MENÜ

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.980 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı

DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı!

DGS soru ve cevapları büyük bir merakla bekleniyordu. Sonuçların açıklanmasının ardından DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü görebilecekler.

17.08.2018Gündem
2018 DGS cevap kâğıtları erişime açıldı

2018 DGS cevap kâğıtları erişime açıldı

21 Temmuz’da yapılan Dikey Geçiş Sınavına (2018-DGS) giren adayların cevap kâğıtları ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) 10 gün süreyle erişime açıldı.

17.08.2018Eğitim
Üniversite tercih sonuçları  ne zaman hangi gün açıklanacak ÖSYM tarih verdi mi

Üniversite tercih sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS tercih sonuçları için vatandaşların araştırması başladı. Üniversite hayali kuran binlerce kişinin sorguladığı tercih sonuçları, ÖSYM'nin belirlediği tarih içerisinde erişime açılacak. Peki, binlerce kişinin merakla araştırdığı üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2018 YKS tercih sonuçları ve detaylı bilgiler

17.08.2018Eğitim
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYMnin sonuçları açıklayacağı tarih

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından 22 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS lisans sınavının ardından, sınava katılım sağlayan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak ediyor. Peki, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih.

16.08.2018Gündem
DGS sonuçları açıklandı DGS tercihleri ne zaman başlıyor

DGS sonuçları açıklandı! DGS tercihleri ne zaman başlıyor?

DGS sonuçlarının açıklanmasının ardında gözler tercih dönemine çevrildi. DGS tercihleri ile okumak istedikleri bölümü listeleyecek olan vatandaşlar, bu işlemin ne zaman olacağını öğrenmek istiyor. Peki, DGS tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman erişime açılacak? İşte, birçok vatandaşın merakla araştırdığı DGS tercih kılavuzu hakkında bazı bilgiler

16.08.2018Gündem
DGS sonuçları için nefesler tutuldu DGS sonuçları ne zaman açıklanacak

DGS sonuçları için nefesler tutuldu! DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM tarafından 16 Ağustos'ta açıklanacağı duyurulan DGS sonuçlarının henüz açıklanmaması söz konusu sınava katılım sağlayan kişileri meraklandırdı. DGS sonuçlarının açıklanması hakkında ÖSYM tarafından yapılan bir açıklama olup olmadığını merak eden vatandaşlar, aramalarını yoğunlaştırdı. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM DGS sonuçlarını saat kaçta açıklayacak?

16.08.2018Gündem
YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak Tarih belli oldu mu

YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu mu?

YKS tercih sonuçları, dün tamamlanan tercih dönemininin ardından gündemdeki konu oldu. Hayallerindeki üniversiteyi ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden yaptıkları tercihlerle sıralayan adaylar, değerlendirmeninin yapılıp sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, ÖSYM YKS üniversite tercih sonuçları bilgisini ne zaman açıklayacak? İşte, binlerce kişinin merakla beklediği o süreç hakkında detaylı bilgiler

15.08.2018Eğitim
DGS sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

DGS sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih!

DGS sonuçları, birçok kişinin merakla araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Eğitimlerini 2 yıldan 4 yıla tamamlamak isteyen vatandaşların merakla araştırdığı konu olan DGS sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

14.08.2018Eğitim
ÖSYMden önemli uyarı

ÖSYM'den önemli uyarı

Üniversite sınavına giren adaylara, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemlerinin saat 23.59'da sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı uyarısı yapıldı 

14.08.2018Gündem
TUS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı

TUS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı

ÖSYM tarafından 12 Ağustos’ta düzenlenen TUS ve STS Tıp Doktorluğu temel soru kitapçığı, adayların erişimine açıldı. Sınava giren adaylar 14 Ağustos’tan itibaren 10 gün süreyle T.C kimlik numaraları ve aday şifreleriyle sorulara ve cevap anahtarına ulaşabilirler.

14.08.2018Eğitim
AÖF kayıt yenilme ne zaman başlayacak 2018 AÖF kayıt yenileme tarihi

AÖF kayıt yenilme ne zaman başlayacak? 2018 AÖF kayıt yenileme tarihi

AÖF kayıt yenileme işleminin ne zaman başlayacağı çok sayıda AÖF öğrencisinin bir numaralı gündem maddesi oldu. Üniversite eğitimine açıktan devam etmek isteyen vatandaşlar, AÖF kayıt yenileme tarihlerini kaçırmak istemiyor. Peki, AÖF kayıt yenilme ne zaman başlayacak? 2018 AÖF kayıt yenileme tarihi ne zaman?

14.08.2018Gündem
Lisansın az bilinen bölümleri: Gerontoloji, rekreasyon, aktüerya...

Lisansın az bilinen bölümleri: Gerontoloji, rekreasyon, aktüerya...

Üniversite adaylarının tercih telaşı bugün sona eriyor. Öğrenciler, saat 23.59’a kadar tercihlerini ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tamamlayacak. Süre uzatılmayacak. Adaylar, ‘2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu son kez gözden geçirirken bazı lisans programları şaşırtıyor. Sadece adayların değil, birçok insanın adını daha önce duymadığı bazı bölümler var. Gerontoloji, rekreasyon, aktüerya... 2018-2019 eğitim yılında öğrenci alacak programları ve kontenjanlarını inceleyerek, lisans dünyasının az bilinen bölümlerini derledik:

13.08.2018Eğitim
YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor... Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor... Üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

31 Temmuz'da açıklanan 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise 14 Ağustos Salı günü yani bugün saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı. Peki, üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

13.08.2018Eğitim
YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak Üniversitelere kayıt işlemi ne zaman yapılacak

YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? Üniversitelere kayıt işlemi ne zaman yapılacak?

YKS tercih sonuçları, tercih işlemleri devam ederken vatandaşların merakla araştırdığı konu oldu. YKS tercih robotu aracılığıyla hayallerindeki üniversiteyi listeleyen öğrenciler, 14 Ağustos Salı günü sona erecek olan tercih dönemi sonrasında YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sorgulamaya başladı. Peki, üniversite için geri sayıma geçen öğrencilerin sorguladığı YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak? İşte, o tarih hakkında bazı bilgiler

12.08.2018Eğitim
TUS saat kaçta başlayacak ve kaç dakika sürecek

TUS saat kaçta başlayacak ve kaç dakika sürecek?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) yarın ÖSYM tarafından yapılacak. TUS'a girecek olan vatandaşlar şimdi sınav saatlerini ve sınavın kaç dakika olacağını merak edip araştırıyor. Sınav öncesinde sınava girecek olan adaylar, sınav saatinde bir yanlışlık olmaması için kontrol amaçlı sınav saatini sorguluyorlar. Peki, TUS saat kaçta başlayacak? TUS kaç dakika sürecek?

11.08.2018Gündem
En hızlı iş bulan üniversiteler

En hızlı iş bulan üniversiteler

Kariyer ve Yetenek Yönetimi Derneği, ‘Yükseköğretim İstihdam Endeksi 2018’i yayınladı. 100 tam puanla Özyeğin, mezunlarının en hızlı iş bulduğu üniversite olurken, onu Sabancı ve Boğaziçi takip etti.

10.08.2018Eğitim
Havacılık yönetimi bölümü nedir Havacılık yönetimi taban puanları

Havacılık yönetimi bölümü nedir? Havacılık yönetimi taban puanları

ÖSYM'nin YKS tercih işlemleri sürecini başlatmasıyla birlikte bazı bölümlerin taban puanları, iş imkanları ve ders içerikleri merak konusu oldu. Havacılık sektörü alanında bir kariyer hedefleyen gençler havacılık yönetimi bölümü hakkında bilgi edinmek ve bölümün taban puanlarını öğrenmek istiyor. Peki, havacılık yönetimi bölümü nedir? Havacılık yönetimi taban puanları kaç? İşte, son dönemlerin popüler bölümü havacılık yönetimi hakkında merak edilen detaylar...

10.08.2018Gündem
2 yıllık bölümlerin taban ve tavan puanları | TYT puanıyla öğrenci alan bölümler

2 yıllık bölümlerin taban ve tavan puanları | TYT puanıyla öğrenci alan bölümler

YKS tercih işlemlerinin bitmesine sayılı günler kala henüz tercihini yapmayan yüz binlerce üniversiteli adayı, üniversite bölümlerinin taban puanlarını araştırıyor. Bu kapsamda en çok araştırılan konulardan biri de 2 yıllık olarak bilinen ön lisans bölümlerinin taban puanları oldu. ÖSYM'nin açıkladığı TYT puanı ile öğrenci kabul eden bu bölümlerin taban puanları araştırılmaya devam ediyor. İşte öğrencilerin merak ettikleri tüm detaylar...

10.08.2018Gündem
Listenizi yaparken YÖK Atlastan yararlanın

Listenizi yaparken YÖK Atlas'tan yararlanın

YKS'nin tamamlanmasının ardından gözler tercihlerde. Bu dönemde lisans ve önlisans programlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi YÖK Atlas’tan alabilirsiniz. Ancak bir uyarı; veriler YGS-LYS sistemine ait. Bu nedenle ÖSYM’nin 2018 YKS tercih kılavuzundaki bilgilerle karşılaştırmanızda yarar var. İşte platform sayesinde ulaşabileceğiniz veriler:

10.08.2018Eğitim
Tercihte bu 5 hataya dikkat

Tercihte bu 5 hataya dikkat

Üniversitelerdeki 1 milyon 68 bin 327 kontenjan için tercihler devam ediyor. Adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden işlemlerini yapıyor. Ancak bazıları farkında olmadan yaptıkları kritik hatalarla üniversite hayallerine veda edebiliyor. Tercih işlemlerinde en çok yapılan 5 hatayı derledik.

9.08.2018Eğitim
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYMnin belirlediği tarih

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'nin belirlediği tarih!

DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sınava katılım sağlayan öğrenciler tarafından araştırılmaya ve sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih sürecine başlayacak olan vatandaşlar, ÖSYM'nin yayımlayacağı kılavuzu bekleyecek. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM'nin belirlediği tarih.

9.08.2018Eğitim
YKS tercihleri devam ediyor | YKS tercih robotu nasıl kullanılır

YKS tercihleri devam ediyor | YKS tercih robotu nasıl kullanılır?

Üniversiteli adayları ve ailelerini yakından ilgilendiren YKS tercih süreci devam ediyor. YKS tercihlerini henüz yapmayan çok sayıda kişi, YKS tercihlerinin nasıl yapıldığını ve tercihler için son günün ne zaman olduğunu öğrenmek istiyor. Öte yandan, tercih yapacak kişilere büyük kolaylık sağlayan YKS tercih robotunun nasıl kullanılacağı da merak ediliyor. Peki, YKS tercihleri ne zaman bitecek? YKS tercih robotu nasıl kullanılır?

9.08.2018Gündem
ALES için geç başvuru günü

ALES için geç başvuru günü

30 Eylül’de düzenlenecek ALES için geç başvurular bugün (9 Ağustos) alınıyor. Adayların gün içinde hem başvuru işlemlerini tamamlaması hem de sınav ücreti olan 150 TL’yi ödemesi gerekiyor.

9.08.2018Eğitim
ALES başvurusu nasıl yapılır ALES geç başvuru fırsatı

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES geç başvuru fırsatı

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde tamamlanan ALES başvurularını çeşitli nedenlerle kaçırmış vatandaşlar için geç başvuru sürecini başlattı. ÖSYM'nin bu uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, 'ALES başvurusu nasıl yapılır?' sorusuna yanıt arıyor. İşte, ALES geç başvuru sürecine dair merak edilen detaylar...

9.08.2018Gündem
Gelecek bu mesleklerde

Gelecek bu mesleklerde

Üniversite tercihleri 14 Ağustos’ta bitecek. Bu yıl üniversiteye girenler, lisans veya önlisans eğitimlerinin ardından iş hayatına atılacak. Bu nedenle 2020’lerin ortalarında hangi mesleklerin önem kazanacağını bilmekte yarar var. İşte ABD’li haber sitesi ‘Business Insider’ın sıraladığı gelecek 10 yılda öne çıkacak meslekler ve ÖSYM’nin 2018 YKS programlar kılavuzunda bu alanlara ayrılan kontenjanlar:

8.08.2018Eğitim
KPSS sınav sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

KPSS sınav sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih!

KPSS sınav sonuçları, 22 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ilk sınavın ardından sorgulanmaya başlandı. Alan sınavlarının ve son olarak ÖABT sınavının tamamlanmasının ardından sorgulanan KPSS sınav sonuçları, ÖSYM'nin belirlediği tarihlerde sorgulanacak. Peki, kamu adaylarının merakla sorguladığı KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o tarih hakkında bazı bilgiler

8.08.2018Gündem
Anestezi bölümü nedir Anestezi taban puanları

Anestezi bölümü nedir? Anestezi taban puanları

ÖSYM'nin YKS tercih işlemleri sürecini başlatmasıyla birlikte bazı bölümlerin taban puanları, iş imkanları ve ders içerikleri merak konusu oldu. Sağlık sektörü alanında bir kariyer hedefleyen gençler anestezi bölümü hakkında bilgi edinmek ve bölümün taban puanlarını öğrenmek istiyor. Peki, anestezi bölümü nedir? Anestezi taban puanları kaç? İşte, son dönemlerin popüler bölümü anestezi hakkında merak edilen detaylar...

8.08.2018Gündem
YDS için geç başvuru günü

YDS için geç başvuru günü

9 Eylül’de düzenlenecek YDS için başvurular 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. Bu tarihlerde başvuruda bulunamayanlar için geç başvurular 8 Ağustos'ta alınıyor. Sınav ücretinin de aynı gün ödenmesi gerekiyor.

8.08.2018Eğitim
YKS adaylarına ‘24 tercih hakkını da kullanın’ önerisi

YKS adaylarına ‘24 tercih hakkını da kullanın’ önerisi

YKS adaylarına ‘24 tercih hakkını da kullanın’ önerisi

8.08.2018Merkez
YDS geç başvuruları ÖSYM tarafından başlatıldı YDS geç başvurusu nasıl yapılacak

YDS geç başvuruları ÖSYM tarafından başlatıldı! YDS geç başvurusu nasıl yapılacak?

Çeşitli nedenlerle belirlenen süre içinde başvuru yapamayan adaylar için YDS geç başvuru süreci başladı. Söz konusu sınav için geç başvuru imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların başvurularını bugün içinde tamamlaması gerekiyor. Peki, YDS geç başvurusu nasıl yapılır?

8.08.2018Gündem
Üniversiteye girişte fen ve sosyal bilimler yine zirvede

Üniversiteye girişte fen ve sosyal bilimler yine zirvede

ÖSYM’nin 6 Ağustos’ta yayınladığı ‘2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Değerlendirme Raporu’nda farklı okul türlerinin başarı ortalamaları da paylaşıldı.

7.08.2018Eğitim
KPSS ÖABT soruları ve cevapları yayımlandı

KPSS ÖABT soruları ve cevapları yayımlandı

5 Ağustos’ta düzenlenen 2018 KPSS ÖABT temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı. Adaylar ÖSYM’nin internet adresinden KPSS ÖABT soruları ve cevaplarını inceleyebilirler.

7.08.2018Eğitim
KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman yapılacak ÖSYM tarafından belirlenen tarih

KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM tarafından belirlenen tarih!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ) ÖSYM tarafından ortaöğretim (lise) mezunu vatandaşlara yönelik düzenlenen KPSS ortaöğretim sınavı için geç başvuru işleminin 1 Ağustos'ta tamamlanmasının ardından, gözler bu kez KPSS ortaöğretim sınavının yapılacağı tarihe çevrildi. Peki, KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman? Lise KPSS ne zaman?

7.08.2018Gündem
AÖF kayıtları ne zaman yenilenecek Açık öğretim kayıt yenileme işlemi

AÖF kayıtları ne zaman yenilenecek? Açık öğretim kayıt yenileme işlemi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) kayıt yenileme işlemlerine yönelik araştırmalar son günlerde hız kazandı. Geçtiğimiz dönem eğitim aldıkları bölüme, yeni dönemde devam edebilmek isteyen çok sayıda AÖF öğrencisi, 'AÖF kayıt yenileme ne zaman?' ve 'Açıköğretim kayıt yenileme nasıl yapılacak?' gibi sorulara yanıt arıyor. İşte, AÖF kayıt yenileme hakkında merak edilen tüm detaylar...

7.08.2018Gündem
YKS ile ilgili sıkça sorulan sorular güncellendi

YKS ile ilgili sıkça sorulan sorular güncellendi

ÖSYM tarafından daha önce yayınlanan ‘YKS Tercih ve Yerleştirme İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular’, adaylardan gelen talep üzerine güncellendi.

7.08.2018Eğitim
YKS tercih robotu nasıl kullanılır YÖKten lisans ve önlisans tercih atlası

YKS tercih robotu nasıl kullanılır? YÖK'ten lisans ve önlisans tercih atlası

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavı sonuçlarının açıklanması ardından bugün tercih süreci başlatıldı. Bu sene ilk kez uygulanan üniversite sınavıyla bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu nedenle YÖK, adayların tercih işlemini kolaylaştırmak için YKS tercih robotu hazırladı. Peki, YKS tercih robotu nasıl kullanılır?

7.08.2018Gündem
EUS başvuruları başladı… Sınav ücreti 175 TL

EUS başvuruları başladı… Sınav ücreti 175 TL

Eczacılıkta uzmanlık sınavı başvuruları başladı. Son gün ise 14 Ağustos.  Adayların bu sınava katılmak için 175 TL ödemesi gerekecek. Geç başvurularda alınacak ücret ise 265 TL olarak açıklandı.

7.08.2018Eğitim
YKS tercihleri devam ediyor...  Üniversite tercihleri için son gün ne zaman

YKS tercihleri devam ediyor... Üniversite tercihleri için son gün ne zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri 7 Ağustos 2018 tarihi itibariyle ÖSYM'nin aday işlemleri sayfası üzerinden başladı. Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin 'https://ais.osym.gov.tr' internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek. Peki, YKS tercihleri için son gün ne zaman?

7.08.2018Gündem
ÖSYM’nin YKS raporu: AYT’de ‘sosyal’de tüm soruları yapan çıkmadı

ÖSYM’nin YKS raporu: AYT’de ‘sosyal’de tüm soruları yapan çıkmadı

ÖSYM, daha önce ön değerlendirme olarak açıkladığı 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’yla (YKS) ilgili raporun son halini 8 Ağustos'ta yayınladı.

7.08.2018Eğitim
Uzmanlar: Hızlı karar vermeyin detaylı araştırın

Uzmanlar: Hızlı karar vermeyin detaylı araştırın

Üniversite tercihleri bugün başladı. Adaylar 14 Ağustos’a kadar 24 tercih yapabilecek. Bu dönemde sadece eğitim alınacak program değil, hayat boyunca yapılacak meslek de seçiliyor. Eğitim uzmanları hızlı karar verilmemesi ve mesleklerin detaylıca araştırılması gerektiği konusunda adayları uyarıyor. Ayrıca doğru tercih listesi hazırlarken dikkat edileceklerle ilgili bazı önerilerde de bulunuyor.

6.08.2018Eğitim
YKS tercihleri bugün başladı... İşte adım adım üniversite tercih süreci

YKS tercihleri bugün başladı... İşte adım adım üniversite tercih süreci

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi de başlıyor. 7 Ağustos’ta başlayacak tercih süreci 14 Ağustos’ta sona erecek. Peki kimler tercih yapma hakkına sahip, önlisans için kaç lisans için kaç puan almak gerekiyor, tercihler nereden yapılacak?

6.08.2018Eğitim
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor?

DGS sonuçlarına yönelik araştırmalar son günlerde hız kazandı. DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi heyecanla bekleyen çok sayıda vatandaş, konu hakkında ÖSYM'den yapılan bir açıklama olup olmadığını sorguluyor. Öte yandan DGS sonuçlarının yanı sıra DGS tercih işlemlerinin başlayacağı tarihte merak konusu oldu. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor?

6.08.2018Gündem
ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak KPSS ÖABT sonrası ilk yorumlar

ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak? KPSS ÖABT sonrası ilk yorumlar

Öğretmen adaylarının katılım sağladığı KPSS ÖABT sınavının tamamlanmasıyla birlikte söz konusu sınava katılım sağlayan yüz binlerce kişi, ÖSYM'nin soru ve cevapları ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Öte yandan sınav sonrası katılan kişilerin yorumları da merak ediliyor. Peki, ÖABT soruları ne zaman yayımlanacak?

5.08.2018Gündem
Bu 9 soruyu yanıtlamadan liste hazırlamayın

Bu 9 soruyu yanıtlamadan liste hazırlamayın

Tercih işlemi, bazı adaylar için bir bilmeceye dönüşebiliyor. Eğitim uzmanlarının desteğiyle üniversite tercihlerinde akıllara takılan dokuz soru ve cevabı derledik.

5.08.2018Eğitim
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak DGS tercihleri ne zaman

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercihleri ne zaman?

Ön lisans mezunlarının girebildiği ve dört yıllık lisans programlarına geçiş imkânı sağlayan 2018 DGS'nin sonuçları için geri sayım devam ediyor. Bu yıl ilk kez 81 ilde yapılan sınavın sonuçlarının ne zaman açıklanacağı çok sayıda kişi tarafından merakla araştırılıyor. Öte yandan DGS tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağı da sorgulanıyor. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercihleri ne zaman?

4.08.2018Gündem
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM tarihi açıkladı

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarihi açıkladı!

KPSS ÖABT sonuçları, sınav sonrası birçok vatandaşın araştırdığı husus oldu. 306 bin öğretmen adayının katılım sağlanmasının beklendiği sınavın ardından gözler ÖSYM'nin açıklayacağı ÖABT sonuçlarına çevrildi. Peki, toplam 75 dakika süren sınavın ardından KPSS ÖABT sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o süre. hakkında detaylı bilgiler

4.08.2018Gündem
2018 ALES başvurusu nasıl yapılır ALES başvuru ücretleri ne kadar

2018 ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES başvuru ücretleri ne kadar?

ALES başvurusu nasıl yapılır sorusu yüz binlerce yüksek lisans yapmak isteyen kişi tarafında araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı.Öğretim ve araştırma görevlisi olmak için başvurularını sürdüren vatandaşlar bir yandan da başvuru ücretlerini merak ediyor. Peki, 2018 ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES başvuru ücretleri ne kadar?

3.08.2018Gündem
ÖSYM sınavları Suşehrinde de yapılacak

ÖSYM sınavları Suşehri'nde de yapılacak 

ÖSYM sınavları Suşehri'nde de yapılacak 

3.08.2018Sivas
YKS soru ve cevapları yayımladı | ÖSYM, 10 gün süre verdi

YKS soru ve cevapları yayımladı | ÖSYM, 10 gün süre verdi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) soruları ve cevapları sonuçların ardından erişime açıldı. ÖSYM, resmi sayfası üzerinden yayımladığı duyuruyla YKS cevap kâğıtları, soruları ve aday cevapları hakkında bilgilendirmede bulundu. Duyuruya göre, YKS cevap kağıtları sadece 10 gün süreyle açık olacak, üniversite adayları bu süre zarfında cevap anahtarını görüntüleyebilecek. İşte, merak edilen detaylar...

3.08.2018Eğitim
Adaylara üniversite tercihi için tüyolar

Adaylara üniversite tercihi için tüyolar

Üniversiteye girmenin en önemli yollarından biri de doğru tercihten geçiyor.

3.08.2018Eğitim