GeriDolunay Kadıoğlu Ergen çocuk, ailesini sürekli eleştirebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergen çocuk, ailesini sürekli eleştirebilir

Ergen çocuk, ailesini sürekli eleştirebilir
Abone Olgoogle-news

Ergenlik döneminde çocuklar duygusal dalgalanmalar yaşayabilir.

“Ergenlik kendini arama ve bulmaya çalışma ve bireysel kimlik geliştirme sürecidir” diyen Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, bu dönemde çocuklarda görülen ruhsal değişimler hakkında önemli bilgiler aktardı.

Ergen çocuk kim ve ne olacağı hakkında düşünürken, kendini başkalarının gözü ile görmek ister. Akran grupları kendisi hakkında bilgi alabileceği önemli bir yerdir. Yetişkinler tarafından anlaşılmadığını düşünen ergen için bir grup tarafından onaylanmak ve benimsenmek çok önemlidir. Ancak bazen başkasına dayanma ve destek görme gereksinimi yanlış arkadaş seçimi ile sonuçlanabilmektedir. Bu noktada hem ergen hem de ailesi duygularını ifade edebilmeli ve birbirleri hakkında neler hissettiklerini söyleyebilmelidirler. Duygular ifade edilirken sadece sevgi değil; kızgınlık, korku, beğenmeme gibi duygularda iki tarafın birbirini anlamasını kolaylaştıracaktır.

Duygu dalgalanmaları yaşaması normaldir

Yaşanan karmaşanın göstergesi olarak ergene ilişkin bazı davranış örnekleri şöyle sıralanabilir. Duygularında sevgi-nefret, acı-zevk, korku ve öfke gibi dalgalanmalar doğaldır.

Kulaktan dolma, ödünç alınmış fikirleri savunur. Büyükleri ile tartışır. Anne babasına karşıt düşünceler ileri sürmeye dikkat eder. İstediği ile arkadaşlık eder, istediği zaman ders çalışır, istediği zaman eve gelebilir. Özgür olmak ister ve bağımlılığı reddeder. İsteklerini erteleyemez. Yalnız kalmayı tercih eder. Saatlerce odaya veya banyoya kapanıp bedensel değişimlerini inceleyebilir. Kendine yeterince güven duymaz. Postane banka ya da resmi yerlere gönderilmek istendiklerinde mazeret yaratmalarının altında bu güvensizlik yatar. Çünkü buralar yetişkin dünyasına aittir. Halbuki o tam yetişkin değildir ama çocuk gibi de hissetmez. Ancak sinemaya, bilgisayar oyunu salonlarına ya da diskoya giderken güvensizlik yaşamaz hatta kendini çok rahat hisseder. İstekleri yapılmadığında isyana hazırdır. Kişiliklerine yöneltilen küçük düşürücü sözler, saldırgan olmalarına yol açabilir.

Çalkantılı bir dönem olarak anlattığımız ergenlik hep uyumsuz davranışlarla dolu değildir. Olumlu duyuş ve düşünüşler de bu dönemin özelliğidir. Ergen soyut düşünme ve yaşanmamış olguları sembollerle ifade etme yeteneğini bu dönemde kazanır ve kuvvetlendirir. Her şeye olur olmaz karşı çıkarken bir yandan da eleştiri ve yorumlara yönelir. Her şeyi bir anda düzeltecek kolay çözümler arar.

Bir sabah uyandığınızda hayatınızdaki olumsuzlukların birden bire düzeldiğini göremezsiniz, bu bir süreçtir. Bir süredir bir şeyler kötü gidiyor olabilir. Önemli olan bugün ve bugünden sonra yapabileceklerimizdir. 

False