GeriGökçen Erdoğan Bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynı mıdır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynı mıdır?

Bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynı mıdır?

Merak edilen bu iddianın doğru olup olmadığını uzmanından öğrendik.

“Yeni doğmuş bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynıdır” şeklinde ortaya atılan iddianın doğru olup olmadığını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan’dan öğrendik.

Doğumdan sonra hastanelerde uygulanan yeni doğmuş bebeğin topuk izinin alınma sebebi aslında, bebeğin parmak izinin hemen oluşmamasından ve hastanedeki bebeklerin birbirleriyle karışmamasından kaynaklanır. Hem bebeğin hem de annenin kimlik teşhisi için yapılan bir yöntemdir. Konunun ayrıntılarını, Kadın-Doğum Uzmanı Erdoğan şöyle açıkladı:

“Doğum sonrasında biz hekimlerin ilk yaptığı şeyler arasında bebeğin ayak izini almak yer alır. Doğum defterinde bu izin hemen yanında annenin adı-soyadı, doğum tarihi, cinsiyeti ve annenin sol el başparmağının izi yer bulur.

Herkesin farklı bir genetik yapısı, buna bağlı bir o kadar da çeşitliliği vardır. Bu yüzden parmak içlerindeki protein kalıntılarından oluşan bu iz herkeste, hatta ikiz kardeşlerde bile farklıdır. Her şahsın eli de, ayağı da nev-i şahsına münhasırdır.

Burada annenin parmak izini almamızdaki maksat “bu bebeğin annesi bu şahıstır”ı belirtmektir. Keşke anne ve bebeğin izleri aynı olsaydı da sahipsiz bebeklerin anneleri çok daha kolay bulunabilseydi. Bu tıp ve suç bilimine elbette bambaşka bir boyut ve kolaylık getirirdi.”

Hazırlayan: Nilay Uzun

False