GeriBanu Çeçen Yeni yıl dilekleriniz gerçek olsun ister misiniz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni yıl dilekleriniz gerçek olsun ister misiniz?

Yeni yıl dilekleriniz gerçek olsun ister misiniz?

2014 yılı hedeflerinizi belirlerken öncelikle kendinize bazı soruları sormalısınız.

Yeni yıldan herkesin en az bir dileği olur. Dileklerinizin gerçekleşmesi için önce onları hedeflere çevirmeniz gerektiğini söyleyen Yaşam Koçu Banu Çeçen, bu hedefleri gerçekleştirmenin yolunu anlattı.

Bir yılı daha geride bıraktık. Tüm yaşanılanlar, başarılar ve başarısızlıklar, mutluluklar ve hayal kırıklıkları geride kaldı. Şimdi önümüze bakma, anı yaşama, gelecek için planlar yapma zamanı. Mevlana'nın da dediği gibi “Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.” Bunun için ilk yapmamız gereken yeni yıl dileklerinizi, yeni yıl hedeflerine dönüştürmek.

2014 yılı ile yeni bir başlangıç yaptınız. Yeni yıl için bir sürü dilekleriniz var. Gelin yeni yıl dileklerinizi yeni yıl hedeflerinize dönüştürelim. Bu başlangıcı hedefleriniz ile taçlandıralım. Yeni yıl hedefleriniz kendinize vereceğiniz en güzel yeni yıl hediyesi olacak. Hedefleri olan kişiler başarıya ve mutluluğa en yakın olanlardır. Hedefleriniz sizi sahip olmak istediğiniz hayata yakınlaştırırken, hayallerinizi gerçekleştirmenize de olanak verecektir. Hedef olarak belirlenemeyen hayaller, hayal olarak kalmaya mahkumdur.

Yeni yıl hedeflerinizi belirlerken öncelikle kendinize bazı soruları sormalı, üstüne derin düşünmelisiniz. Şimdi hemen bir kağıt kalem alıp aşağıdaki soruları cevaplayın.

 • Hayatını tümüyle ve doyum verici yaşamak için neleri değiştirmelisin?
 • Gerçekten ama gerçekten ne istiyorsun?
 • Hayatının hangi alanında hemen değişim yapmalısın?
 • Hayatından neleri çıkarmak istersin?
 • Ölmeden önce neler yapmak istersin?

Bu soruları cevapladıktan sonra olmak istediğiniz hali, sahip olmak istediklerinizi, önünüzdeki bir yıl içinde hayatınızda yapmak istediğiniz değişimleri yazın. Hayatınızın her alanı için ayrı ayrı düşünün. Nasıl bir hayat istiyorsanız hayatınızı bir hamur gibi şekillendirin. Örneğin evinizde nasıl değişiklikler yapmak sizi tatmin ederdi? Minik bir tadilat, mobilya değişikliği ya da yeni bir eve taşınmak… Yeni bir araba almak ya da arabanızı değiştirmek? Zayıflamak veya artık sağlıklı yaşamayı seçmek? İşinizi değiştirmek ya da kariyerinizde bir sonraki basamağa çıkmak? Aile, eş, çocuk, arkadaş ilişkilerinizi iyileştirmek? Kendinize zaman ayırıp hobi edinmek, düzenli kitap okumak? Hep görmek istediğiniz ülkelere seyahat etmek? Şimdi hepsini tek tek yazın.

Adım adım hedef belirleyin

Soruları cevapladıktan sonra yeni yıl dilekleriniz şekillenmeye başladı. Şimdi onları hedeflere dönüştürme zamanı. Örneğin yeni yıl dileklerinizden biri "Sağlıklı olmak", haydi bu dileği hedefe dönüştürelim.

Somutlaştırılmalı: Ne yaparsanız sağlıklı olursunuz? Nasıl sağlıklı olursunuz? Spesifik ve net bir şekilde yazın.

“50 kilo olursam, her gün 30 dakika spor yaparsam, doktor kontrollerimi yaptırırsam, sağlıklı besinler tüketirsem...”
Sağlık, mutluluk ve başarı gibi kavramlar soyuttur. Bu kavramları somutlaştırmak için netleştirmelisiniz. Sizin için bu soyut kavramlar ne anlama geliyor? Nasıl bu soyut kavramlara sahip olabilirsiniz?

Ölçülebilir olmalı: Sağlıklı olduğumuzu nerden anlayacağız?

“36 bedenim, fitim ve çok enerjiğim...”

Hedefe ulaştığınızda şu andan farklı olacak şeyler sizin ölçme kriterleriniz olacaktır.

Başarılabilir ve gerçekçi olmalı: Başarabilecek kaynaklara sahip misin? Bu kaynaklar neler? Bu hedef ulaşılabilir mi?

“Evet, her gün 30 dakika yürüyüş yapabilirim, evde yürüyüş bandım var, nasıl beslenmem gerektiğini biliyorum, sağlıklı besinleri kolaylıkla seçip hazırlayabilirim, 50 kilo olabilirim, daha önce de başarmıştım...”

Başarılabilir ve gerçekçi olmayan hedefler kişinin boşa enerji harcamasına, başarısızlık duygusu ile problemi çözemeyecek hale getirmesine ve motivasyon düşüklüğüne neden olur.

Olumlu, herkesin yararına ve sadece sizin kontrolünüzde olmalı: Bu hedef olumlu mu? Herkesin yararına mı? Sadece sizin kontrolünüzde mi?

“Hedefim, herkesin yararına, olumlu ve sadece benim kontrolümde.”

Hedefleriniz sizin faydanıza olmalıdır ancak başkasının zararına olan, negatif enerjili hedefler olmamalıdır. “65 kilo olmak istemiyorum” yerine “50 kilo olmak istiyorum” olumlama olmalıdır. Hedefiniz sadece sizin kontrolünüzde olmalı, çünkü başkasına bağlı olduğu zaman “Eşim eve yürüyüş bandı alınca spor yapabilirim” gibi cümlelerle hedefinizi ötelemiş olursunuz.

Zaman sınırlandırması olmalı: Ne zamana kadar? Özel bir gün seçerseniz daha etkili olur. Yıldönümü, doğum günü, düğün...

“16 Ağustos 2014’te arkadaşım Pelin'in düğününde”

Zaman sınırlaması olmayan hedeflerin ucu açık kalır. Zaman sınırlaması her zaman kişiyi motive eder ve programlı olmasını sağlar.

Zihinde canlandırılabilmeli: Peki zihninizde hedefinizi canlandırabiliyor musunuz?

“Evet, kendimi 36 beden mini bir pembe elbise içinde, arkadaşımın düğününde, sağlıklı besinleri yedikten sonra zinde ve fit biri olarak dans ettiğimi zihnimde canlandırabiliyorum.”

Zihinde canlandırabilmek hedefe ulaşmak için çok önemli. Zihninizde canlandıramadığınız bir hedefi gerçekleştiremezsiniz.

Yazılı olmalı: Şimdi hedefinizi detaylı olarak yazın.

“16 Ağustos 2014’e arkadaşım Pelin'in düğününde 36 beden mini pembe elbisemle sağlıklı besinler seçip dans ediyorum, 50 kiloyum, fit ve enerjiğim.”

Söz ölür, yazı yürür. Yazılı hedefler bilinçaltına daha iyi yerleşir.

Küçük parçalara bölünmeli ve planlama yapılmalı: Hedefinize kaç adımda ulaşabilirsiniz? İlk hedefiniz ne olmalı?

“Öncelikle doktor kontrollerimi yaptıracağım, her gün 30 dakika evde yürüyüş bandında sporumu yapacağım, sağlıklı besinler yiyeceğim, ilk hedefim 15 Şubat'ta 60 kilo olmak...”

Uzak hedefler ve planlama yapmamak kişinin motivasyonunu düşürür, hedef sadece bir söz olarak kalır. Onun için mutlaka kısa vadeli hedefler belirlenmelidir.

Bu örnekte sağlıklı yaşamı hedefe dönüştürdük, siz de hayatınızda istediğiniz her alan için attığımız adımları takip ederek dileklerinizi hedeflere dönüştürebilirsiniz. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız hangi yoldan gittiğinizin de hiçbir önemi yoktur. Hedefleriniz sizin ulaşmak istediğiniz nokta olacaktır. Hedeflerinizi belirledikten sonra kendi yolunuzu planlayabilirsiniz. 

False