Bahar yorgunluğu cinsel isteksizliğe neden oluyor!

Baharın yavaş yavaş etkisini gösterdiği bugünlerde sinsice yaklaşan bir tehdit yatak odalarını vurabiliyor.

Haberin Devamı

Baharın gelmesiyle birlikte belirtilerini göstermeye başlayan bahar yorgunluğu, mevsimsel problemlerden biri. İş yaşamından aile yaşamına, cinsel sağlıktan ilişki çatışmalarına kadar insan hayatını her yönüyle etkileyen bir durum. Enerji azlığı, halsizlik, vücutta kırıklık, cinsel isteksizlik, güçsüzlük, uykusuzluk, baş ağrıları, genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali gibi belirtiler hem iş performansının düşmesine hem kişinin hayat kalitesinin bozulmasına hem de cinsel yaşamda sorunlara sebep olabiliyor. Baharın yavaş yavaş etkisini gösterdiği bugünlerde sinsice yaklaşan bir tehdit yatak odalarını vurabiliyor. Çünkü “bahar yorgunluğu” olarak bilinen bu durum, cinsel isteksizliğe yol açabiliyor, aile, evlilik ve çift ilişkilerini olumsuz etkileyebiliyor.

Havada elektrik yükü artıyor...

Haberin Devamı

İlkbaharla birlikte havadaki elektrik yükü artıyor. Baharla birlikte birçok kişide bahar yorgunluğu olarak bilinen birtakım değişimlerin baş gösteriyor. Doğayla iç içe olan yerleşim yerlerinde havadaki pozitif iyonların artması insana zindelik verebilirken, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, İzmit, Konya gibi büyük şehirlerde yoğun olan negatif iyonlar, cinsel isteksizliğe, gerginliğe, duygusal iniş çıkışlara, uykusuzluğa, iştahsızlığa, eklem ağrılarına ve yorgunluğa yol açabiliyor.

Cinselliği tehdit edebiliyor

Hava ve mevsim değişiminin insan biyoritmini olumsuz etkilediği bilimsel bir gerçektir. Bu dönemde yeterli uyku alındığı halde gün içinde yorgunluk hissi yaşanabiliyor. Bahar yorgunluğunun nedeni, kış şartlarına uyum sağlayan vücudun, baharda havanın ısınmasıyla birlikte başlayan sürece uyum sağlayamaması. Bahar stresine giren bünye, ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol edememenin getirdiği bir kaygı içine girebiliyor. Bu kaygıyla beden, yoğun enerji gerektiren cinsel aktiviteleri erteleyebiliyor.

Cinsel isteksizliğin önüne geçmek mümkün mü?

Hemen her bireyin başına gelmesi muhtemel olan bahar yorgunluğunun ve beraberindeki cinsel isteksizliğin önüne geçmek mümkün mü? Bahar yorgunluğundan kurtulabilmek için yapılması gereken en önemli şey spordur. Birtakım basit önlemlerle bu süreç atlatılabiliyor.

Bol sebze ve sıvı alın!

Şikâyetlerin üstesinden gelebilmenin ilk şartı, bol sebze meyve ve su tüketimidir. Günde 5–6 porsiyon sebze-meyve yiyin. Açık havada yürüyüş yapın ve bol bol güneşten faydalanın. Isınan havanın etkisiyle vücudun su kaybı yaşayacağını unutmayarak, günde en az 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Cinsel isteksizlikle mücadele için spor yapın!

Haberin Devamı

Sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün ve 10–15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Bu size zindelik sağlar. Yeşil çay için. A, B, C ve E vitaminleri, potasyum, selenyum ve omega 3 kullanın. Sentetik değil, pamuklu kumaştan üretilen kıyafetleri tercih edin. Her gün akşam ya da sabah duş alın. Bağırsak sistemini güçlendirdiği bilinen probiyotik ya da prebiyotik içeren yiyecek ve içecekleri bolca tüketin. İlkbaharda meydana gelen cinsel isteksizlik ve yorgunluk ile mücadelede spor aktivitelerinin faydası tartışılmaz. Bunun yanında bulunduğunuz ortamın iyi aydınlatılmasına ve bol oksijen için havalandırılmasına dikkat edin.

Cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin!

Meditasyon, yoga, nefes ve gevşeme egzersizleri gibi keyif veren her türlü etkinliğin gerçekleştirilmeye çalışılması, alkol ve sigara tüketiminin azaltılması bu süreçte çok önemli. Hoşlandığınız insanlarla vakit geçirin. Doğa ile baş başa olabileceğiniz yerleri tercih edin. Bahçe işleriyle ilgilenin. Ancak tüm bu önlemlere rağmen cinsel isteksizlik halinizde bir değişiklik yoksa mutlaka bir cinsel terapiste başvurmaktan çekinmeyin.

Yazarın Tüm Yazıları