MENÜ

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.759 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

2016 KPSSde ‘branş bazı sıralaması’ güncellendi

2016 KPSS'de ‘branş bazı sıralaması’ güncellendi 

ÖSYM, 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını güncelledi.

23.6.2018Eğitim
DGS ne zaman yapılacak ÖSYMden tarih hakkında açıklama

DGS ne zaman yapılacak? ÖSYM'den tarih hakkında açıklama

DGS ne zaman yapılacak sorusu, lisans eğitimlerini gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin araştırdığı husus oldu. ÖSYM'nin gerçekleştireceği DGS ile birlikte Ön Lisans eğitimlerini Lisans eğitimine tamamlamak isteyen binlerce kişi, konuyla ilgili araştırmalarını gerçekleştirmeye başladı. Peki, DGS ne zaman yapılacak? İşte, 2018 DGS tarihi ve sınava dair bazı bilgiler

23.6.2018Eğitim
Lise KPSS başvuruları ne zaman hangi gün başlayacak 2018 Ortaöğretim KPSS başvuruları

Lise KPSS başvuruları ne zaman hangi gün başlayacak? 2018 Ortaöğretim KPSS başvuruları

Kamuya bağlı kurumlarda devlet memuru olarak istihdam edilme hayali kuran yüz binlerce ortaöğetim (lise) mezunu vatandaş, bu yıl içinde yapılacak olan 2018 KPSS Ortaöğretim sınavının ne zaman yapılacağını ve bu sınav için başvuruların ne zaman başlayacağını sorguluyor. Peki, lise KPSS ne zaman? Lise KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? 2018 Ortaöğretim KPSS ne zaman?

21.6.2018Gündem
YKS sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... YKS sınav giriş yeri sorgulama ekranı

YKS sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından açıklandı... YKS sınav giriş yeri sorgulama ekranı

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS yerleri, ÖSYM’nin ‘adaylar işlemleri’ sayfası üzerinden erişime açıldı. Adaylar, 2018 YKS’ye gelirken yanlarında ilgili oturuma ait sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgelerini bulundurmak zorundalar. Peki, sınav yerleri bilgisinin de yer aldığı YKS sınav giriş belgesi nasıl alınır?

21.6.2018Gündem
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih sonuçları açıklandı | MSÜ tercih sonuçları

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih sonuçları açıklandı | MSÜ tercih sonuçları

2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na katılan adayların merakla beklediği tercih sonuçları dün adayların erişimine açıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar, kendi sonuçlarını nasıl öğrenebileceklerini sorguluyor. Peki, MSÜ tercih sonuçları nasıl sorgulanır?

21.6.2018Gündem
MSÜ tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak MSÜ 2018 sonuçları nereden açıklanacak

MSÜ tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? MSÜ 2018 sonuçları nereden açıklanacak?

MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) tercihinde bulunan vatandaşların beklediği gün geldi çattı. Yapılan duyuruya göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) yer almak isteyen adayları ilgilendiren Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sonuçları bugün açıklanacak. Peki, sınavı 24 Nisan ve 18 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşen MSÜ'nün tercih sonuçları saat kaçta, nereden açıklanacak?

21.6.2018Gündem
YKS giriş belgeleri açıklandı

YKS giriş belgeleri açıklandı

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS giriş belgeleri açıklandı. Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi'ne ÖSYM’nin internet sitesinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecekler.

20.6.2018Eğitim
Uzmanlardan YKS adaylarına uyarı: Her gün bir deneme sınavı çözün

Uzmanlardan YKS adaylarına uyarı: Her gün bir deneme sınavı çözün

2 milyondan fazla adayın üniversiteye girmek için yarışacağı YKS’ye sayılı günler kaldı.  30 Haziran- 1 Temmuz’da gerçekleşecek sınav için adaylara uyarılarda bulunan uzmanlar, son hafta tüm hazırlıkların tamamlanması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar ayrıca, “Her gün bir deneme sınavı çözün ve eksiklerinizi tespit edin. Denemeleri gerçek sınav saatlerinde uygulayın” diyor.

20.6.2018Eğitim
YKS adayları için yapılacaklar listesi

YKS adayları için yapılacaklar listesi

YKS adayları için yapılacaklar listesi

20.6.2018Merkez
YKS sınav yerleri açıklandı... İşte ÖSYM sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

YKS sınav yerleri açıklandı... İşte ÖSYM sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavına girecek olan adaylar, sınav yerlerinin açıklanmasını merakla bekliyorlardı. Sınav yerleri ÖSYM tarafından az önce açıklandı. ÖSYM, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş belgelerini "https://ais.osym.gov.tr/" adresinden erişime açtığını resmi adresinden duyurdu.

20.6.2018Gündem
YKS sınav yerleri ne zaman belli olacak | 2018 YKS

YKS sınav yerleri ne zaman belli olacak | 2018 YKS

YKS sınav yerleri, sınava katılım sağlayacak olan yüz binlerce öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. Tüm Türkiye genelinde bu yıl ilk defa yapılacak olan YKS sınavı için geri sayım sürmeye devam ederken, sınava girecek olan öğrencilerde sınav giriş yerlerinin açıklanmasını bekliyor. Peki, YKS ne zaman? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

19.6.2018Gündem
MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2018 MSÜ tercih sonuçları

MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 MSÜ tercih sonuçları

Geçtiğimiz hafta açıklanması beklenen MSÜ tercih sonuçlarının açıklanmaması üzerine aday öğrencilerin meraklı bekleyişi devam ediyor. MSÜ tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi öğrenmek isteyen adaylar, MSB'nin konu hakkında yaptığı açıklamayı sorguluyor. Peki, MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

19.6.2018Gündem
DGS ne zaman yapılacak İşte yeni sınav tarihi

DGS ne zaman yapılacak? İşte yeni sınav tarihi

Dikey Geçiş Sınavı'nın (DGS) ne zaman yapılacağı, sınava katılmayı planlayan vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Daha önce açıklandığı üzere 8 Temmuz tarihinde yapılması öngörülen DGS, bu tarihin erken seçim sürecine denk gelmesi nedeniyle ertelenmişti. Vatandaşlar şimdi DGS'nin yapılacağı tarihi sorguluyor. Peki, DGS ne zaman yapılacak? DGS'ye kaç gün kaldı?

19.6.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları belli oldu |  ÖSYM KPSS 2018/5 tercih sonuçları

Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları belli oldu | ÖSYM KPSS 2018/5 tercih sonuçları

Sağlık Bakanlığı 18 bin personel yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Sağlık Bakanlığı 18 bin personel için geçtiğimiz günlerde kadro açmıştı. Adayların yerleştirme başvuruları sonuçlandı ve erişime açıldı. Tercih yapan adaylar, sonuçlarına 'https://sonuc.osym.gov.tr' adresinden ulaşabilir.

19.6.2018Gündem
ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM’den önemli karar... Sınav verileri açıklanacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, başlatacakları yeni bir uygulama kapsamında, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü tezler ile kamu kurumlarındaki uzmanlık tezlerini desteklemek için verilerini paylaşacaklarını açıkladı. Özer, “Verilerimizi kullanmak isteyenler bize başvuru yapacak. Başvuruların bir takvimi olacak ve bir Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek. Başvuru takvimi, önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

18.6.2018Eğitim
YKS adayları dikkat Eğitim bilgilerini güncelleme sistemi açıldı

YKS adayları dikkat! Eğitim bilgilerini güncelleme sistemi açıldı

YKS adaylarının eğitim bilgilerini kontrol etmesi, güncellemesi ve teyit işlemleri için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi açıldı.

18.6.2018Eğitim
KPSS ne zaman yapılacak KPSSye kaç gün kaldı

KPSS ne zaman yapılacak? KPSS'ye kaç gün kaldı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenecek olan ve memur olma hayali kuran yüz binlerce vatandaşın başvuru yaptığı 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) artık sayılı günler kaldı. Başvurularını tamamlayan ve sınav için son hazırlıklarını yapan adaylar, sınavın ne zaman yapılacağını ve KPSS'ye kaç gün kaldığını sorgulamaya başladı. Peki, 2018 KPSS ne zaman? KPSS'ye kaç gün kaldı?

17.6.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı katılım sağlayan adaylar tarafından büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. 11 Haziran Pazartesi günü tamamlanan başvuru sürecinin ardından gözler, Sağlık Bakanlığı 2018/5 tercih sonuçları açıklamasına çevrildi. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

16.6.2018Gündem
YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) yerleri belli oldu mu Sınav giriş belgesi nasıl alınır

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) yerleri belli oldu mu? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemi YKS'nin ilk oturumu olan TYT için sayılı gün kaldı. ÖSYM tarafından Türkiye çapında gerçekleştirilecek olan YKS kılavuzunda belirtilen belgeleri eksik olan adaylar TYT ve AYT'ye giremeyecek. Peki YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) yerleri belli oldu mu? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

16.6.2018Gündem
MSÜ tercih sonuçları ne zaman ayın kaçında açıklanacak

MSÜ tercih sonuçları ne zaman ayın kaçında açıklanacak?

MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) tercih sonuç tarihinde değişikliğe gidildi. 2018 iş takviminde Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), tercih sonuçlarının 11 Haziran'da açıklanacağı belirtilmişti. Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi, ÖSYM’nin planlı sınav takviminde değişiklik yapılması nedeni ile sonuç tarihi ertelendi. Peki MSÜ tercih sonuçları ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?

15.6.2018Gündem
YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak 2018 YKS giriş yerleri

YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? 2018 YKS giriş yerleri

Lise eğitiminin ardından üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin katılım sağlayacağı ve bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YSK) için artık sayılı günler kaldı. Bir yandan sınava hazırlanan öğrenciler bir yandan da kendileri için oldukça önemli olan bu sınava nerede gireceklerini merak ediyor. YKS giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağını merak eden öğrenciler, konu hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

13.6.2018Gündem
Sağlık Bakanlığı 2018/5 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Sağlık Bakanlığı 2018/5 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sağlık Bakanlığı tarafından 18 bin personel alımı için 2018/5 tercih işlemleri tamamlanmıştı. 11 Haziran Pazartesi günü tamamlanan başvuru sürecinin ardından gözler, Sağlık Bakanlığı 2018/5 tercih sonuçları açıklamasına çevrildi. Peki, ÖSYM üzerinden alınan başvuruların ardından Sağlık Bakanlığı 2018/5 tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

13.6.2018Gündem
2018 KPSS için sayılı günler kaldı | KPSS ne zaman

2018 KPSS için sayılı günler kaldı | KPSS ne zaman?

2018 Lisans KPSS için başvurularını tamamlayan yüz binlerce vatandaş, sınavın yapılacağı tarihi beklemeye başladı. Bir yandan sınava hazırlanan memur adayları bir yandan da 2018 KPSS tarihini sorguluyor. Sınav tarihine göre bir çalışma planı hazırlayacak vatandaşlar, KPSS sınav tarihi hakkında ÖSYM'nin açıklamalarını sorguluyor. Peki, KPSS ne zaman? 2018 Lisans KPSS hangi tarihte yapılacak?

12.6.2018Gündem
e-YDS İngilizce başvuruları başladı

e-YDS İngilizce başvuruları başladı

ÖSYM, 8 Temmuz’da Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sınav merkezlerinde düzenlenecek e-YDS İngilizce için başvuruların başladığını açıkladı. Başvurular 28 Haziran’da sona erecek.

12.6.2018Eğitim
İSG sonuçları açıklandı 2 soru iptal edildi İtiraz nasıl yapılır

İSG sonuçları açıklandı! 2 soru iptal edildi! İtiraz nasıl yapılır?

İSG sınav sonuçları, 20 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen sınavın ardından bugün ÖSYM tarafından açıklandı. İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki yeterliliklerin test edildiğini sınav Türkiye genelinde birçok merkezde gerçekleştirilmişti. İşte, 20 Mayıs İSG 1. dönem sınav sonuçları ve detaylı bilgiler

12.6.2018Eğitim
Kaymakamlık sınavı başvurusu ne zaman 2018 Kaymakamlık sınavı

Kaymakamlık sınavı başvurusu ne zaman? 2018 Kaymakamlık sınavı

Kaymakamlık sınavı için heyecanlı bekleyiş sürerken, İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen kaymakamlık sınavı, bu yıl eylül ayında yapılacak. Peki, kaymakamlık sınavı başvurusu nasıl yapılır?

12.6.2018Eğitim
MSÜ tercih sonuçları hakkında flaş açıklama | MSB adaylara duyurdu

MSÜ tercih sonuçları hakkında flaş açıklama | MSB adaylara duyurdu

MSÜ tercih sonuçları, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte adayların beklentilerini değiştirdi. İkinci aşama olan fiziki mülakat kısmına tercih sonuçlarına göre geçiş yapacak olan adaylar, MSÜ tercih sonuçları bilgisinin ardından mülakatlara çağrılacakları tarihi öğrenecek. ÖSYM'nin gerçekleştireceği TYT ve AYT sınavlarına da katılım gösterecek olan öğrenciler, buna göre sonraki aşamaya katılım gösterecek. Peki, MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

12.6.2018Gündem
MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Milli Savunma Bakanlığından flaş açıklama

MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Savunma Bakanlığı'ndan flaş açıklama

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) bünyesindeki fakülte ve yüksek okullarda eğitim alma hayali kuran on binlerce gencin yaptığı 2018 MSÜ tercih sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. Akşam saatleri olmasına rağmen sonuçların henüz açıklanmaması adayları meraklandırdı. Öte yandan heyecanlı bekleyiş devam ederken Milli Savunma Bakanlığı'ndan ikinci aşama hakkında kritik bir açıklama geldi. Peki, MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.6.2018Gündem
Arapça ve Rusça dillerinden ilk kez e-YDS yapıldı

Arapça ve Rusça dillerinden ilk kez e-YDS yapıldı 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Arapça ve Rusça dillerinden ilk kez, elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) düzenlendi.

10.6.2018Eğitim
Sağlık Bakanlığı 30 bin personel alıyor

Sağlık Bakanlığı 30 bin personel alıyor

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, '18 bin hemşire, sağlık teknisyeni, teknikeri olmak üzere 30 meslek grubundan alım yapıyoruz. 9 bin kişi bir ay önce aldık, 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Önümüzdeki günlerde ilana çıkıyoruz, bu yıl 12 bin de doktor alıyoruz, kadromuza dahil ediyoruz.' dedi..

9.6.2018Ekonomi
ÖSYM, 2017-KPSS ÖABT’yi masaya yatırıyor

ÖSYM, 2017-KPSS ÖABT’yi masaya yatırıyor

ÖSYM'de KPSS ÖABT değerlendirme raporu ve sınava yönelik yapılabilecek iyileştirmeler konusu ele alındı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "2017-KPSS ÖABT sınavının değerlendirme raporu hazırlanıyor. Raporun ilk hali toplantıda ele alındı. Rapora son şekli önümüzdeki haftalarda verilecek ve raporu bu ay içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

8.6.2018Eğitim
Üniversitelerin yabancı dil karnesi

Üniversitelerin yabancı dil karnesi

Öğrencisine en iyi yabancı dili Boğaziçi, Koç, ODTÜ ve Galatasaray üniversiteleri öğretiyor.

8.6.2018Eğitim
YKS ve TYT ne zaman yapılacak İşte sınav süreleri

YKS ve TYT ne zaman yapılacak? İşte sınav süreleri

YKS ve TYT sınavları için heyecan dolu bekleyiş sürmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından tüm Türkiye genelinde yapılacak olan YKS ve TYT sınavları için tarihler belirlendi. TYT ve AYT olmak üzere iki bölümde gerçekleştirilecek olan YKS, tek hafta sonunda iki sınav halinde uygulanacak. Peki, YKS ve TYT ne zaman yapılacak? İşte sınav süreleri.

7.6.2018Gündem
KPSS Ön lisans ve ortaöğretim sınavı ne zaman yapılacak 2018 KPSS başvuru tarihleri

KPSS Ön lisans ve ortaöğretim sınavı ne zaman yapılacak? 2018 KPSS başvuru tarihleri

Devlete bağlı kamu kurumlarında çalışma hayali kuran milyonlarca ön lisans ve ortaöğretim(lise) mezunu, 2018 yılında yapılması planlanan 2018 KPSS Ön lisans sınavı ve 2018 KPSS Ortaöğretim sınavının ne zaman yapılacağını ve söz konusu sınavlar için başvuruların ne zaman başlayacağını merak ediyor. Konu hakkında ÖSYM'nin açıklamalarını araştıran vatandaşlar, sorularına yanıt arıyor. Peki, ön lisans KPSS ne zaman? 2018 KPSS ön lisans sınavı başvuruları ne zaman başlıyor? Lise KPSS ne zaman? 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı başvuru tarihi ne zaman?

7.6.2018Gündem
E-YDS giriş belgeleri yayınlandı

E-YDS giriş belgeleri yayınlandı

9 Haziran’da yapılacak e-YDS’nin giriş belgeleri yayınlandı. Adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden belgelere ulaşabilir.

6.6.2018Eğitim
KPSS geç başvuru süreci başladı Ödemeler nereye ve ne kadar yapılacak

KPSS geç başvuru süreci başladı! Ödemeler nereye ve ne kadar yapılacak?

KPSS geç başvuru süreci başladı. Çeşitli sebepler dolayısıyla KPSS başvurusunda bulunamayan vatandaşları yakından ilgilendiren geç başvuru süreci, ÖSYM tarafından bugün başlatıldı. Adaylar, 6 Haziran Çarşamba gün sonuna (23.59) kadar başvurularını tamamlayacak ve aynı gün içerisinde ödemelerini gerçekleştirecek. İşte, KPSS geç başvuru ödemeleri ve süreci hakkında bazı bilgiler

6.6.2018Eğitim
YKSde puan kriterleri değişti

YKS'de puan kriterleri değişti

ÖSYM, 2 milyon adayın gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puanların hesaplama kriterinde güncellemeye gitti.

5.6.2018Eğitim
DGS geç başvuruları başladı – Geç başvuru ücreti ne kadar

DGS geç başvuruları başladı – Geç başvuru ücreti ne kadar?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) geç başvuruları bugün alınıyor. Üniversitelerin iki yıllık programından mezun olup lisans eğitimine geçiş yapmak isteyen adayların gireceği DGS için verilen ek süre saat 23.59’a kadar devam edecek. Başvurunun geçerli olabilmesi için adayların belirlenen başvuru ücretini yatırması gerekiyor. Peki DGS geç başvuru ücreti ne kadar?

5.6.2018Eğitim
ALES soruları ve cevap kağıtları internette

ALES soruları ve cevap kağıtları internette

6 Mayıs’ta düzenlenen ALES ilkbahar dönemine ait sorular ve cevap kağıtları adayların erişimine açıldı.

4.6.2018Eğitim
ÖSYM, sınavlarda ilk 5 ayda 3 bine yakın soru sordu

ÖSYM, sınavlarda ilk 5 ayda 3 bine yakın soru sordu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "Bu yılın ilk beş ayında ÖSYM tarafından yapılan 16 sınava, toplam 945 bin 445 aday başvurdu. Sınavlarda 2 bin 909 soru kullanıldı, soruların hiçbiri iptal edilmedi" dedi.

4.6.2018Eğitim
KPSS-2018/5 Sağlık Bakanlığı personel alımı tercihleri başladı... İşte KPSS-2018/5 başvuru ve tercih sayfası

KPSS-2018/5 Sağlık Bakanlığı personel alımı tercihleri başladı... İşte KPSS-2018/5 başvuru ve tercih sayfası

ÖSYM, resmi sayfası üzerinden KPSS-2018/5 Sağlık Bakanlığı personel alımı için sürecin başladığını duyurdu. İnternetten tercih gönderme işlemleri, 11 Haziran 2018 tarihinde saat 23:59’da sona erecek. Tercih işlemleri, Ek’te yer alan KPSS-2018/5 Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacak.

4.6.2018Gündem
Üniversite adaylarına YKS provası

Üniversite adaylarına YKS provası

YKS'ye 1 aydan az bir süre kala gerçek sınavı aratmayan, adayların adlarına düzenlenmiş optikleriyle, üniversite sıralarında, tüm sınav kuralları dikkate alınarak yapılan deneme sınavıyla öğrenciler ter dökerken, aileleri de dışarıda onları bekledi.

3.6.2018Eğitim
DGS geç başvuruları ne zaman sona erecek DGS sınavı ne zaman yapılacak

DGS geç başvuruları ne zaman sona erecek? DGS sınavı ne zaman yapılacak?

ÖSYM, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) adayları için önemli bir hatırlatmada bulundu. 2 yıllık yerleştirme programlarından mezun olarak lisans eğitimine geçmek isteyen adaylar için düzenlenen DGS’nin 2018 başvuru tarihini kaçıranlar için geç başvuru imkanı sunuldu. Peki geç başvuru tarihi hangi gün? 2018 DGS ne zaman gerçekleşecek?

1.6.2018Gündem
Mağdur birinciye KDK müjdesi

Mağdur birinciye KDK müjdesi

KAMU Denetçiliği Kurumu (KDK), okul birinciliği e-Okul’a girilmediği için üniversiteye yerleşemeyen adayın şikâyetini haklı buldu.

31.5.2018Eğitim
YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak

YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

YKS giriş yerleri, sınav için yaklaşık son 1 aya girilmesinin ardından vatandaşların merakla araştırdığı konu oldu. Üniversite hayallerini gerçekleştirmek isteyen binlerce kişinin katılım sağlayacağı YKS, sınav giriş yerleri ile sorgulanmaya devam ediliyor. Peki, ÖSYM'nin açıklayacağı YKS giriş yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan sınav öncesinde araştırılan konuyla ilgili detaylı bilgiler

31.5.2018Eğitim
YDS Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak YDS başvurusu ne zaman

YDS Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak? YDS başvurusu ne zaman?

Merakla beklenen YDS sınavının bu yıl düzenlenecek olan 2. etabının hangi tarihte olduğuna yönelik araştırmalar hız kazandı. Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve yüksek lisans öğrencisi adayları gibi çok sayıda vatandaşın başvuru yapmak için gün saydığı 2018 Sonbahar YDS'ye sayılı günler kaldı. Peki, 2018 YDS sınavı ne zaman yapılacak? YDS Sonbahar Dönemi başvuruları ne zaman başlayacak?

31.5.2018Gündem
KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak 2018 Ön lisans KPSS başvuru tarihi

KPSS Ön lisans sınavı ne zaman yapılacak? 2018 Ön lisans KPSS başvuru tarihi

Üniversitelerin iki yıllık eğitim veren ön lisans bölümlerinden mezun olan vatandaşlara yönelik düzenlenecek olan 2018 KPSS ön lisans sınavının ne zaman yapılacağı, söz konusu sınava katılmayı planlayan çok sayıda vatandaş tarafından merak ediliyor. Öte yandan, 2018 KPSS ön lisans sınavı için başvuru tarihinin ne zaman olacağı da sorgulanıyor. Peki, ön lisans KPSS ne zaman? 2018 KPSS ön lisans sınavı başvuru tarihi ne zaman?

31.5.2018Gündem
Lise KPSS ne zaman | 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı başvuru tarihi

Lise KPSS ne zaman? | 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı başvuru tarihi

Ortaöğretim (lise) mezunlarına yönelik düzenlenecek olan 2018 KPSS Ortaöğretim sınavının ne zaman yapılacağı, söz konusu sınava katılmayı planlayan milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Lise mezunu vatandaşların katılacağı 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı için başvuru tarihinin ne zaman olacağı da sorgulanıyor. Peki, Lise KPSS ne zaman? 2018 KPSS Ortaöğretim sınavı başvuru tarihi ne zaman?

31.5.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Üniversitelerin yabancı dil karnesi

Öğrencisine en iyi yabancı dili Boğaziçi, Koç, ODTÜ ve Galatasaray üniversiteleri öğretiyor.

7.6.2018

Seçilmişler; “Güzel Sanatlar Liseleri”ne kulak verin !

 İnsan Kaynakları disiplinine, Türkiye’de ilk telaffuz edildiği yıllardan beri çok emek vermiş biri olarak, birazcık da “meslek hastalığı” şeklinde gelişen bir merakla, kurumların girişinde “vitrinlenen”, “Vizyon ve misyon” cümleciklerini okumaya pek meraklıyımdır; ya da web sitelerini turlarken yaparım aynı şeyi...

31.5.2018