GeriSemra Akkuş Akman Bebekler denize veya havuza girebilirler mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi?

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi?

Denize veya havuza girebilmesi için bebek başını tam olarak dik tutabilmeli


Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Yaz aylarının gelmesi ve güneşin yüzünü tam olarak göstermesiyle birlikte tatil mevsimi başlamış oldu. Tatil planları yapılırken bebekli ailelerin bebeklerini denize veya havuza sokmakla ilgili çekinceleri olduğunu görmekteyiz. Bebeğim havuz suyundan mikrop kapar mı? Kaç saat güneş altında kalmalı? Kaç aylıkken suyla tanışmalı? Bu gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız.

İşte bu konuda dikkat edilmesi gerekenler...


BAŞINI DİK TUTABİLMELİ

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Bir bebeğin denize veya havuza girebilmesi için başını tam olarak dik tutabildiği bir dönemde olması gerekir. Bebekler başını 2. ayda dik tutmaya başlar ancak uzun süreli dik tutması genel olarak 3-5 ay arasında olur.


İLK DOZ AŞILARINI TAMAMLAMIŞ OLMALI

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Bebeklerin havuza veya denize girme durumunun oluşması için ilk doz aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Havuz veya deniz arasında bir tercih yapılması gerektiğinde ise temiz bir deniz her zaman ilk seçenek olmalıdır.


HAVUZ YERİNE DENİZ

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Temiz bir denizin olduğu ortamda bebeği yüzdürmek havuza nazaran daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun sebebi ise havuzlarda uygulanan klorlama ve ozon ile sterilizasyon işlemleridir. Yapılan bu işlemlerin doğru şekilde yapılıp yapılmadığı bu konuda belirleyici faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemin doğru şekilde yapılmaması bebekte dış kulak yolu enfeksiyonu, mide-barsak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu etkenlerinden birinin oluşmasına sebep olabilir.

Bunların dışında bebeğin havuz suyunu yutmamasına dikkat edilmesi gerekir. Havuzlarda kullanılabilecek çeşitli kimyasallar bebeği olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eğer bebeğin klor ile alerjik cilt hassasiyeti oluşuyorsa bu durumda ciddi egzema gibi oluşabilecek faktörler düşünülerek bebek havuza sokulmamalıdır.


SUYUN SICAKLIĞI ÖNEMLİ

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Bebek ve su ilişkisinde bir diğer önemli hususta su sıcaklığıdır. Bebekler 29-30 derece sıcaklıktaki bir suda 30 dakika kadar tutulabilir. Bu süre zarfında bebekler vücut ısılarını koruyabilmektedirler.


GÜNEŞ IŞINLARININ DİK GELDİĞİ SAATLERE DİKKAT!

Bebekler denize veya havuza girebilirler mi

Bebekleri güneş yanıklarından da korumak gerekir. Bu amaçla havanın çok sıcak olduğu günlerde güneş ışınlarının dik geldiği 11-16 saatleri arasında deniz ve havuza gidilmemelidir. Ayrıca seçilecek plajların ve havuzların hijyen seviyesine dikkat edilmeli ve serinlemek adına bebekler sağlıksız ortamlara sokulmamalıdır.

False