GeriYasemin Fatih Amato Siyah noktalara karşı maske tarifleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah noktalara karşı maske tarifleri

Siyah noktalara karşı maske tarifleri

Bu maskeleri evde uygulayarak siyah noktalarınızdan kurtulun!

Yüzünüzdeki siyah noktaları sıkarak ortadan kaldırmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Bu işlem cildinize zarar verebileceği gibi iz kalmasına da olanak sağlar. Peki, doğal yöntemlerle bu sorunun önüne nasıl geçebiliriz? Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, evde hazırlayabileceğiniz 3 basit maske tarifini bizlerle paylaştı.

Cildin yağı, ölü deri, kir, makyaj artıkları, toz, duman -özellikle sigara dumanı- cildin gözeneklerini tıkar ve böylece siyah noktalar oluşur. Bu noktaların siyah olmasının nedeni hava ile birleştiğinde oksitlenmesinden kaynaklıdır. Her siyah nokta bir sivilce adayıdır. Yani önce siyah noktalar oluşur sonra onlar birer birer sivilce olurlar. Sivilcelerimiz doğru temizlenmemiş siyah noktalardan kaynaklıdır. Genelde kolay ve gelişigüzel bir şekilde çözüm olarak sivilceleri sıkarız ama bu sıkma işlemi sırasında akne tam çıkmazsa, daha fazla enfekte olur ve dolayısıyla büyük sivilcelerin oluşmasına olanak sağlar.

Siyah noktaları nasıl kontrol altına alabiliriz?

Yüzümüz, sabah-akşam uygun temizleme jeli ile yıkanmalı, sonrasında tonik kullanılarak kir ve makyaj artığı tamamen silinmelidir.

Haftada en az iki defa cilt tipine göre peeling yapılmalıdır.

Aşırı siyah noktaları bulunanlar ayda bir profesyonel cilt bakımı yaptırmalıdırlar.

Güneşten koruyucu kremler de bazen siyah nokta artışına neden olabilir. Kremler alınırken üzerinde noncomedogenik (siyah nokta yapmayan) yazanlar tercih edilmelidir.

Çok büyük ve akneli olanlar profesyonel kişiler tarafından temizlenmelidir. Bu sayede iz yapması engellenmiş olunur.

Siyah noktaları yok edecek 3 doğal maske tarifi

Büyük aknelerin olmadığı siyah noktalar için evde yapabileceğiniz ve doğal çözüm olacak bazı maskeler vardır. Bu maskeler yapılmadan önce unutulmaması gereken, maskenin yapılacağı cildin iyice temizlenmiş olması gerektiğidir. Ayrıca "Doğal maskeler alerji yapmaz" diye bir kuralın olmadığını bilmek işimizi kolaylaştıracaktır. İşte size birkaç doğal maske örneği…

1- Domates maskesi

Domates, bir sağlık ve güzellik hazinesidir. Vücut direncini artıran, cildi güzelleştiren, yaşlanmayı önleyen en önemli gıdalar arasında yer alır. Domateste bulunan likopen maddesi, bilinen en etkili antioksidandır. Cildimiz için de çok yararlıdır çünkü vücudumuzdaki nemin korunmasına yardımcı olur. Özellikle cildiniz yağlı ise domates maskesi tam size göredir. Siyah noktalar ve akneleri etkin bir şekilde iyileştirir çünkü domates, yağ salgısını dengeler ve hafif bir peeling sağlar. Yüzünüzde bir sivilce mi çıkmaya başlıyor? Hemen üzerine biraz domates salçası sürün. Ağrısı geçer ve hızla iyileşir. Uygulamayı, direk domatesi ortadan kesip yüzünüze sürerek yapabileceğiniz gibi rendeleyebilir veya 1 kaşık dolusu püreyi direk kullanabilirsiniz. 10–15 dakika bekleme süresi sonrasında cildinizdeki değişimi hissedeceksiniz. Ayrıca peeling etkisi kazandırabilmek adına domatesi yüzünüze ovarak yedirebilir, sonrasında ılık su ile yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Kuru ciltleri olanlar domatesin içine zeytinyağı katıp uygularsa daha yararlı olacaktır.

2- Limon sulu yoğurt maskesi

Bir kase yoğurda bir limonun suyunu karıştırın. Bu karışımı göz çevrenize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Bu sayede limon suyu cildi dezenfekte eder, sivilceleri kurutur ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olur. Yoğurt cildi besler, nemlendirir ve yağ miktarını dengeler. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız çözüm için yeterlidir.

3- Zeytinyağlı karnabahar yaprağı maskesi

Sekiz adet karnabahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı, problemli bölgeler üzerinde daha yoğun olacak şekilde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin. Böylece karnabahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu yüzünüzde rahatlama yaratacaktır. Haftada iki kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

False