Sekse yeterli zaman ayırın

Yoğun iş temposu, büyük şehrin kaosu, çocuklar, bedensel ve zihinsel yorgunluklarla ertelenen, üşenilen cinsel yaşamlar süreç ilerledikçe hiç yaşanmaz hale gelebilir ya da sıklığı çok azalır. Bu cinselliğin yaşanmadığı anlamına gelmez.

Haberin Devamı

İŞ HAYATI, EV İŞLERİ, ÇOCUKLARIN ÖDEVLERİ DERKEN CİNSELLİĞE VAKİT KALMIYORSA…

Mastürbasyon yapmak bireysel olarak cinsel ihtiyacı gidermenin kaçınılmaz yolu olur. Oysaki eşinizle yaşayacağınız cinsellik hem sevginin paylaşılıp çoğalmasına hem de bedensel gevşemeye ve stresin azalmasına destek olacaktır.Uzun süredir devam eden sağlık sorunları, ruhsal sorunlar, kullanılan ilaçların bir kısmı cinsel isteğin azalmasına neden olabilir. Çift birbirinden uzaklaştıkça da cinsellikten soğuma ve kaçınma yaşanabilir.
Gebelik, doğum, çocuk sahibi olmakla ilgili sorun varsa buna bağlı tedaviler de cinsel uzaklaşmanın bir diğer nedenlerindendir. Ayrıca cinsel işlev bozukluğu sorunlarının bazıları da bu sürece neden olabilir.

PEKİ, NELER YAPILABİLİR?

Beklentilerinizi güncelleyin

“Flört dönemimizde çok tutkuluyduk, şimdi her şey çok sıradan ve görev gibi, oysaki o günler gibi olsa” vb. düşüncelerinizi, beklentilerinizi güncelleyin. İlişkilerde her dönemin kendine ait duygu geçişleri vardır. Flört ilk tutulmanın yaşandığı, adrenalin, dopamin vb. hormonların yüksek olduğu bir dönemken, ilişki sağlıklı gelişir ve büyürse sevgi, bağlılık oluşurken aşk ve tutkuda azalma görülür. Evliliğe dair tüm süreçlere bağlı olarak (çocuklar, stres, kavgalar vb.) cinselliğe olan ilgi azalabilir. Beklentileri buna göre güncellemek ve yaşadığınız cinselliğin sayısı azalsa bile niteliğine odaklanmak gerekir.

“Olmasa da olur” yerine “Olsa daha iyi olur” deyin

Hayat koşturmacasında ve yoğunlukta çoğu çiftin ilk vazgeçtiği şey cinsel birlikteliktir. Yemek içmek, uyku vb. ihtiyaçlar daha önemli gibi görünür ve cinselliğe ayrılan zaman gereksizmiş gibi algılanır.‘Yorgunum, uykuya daha çok ihtiyacım var, cinselliğe zaman ayıramam’ gibi yanlış düşüncelerle ertelenen cinsellik gitgide daha az deneyimlenir hale gelir.Oysaki yorgunken yapılan spor gibi yorgun olsan bile yapılan seks sonrasında stres hormonu azalır, oksitosin, endorfin vb. zihni ve bedeni rahatlanan hormonlar salgılanır bu da rahatlama ve gevşemeye neden olur. Yani mutlu ve doyurucu bir cinsel birliktelik yorgunluğa birebirdir diyebiliriz.

Haftada bir gün bile olsa yalnız kalın

Çocuklarınızı güvenle bırakabileceğiniz bir yer varsa haftada bir gün yalnız kalın. Sinema, tiyatro, yemeğe gitmek gibi baş başa yapmaktan keyif aldığınız bir etkinlik yapın ve sadece birbirinizin olumlu özelliklerine ve ana odaklanarak rahatlayın, keyifli zaman geçirin. Karı/koca/eş kimliğinize alan açın. Karı kocalık yani biz alanınıza hava aldırın, nefeslendirin, enerji doldurun.
Eş kimliğinizin enerjisi biterse cinsel yaşantınıza enerjiniz kalmayabilir. Baş başa zaman geçirmek eş kimliğinizi besleyecek, o da cinsel hayatınızı destekleyecektir.

YORGUN ÇİFTLER İÇİN SEKS ÖNERİLERİ

KAYNAK: MUTLU AİLELERİN 101 SIRRI KİTABI/ Sedef Batı  

Yazarın Tüm Yazıları