Merve Tığlı Çınar
Merve Tığlı Çınar
Merve Tığlı Çınar

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır?

Teff, çok küçük taneli bir tahıl ama sağlığa faydalı oldukça fazla. Kilo vermeden tansiyonu düzenlemeye kadar birçok faydası var.

Haberin Devamı


TEFF, KİNOANIN TAHTINA ORTAK MI OLACAK?

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

Teff, Etiyopya kökenli ufak taneli bir bitkidir. Toprak suya doygun olsun olmasın, yüksek bir rakımda bulunsun bulunmasın teff, kolaylıkla yetişebilir. Bu sıralar Hindistan ve Avustralya’da da yetiştirilen teff, Amerika’nın da ilgisini çekmeye başladı. Herkesin aklında aynı soru var; acaba teff, kinoanın tahtına ortak mı olacak?


YÜKSEK FİYATLARA SATILIYOR

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

Teff günümüzde tahıl olarak tüketilmekle beraber; unu, ekmeği, makarnası, bisküvisi yaygınlaşmaya başladı. Teff unu diğer unlara göre oldukça pahalıdır. Özellikle ülkemizde yetiştiriciliği yaygınlaşmadığından dolayı yurt dışından ithal edilmesi sebebiyle teff maalesef çok yüksek fiyatlara satılıyor.


GELECEĞĞN GÖZDE TAHILI

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

Teff, besin içeriğinin çoğu tahıldan üstün olması, adaptasyon kabiliyeti ile yetiştiriciliğinin elverişli olması, kısa sürede hasat edilebilmesi ve üretim maliyetinin düşük olması sebebiyle şimdilik gizli kalmış olabilir ama kesinlikle teff’in geleceğin gözde tahılı olması bekleniyor.


TEFF'İN BESİN İÇERİĞİ

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

100 gram teff’te;

 • Enerji: 367 kkal
 • Toplam yağ: 2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 12 mg
 • Toplam karbonhidrat: 73 g
 • Posa: 8 g
 • Protein: 13 g
 • Kalsiyum: 180 mg
 • Demir: 7.6 mg
 • Magnezyum: 184 mg

TEFF’İN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

 • Kinoa gibi Teff de glutensizdir. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan bireyler için kinoa, amarant, mısır gibi tahılların yanında hayatı kolaylaştıran ve besin değeri açısından çok daha zengin bir alternatiftir.
 • Özellikle Etiyopya’da yöresel injera ekmeği, teff unu ile yapılır ve glutensizdir.
 • Bütün diğer glutensiz tahılların yanında teff, besleyici değeri açısından en etkileyici olan tahıllardan biri.
 • Kalsiyum oranı ile ilk sırada olan teff, ayrıca yüksek demir ve protein oranı ve 8 esansiyel aminoasit içeriği ile de dikkat çekiyor.
 • 1 fincan pişmiş Teff, 387 mg kalsiyum içeriği ile günlük gerekli kalsiyum alım miktarının %40’ını karşılıyor.
 • Teff, kan şekerini düzenlemede çok başarılı bir tahıl, %20-40 oranında içerdiği kompleks karbonhidrat içeriği ve düşük glisemik indeksi ile diyabetik bireylerin tüketebilmesi için elverişli bir karbonhidrat kaynağı.
 • Teff’in küçücük taneleri aslında posa içeriği ile birçok tahıla meydan okuyabilir. 100 gramında 8 gram posa bulunan teff, bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminizin daha rahat ve sağlıklı işlemesini sağlıyor.

ZENGİN BİR PROTEİN KAYNAĞI

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

Tansiyon ve kalp hastalığı olan bireylerin en çok endişelendiği sodyum içeriği, teff’te hiç dert edilecek bir durum değil. İşlenmemiş teff, düşük sodyum içeriği ile tansiyon hastalarının da tüketebileceği ideal bir tahıl.

Vejetaryenler, et- süt gibi besinleri tüketmedikleri için genellikle protein alımı konusunda eksiklik yaşarlar. Proteinin eksik alımı ise kısa vadede kas kayıplarına, uzun vadede ise ciddi sağlık problemlerine yol açar. Ancak 100 gramında 13 gram protein içeriği ile teff, sadece vejetaryenler değil tüm bireyler için proteinden zengin bir kaynaktır.


KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUYOR!

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır

Teff’in, PMS yani kadınlarda regl öncesi yaşanan sendromun belirtilerini azalttığı ve düşük yağ içeriği ile kilo vermeye de yardımcı olduğu biliniyor.

Teff, genelde un haline getirilirken, fermente edilerek yumuşatılabilir, mayalanarak ‘injera’ adı verilen ekmek haline getirilebilir. Teff’in filizlenmesi için yalnızca 36 saate ihtiyacı vardır. Tüm tahıllar arasında en kısa yayılma süresine sahip olan Teff’in, 3000 tanesi 1 gramdır.

Teff’in %13-14 olan protein oranı, büyük miktarda kolay sindirilebilen albüminden oluşur. Bu özelliği ile teff’e yumurta beyazının bitkisel hali denebilir.


TEFF NASIL TÜKETİLİR?

Teff nedir, sağlığa ne gibi faydaları vardır
 

Yarım fincan teff’i, 2 fincan su ve bir miktar tuz ile birlikte kapağı kapalı şekilde kaynamaya bırakın. 15-20 dakika suyunu çekene kadar bekledikten sonra altını kapatıp, 5 dakika kadar da kapağı açık şekilde dinlendirin. Teff’i ayrıca kahvaltılık gevrek, kurabiye, muffin, pankek için de kullanabilirsiniz.