Doğum sancınız gerçek mi yalancı mı?

Genellikle hamileliğin 6. ayından sonra başlayan fakat rahimde açılmaya veya doğuma sebep olmayan ağrılara “yalancı doğum sancısı” denir. Bu ağrıları gerçeklerinden ayırt etme yollarını sıralayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, gebelerin bu durumlarda neler yapmaları gerektiğini de anlattı.

Haberin Devamı

Yalancı doğum sancıları tıp dilinde “Braxton Hicks kasılmaları” şeklinde adlandırılır. Bu tip ağrı ve sancıları gerçeklerinden bir şekilde ayırt etmek gerekir. Gerçek ve yalancı sancıları ayırt etmek için ise iki ağrı tipi arasındaki farkları bilmek gerekir.

YALANCI DOĞUM SANCILARI NASIL AYIRT EDİLİR?

  • Yalancı doğum sancıları genellikle gebeliğin 24. haftasından sonra başlar fakat daha erken vakitlerde, örneğin 16. haftadan itibaren de görülebilir.
  • Yalancı doğum sancıları, rahimde gerilmeye sebep olmaz. Dolayısıyla bebeğin doğmasına dair bir bulgu olarak da değerlendirilemez.
  • Gerçek tipteki doğum sancıları hep aynı şekilde, periyodik olarak nüksederken, yalancı tipteki doğum sancılarında çok özel bir periyodik ayrılma görülmez. Bu tip ağrılar çoğunlukla düzensiz gelişir.
  • Yalancı tipteki doğum sancıları zaman geçtikçe şiddetlenmeye ya da sıklıkla belirmeye meyilli değildir.
  • Oturur ya da yatar durumda olmak gerçek ağrıları dindiremez. Hamile bayanın durumunu değiştirmesiyle beraber yalancı tipteki doğum sancıları azalmaya veya yok olmaya mahkum kalır. Gebenin hareket etmesi durumunda da bu mahkumiyet devam eder.
  • Gerçek sancılar çoğunlukla yarım dakika ile bir dakika arasında devam ederken yalancı tipteki ağrılar daha kısa sürer (15-20 saniye).
  • Yalancı doğum sancıları, gebede fizyolojik bir ağrı oluşmasına önayak olmaz, bu tip yalancı ağrılar çoğunlukla gebeye sadece rahatsızlık vermekle yetinir.

HAMİLELER BU DURUMLARDA NELER YAPMALI?

Yalancı tip doğum sancıları sırasında gebelerden yapmaları istenen şey öncelikle sakin olmaktır. Bulundukları pozisyonu değiştirmek veya hareket etmek basit ama etkili uygulamalardır. Ayrıca gebenin bol bol su içmesi de önemsenmesi gereken bir durumdur, çünkü vücudun su miktarındaki düşüşü bu tip ağrı ve kasılmaların nedeni olabilir. Tüm bu uygulamalardan sonra dahi sancılar geçmezse uzman bir hekime başvurmak gerekir.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

Yazarın Tüm Yazıları