MENÜ

ÖSYM

ÖSYM ile ilgili tüm haberleri ve son dakika ÖSYM haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.032 ÖSYM haberi bulunmuştur.

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak LYS 2017 sonuçları o tarihte ÖSYMde

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS 2017 sonuçları o tarihte ÖSYM'de

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, adaylar tarafından heyecanla araştırılmaya devam ediyor. Uzun bir maratonun ardından sınavları atlatan üniversite adayları, LYS sonuçları için beklentiye girdi. ÖSYM'nin açıklayacağı sonuçlarla birlikte tercih sürecine girilecek. Bu sürecin tamamlanmasının ardından ise üniversite yerleştirme sonuçları açıklanacak. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

27.6.2017Eğitim
Tapu Kadastro personel alımı başvurusu için son günler

Tapu Kadastro personel alımı başvurusu için son günler!

Tapu Kadastro personel alımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar için bir hafta tamamlandı. 20 Haziran tarihinde başlayan ve 29 Haziran tarihinde sona erecek olan Tapu Kadastro personel alımı başvurusu, Türkiye genelinde ihtiyaç duyulan bölgelere tayin olmak koşuluyla gerçekleştirilecek. İşte, on binlerce vatandaşın merakla beklediği Tapu Kadastro personel alımı başvurusu ve koşullar hakkında detaylı bilgiler

26.6.2017Gündem
Arkadaşının ÖSYM şifresini çalıp tercihini değiştirdi

Arkadaşının ÖSYM şifresini çalıp tercihini değiştirdi

İstanbul'da, arkadaşı tarafından üniversite tercihleri değiştirilen lise son sınıf öğrencisi Enes Mollaahmetoğlu, LYS'den çok yüksek puan almasına rağmen, tercih etmediği bir üniversiteye yerleşti

25.6.2017Gündem
Üniversiteli adayları 200 üniversite içinden tercih yapacak

Üniversiteli adayları 200 üniversite içinden tercih yapacak

Üniversiteli adayları 200 üniversite içinden tercih yapacak

24.6.2017İstanbul
2017 ÖSYM KPSS tercihleri nasıl yapılacak KPSS tercih robotu nasıl kullanılır

2017 ÖSYM KPSS tercihleri nasıl yapılacak? KPSS tercih robotu nasıl kullanılır?

2017 ÖSYM KPSS tercihlerinin nasıl yapılacağı binlerce memur adayı vatandaş tarafından en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak. KPSS tercihleri ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden tercih robotu kullanılarak yapılacak. Peki, KPSS tercih robotu nasıl kullanılır? İşte detaylar.

23.6.2017Gündem
2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak LYSde kimler tercih yapabilecek

2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS'de kimler tercih yapabilecek?

2017 LYS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde LYS tüm sınav oturumlarını gerçekleştirmişti ve öğrenciler sınavlarda oldukça ter döktürmüştü. LYS sınavlarının tamamlanmasının ardından öğrenciler şimdi de ÖSYM'nin sınav sonuçlarını açıklamasını bekliyorlar. Peki, 2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS'de kimler tercih yapabilecek? İşte detaylar.

23.6.2017Eğitim
KPSS Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel tercih sonuçları açıklandı Sağlık Bakanlığı yerleştirme işlemi nasıl yapılacak

KPSS Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel tercih sonuçları açıklandı! Sağlık Bakanlığı yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel tercih sonuçları büyük bir merakla bekleniyordu. KPSS Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel tercih sonuçları açıklandı. KPSS 2017/5 Tercih Kılavuzunda yer alan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirilecekler.

23.6.2017Gündem
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KPSS 2017/7 tercihleri başladı KPSS 2017/7 başvuru ücreti nereye yatırılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KPSS 2017/7 tercihleri başladı! KPSS 2017/7 başvuru ücreti nereye yatırılacak?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KPSS 2017/7 tercihleri büyük bir merakla beklenen konular arasında yer alıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KPSS 2017/7 tercihleri başladı. Adaylar tercihlerini 23 Haziran-4 Temmuz 2017 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebilecekler. Adaylar, tercihlerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ödemeler kısmında başvurularını gerçekleştirebilecekler. Peki, KPSS 2017/7 başvuru ücreti nereye yatırılacak?

23.6.2017Gündem
Üniversite tercihleri 18-26 Temmuzda

Üniversite tercihleri 18-26 Temmuz'da

ÖSYM, ön bilgi amaçlı 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu dün yayımladı. Adaylar,18-26 Temmuz arası tercih yapacak.

22.6.2017Eğitim
Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır Tapu Kadastro memur alımı başvuru ücreti ne kadar

Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır? Tapu Kadastro memur alımı başvuru ücreti ne kadar?

Tapu Kadastro memur alımı başvurusunun nasıl yapılacağı binlerce memur tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer aldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında istihdam edilmek üzere ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle personel alımı gerçekleştiriyor. Peki, Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır? Tapu Kadastro memur alımı başvuru ücreti ne kadar?

22.6.2017Gündem
2017 DGS ne zaman yapılacak

2017 DGS ne zaman yapılacak?

2017 DGS sınavının ne zaman yapılacağını merak eden binlerce öğrenci konuyla ilgili detayları araştırıyorlar. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) merkezi tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tarihi belli oldu. Peki, öğrencilerin 4 yıllık lisans almak için girecekleri DGS sınavı ne zaman yapılacak?

22.6.2017Eğitim
2017 LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından ön bilgi amacıyla erişime açıldı LYS tercihlerini kimler yapabilecek

2017 LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından ön bilgi amacıyla erişime açıldı! LYS tercihlerini kimler yapabilecek?

2017 LYS tercih kılavuzu milyonlarca Üniversite hayali kuran aday tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından ön bilgi amacıyla adayların erişimine açıldı. ÖSYM, ön bilgi amaçlı 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu internet sitesi üzerinden paylaştı. Buna göre tercihler 18-26 Temmuz arasında yapılacak. Adaylar kılavuzda yer alan Tablo 3’teki önlisans ve Tablo 4’teki lisans programları bilgilerine göre tercih işlemlerini yapacak. Peki, LYS tercihlerini kimler yapabilecek?

22.6.2017Eğitim
Adli Yargı Hakimlik ve Savcılık sınav sonuçları açıklandı mı

Adli Yargı Hakimlik ve Savcılık sınav sonuçları açıklandı mı?

Adli Yargı Hakimlik sınav sonuçları için geri sayım başladı. Hakim ve Savcı olabilmek için sınava giren bireylerin merakla araştırdığı Adli Yargı Hakim ve Savcılık sınav sonuçları, ÖSYM tarafından adayların erişimine açılacak. 3 Haziran tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonuçları, 22 Haziran tarihinde erişime açılacak. İşte, Adli Yargı Hakimlik ve Savcılık sınav sonuçları hakkında detaylı bilgiler

22.6.2017Gündem
e-YDS 2017 başvuruları başladı

e-YDS 2017 başvuruları başladı

e-YDS başvuruları 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Sınav 22 Temmuz’da Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak.

21.6.2017Eğitim
LYS 2017 adaylarına ÖSYMden önemli uyarı

LYS 2017 adaylarına ÖSYM'den önemli uyarı!

LYS 2017'ye katılım sağlayan yüz binlerce aday için ÖSYM bazı uyarılarda bulundu. Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) yer alan bilgilerinde herhangi bir yanlışlık olduğunu düşünen adayların, 21 Haziran-03 Temmuz tarih aralığında değişiklik işlemlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini belirten ÖSYM, mevcut okul birinciliği olan fakat sistemde görünmeyenlerin sorunu mezun oldukları okul üzerinden düzeltebileceklerini ifade etti

21.6.2017Eğitim
KPSS adaylarından sonuçlara itiraz

KPSS adaylarından sonuçlara itiraz

KPSS adaylarından sonuçlara itiraz

21.6.2017İzmir
Sınav sorularının sızdırılması davasında samimi beyan tahliyesi

Sınav sorularının sızdırılması davasında samimi beyan tahliyesi

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, 2012'deki "Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı" sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin, 43'ü tutuklu 82 sanığın yargılandığı davada, 10 kişi tahliye edildi.

20.6.2017Gündem
LYS tercih kılavuzu yayınlandı mı LYS sonuçları ne zaman açıklanacak

LYS tercih kılavuzu yayınlandı mı? LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

LYS tercih kılavuzunu büyük bir merakla bekleyen adaylar ÖSYM'nin resmi sitesini sık sık ziyaret ediyorlar. LYS sınavlarının tüm oturumları geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Adaylar şimdide LYS sonuçlarını ve tercih kılavuzunu beklemeye başladılar. Peki, LYS tercih kılavuzu yayınlandı mı? LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

20.6.2017Eğitim
Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır Tapu Kadastro başvuru ücreti ne kadar

Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır? Tapu Kadastro başvuru ücreti ne kadar?

Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılacağı binlerce vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Tapu Kadastro personel alımına 487 adet Büro Personeli ve 813 adet Tekniker unvanında olmak üzere toplam 1300 adet sözleşmeli personel alınacak. Ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli personeli pozisyonlarının bulunduğu Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Peki, Tapu Kadastro memur alımı başvurusu nasıl yapılır? Tapu Kadastro başvuru ücreti ne kadar?

20.6.2017Gündem
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı başvurusu ne zaman yapılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı başvurusu ne zaman yapılacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı başvurusu ne zaman yapılacağı binlerce vatandaş tarafından en çok sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı başvurusu için Devlet Personel Başkanlığı (DPB) internet sitesi üzerinden vatandaşlara detaylı bilgi verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle personel alımı gerçekleştirecek. Peki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personel alımı başvurusu ne zaman yapılacak?

20.6.2017Gündem
Memur alımı başvurusu ÖSYM tarafından ne zaman erişime açılacak Toplam 2 bin 780 memur alımı yapılacak

Memur alımı başvurusu ÖSYM tarafından ne zaman erişime açılacak? Toplam 2 bin 780 memur alımı yapılacak!

Memur alımı başvurusunun ÖSYM tarafından ne zaman erişime açılacağı binlerce memur olma hayali kuran vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. Memur alımı için ÖSYM'nin yapacağı yerleştirme işlemleri konusunda vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, Devlet Personel Başkanlığına gönderilen toplam 2.780 kadro ve pozisyon incelenerek ÖSYM Başkanlığına gönderilmiş olup, söz konusu kadro ve pozisyonlar için 21 Haziran - 03 Temmuz 2017 tarihleri arasında adayların tercihleri alınacak.

20.6.2017Gündem
KPSS sonuçları sonrası sorular ve cevaplar yayımlandı

KPSS sonuçları sonrası sorular ve cevaplar yayımlandı!

KPSS sonuçları açıklamasının ardından sorular ve cevap kağıtları adayların erişimine açıldı. İşaretledikleri soruları görüntülemek isteyen adayların Aday İşlemleri Sistemi (AİS) aracılığıyla giriş yaparak bu işlemi gerçekleştirebileceğini belirten ÖSYM, KPSS soru ve cevaplarının 20 Haziran itibariye 10 gün süreyle erişime açık olacağını belirtti. İşte, ÖSYM'nin konuyla ilgili yayımladığı bilgiler

20.6.2017Eğitim
Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

Sıralamalarda çok yığılma olmayacak

1 milyon 72 bin 396 adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sona erdi. Sonuçların 11 Temmuz’da açıklanmasıyla adaylar tercih telaşına düşecek.

20.6.2017Eğitim
KPSS 2017/6 tercihleri ne zaman başlayacak KPSS tercihlerine kimler başvurabilecek

KPSS 2017/6 tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS tercihlerine kimler başvurabilecek?

KPSS 2017/6 tercihleri ne zaman başlayacağı binlerce memur adayı tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar KPSS tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekliyor. KPSS tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından adaylar kendilerini yakın hissettikleri meslekler için tercihlerde bulunacaklar. KPSS tercihlerinin yanı sıra bu tercihlere kimlerin başvurabileceği de merak ediliyor. Peki, KPSS 2017/6 tercihleri ne zaman başlayacak? KPSS tercihlerine kimler başvurabilecek?

19.6.2017Eğitim
2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM LYS sonuçları için o tarihi verdi

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM LYS sonuçları için o tarihi verdi!

2017 LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce Üniversite hayali kuran öğrenci tarafından en çok sorgulanan konular arasında yer alıyor. En geniş katılımlı ikinci oturum olan LYS-3’te 832 bin 994 aday Türk Dili ve Edebiyatı’nda 56, Coğrafya-1’de ise 24 soru yanıtladı. LYS oturumlarını tamamlayan adaylar şimdide ÖSYM tarafından açıklanacak olan LYS sonuçlarına kilitlendiler. ÖSYM LYS sonuçlarının açıklanacağı tarihi resmi internet sayfasından adaylara duyurdu. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o tarih.

19.6.2017Gündem
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak LYS sonuç tarihi

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS sonuç tarihi

LYS sonuçları için üniversite adaylarının heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Hayallerindeki üniversiteyi okumak isteyen vatandaşların merakla araştırdığı 2017 LYS sonuçları, birçok öğrencinin kariyerini belirlemesine imkan tanıyacak. Tercih işlemlerini gerçekleştirerek bölüm için bekleyişe geçecek olan adaylar, LYS sonuçları sonrasında son kararlarını verecek.

19.6.2017Eğitim
LYS’de belirleyici matematik

LYS’de belirleyici matematik

ÜNİVERSİTE sınavlarının son oturumu olan, TS ve TM puan türüyle tercih yapacak öğrencileri daha çok ilgilendiren LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) dün yapıldı.

18.6.2017Gündem
2017 LYS sınavları zor muydu LYS soru yorumlarında dikkat çeken detay

2017 LYS sınavları zor muydu? LYS soru yorumlarında dikkat çeken detay!

2017 LYS soru yorumları binlerce öğrenci tarafından sosyal medya üzerinden yorumlandı. LYS sınavlarının son oturumu LYS-3 bugün gerçekleşti ve adaylar zorlu sürecin ardından LYS sınavlarını tamamladılar. LYS sınavlarının bitmesinin hemen ardından adaylar LYS sınavlarının zor olup olmadığı merak ettiler ve sosyal medya üzerinden soru yorumlarını araştırmaya başladılar. Edebiyat ve coğrafya sorularını değerlendiren öğrenciler LYS hakkında dikkat çeken yorumlarda bulundular. Peki, 2017 LYS sınavları zor muydu? İşte, LYS soru yorumları.

18.6.2017Eğitim
2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı LYS sonuçları ne zaman açıklanacak

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı! LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 LYS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı ve binlerce aday bunca zamandır hazırlandıkları sınavın soru ve cevaplarını kontrol etmeye başladılar. Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) son oturumu edebiyat-coğrafya sınavı LYS-3 yapıldı. LYS maratonu, bugün yapılan LYS-3 ile sona erdi. LYS'nin bitmesinin hemen ardından ÖSYM flaş bir şekilde LYS soru ve cevaplarını açıkladı. Sınavlarını kontrol etmeye başlayan öğrenciler bir yandan da LYS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladılar. Peki, LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, LYS soru ve cevapları.

18.6.2017Gündem
Öğrencilerin 09.45 koşusu

Öğrencilerin 09.45 koşusu

Öğrencilerin 09.45 koşusu

18.6.2017Merkez
2017 LYS puan hesaplama robotu ile puanınızı öğrenin

2017 LYS puan hesaplama robotu ile puanınızı öğrenin

LYS 2017 maratonu bugün sona erdi. Son oturum olan edebiyat-coğrafya sınavının hemen ardından sınav ve soruları adayların erişimine açıldı. Netlerini tahmin ederek alacakları puanı öğrenmek isteyen üniversite adayları, LYS puan hesaplama robotundan faydalanmaya çalışıyor. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanıyor. İşte 2017 LYS puan hesaplama robotu!

18.6.2017Eğitim
ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

ÖSYM LYS sonuçları için tarih verdi

LYS'nin tüm oturumlarının tamamlanması ardından tüm gözler sonuçlara çevrildi. Toplamda beş oturumdan oluşan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları bugün edebiyat-coğrafya sınavıyla tamamlandı. Sınav stresini geride bırakan adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi araştırmaya başladı. Peki, 2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

18.6.2017Eğitim
LYSye girebilmek için kırık ayağındaki alçıyı söktü, kimliği olmadığı için sınava giremedi

LYS'ye girebilmek için kırık ayağındaki alçıyı söktü, kimliği olmadığı için sınava giremedi

LYS'ye girebilmek için kırık ayağındaki alçıyı söktü, kimliği olmadığı için sınava giremedi

18.6.2017Merkez
LYSde 9.45 kuralı öğrencileri koşturdu

LYS'de 9.45 kuralı öğrencileri koşturdu 

LYS'de 9.45 kuralı öğrencileri koşturdu 

18.6.2017Adana
LYS-3 sona erdi... LYSye girmek için alçısını söktü ama...

LYS-3 sona erdi... LYS'ye girmek için alçısını söktü ama...

Beş oturumda yapılan LYS maratonu tamamlandı. 832 bin 994 adayın başvurduğu, en geniş katılımlı ikinci sınav olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) sona erdi. Sınav sonuçları, 11 Temmuz’da açıklanacak. Adaylar sınavın kolay olduğunu belirtirken, soruların güncel konulardan çıktığını söylediler. Açık uçlu soruları da rahatlıkla çözdüklerini anlatılar. Bursa'da dün akşam kırılan sağ ayağı alçılı olarak Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) gelen 26 yaşındaki Cihat Özkan, aldığı raporu ÖSYMye bildirmediği için salona alınmadı. Ayağındaki alçıyı sökerek salona girmek isteyen Özkan, bu kez kimlik yerine ehliyetle geldiği için sınava giremeyince gözyaşlarına boğuldu.

18.6.2017Eğitim
LYSde sıkı arama

LYS'de sıkı arama

LYS'de sıkı arama

18.6.2017Kayseri
Gecikme isyanı

Gecikme isyanı

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın üçüncü oturumu olan LYS-2’de de (Fen Bilimleri) manzara değişmedi. Saat 10.00’da başlayacak sınav için kapılar yine 09.45’te kapandı.

17.6.2017Eğitim
LYS soru yorumları | LYS fen bilimleri zor muydu

LYS soru yorumları | LYS fen bilimleri zor muydu?

LYS soru yorumları sosyal medya üzerinde geniş yankı bulmaya devam ediyor. İki haftaya yayılan LYS'de bugün fizik, kimya ve biyoloji sorularından oluşan fen bilgisi sınavına giren üniversite adayları, en zorlandıkları sorulara dikkat çekiyor. Peki, LYS fen bilimleri sınavı zor muydu? Sorular nasıldı? İşte LYS soru yorumları!

17.6.2017Eğitim
Uzmanlar LYS-2’yi yorumladı: Çalışanın yapabileceği bir sınavdı

Uzmanlar LYS-2’yi yorumladı: Çalışanın yapabileceği bir sınavdı

470 bin 409 kişinin başvurduğu LYS-2’de (Fen Bilimleri) adaylar fizik, kimya ve biyoloji alanlarında toplamda 90 soruyu, 135 dakikada yanıtladı. Sınavda, üç açık uçlu soru yer aldı. Uzmanlara göre, LYS-2 orta zorlukta, çalışanın yapabileceği bir sınav oldu. İşte uzmanların LYS-2 yorumları:

17.6.2017Eğitim
LYSye giren çocukları için dua ettiler

LYS'ye giren çocukları için dua ettiler

LYS'ye giren çocukları için dua ettiler

17.6.2017Merkez
KPSS sonuçları açıklandı

KPSS sonuçları açıklandı

2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans (genel kültür-genel yetenek, eğitim bilimleri), KPSS lisans (alan bilgisi) sınav sonuçları açıklandı. Adaylar, sonuçları ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden öğrenebilecek.

17.6.2017Eğitim
LYS-2 (Fen Bilimleri) başladı - 15 dakika kuralına takılmamak için koşanlar oldu

LYS-2 (Fen Bilimleri) başladı - '15 dakika kuralı'na takılmamak için koşanlar oldu

LYS maratonunda ikinci hafta LYS-2 (Fen Bilimleri) ile devam ediyor. Saat 10.00’da başlayan sınav için adaylar sabahın erken saatlerinden itibaren okullarda olmaya başladı. Kimi adaylar üzerlerindeki takı, piercingleri çıkarırken, sınav salonlarına yeni koşan adaylar da oldu. LYS-2’de adaylar fizik, kimya ve biyoloji alanlarında toplamda 90 soruyu yanıtlayacak.

17.6.2017Eğitim
LYS-2 saat 10.00’da başlıyor

LYS-2 saat 10.00’da başlıyor

1 milyon adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nda ikinci hafta LYS-2 (Fen bilimleri) ile başlıyor. Adaylar saat 10.00’da başlayan sınav için sabahın erken saatlerinden itibaren aileleriyle birlikte sınav merkezlerinde yerlerini almaya başladı. ÖSYM’nin yeni uygulamasına göre, adaylar sınava 15 dakika kala yani 09.45’ten sonra binalara alınmayacak.

17.6.2017Eğitim
LYSde son üç: 15 dakika kuralına dikkat

LYS'de son üç: 15 dakika kuralına dikkat

Üniversiteye girişin ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bugün ve yarın da devam edecek. LYS-2 (Fen bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil) bugün, LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ise yarın yapılacak.

16.6.2017Eğitim
KPSS sonuçları ÖSYM açıklama sistemi üzerinden açıklandı

KPSS sonuçları ÖSYM açıklama sistemi üzerinden açıklandı

KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınav sonuçları adayların erişimine açıldı. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2017 sınav sonucu, ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfası olan sonuc.osym.gov.tr'de duyuruldu. Memur ve öğretmen adayları, 2017 KPSS sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile online sistem üzerinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

16.6.2017Gündem
KPSS sonuçları açıklandı mı 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama

KPSS sonuçları açıklandı mı? 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama

KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınavlarının sonuçları için heyecan doruk noktaya ulaştı. ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2017 KPSS sonuçları bugün açıklanacak. Memur adayları, sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuç sorgulama adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sınav sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. İşte 2017 ÖSYM KPSS sonuç sorgulama sayfası ve son durum!

16.6.2017Eğitim
LYS yarın saat kaçta Fen bilimleri sınavı kaç dakika

LYS yarın saat kaçta? Fen bilimleri sınavı kaç dakika?

LYS’nin bu haftaki oturumları için sadece saatler kaldı. Üniversite adaylarının girdiği LYS sınavı 10 Haziran Cumartesi günü sosyal bilimler sınavıyla başladı.11 Haziran Pazar günü ise matematik sınavı yapıldı. Şimdi ise tüm gözler yarınki sınavlarda! Peki, LYS yarın saat kaçta? Yabancı dil ve fen bilimleri sınavı kaç dakika sürecek?

16.6.2017Eğitim
ÖSYMden LYS adaylarına 15 dakika uyarısı

ÖSYM'den LYS adaylarına "15 dakika" uyarısı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM), 17 Haziran Cumartesi ve 18 Haziran Pazar günü yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek adayların binalara alınma işleminin, sınavın başlama saatinden 15 dakika önce tamamlanacağı uyarısı yapıldı.

16.6.2017Eğitim
2017 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak KPSS sonuçları nasıl öğrenilir

2017 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları nasıl öğrenilir?

2017 KPSS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı binlerce memur adayı tarafından en çok sorgulanan konular arasında yer alıyor. Kamu alanlarında memuriyet için aylardır hazırlanan binlerce aday, 21 Mayıs 2017 Pazar günü KPSS 2017 A Grubu ve Öğretmenlik Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavları, 27-28 Mayıs 2017 Cumartesi ve Pazar günleri ise KPSS Öğretmenlik ve Alan Bilgisi sınavlarının ardından sonuçları merak etmeye başladı. Peki, 2017 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları nasıl öğrenilir?

15.6.2017Eğitim
ÖSYS kılavuzunun 20 Haziranda yayınlanması planlanıyor

ÖSYS kılavuzunun 20 Haziran'da yayınlanması planlanıyor

Bir milyon adayın başvurduğu Lisans Yerleştirme Sınavları’nın ikisi tamamlandı, üçü 17-18 Haziran’da yapılacak.

14.6.2017Eğitim