe... 1 ayda iki farklı sonuç

ÖSYM'den Nur Sema'ya darbe... 1 ayda iki farklı sonuç

ÖSYM, Mardinli Nur Sema Demir'e 1 ayda iki farklı sonuç belgesi gönderdi. İlk belgeye göre tercih yapan Nur Sema istediği 4 yıllık üniversite yerine 18. tercihi olan 2 yıllık okula yerleştirildi. Nur Sema'nın itirazına ÖSYM 'Geç kaldın' yanıtı verdi.

12.10.2018Gündem
TUS yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... TUS sonuç sorgulama sayfası

TUS yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... TUS sonuç sorgulama sayfası

TUS yerleştirme sonuçları, Tıpta uzmanlaşmak üzere tercih işlemlerini yapan doktorların merakla araştırdığı konular arasında yer alıyordu. Aldıkları puana göre tercih işlemini tamamlayan doktorlar, ÖSYM'nin yaptığı açıklamanın ardından sonuçlarını AİS ekranı aracılığıyla öğrenebilecek. İşte, 2018 TUS 2. dönem yerleştirme sonuçları ve detaylı bilgiler

11.10.2018Gündem
KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak İşte belirlenen tarih

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte belirlenen tarih

ÖSYM tarafından 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim sınavı 7 Ekim Pazar günü tamamlandı. ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2018-KPSS (genel yetenek-genel kültür) değerlendirme işlemleri ise kasım ayında sonuçlanacak. Peki, yoğun katılımla gerçekleşen KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman, kasım ayının kaçında açıklanacak?

11.10.2018Gündem
DGS ek yerleştirme tercihleri başladı

DGS ek yerleştirme tercihleri başladı

DGS ek yerleştirme tercih işlemleri başladı. Adaylar en geç 16 Ekim'e kadar yapılabilecek.

11.10.2018Eğitim
ÖSYM KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu

ÖSYM KPSS ortaöğretim sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu

ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu 2018 KPSS ortaöğretim sınavının soruları ve cevaplarının yayımlanması ardından sonuç heyecanı başladı. Ortaöğretim düzeyinde KPSS'nin oturumu 7 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştı. Peki, yaklaşık 3 milyon memur adayının girdiği KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.10.2018Gündem
DGS ek tercihleri ne zaman kadar devam edecek DGS ek yerleştirme ücreti nereden yatırılacak

DGS ek tercihleri ne zaman kadar devam edecek? DGS ek yerleştirme ücreti nereden yatırılacak?

DGS (Dikeye Geçiş Sınavı) 2018 ek tercih süreci 11 Ekim Perşembe günü itibariyle başladı. Adaylar, online sistem üzerinden DGS tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Peki, DGS ek tercihleri ne zaman kadar devam edecek? DGS ek yerleştirme ücreti nereden yatırılacak?

11.10.2018Gündem
KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak İşte ÖSYMnin açıkladığı tarih

KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM'nin açıkladığı tarih

Ortaöğretim mezunlarına yönelik düzenlenen KPSS'nin tamamlanmasıyla birlikte gözler bu kez önlisans yani iki yıllık üniversite mezunu vatandaşların katılım sağlayacağı 2018 KPSS Önlisans sınavına çevrildi. Geçtiğimiz eylül ayında gerekli işlemleri yaparak başvurularını tamamlayan vatandaşlar, sınava yönelik hazırlıklarına devam ederken bir yandan da sınavın yapılacağı tarihi öğrenmek adına araştırma yapıyor. Peki, KPSS önlisans sınavı ne zaman?

10.10.2018Gündem
ALES/3 geç başvuru işlemleri | ALES geç başvuru ücreti ne kadar

ALES/3 geç başvuru işlemleri | ALES geç başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM'nin başvurularını süresi içinde yapamayan adaylar için aldığı "geç başvuru günü" kararı kapsamında ALES/3 yani Sonbahar Dönemi sınavına başvurmak isteyen adaylar bugün içinde başvuru yapabilecek. Bu yıl üçüncü kez yapılacak ALES sınav için geç başvuru hakkını kullanmak isteyen vatandaşlar şimdi ALES geç başvuru işlemini nasıl yapacaklarını ve geç başvuru ücretini araştırıyor. Peki, ALES geç başvurusu nasıl yapılır?

10.10.2018Gündem
DUS ve STS Diş Hekimliği sonuçları açıklandı

DUS ve STS Diş Hekimliği sonuçları açıklandı

ÖSYM, 2018- Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2018-DUS) ve Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2018-STS Diş Hekimliği) sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

9.10.2018Eğitim
En son YHGM duyuruları YHGM.gov.trden yeni duyurular

En son YHGM duyuruları! YHGM.gov.tr'den yeni duyurular

YHGM duyuruları, birçok personelin yakından takip ettiği sayfa olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü üzerinden yayımlanan duyurular çerçevesinde göreve başlama ve görev yeri değişikliği gibi birçok duyuruyu öğrenebilen bireyler, sayfa üzerindeki bilgileri sorguluyor. Peki, YHGM duyuruları arasında hangi bilgiler yer alıyor? İşte, o duyurular hakkında bazı detaylar

9.10.2018Gündem
ALES sınavı ne zaman

ALES sınavı ne zaman?

ALES sınavı, bu yılın sonuncu Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olması dolayısıyla önem arz ediyor. Akademik anlamda kariyer yapmak isteyen bireylerin katılım sağlayacağı ALES/3 Sonbahar Dönemi sınavı, kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Peki, ALES sınavı ne zaman uygulanacak? İşte, o konuyla ilgili bazı bilgiler

9.10.2018Eğitim
DUS ve STS Diş Hekimliği sonuçları açıklandı

DUS ve STS Diş Hekimliği sonuçları açıklandı

DUS ve STS Diş Hekimliği sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar, DUS ve STS sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tradresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.

9.10.2018Gündem
Gözler ÖSYM duyurusunda... KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı

Gözler ÖSYM duyurusunda... KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı?

KPSS ortaöğretim sınavının üzerinden iki gün geçmesi nedeniyle gözler ÖSYM'ye çevrildi. Bazı sorularda zorlanan ve zaman kaybeden memur adayları,şimdi heyecanla KPSS soruları ve cevaplarının erişime açılmasını bekliyor. Peki, ÖSYM'den duyuru geldi mi? KPSS soruları ve cevapları yayımlandı mı?

9.10.2018Gündem
DGS ek tercih işlemleri ne zaman başlayacak DGS boş kontenjanlar

DGS ek tercih işlemleri ne zaman başlayacak? DGS boş kontenjanlar

DGS ek tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından başlatılacak olan DGS ek tercih işlemleri için geri sayım başladı. Peki, DGS ek tercih işlemleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarih verdi mi?

8.10.2018Eğitim
KPSS ortaöğretim sorsu ve cevapları yayımlandı mı KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

KPSS ortaöğretim sorsu ve cevapları yayımlandı mı? KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS ortaöğretim sınavında adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerinden toplam 120 soru yöneltildi. ÖSYM'nin (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) 2018 takvimine göre, KPSS ortaöğretim sınavının sonuçları 8 Kasım Perşembe günü erişime açılacak. Peki, KPSS ortaöğretim soruları ve cevap anahtarı ne zaman yayımlanacak?

8.10.2018Gündem
DHBT para yatırma işlemi hangi bankaya yapılacak DHBT başvurusu nasıl alınıyor

DHBT para yatırma işlemi hangi bankaya yapılacak? DHBT başvurusu nasıl alınıyor?

DHBT başvuru ekranı erişime açıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açacağı kadrolarda görev almak isteyen vatandaşların katılım sağlaması gereken DHBT için başvurular, 9-17 Ekim tarih aralığında ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden alınmaya devam edilecek. Peki, DHBT başvurusu nasıl yapılacak? İşte, bankaya yatırılacak sınav ücreti ve konuyla ilgili merak edilen bazı bilgiler

8.10.2018Gündem
TUS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak 10 gün detayı

TUS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? 10 gün detayı

TUS yerleştirme sonuçları, Tıpta Uzmanlık Sınavına giren hekimlerin araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Puanlarının yettiği alanlarda uzmanlaşmak isteyen doktorlar, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden tercih işlemlerini gerçekleştirmişti. Peki, TUS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

8.10.2018Eğitim
DUS sonuçları ne zaman açıklanacak

DUS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2018 DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları için geri sayım devam ediyor. 2018 DUS sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilen adayların hakları yalnız ilgili sınav dönemi için geçerli olacak. Peki, DUS sonuçları ne zaman açıklanacak?

8.10.2018Gündem
YDS soruları ve cevapları erişime açıldı

YDS soruları ve cevapları erişime açıldı!

ÖSYM tarafından 9 Eylül tarihinde yurt genelinde gerçekleştirilen YDS için sorular ve cevaplar adayların erişimine açıldı. 8 Ekim Pazartesi günü saat 14.00'dan itibaren AİS şifreleriyle görüntülenebilecek olan YDS soruları ve cevapları, 18 Ekim'de erişime kapanacak. İşte, ÖSYM'nin YDS Sonbahar soruları ve cevapları

8.10.2018Eğitim
KPSSde en çok o soru zorladı... İşte KPSS yorumları

KPSS'de en çok o soru zorladı... İşte KPSS yorumları

KPSS sınavı geride kaldı ancak sınavda çıkan sorular sosyal medyanın gündeminde kalmaya devam ediyor. Ortaöğretim düzeyindeki KPSS'ye giren memur adayları, özellikle Türkçe bölümünde sorulan kafile sorusunda çok zorlandı. İşte, 7 Ekim tarihli KPSS ortaöğretim sınavıyla ilgili yapılan yorumlardan bazıları

7.10.2018Gündem
2018-ALES/2 sonuçları | ALES sonuçları ne zaman açıklanacak

2018-ALES/2 sonuçları | ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

30 Eylül Pazar günü yapılan 2018-ALES/2 sınavının sonuçlarının açıklanacağı tarih, sınava katılım sağlayan on binlerce kişi tarafından merak ediliyor. ÖSYM'nin ALES sonuç açıklama tarihi hakkında bir duyurusu olup olmadığını sorgulayan vatandaşlar, ALES sonuç açıklama tarihi hakkında kesin bilgi edinmek istiyor. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

6.10.2018Gündem
ÖSYM’den üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

ÖSYM’den üniversitelerin yabancı dil muafiyet sınavı için ön çalışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ardından kurum ön çalışma başlattı.

6.10.2018Eğitim
DGS ek tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak ÖSYM tarih verdi mi

DGS ek tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS ek tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı birçok öğrenci tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Yaklaşık 35 bin kişilik boş kontenjanın yer aldığı DGS ek yerleştirme sürecinde adaylar işlemlerin ne zaman yapılmaya başlanacağını ve boş kontenjanları merak ediyor. Peki, DGS ek tercihleri ne zaman hangi gün başlayacak? ÖSYM tarih verdi mi?

5.10.2018Gündem
KPSS önlisans sınavı ne zaman İşte ÖSYMnin açıkladığı tarih

KPSS önlisans sınavı ne zaman? İşte ÖSYM'nin açıkladığı tarih

2018 yılı içinde yapılması planlanan KPSS sınavları için süreç devam ediyor. KPSS lisans düzeyinin tamamlanması ve ortaöğretim düzeyi içinde kısa bir süre kalmasının ardından gözler KPSS'nin önlisans düzeyi için yapılacak sınavın tarihine çevrildi. Peki, KPSS önlisans sınavı ne zaman yapılacak?

5.10.2018Gündem
ÖSYMden KPSS ortaöğretim adaylarına ‘saat’ uyarısı

ÖSYM'den KPSS ortaöğretim adaylarına ‘saat’ uyarısı

ÖSYM, 7 Ekim’de yapılacak olan 2018-KPSS ortaöğretim adaylarına, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği uyarısında bulunuldu.

5.10.2018Eğitim
KPSS 2018 lisans branş sıralaması ÖSYM tarafından açıklandı... Sıralamalar nasıl öğrenilir

KPSS 2018 lisans branş sıralaması ÖSYM tarafından açıklandı... Sıralamalar nasıl öğrenilir?

ÖSYM, 2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarının erişime açıldığını duyurdu. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Peki, KPSS 2018 lisans bazında sıralamaları nasıl görüntülenir?

4.10.2018Gündem
KPSS ortaöğretim için nüfus müdürlükleri açık olacak

KPSS ortaöğretim için nüfus müdürlükleri açık olacak

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, 7 Ekim’de yapılacak 2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim’e katılacak adaylar İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri sınav günü 07.00-10.00 saatleri arasında açık tutulacak.

4.10.2018Eğitim
YDS sonuçları açıklandı

YDS sonuçları açıklandı

2018 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonbahar dönemi sınav sonuçları açıklandı.

4.10.2018Eğitim
YDS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... Baraj puanı kaç

YDS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı... Baraj puanı kaç?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nın (2018-YDS Sonbahar Dönemi) değerlendirme işlemleri tamamlandı. 9 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen YDS'nin sonuçları ÖSYM'nin günler öncesinden duyurduğu gibi bugün açıklandı. Peki, YDS baraj puanı kaç?

4.10.2018Gündem
KPSSden Ortaöğretim sınavı için nüfus müdürlüğü açıklaması Sınav giriş belgesi ekranı

KPSS'den Ortaöğretim sınavı için nüfus müdürlüğü açıklaması! Sınav giriş belgesi ekranı

KPSS sınav giriş belgesi, hafta sonu gerçekleştirilecek olan sınav öncesi merak konusu oldu. Sınav için hazırlıklarını sürdüren binlerce kişinin merakla araştırdığı KPSS sınav giriş belgeleri, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden çıktı alınabilecek. Sınav giriş belgesine ek olarak uyarıda bulunan ÖSYM, adayların mağduriyet yaşamaması adına pazar günü nüfus dairelerinin açık olacağını duyurdu. İşte, KPSS sınav giriş belgesi ve önemli açıklama hakkında bazı bilgiler

4.10.2018Gündem
ÖSYM hatırlattı: YDS sonuçları bugün açıklanacak... Saat kaçta

ÖSYM hatırlattı: YDS sonuçları bugün açıklanacak... Saat kaçta?

9 Eylül Pazar günü yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2018-YDS) sonuçları için nefesler tutuldu. ÖSYM'nin 2019 takvimine göre YDS Sonbahar Dönemi değerlendirilme işlemlerinin sonucu bugün erişime açılacak. Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. Peki, YDS sonuçları saat kaçta açıklanacak?

4.10.2018Gündem
DGS ek tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman alınacak DGS boş kontenjanlar

DGS ek tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman alınacak? DGS boş kontenjanlar

DGS ek tercihleri, ilk tercihlerle herhangi bir yere yerleşemeyen adayların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Yaklaşık 35 bin kişilik boş kontenjanın yer aldığı DGS ek yerleştirme sürecinde, adaylar tercih kılavuzu ve boş kontenjanların erişime açılmasını bekliyor. Peki, DGS ek tercih ne zaman açıklanacak? İşte, üniversitelerin açılmasıyla birlikte birçok adayı yakından ilgilendiren ek tercihler hakkında bazı bilgiler

3.10.2018Eğitim
2018 KPSS sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır KPSS sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı

2018 KPSS sınav giriş yerleri nasıl sorgulanır? KPSS sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı!

KPSS sınav giriş belgesi ile sınava girecekleri salon bilgilerini ve yerlerini öğrenecek olan öğrenciler, internet üzerinden araştırmalarına devam ediyor. Ortaöğretim düzeyinde gerçekleştirilecek olan sınavın giriş belgesini edinmek isteyen vatandaşlar, KPSS sınav yerleri sorgulamalarına başladı. Peki, memur olma hayali kuran vatandaşların katılım sağlayacağı KPSS sınav giriş yerleri nereden öğrenilebilecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

2.10.2018Gündem
YDS başvuruları ÖSYM tarafından başlatıldı YDS başvurusu nasıl yapılır

YDS başvuruları ÖSYM tarafından başlatıldı! YDS başvurusu nasıl yapılır?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin, yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) başvurular başladı. Adaylar başvurularını 10 Ekim'e kadar yapabilecek. Öte yandan başvuru ücreti de belli oldu. Peki, YDS başvurusu nasıl yapılır? YDS başvuruları ne zaman bitecek?

2.10.2018Gündem
Hazırlığı geçemeyenler için yeni program başvuruları başladı

Hazırlığı geçemeyenler için yeni program başvuruları başladı

Üniversitede hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarıyla tamamlayamayıp ilişiği kesilen öğrenciler, kendi ve başka bir üniversitede Türkçe öğretim yapan programlara yerleştirilecek. Başvurular, 2-10 Ekim arasında ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden alınacak.

2.10.2018Eğitim
ALES sonuçları ne zaman açıklanacak İşte 30 Eylül ALES soruları ve cevapları

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 30 Eylül ALES soruları ve cevapları

30 Eylül tarihli ALES soruları ve cevap anahtarının yayınlanması ardından sonuç sorgulamalara başladı. 2018-ALES/2 Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı resmi sayfası üzerinden paylaşıldı. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

2.10.2018Gündem
Tıp yine dolmadı

Tıp yine dolmadı

Ek yerleştirme sonuçlarının ardından tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık gibi gözde programlarda da boş kontenjan kaldığı ortaya çıktı. Tıpta 81, hukukta 1.066, mimarlıkta 1.773, mühendislikte 14 bin 615 kontenjan ilgi görmedi. Uzmanlara göre bunun nedeni yeni sistemde barajın adayları zorlaması. Üniversitelere yeni giriş sisteminde başarı sırası barajları genişletilmiş, hukuk 150 binden 190 bine; mühendislik 240 binden 300 bine; mimarlık 200 binden 250 bine; tıp 40 binden 50 bine yükseltilmişti.

2.10.2018Eğitim
YDS sonuç tarihi yaklaşıyor… Ne zaman açıklanacak

YDS sonuç tarihi yaklaşıyor… Ne zaman açıklanacak?

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sonuçları için nefesler tutuldu. 9 Eylül 2018 tarihinde yapılan YDS Sonbahar Dönemi sonuç tarihi ÖSYM tarafından açıklanmıştı. Takvime göre, sayılı gün kaldı. Peki, YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

1.10.2018Gündem
KPSS sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... KPSS sınav yerleri sorgulama sayfası

KPSS sınav yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... KPSS sınav yerleri sorgulama sayfası

Ortaöğretim ya da diğer bir adıyla lise KPSS için sınav giriş belgesi sorgulamalarını gerçekleştiren vatandaşlar, ÖSYM'nin yayımladığı sınav yerleri bilgilerini araştırıyor. İşte, 7 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan KPSS kapsamında çıktı alınacak olan sınav giriş belgesi hakkında bazı bilgiler

30.09.2018Gündem
ALES soruları ve cevapları ne zaman hangi gün açıklanacak ALES sonuçları için tarih belli oldu mu

ALES soruları ve cevapları ne zaman hangi gün açıklanacak? ALES sonuçları için tarih belli oldu mu?

ÖSYM'nin tamamladığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının ardından gözler ALES soruları ve cevapları aşamasına çevrildi. ALES sonuçları ve sınavın soruları konusunda sorgulamalarını gerçekleştiren vatandaşlar, araştırmalarına başladı. Peki, akademik kariyer hedefleyen vatandaşların sorguladığı ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM'den alınan bilgilere göre ALES soruları ve cevapları ile birlikte sonuçların yayımlanacağı gün bilgisi

30.09.2018Gündem