Yazın yüzünüze değil ayaklarınıza daha çok bakacaklar!

Kışın önce çorap sonra ayakkabılarımız içine saklanan ayaklarımız yazın özgürlüklerini ilan ederler.

Haberin Devamı

Kışın önce çorap sonra ayakkabılarımız içine saklanan ayaklarımız yazın özgürlüklerini ilan ederler. Kumsalda onlara çok ihtiyacımız vardır, sandaletlerimiz içerisinde güzel görünmelidirler. Peki onlara ne kadar iyi baktık ya da bakıyoruz?

Ayaklarımız bakımsız, topuklarımız nasırlı, tırnaklarımız şekilsiz ise, ne kadar şık giyinirsek giyinelim hep bir şey eksik kalır. Aslında ayaklar bir ömür boyu bizi taşıyan çok değerli organlarımızdır. Ama aynı zamanda cazibemizi yakından ilgilendiren uzuvlarımızdır. Ayakkabı tutkusu nasıl bir hastalıktır hepiniz bilirsiniz. Yeni bir ayakkabı ile kendimizi bambaşka hissederiz.

Ayaklarınıza botoks çare olabilir!

Ayaklarda sorun çıkmasını engellemek için onları daima temiz ve kuru tutmamız gerekir. Size tavsiyem, yaz bile olsa, ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Gerekirse bebek pudrası ya da eczanelerde satılan ve ayak terlemesini önleyen ürünleri kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın terlemesini durduramıyorsanız, botoks yaptırabilirsiniz. Botoks altı ay ile oniki ay arasında bir süreyle aşırı terlemeyi önler.

Tırnaklarınıza ayrı bir özen gösterin

Haberin Devamı

Ayak tırnakları ve tırnak diplerindeki derilerin sağlığı çok önemlidir. Ayak tırnakları yavaş uzadığı için ayda bir kere kesilmesi yeterlidir. Aseton ya da benzeri kurutucu maddeler tırnakları zayıflatabilir. Oje tırnaklarımızı korur ama elden geldiğince açık renkli olanlarını tercih edin. Kırmızı veya kahverengi oje sürmek istiyorsanız altına bir kat açık renk oje sürün. Ayak tırnakları ile tırnak dipleri enfeksiyon ve hasarlara oldukça açıktırlar. Tırnaklarınız kırılıyorsa, rengi değişiyorsa, donuk görünüyorsa, anormal derecede kalınlaşmış ise veya gevşek ve parçalanan bir yapıdaysa, sorun ilerlemeden bir cilt doktoruna danışmanızda yarar var.

Mantarlar en çok tırnaklarınızı sever

Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Bunlar tırnaktaki ölü dokuya yerleşip daha sonra tüm cilde yayılırlar. Tırnaklara yerleşen mantarlar oldukça dirençlidirler. Aşırı terleme, havuzlar, hamam ve saunalar ile kapalı ayakkabılar mantara zemin hazırlarlar. Çünkü mantarlar sıcak, nemli ortamlarda ürerler.

Haberin Devamı

Limon ve aspirinle yumuşacık topuklar

Özellikle yaz aylarında açık ayakkabılar ve terlikler giydiğimiz için topuklarımız göz önündedir. Onları yumuşak tutmak ve nasırlaşmayı önlemek için hafifçe törpüleyebiliriz. Ama salisilik asit içeren bir krem ponza taşından daha etkilidir. Bu kremi gece yatarken topuklarınıza sürebilirsiniz. Veya sürdükten sonra topuklarınızı folyo ile sarıp 10 dakika bekleyin. Ardından ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Tabii sonra güzelce kremleyin. Özel ayak kremleri size pahalı geliyorsa vazelin de kullanabilirsiniz. Doğal bir seçeneği tercih ederseniz, yarım limonu sıkıp içinde bir aspirini eritin ve bu karışımı topuklarınıza sürün. Sonucu için garanti verebilirim.

Haberin Devamı

Bir de aklınızda olsun, ayaklardaki çatlamalar, deri kalınlaşması ve nasırlaşmalar, ileri yaşlarda tiroid yetersizline işaret eder. Bu konu fazla dikkate alınmamakla birlikte önemli bir belirtidir.

Vücudumuzun yükünü çeken ayaklar da yorulur

Ayaklarınız yorulduğunda sıcak suya batırıp biraz dinlendirin. Bunu herkes bilir ama yapmaz. Sonra soğuk ve ılık su ile dönüşümlü olarak şok uygulayın. Ardından tüm ayağınızı ve parmak aralarını güzelce kurulayıp, kremle masaj yapın. Son olarak da kalbinizin hizasına kadar kaldırıp on dakika dinlendirin. Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Ayaklarımız bir ömür boyu tüm yükümüzü taşırlar. Bakımlı olunca süsümüz, cazibemiz olurlar. Bir sorun olup da yürüyemeyecek olursak, yaşam nasıl kısıtlanır, tahmin edebilirsiniz. Sizce ayaklarımız biraz daha fazla özeni hak etmiyorlar mı? Unutmayın, 1 ay sonra yürüyeceğiniz kumsallarda ayaklarınız yüzünüz olacak...

Yazarın Tüm Yazıları