Yasemin Soytürk Özseren
Yasemin Soytürk Özseren
Yasemin Soytürk ÖzserenYazarın Tüm Yazıları

Neden egzersiz yapmalıyız?

Günlük yaşantımızın içinde vücudumuzu hayatımıza uyarlamak ve yaşadığımız olaylardan yaşayacağımız olaylara vücudumuzun fiziksel olarak hazır tutulması için egzersiz yapmak gerekir.

Haberin Devamı

İskelet kasının; farklı fiziksel aktivitelerin tiplerinin (örneğin; egzersiz, eğlence, mesleki ve diğerleri) ve günlük yaşama katılım ve sosyal yükümlülükleri başarılı bir şekilde yerine getirilmesinde ne derece önemli olduğu bilinmelidir. Bunu yanı sıra iskelet kasları birincil ve ikincil hastalık türlerinde etkin rol alır; iskelet, kas fonksiyonu aktivite sınırlamalarının ve bozukluğun ulaştığı boyutun ve özelliklerinin tanımlanmasında da etkindir.

KAS DAYANIKLILIĞI VE KAS YORGUNLUĞU NEDİR?

Vücudumuzda ortalama 600 kasın temel fonksiyonu kimyasal enerjiyi (yağ ve karbonhidrat) mekanik enerjiye çevirmektir. Bu sayede kuvvet oluşmaktadır. Kuvvet, aktif kas liflerinden tendonlara yani kasların kemiklere bağlandığı noktalara aktarılır. Kemik üzerindeki tendonların hareketi de eklemlerde bir hareket oluşturur. Prensipte kuvvet kısa sürede oluşabilir. Genel olarak kas kuvveti olarak tanımlanan sonuç meydana gelir veya güç oluşumu bir süreye yayılabilir. Bu durum da kas dayanıklılığı olarak adlandırılır. Hastane ortamında kısa süreli güç oluşturmadaki başarısızlık; zayıflık olarak adlandırılırken, kuvvet uygulamadaki yetersizlik kas yorgunluğu olarak adlandırılır.

Haberin Devamı

İSKELET KASI EGZERSİZ BOYUNCA ENERJİ ÜRETİR

İskelet kası total vücut kütlesinin yüzde 40-45’ini oluşturur ve total kas kütlesinin yüzde 55’i bacaklara dağılmıştır. Kas, total vücut proteinlerinin yaklaşık yüzde 50’sini barındırır. Kuvvet oluşumuna ek olarak iskelet kasları; bazal metabolizmaya katkıda bulunur, temel sıcaklığı sağlamak için ısı üretir, kan şekerini düzenler, karbonhidratlar, lipid ve amino asitler için depo görevi görür, egzersiz boyunca enerji oluşumuna yardımcı olur ve iç organları korur. Sonuç olarak; tedavi girişimlerinde iskelet kasının farklı şartlarda ve yatak istirahati, egzersiz gibi çevresel faktörler karşısındaki dramatik plastisitesi, onu ideal bir hedef haline getirmiştir.

Fonksiyonel açıdan iskelet kasının gücü, yürüyüş hızı, denge, sandalyeden kalkma süresi, merdiven çıkma yeteneği, düşme sıklığı ve hayatta kalma oranı ile ilişkilendirilmiştir. Bu kanıt, hayat boyunca kas kuvveti ve kas dayanıklılığını korumanın ve arttırmanın günlük hayattaki kısıtlamaları azaltacağı yolundaki kanıyı güçlendirmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları