Genital estetik

Genital estetik ameliyatlar son zamanlarda hızla popülarite kazanmakla beraber estetik kaygıların yanı sıra işlevsel ve cinsel problemlere de yol açmasından dolayı önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Haberin Devamı

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar (labia minör ), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter. Bazen dış dudaklar ( labium majuslar ) yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir. Asimetri – eğer varsa – giderilebilir.

Haberin Devamı

Labioplasti (vajina iç dudak estetiği), kızlık zarına zarar verir mi?

Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiçbir problem yaratmayacaktır. Lokal veya genel anestezi altında 30 – 40 dakika süren işlemde eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu da yaşanmamaktadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşanmaz, ameliyat bölgesinde aşırı derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dıştan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez. 2 gün sonra duş alınabilir.

Genital estetik - Vajina estetiği ameliyatları

Genital estetik ameliyatlar son zamanlarda hızla popülarite kazanmakla beraber estetik kaygıların yanı sıra işlevsel ve cinsel problemlere de yol açmasından dolayı önemi gün geçtikçe artmaktadır. Daha önceleri genital estetik problemler genellikle önemsenmemekte ve göz ardı edilmekteydi. Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanması, bu konuda bilinçlenmesi, cerrahi alandaki gelişmeler ve halkın bu tür ameliyatların varlığından haberdar olması sonucu genital estetik operasyonlar günümüzde en sık yaptığımız ameliyatlar arasına girmiştir.

Haberin Devamı

Vajina daraltma, kızlık zarı dikimi ve dahası…

En sık uygulanan ameliyatlar arasında vajinoplasti ( vajina daraltma), labioplasti (küçük dudakları ufaltma ), kliteropeksi ( klitorisi ufaltma ) ve kızlık zarı dikimi ( hymenoplasti )sayılabilir.

Yine son zamanlarda G – Shot da dediğimiz G noktasına kollajen – dolgu maddesi enjeksiyonu (orgazm aşısı da denilmekte ) sık olarak uygulanılmaktadır.

Genital organlar; dış genital organlar ve iç genital organlar olarak iki gruba ayrılmaktadır.

İç genital organlar: Vajina, rahim – uterus, ve yumurtalıklardan ibarettir.

Dış genital organlar: Vajina dış kısmı, kızlık zarı -hymen, küçük dudaklar (labia minör ), büyük dudaklar (labia mayor ), klitoris ve vulvadan oluşur.

Haberin Devamı

Genital estetik ameliyatlarda bizi genellikle dış genitaller ilgilendirmekle beraber vajina da bazı durumlarda estetik ve işlevsel nedenlerle cerrahi işleme maruz kalabilmektedir.

Yukarıda saydığımız durumlardan vajinada genişleme genellikle vajinal doğum ile pelvis taban kaslarının ve dokuların gevşemesi ile ortaya çıkmakla beraber diğer durumlar doğuştan olan anatomik problemlerdir.

Vajina genişlemesi sağlık problemlerine neden olur mu?

Normal yolla vajinal doğum vajinada genişlemenin yanı sıra idrar torbasında sarkma, barsaklarda vajina içine doğru sarkma ve rahim sarkması gibi problemlere neden olabilir. Bu durum estetik olarak hastalarda problem yaratmakla beraber işlevsel olarak da idrar kaçırma, kabızlık, idrar yolu iltihabı, rahim sarkması sonucu enfeksiyon ve ağrı gibi önemli problemlere de neden olabilmektedir.

Haberin Devamı

Bütün bu bilgilerin ışığında bu ameliyatların estetik kaygıların yanında sağlık açısından da çok önemli olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Estetik problemler kadının kendisini kötü hissetmesinin yanında cinsel hayatını da olumsuz etkilemekte ve bu da eşler arasında boşanmaya kadar giden önemli sorunlara yol açabilmektedir. Estetik kaygılarını aşmış bir bayan kendine daha çok güvenecek, öz güvenini kazanacak ve cinsel hayatta da kendisini daha iyi hissedecektir.

Yazarın Tüm Yazıları