Esra Çabuk Cömert
Esra Çabuk Cömert
Esra Çabuk Cömert

Squirting nedir?

Günümüzde cinselliğin hala bir tabu olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, kadınlarda orgazm konusu hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Haberin Devamı

Orgazm konusunda, özellikle erkekler ile ilgili olarak pek çok bilinen gerçeklik mevcuttur. Genel toplum yapılarından dolayı da, erkekler ile ilgili cinsel yaşam üzerine çok fazla araştırma yapılmaktadır. Kadınlar, bazı toplumlarda cinsel yaşamları açısından her ne kadar daha rahat olsalar da, genel bir baskı her toplumda söz konusudur. Bu yüzden araştırmalar kısıtlı, öğrenilen bilgiler ise çoğunlukla kulaktan dolma ve yanıltıcıdır.

ORGAZMI KONUŞMAK BİLE HALA TABU

Squirting nedir

Cinsel yaşamda deneyim konusunda da genelde erkekler kadınlardan birkaç adım daha önde bulunmaktadır. Toplumumuzda ise, kadınlar cinsellik konusunda merak ettiklerini doktorlara danışmak bir yana, kendi aralarında bile konuşmaya çekinmektedir. Bu konular arasında da en büyük tabulardan biri de kadınlarda orgazmdır.

Haberin Devamı

KADIN ORGAZMI ERKEKLERE GÖRE DAHA YAVAŞ GERÇEKLEŞİYOR

Squirting nedir

Kadın orgazmı erkeklerdeki kadar hızlı gerçekleşmemektedir. Yapılan pek çok araştırmaya göre, kadınlarda orgazm çoğunlukla zihinsel olarak gerçekleşmektedir. Fakat son yıllarda çok daha popüler olan konulardan biri ise G noktası uyarılması ile yaşanılan vajinal orgazm ile fiziksel olarak da bu hazza ulaşılabileceği düşünülmektedir.

G noktası ile ilgili olarak halen tam net bir kanı bulunmamaktadır. Kadınlarda orgazm süresi biraz daha uzundur. Sadece vajinal uyarılma ile orgazmın yaşanılmayacağını ve bu sebeple de G noktasının varlığının gerçek olmadığının iddia edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de, kadınların korkulu rüyası vajinismus sorunudur. Vajinismus, kadınların ilişkiye girmesine engel olan, şiddetli tepkilere, hatta acı ve ağrıya da neden olabilen, bir psikolojik ket vurma durumudur.

 PSİKOLOJİK TEDAVİSİ YAPILABİLİR!

Squirting nedir

Haberin Devamı

Vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlar, ilişkiye girmekten çekinir, korkar, ilişkiye girmeye zorlandıklarında acı-ağrı duyabilir, ağlama krizlerine girebilir ya da partnerlerine fiziksel tepki gösterebilirler. Bu sorunun psikolojik olarak tedavi edilebilir olması da, orgazmın da psikolojik olduğu düşüncesini pekiştirmektedir. Diğer taraftan, yapılan bilimsel ve deneysel çalışmalara göre ise; uygun ortam, doğru partner ve partnerin kadının orgazmı için harcadığı çaba, vajinal orgazmın da mümkün olabileceğini göstermektedir.

G NOKTASI NEDİR, G NOKTASI HER KADINDA VAR MIDIR?

Squirting nedir

G noktası, kadınlarda orgazm noktası olarak adlandırılmaktadır. G Noktası denilen bölgenin, uretus (rahim) ile meshane (idrar kesesi) arasında, erkeklerdeki, prostata benzer bir bez olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda bu noktanın her kadında olmadığına karar verilmiştir. Vajinal orgazm yaşadığını belirten kadınlar ve vajinal orgazm yaşamadığını belirten kadınlar arasında yapılan araştırmalarda ise; vajinal orgazm yaşadığını belirten kadınların G noktası olarak adlandırılan bölgeleri ile idrar kesesi arasındaki duvar daha kalındır. Cinsel birliktelik ya da mastürbasyon sırasında, kişi kendini hazır hissettiği takdirde, bölgenin doğru şekilde uyarılması, idrar kesesine bası yaparak hazzın daha yoğun hissedilmesine olanak sağlar.

Haberin Devamı

VAJİNAL ORGAZM HER KADIN TARAFINDAN YAŞANIR MI?

Squirting nedir

Kadınlar birlikteliğe hazır olmadığı anda bölgenin uyarılması, hazdan çok rahatsızlık veren bir durumdur. Uyarılma sırasında idrar hissi uyandıran bir his oluşur. Bu hissin nedenini tam olarak bilmeyen kişiler, birlikteliğe ara vererek, tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Ancak cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bu his ile birlikte, orgazmın başladığı düşülmektedir. Birlikteliğe ara vermek, orgazm sürecinin yeniden başa alınmasına neden olur ve kadın orgazmı gerçekleşemeden, erkek orgazmı yaşanılabilir. Kadınların %87'si cinsel ilişkilerinin sadece %10'luk diliminde orgazm olduğunu belirtmektedir (bu yüzdeler değişkenlik gösterebilir). G noktası her kadında bulunmamaktadır. Bu yüzden, G noktasının tam olarak varlığından bahsetmek söz konusu olamamaktadır. Vajinal orgazm da her kadın tarafından yaşanılabilen bir durum olmayabilir.

Haberin Devamı

G NOKTASI VE SQUIRTING

Squirting nedir

Squirting, fışkırtma-püskürtme anlamlarına gelmektedir. Tıpta ise, erkek orgazmına benzer olarak, kadınların yaşadığı vajinal orgazma verilen isimdir. Famale ejeculation olarak da adlandırılmaktadır. Uzun yıllar bu durumun bir şehir efsanesi olduğu düşünülmekteydi. Ancak, G noktası üzerine yapılan araştırmalar doğrultusunda, bu olayın mümkün olduğu düşünülmektedir.

Cinsel birliktelik sırasında, partnerin kadındaki G noktasını doğru şekilde ve yeterli sürede uyarması sonucunda, kadının erkeklerde olduğu gibi boşalması durumunda, idrar benzeri orgazm gerektiği hissi uyandığında, idrar yapma isteğini baskılayıp, orgazma odaklandıklarında Squirting sıvısının dışarı püskürtülmesi durumu yaşanılır.

Haberin Devamı

HER KADININ BU ORGAZMI YAŞAMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR!

Squirting nedir

Kadınlar, hazza ulaştığı sırada, idrar fışkırması benzeri orgazmı yaşayabilirler. Orgazm anında dışarı püskürtülen sıvı idrar değildir. Salgı sıvısıdır ve hiçbir şekilde zararı yoktur. Fakat her kadının bu orgazmı yaşaması mümkün olmayabilir. Bu tarz bir boşalmanın yaşanılabilmesi için, kadının anatomisinin uygun olması, cinsel ilişkiye hazır olması ve partnerinin bu konuda kadına yardımcı olması gerekmektedir. Kadın orgazmında pek çok araştırma yapılsa da, halen en büyük etkenin, kadınların cinsel birliktelik için kendilerini hazır hissetmeleri olduğu bilinmektedir.

[fotogaleri=3011,2470,362]