Disparenü (Ağrılı cinsel ilişki)

Ağrılı cinsel ilişkide kadın ilişkiye izin verebilmekte ancak acı hissetmekte ve cinsel ilişkiyi devam ettirmekte duygusal olarak zorlanmaktadır.

Haberin Devamı

‘Disparenü’ veya ‘ağrılı cinsel ilişki’ kadınlarda sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluklarındandır. Cinsel birleşme sırasında ağrı duyulması anlamına gelmektedir. Ağrı/acı girişte hissediliyorsa uyarılma eksikliğine bağlı kuruluktan, vajinal infeksiyonlardan, sıyrıklardan ya da kasılmalardan kaynaklanıyor olabilir. Ağrı daha derinde hissediliyorsa, endometriosis, over kisti ve pelvik infeksiyonlar gibi organik nedenlere bağlı olabilir. Disparenü çok detaylı bir jinekolojik inceleme gerektirir. Organik kökenli olabileceği gibi psikolojik kökenli de olabilir. Her ikisinin de olduğu durumlarda söz konusudur.

Disparenünün kaynağın organik olup olmadığı jinekologlar tarafından incelendikten sonra eğer herhangi bir organik bulgu bulunamazsa mutlaka psikolojik kökene bakmak ve cinsel terapi çalışmak gerekir. Ağrının kaynağı psikolojik olmasına rağmen defalarca jinekologlarda çözümü aramak zaman ve inanç kaybettirir.

Haberin Devamı

Ağrılı cinsel ilişkide kadın ilişkiye izin verebilmekte ancak acı hissetmekte ve cinsel ilişkiyi devam ettirmekte duygusal olarak zorlanmaktadır. Ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşayan çoğu kadın sorunun neden psikolojik olduğunu anlamakta ve kabulde zorlanırlar. Seanslarda şu sorularla ve itirazlarla karşılaşırız.

• Acının varlığını nasıl ben oluşturabilirim ki?
• Ben gerçekten acı hissediyorum ama bu nasıl olur da psikolojik olur?
• Bana bu acının varlığına inandığımı ve bunu hep benim tetiklediğimi söylüyorsunuz, ben neden ve nasıl bunu yapayım ki?

Tüm bunların cevapları terapide detaylı olarak çalışılır ama kısaca nedenine bakalım:

• Cinsel bilgilerin yetersiz olması,
• Kadının kendi bedeniyle ve cinsel hazla tam olarak barışık olmaması,
• Cinselliğe dair olumsuz inanç, beklenti ve yaşantılar,
• Acının yaşanacağına dair inanışlar, takıntılar,
• Ön sevişme sürecinin yeterli olmaması ve kadının bu sürece etkin katılmaması/katılamaması
• Kadının ve erkeğin birbirlerinin keyif ve haz bölgelerini tam olarak bilememeleri,
• Eşler arasındaki iletişimde ve ilişkide yaşanan sorunlar...vb.

Disparenünün psikolojik kökenli olmasında ve tedavisinde, eşler arasındaki iletişim ve etkiletişim önemli rol oynar.

Haberin Devamı

Tedavisinde cinsel terapi kullanılır ve eşler tedaviye uyum sağladığında ve birbirlerine destek olduklarında çok güzel sonuçlar alınır. 

Yazarın Tüm Yazıları