Ergenlik dönemindeki kız çocuklar ve cinsel gelişimleri

Kızlarınıza ergenlik dönemini bunları mutlaka anlatın.

Haberin Devamı

"Neden ergenlik diye bir şey var? On üç yaşındayım ve ergenlik hakkında pek bir şey bilmiyorum, annem de anlatmadı. Birçok şeyi okulda arkadaşlarımdan öğrenmek zorunda kaldım. Adet olmayı, farklı duygular hissetmeyi onlardan öğrendim. İlk adet olduğumda kendimi büyümüş gibi hissedeceğimi zannetmiştim. Oysaki öyle olmadı.

Hala çocuk gibi hissediyorum. Neden duygularım bedenim gibi büyümüyor? Çok karmaşık. Düşüncelerim esip geçiyor, duygularım çabuk değişiyor, bazen çok mutsuz oluyorum, bazen de yerimde duramıyorum. Çabuk sinirleniyorum. Odamı toplamak istemiyorum, banyo yapmam gerektiğini bile annem hatırlatıyor, ama girince de çıkmak istemiyorum. Neden böyle kötü kokuyorum bilmiyorum. Ablamla çok kavga ediyoruz, ben onunla vakit geçirmek istiyorum. O beni yanında istemiyor. Sınıfta bazı kızlar erkeklerden hoşlanıyor, bu doğru mu bilmiyorum. Aileme söyleyebilir miyim?

Haberin Devamı

Bu yaşta sevgililik doğru mu?

Büyümek istemiyorum çünkü korkuyorum. Tuhaf geliyor, üstlenmek gereken sorumluluklar var. Gelecek kaygısı, sınav, iş, evlilik, çocuk..."

Ergenlik dönemindeki kız çocuklar ve cinsel gelişimleri

KIZLARIYLA ANNELERİ KONUŞMALI

İşte bu ve benzeri birçok soru dolaşıp duruyor ergenlik dönemindeki kız çocuklarının kafasında. Hem bedensel, hem de duygusal ve cinsel gelişimlerini arkadaşlardan öğrenmek yerine annelerinden öğrenmeleri gerekiyor ki yanlış şeyler öğrenmesinler.

Kızlarınıza ergenlik dönemini şöyle anlatabilirsiniz:

11 yaşından itibaren östrojen gibi bazı üreme hormonlarının etkisi ile yumurtalıklarında yumurta gelişmeye başlıyor. Gelişen yumurtalarından yapılan hormonların etkisi ile rahminde meydana gelen değişiklikler adet kanamasına yol açıyor.

Başlangıçta düzensiz ama birkaç ay içerisinde düzenli olarak adet kanamaların olacak, bu korkulacak bir şey değildir. Senin sağlıklı geliştiğinin bir göstergesidir. (Halka arasında kız çocuklarının adet kanama dönemlerine kirlenme adı verilir ki biz bu tanımı doğru bulmuyoruz. Çünkü kız çocuğun bilinçaltında “Ben kötü, pis, kirli bir çocuk oldum” imajı kalıyor).

Haberin Devamı

Kadın bağı adında satılan pedlerini bu dönemde yanında taşımalı, tuvaletlere atmamalı, kapalı bir şekilde tuvaletin çöp kutusuna atmalısın. Bu dönemde istediğin kadar banyo yapabilirsin.

Yine salgılanan hormonlarının etkisi ile tüylenmelerinin olması, terinin kokması normaldir. Bu nedenle kişisel bakımına dikkat etmelisin.

Bedensel büyümenin hızına duygusal olgunlaşman yetişemez, bu nedenle çocuksu davranışların, sakarlıkların normal (Ergenlik döneminde bedensel gelişim hızlı gelişirken nörolojik gelişim daha yavaş olduğundan özellikle kız çocuklarının basit işlerde bile sakarlık göstermeleri normaldir).

Karşı cinse karşı ilgi ve merak duyabilirsin. Ancak erkekleri tanımak için önce arkadaşlık seviyesinde kalmalısın. Bir yetişkin gibi davranmak ve yaşından önce paylaşımda bulunmak için acele etmemelisin.

Haberin Devamı

Cinsellik bir kadınla erkek arasındaki sadece fiziksel bir ilişki değil, duygusal bir ilişkidir. Hem fiziksel hem de duygusal olarak olgunlaşmadan yaşanan cinsel yakınlaşma ya da cinsel ilişki fiziksel, duygusal, sosyal açıdan sana zarar verir.

Hiç kimse seni istemediğin bir davranışa zorlayamaz, “Hayır” diyebilmelisin.

Arkadaşlarınla zaman geçirmek istemen doğal, ancak hem okul hem sosyal hayat için planlı yaşamalısın.

Problemlerini açıkça bizimle konuşabilirsin. Her ne olursa olsun biz senin arkandayız, seni seviyor ve sana güveniyoruz.

Yazarın Tüm Yazıları