GeriAyfer Sağlam Askeri disiplinde spor yapmaya hazır mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Askeri disiplinde spor yapmaya hazır mısınız?

Askeri disiplinde spor yapmaya hazır mısınız?

Bootcamp ile kısa zamanda vücudunuzda gözle görülür değişimler meydana gelir.

Sürekli yeni bir egzersiz akımı duyuyoruz. Şimdilerde en sık duyduğumuz çalışma programının adı bootcamp. Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, askeri disiplinde yapılan bu egzersiz programı hakkında önemli bilgiler verdi.

İngilizce olarak kelime açılımına baktığımızda bot ve kamp anlamına geliyor. Bot ve kamp kelimelerinin bize çağrıştırdığı doğal şartlarda askeri disiplinde spor diyebiliriz özetle.

Bazen öyle bir noktaya gelirsiniz ki fitness üyeliğiniz vardır, yoga ya da pilates yapmışsınızdır, aerobik derslerine katılmışsınızdır ama artık vücudunuz bir limitte takılıp kalmıştır. İşte bence o zaman bootcamp yapmaya hazır olabilirsiniz. Böyle yoğun bir programa girmeden önce mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız.

PEKİ, BU SPOR PROGRAMINDA NELER VAR?

Temel olarak bildiğimiz şınav, mekik, koşma, zıplama hareketlerinin hepsi var. Hareketleri seri ve setler şeklinde uygulayabiliyoruz. Kişiye göre program seviyesi ayarlanarak başlatılabiliyor ama eninde sonunda limitlerini aşaman gereken noktaya geliyorsun. Bu 3 ayda da gerçekleşebilir, 1 yılda da. Burada ne kadar istekli olduğun ve beslenme programını doğru ayarlaman şart. Maalesef bootcamp egzersizlerinde yumuşak bir tarz yok, böyle bir beklentiniz varsa bu size göre değil. Bu ağır çalışmalar sonucunda kaslarınızda mikron boyutta yırtıklar meydana gelir. Uyku saatlerinizi düzenlemelisiniz çünkü kasların büyük bir kısmı doğru beslenme sonucu uyku sırasında onarılırlar ve her onarılmada daha güçlü olurlar. Bootcamp yaptıktan sonra kendinizi eski zamanlardaki savaşçı kahraman gibi hissedebilirsiniz.

Bu ağır programa kalbiniz de hazır olmalı, uzun süre nabzınız 180 atımda kalabilir. Sürekli zıplayarak merdiven çıktığınızı düşünün, düşünmeyin hatta 10 basamağı çift ayak zıplayarak çıkın ve nabzınızı sayın. Bunu denemek amacıyla bile yaptığınızda aslında bu size bir ipucu verebilir.

Bootcamp gibi zorlayıcı bir aktivite yaptığınızda;

Kondisyonunuzda artış, kuvvet artışı ile beraberinde beslenmeye bağlı olarak yağ kitlesinde azalma başlar. Vücut şeklinizde gözle görülür olumlu değişimler olur.

Bu aktiviteyi bireysel olarak yapabileceğiniz gibi ekip olarak da keyifli bir takım oluşturabilirsiniz. Büyük şirketler; ofis ortamında stresle başa çıkma ve takım çalışmasının verdiği beraberlik duygularından faydalanmak amacıyla bu tür aktivitelere katılımı desteklemektedir.

Bootcamp yeni tercihiniz olacaksa bir uzmanla çalışarak sizde sınırlarınızı zorlayabilir, zor ve karmaşık gelen her şeyle baş etme gücü yakalayabilirsiniz.

[video=hurriyetaile_video/bootcamp.flv]

False