GeriFunda Öztürk Alban Su Egzersizleri ile Doğuma Hazırlık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Su Egzersizleri ile Doğuma Hazırlık

Su Egzersizleri ile Doğuma Hazırlık

Suda yapılan egzersizler nasıl yapılıyor?

Anne adayları yapabilecekleri su egzersizleri ile doğuma eşleriyle birlikte hazırlanıyorlar. Bu çalışmalar hem anneyi rahatlatıyor hem de baba adayının verdiği destekten mutlu olmasını sağlıyor.

Hamilelik, anne adayları için bebeğin büyüyüp geliştiği ve dünyaya gelmeye hazırlandığı dönemdir. Zor bir dönemdir ve paylaşılması anne adayını rahatlatır. Anne karnındaki bebeğinde babasını daha doğmadan tanıması, onu beklediğini bilmesi, çocuğun doğumdan sonraki tepkilerine de yansır. Bu dönemde birlikte, sağlıklı, mutlu, paylaşım içinde ve güzel anılarla geçmelidir.

Anneler Sağlıklı, Babalar Daha Mutlu

Anne adaylarının suda yapacağı çalışmalarda baba adayı veya ona yardım edebilecek bir yakınının olması hem çalışmaları destekler hem de annenin işini kolaylaştırır. Böylece anne adayı hem güvende hisseder, hem de baba adayı verdiği desteğin mutluluğunu yaşayabilir. Bu tip paylaşımlarla baba adayları hiçbir şey yapmıyor veya pasif kalıyor izleniminden de sıyrılmış olur.

Baba adaylarının suda yapılacak çalışmalarda ilk görevi anne adayını suda kontrol etmek ve gerektiği yerde tutmaktır. Hareketleri yapan veya yaptıran kişi değildir.

Sudaki çalışmalar öncelikle rahatlamaya ve tüm bedeni çalıştırmaya yöneliktir. Hamileliğin ilerleyen aylarında oluşan bel ve sırt ağrılarını rahatlatır, bacakları dinlendirir. Su egzersizlerini en güzel yanı beden ağırlığını kullanmadan yapılmasıdır. Bu çalışmalarda deniz tercih ediliyorsa taşlık olmamasına dikkat edilmeli ve boyu geçen sularda yapılmamalıdır.

Özellikle hayatı boyunca hiç spor yapmamış anne adaylarına, skolyoz ve kifoz gibi duruş bozukluğu olanlara, bel ve boyun fıtığı olanlara, diyabetli veya troid hastası olan anne adaylarına Spor Okulları Koordinatörü Funda Öztürk Alban, gebelik boyunca mutlaka egzersiz öneriyor. Bu çalışmalarınsa suda yapılan türden olmasını özellikle tavsiye ediyor. Kendilerini takip eden doktorlarından da fikir alarak yapılacak bu egzersizlerin faydasını doğum sonrasında da görecek anne adayları bu konuda dikkatli davranmalı.

İşte, suda yapılan egzersizlerde yapılması gerekenler ve görselleri… 

[fotogaleri=60]

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False