GeriSevtap Hamdemir Kılıç Gebelikte saç boyatılır mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelikte saç boyatılır mı?

Gebelikte saç boyatılır mı?

“Hamilelikte saç boyatılır mı?” sorusunun her anne adayının merak ettiği sorular arasında yer aldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hamilelikte saç boyatma ve kimyasallara maruz kalma konusunu aydınlatıyor.

“Hamilelikte saç boyatılır mı?” sorusu her anne adayının merak ettiği sorular arasındadır. Her kadın güzel görünmeyi ister ve bunun için bayanların en iyi ve en sevdiği aksesuarları olan saç, anne adayları için de önemli bir unsurdur. Anne adayları gebe kaldığını öğrenmeden önce de saç boyattığında tıpkı hamileyken saç boyatmak kadar korkarlar. Çünkü kimyasal maddeye maruziyetten kaygılanırlar. Net ve ispatlanmış bir bilgi olmuş olmasa dahi saç boyalarındaki kimyasalların bebeğinize zarar verme olasılığı vardır ve hatta ciddi bir olasılıktır.

16. HAFTADAN ÖNCE BOYAMAYIN

Anne adaylarının saç boyatmaya 16.haftadan sonra başlamalarını tavsiye etmekteyiz. Bu 16 haftaya kadar bebeğinizin organları gelişmektedir. Özellikle ilk 12 hafta organların gelişme ve dış etkenlere en çok maruz kaldığı bir süreçtir. Bebeğinizi bu süre zarfında hem dış etkenlerden hem de yaşam şekli olarak en kırılgan olan bu dönemde daha çok korumalısınız. Boyalardaki kimyasallar bebeğinizde çeşitli anamolilere sebep olabilir Bebekte zihinsel bozukluklar, zekâ geriliği, nörolojik problemler olabileceği iddia edilmiştir. Ancak ispat edilen bire bir suçlanan etken-anomali ilişkisi henüz doğrulanmamıştır. Fakat sizlere düşen görev bebeğinizi her türlü kimyasal maddeden uzak tutmaktır. Saç boyama yanında bazen düzleştirme, açma veya perma gibi iki kimyasal kullanılarak yapılan uygulamalar da tavsiye edilmez. Bu lohusalık dönemi için de aynıdır.

MÜMKÜN OLDUĞUNCA UZAK DURUN 

Gebelikte saç boyatılır mı

Saçınızı 16. haftadan sonra eğer sosyal bir zorunluluk söz konusu ise saç diplerine dokunmadan organik boyalarla boyatmamıza izin verilebilir. Nispeten 16 gebelik haftası bebeğinizin organlarının temellerinin atıldığı ancak olgunlaşma sürecinin tam olarak tamamlanmadığı bir süreçtir. Bu dönemde anne adayları oldukça dikkat ederek marka ve maruziyet süresini göz önüne alarak bu uygulamayı uygulatmalıdır. Bir kuaför ya da salonda çalışan bir anne adayı ise uzun süre kimyasallara maruz kalabilir. Bu konuda yapılan sınırlı sayıda çalışma mevcut olmasına rağmen haftada yaklaşık 40 saatten fazla kimyasala maruz kalınıyor ise bu durumun kadınlarda düşük oranlarında artışa neden olduğu bildirilmiştir. Anne karnındaki bebek daha fazla kimyasallarla karşılaştığı zaman zarar görebilir ki bu grup çalışana çalışma alanında yeme –içme yapmamasını, eldiven kullanmasını ve boya odalarında iş bitimi ayrılmasını tavsiye etmekteyiz.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False