GeriMürüvvet Adalı Uygun Tatiller çocukların düzenini nasıl etkiliyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatiller çocukların düzenini nasıl etkiliyor?

Tatiller çocukların düzenini nasıl etkiliyor?
Abone Olgoogle-news

Tatilde en önemli şey tatilin nasıl ve ne kadar dolu geçirildiğidir.

Eğitim Danışmanı Mürüvvet Adalı Uygun, yıl boyunca yapılan tatillerden çocukların düzeninin pozitif bir şekilde etkilenmesi için yapılması gerekenleri anlatıyor.

Çalışan anne babalar için tatil süreci, genelde bir ve/veya iki haftalık bir süreçtir. Özellikle de yoğun bir kış sezonunun ardına kurgulanan tatiller için çocuklar sıklıkla “Hiçbir şey yapmayacağım. Bol bol uyuyup dinleneceğim. Ayaklarımı uzatıp saatlerce boş boş oturacağım. Kitap bile okumak istemiyorum” şeklinde yetişkinlerce yapılan yorumlar duyarlar ve kendi küçük dünyalarınca zannederler ki “Tatilde hiç bir şey yapılmaz!”

Yetişkinlerce söylenen ve sayılı günleri içeren tatiller için böyle bir dinlence aynı zamanda “Harika!” diye nitelendirilebilir ama çocukların özellikle yaz tatili için “Hiçbir şey yapılmaz!” sözcüğü aynı anlama gelmez, gelmemelidir. Kaldı ki yaz tatili oldukça uzun bir süreçtir ve kış sezonu boyunca antrenmanlı olan zihni, bu antrenmandan mahrum bırakmamak gerekir.

Evet tatil, ilk olarak dinlenme sözcüğü ile eşleştirilmeli! Ardından aralara da akademik antrenmanlar yerleştirilmelidir. Akademik yaşama dair hiçbir şeyin yapılmadığı tatiller sonunda okula keyifsiz başlama, soğuma, eksikli bitirilmiş bir okul sezonunda eksikler tamamlanamadıysa yine eksikli olarak yeni bir sezona başlama vs. şeklinde sorunları da beraberinde getirecektir.

Yani uzun yaz tatili iyi kurgulandığı ve amaca hizmet ettiği şekliyle tadına doyulmaz bir şekilde sonlanacak ve bir sonraki iple çekilecektir. Yeni sezona da antrenmanlı ve dinlemiş zihinle ve bedenle başlayan çocuk, bunun pek çok olumlu yanını yeni sezon süresince deneyimleyecektir.

Bunu dışında yer alan tatiller, bayram tatilleri, kar tatilleri, özel okul yaşamı içinde yer alan sezonluk bahar tatilleri için de söylenecek çok farklı bir şey yoktur. Okul sezonu içinde yer alan kısa dönemli tatiller için anne babalara şöyle bir örnekleme yapmak doğru olacaktır. “Bir haftalığına Amsterdam’a gidiyorum. Hem işle ilgili bir projeyi takip edeceğim hem de biraz dinleneceğim.” şeklinde kurgulandığınız kısa soluklu dinlenme günlerini, bahsettiğimiz çocuklarımızın kısa tatilleri için de kurgulayabiliriz.

Daha geçen hafta uzun bir Kurban Bayramı tatili geçirdik. Okul sezonu daha yeni başlamıştı ve çocuklarımız çok da yorulmadılar bile. Ama asıl maraton şimdi başlıyor. Pek çok okul, dönemin ilk sınavlarını bayramdan hemen sonra başlattılar bile. Hal böyle olunca sezona yeni alışmış çocuklarımızın sezondan kopmalarını önlemek, tatil sonrası başlayan koşturmacanın da yükünü hafifletmek amaçlı çalışmalar yapmak, yapabilmek oldukça iyi olacaktır.

Ama adı üstünde “Tatil!” Sözcük dağarcığımızda uyumlandığı diğer ilk sözcük; dinlenmek. Dünya değişse bu değişmeyecek ve tatil bizi de çocuğumuzu da her zaman pozitif yönde etkileyecek.

False