GeriM. Bülent Tıraş Hamilelik süresince kaç kez ultrason yaptırılmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelik süresince kaç kez ultrason yaptırılmalı?

Hamilelik süresince kaç kez ultrason yaptırılmalı?

Sık ultrasona girmenin bebeğe olumlu bir katkısı bulunmuyor!

Günümüzde ultrason, hamilelik döneminde yapılan muayenelerin en önemli parçasıdır. Peki, çok fazla ultrasona girmek bebeğe zarar verir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, gebelik boyunca kaç kez ultrason yaptırılması gerektiğinin cevabını vererek konuyla ilgili anne adaylarını bilgilendirdi.

Türkiye’de ultrasonla kontrol sayısının, yapılan araştırmalara göre, dünya standartlarından çok daha yukarılarda olduğu saptanmıştır.

ULTRASONUN İDEAL SÜRESİ NE OLMALI?

Gebeliğin ilk aylarında anne karnındaki bebeğin canlı olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bebeğin kalbini ve kalp atışlarını gözlemlemek için “doppler” denilen bir uygulama yapılır, ses dalgasının farklı bir türevi bebeğe gönderilir. “Doppler” eğer bebeğe uzun süreli gönderilirse (4 dakikadan fazla), bebeğin kalp ısısında yükselme ve anormal durumlar yaşanabilir. Ultrasona bakan uzman veya hasta yakını, bebeğin kalbini 1 dakikadan daha kısa sürede görebilir. Aileye bebeğin cinsiyetini, yüzünü, burnunu, kulağını göstermek gibi nedenlerle bu işlemin süresinin asla uzatılmaması gerekir. Gebelik sürecinde ortalama 5 ya da 6 kez ultrasona girmek yeterlidir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN ULTRASON SIKLIĞIYLA İLGİLİ BİR ÖNERİSİ VAR MI?

Ultrasonun kaç kez veya hangi sıklıkta yapılması gerektiği konusunda herhangi bir uyarı bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, sadece, gebeliğin takip edilmesi sürecinde muayenenin sıklığı konusunda çeşitli öneri ve uyarılarda bulunmaktadır. İlk 7 ay için ayda 1 kez, 8. ayda 2 kez ve 9. ayda haftada 1 kez muayenenin bebek için yeterli ve gerekli olduğunu belirtmektedir. Bu kontroller ultrasonla ilgili değil muayene sıklığıyla ilgilidir. Ülkemizde ultrason ücretlerinin tamamının devlet tarafından karşılanıyor olması bu tetkiklerin sayılarının da artmasına neden olmaktadır. Fakat sık yapılan muayenelerin bebeğin sağlığı için olumlu bir katkısı yoktur.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False