Çocuklarda öksürük hangi hastalıkların habercisi?

Öksürük çocukların nefes yollarına giren herhangi bir yabancı madde veya tahriş edici taneciğin dışarıya atılması için var olan normal bir reflekstir.

Haberin Devamı

Öksürük çocukların nefes yollarına giren herhangi bir yabancı madde veya tahriş edici taneciğin dışarıya atılması için var olan normal bir reflekstir. Ancak öksürük çok şiddetli veya sık ise hastalıkların belirtisi olabilir.

Enfeksiyon

Gece öksürüklerine neden olan hastalıkların başında enfeksiyonlar gelir. Enfeksiyonlar basit griplerle ya da nefes borusunun üst kısmının şişmesi anlamına gelen krup gibi durumlarla karşımıza çıkabilir. Soğuk algınlığı hafif ve orta şiddette kuru bir öksürük meydana getirirken bazen griple bu öksürüğün şiddeti artabilir. Krupta ise çok gürültülü havlar tarzda bir öksürük vardır.

Reflü

Çocuklarda tekrarlayan kusmalar, tükürük çıkarma, ağızda kötü bir tat hissi, göğüste yanma gibi belirtiler reflüyü işaret edebilir. Reflü, nedenine ve çocuğun yaşına bağlı olarak farklı şekillerde yaklaşım gerektirir. Reflüsü olan çocuklara özellikle çikolata, nane şekeri, kızartılmış yiyecekler, baharatlar, yağlı gıdalar ve gazlı içecekler vermemek gerekir. Yatmadan iki saat önce yeme-içme eylemi kesilmelidir. Yiyecekleri küçük öğünler halinde almak ve şiddetli belirtiler varsa doktora başvurmak gerekir.

Haberin Devamı

Astım

Çocuklarda astım hastalığının teşhisi kolay olmamasına rağmen, öksürük ince cızıltı ve hırıltılarla birlikte ise, özellikle geceleri artıyorsa, çocuk hareketli olduğu zamanlarda ve oyun oynarken nefes almada zorlanıyorsa astım olma ihtimali yüksektir. Astımı tedavi edici nefes yolları ile alınan ilaçlar veya atak sırasında kullanılan sistemik kortizonlar yanı sıra tetikleyicilerin uzaklaştırılması da oldukça önemlidir. Örneğin, hava kirliliği sigara dumanı ve parfüm gibi uyarıcılardan uzak durulmalıdır.

Alerjiler ve sinüzit

Devamlı kesilmeyen bir öksürük (özellikle boğazda tahriş veya tırmıklanma hissi yaratan), burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğazda ağrı ve döküntülerle birlikte ise bu çocuklarda alerjiye bağlı rinit veya birlikte sinüzit düşünülebilir. Bu tip belirtiler izlenen çocuklarda alerji testlerinin uygulanması doğrudur. Tedavi yanı sıra alerji testlerinin sonuçlarında çıkan uyaranlardan çocuğun uzaklaştırılması gereklidir.

Haberin Devamı

Boğmaca

Günümüzde boğmaca, aşılanma uygulandığı için çok sık görülmemekle birlikte nadiren ortaya çıkabilen bir enfeksiyondur. Burun akıntısı, hapşırık, hafif bir ateş ve boğulur gibi bir öksürük ile karşımıza çıkar ve antibiyotikle tedavi edilir.

Çocuklarda öksürük birçok başka nedenle de olabilir

Özellikle yabancı bir maddenin akciğere kaçması, bir kimyasal tahriş edici ile karşılaşma gibi nedenlerde de karşımıza çıkabilir.

Öksürük tedavisinde çocuklara evde uygulanan yöntemler zarar verebilir

  • Özellikle 1 yaşından küçük bebeklere bal karışımlı ev yapımı tedavi yöntemleri kullanılmamalıdır.
  • Yine alerjisi olmayan bir çocukta nemli hava ve buhar rahatlatıcı olabileceği gibi alerjik bir çocuk için aksine hastalığı artırıcı etki yapabilir.
  • 4 yaşın altındaki çocuklara öksürük şurubu verilmemelidir. Bu şuruplardan çocukların yararlandıklarına dair kanıt bulunmamaktadır.
  • 18 yaşın altındaki çocuklara hiçbir şekilde aspirin kullanılmamalıdır.

Öksüren çocuk ne zaman acile götürülmeli?

Çocuğunuzda gece olan öksürüğün yanı sıra nefes darlığı, zorlu solunum, tekrarlayan kusmalar, öksürük sırasında kırmızı-mor renge dönme, tükürük yutmada zorluk, aşırı yorgunluk hali, boğazda takılma hissi, derin nefes alma ile göğüs ağrısı, balgamda da kan ve hırıltı varsa veya boğmaca aşısı yapılmamışsa, çocuğun ateşi 38 derecenin üzerindeyse, dört aydan küçükse veya 38 derecenin üzerinde ve iki saat içerisinde ateş düşürücüye cevap vermiyorsa hemen doktora götürmelidir.

Haberin Devamı

Ayrıca gece öksürükleri olan çocukta nefes almak için çabalama varsa, cümleyi tamamlayamıyor ve konuşmada zorluk çekiyorsa, inlemeleri, boğulur hissi varsa, solunumu aralıklı duruyorsa, baygınlık durumundaysa, tırnak uçları ve dudakları morarıyorsa hemen ambulans çağırılması gereklidir.

Yazarın Tüm Yazıları