"Kenan Başaran" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kenan Başaran" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kenan Başaran

Beşiktaş’tan ilan: ‘Net golcü aranıyor’

13 Ağustos 2018

YENİ sezonda üç büyük içinde en iyi ‘maç açılışı’nı Beşiktaş yaptı. 20-25 dakika Akhisar’ı boğdu; sağlı sollu orta, korner ve şutlarla. Ne var ki toplar adresi bulamadğı için Beşiktaş’ın golleri gecikti. Verimsizliği Oğuzhan ve Lens’in asistleri sonlandırdı.

Güneş’in kredi vermeye devam ettiği Larin, kalıcı olmak istiyorsa çok daha seri olmak zorunda.

Planını ani ataklar üzerine kuran Akhisar ise ilk 45’te düşündüğünü hiç uygulayamadı. Bir kez anlamlı bir çıkış yaptılar onu da Medel, cansiparene şekilde önledi.

2-0’LAR TEHLİKELİDİR2-0’lık skorlar tehlikelidir çünkü geride olan takımın dizginlerinden boşalıp futbol oynamaya teşvik eder.

İkinci devreye Manu’yu alarak başlayan Susic, takımı boyunu uzattı. Dakikalar ilerledikçe sanki geride olan Beşiktaş’mış gibi bir görüntü ortaya çıktı çünkü siyah beyazlılar Akhisar’a büyük boşluklar verdi.

Necip’in bireysel hatasından önce de Akhisar gol sinyali verdi. Güneş, her ne kadar Lens’i öne attıysa da Love’ı biraz daha erken alarak, Susic’e “Çok fazla açılma” mesajı verebilirdi.

Ama Güneş’in, hatasının altında ezilen Necip’i oyundan almak yerine, stoperden savunma önüne çekmesi vefa içeren doğru bir hamleydi. 

Son çeyrek saatinde maç iki taraf adına da büyük kopuşlara sahne oldu. Top iki kale arasında gitti geldi. Taktiksel açıdan

Yazının devamı...

Mutlu etmese de bu 1 gol turlatır

10 Ağustos 2018

AVRUPA Ligi’nin ön eleme turları aynı zamanda bir ‘Gezelim Görelim’ televizyon programı gibi! Futbol kamuoyumuz Torshavn’dan sonra şimdi de LASK Linz’i tanıyor.

Linz, futbol açısından pek heyecan verici olmasa da şehir olarak, bizim bir çok şehrimize fark atacak düzeyde. Tuna’nın iki kıyısına yayılan Linz’in dünyaca meşhur bir pastası vardır: Linzer Pastası... En eski kek tarifi!

Ve Linz, günümüz dijital sanat ürünlerinin sergilendiği bir büyük merkeze de sahip. Ki burası geleceğin müzesi olarak tanımlanıyor. LASK Linz, geleceğin futbolunu oynamasa da ‘üçlü savunma’yla oynayacak kadar cesur bir takım.


Yazının devamı...

La la Larin Larin Larin!

3 Ağustos 2018

İlk maçı evinde 2-0 kaybeden Faroe’nin mütevazı takımı İstanbul’a mucize için değil haysiyetini korumaya gelmişti. O yüzden sahada da bir ‘kapalı kutu’ gibi durdular. 11 hattı müdafa yaptı.

Bu Beşiktaş için de iyiydi. Zira siyah beyazlılar geçen sezon özellikle puan kaybettiği Anadolu takımları karşısında tek kale oynasa da kutunun kilidini  kırmayı başaramamıştı. Dün, Caner başta olmak üzere kanatlarda ortalarla gol aradı durdu Beşiktaş. Larin ve Tolgay iyi kafa vuruşları da buldu ama gol epey geçekti. Çünkü Beşiktaş’ın hücumu bir ‘ezber’e dönmüştü. Haliyle rakip de ezbere bir savunma geliştirmeye başladı.

Larin ile gelen ilk golde ne vardı? Lens’in ezber bozan sürpriz geriye topuk pası! Torshavn’lılar Lens’in topla şut çekiceğini umarken o şaşırtan bir tercihte bulununca rakip savunma komple taca çıktı. 43’teki golde de yine bakılası kişi Lens’ti ama Caner’in pozisyon alış ve vuruşu klastı.

İYİ HAZIRLIK OLDUJakup A Borg, ilk maça göre kale, ön libero ve forvette üç değişikle başladı ama bunun oyunlarına bir tesiri yoktu ve sadece Torshavn sahasına bakmaktan boynumuz tutuldu! İkinci devre Beşiktaş farkını bariz şekilde hissettirdi. Caner Erkin, takımın form durumu en iyi ismi. Maçın adamıydı.

Larin, Güneş’in verdiği krediyi dün akşam da çok iyi kullandı. Şu gün itibarıyla “Bu çocuğun üzerinde ısrar etmeye değer” dedirtiyor. Zaten onun referansı Atiba değil mi? Atiba, her şeyden önce iyi insan güzel insan. İyilere kulak vermeli...

Larin ‘Şenol Güneş Akademisi’nde sınavları iyi verirse bu sezon siyah beyazlıların tribünlerdeki bestesi Erol Evgin’den esinle ‘La La Larin, Larin, Larin’ olabilir.

Bu maçın sezonun tamamı için kesin bir ölçü olmadığını yine hatır tutmalı. Hani Beşiktaş, şu maçın bitiminde sonraki turda karşılacağı LASK Linz ile de oynayıp eleyecek güçte. Ama bu maçlar da sezon için iyi hazırlıklar oldu.

 

Yazının devamı...

Koyunlar otlarken! 

27 Temmuz 2018

Konsantrasyonu olumsuz etkileyebilecek bir diğer unsur da neredeyse takımın yarısının gitti gidecek olması. Misal Babel’in kafa karışıklığını, kırmızı saçları bile örtemiyordu!

‘Come to Beşiktaş’ sloganıyla geçen sezon transferde yıldızları sıraya dizen siyah beyazlıların bu sezon en şaşalı transferleri yedek kulübesine yapıldı: Guti ve İlhan Mansız... Ama onlar da dün kulübede yoktu!

ADRİANO ALTERNATİF 10

Personel eksikliğinden ötürü Güneş, stoperde altyapının kedemlisi Necip ile çaylağı Fatih’i kullandı. Fatih’in ‘al-sat’ yapılan Mitrovic’ten fazlası var, eksiği yok.

Güneş’in elindeki gerçek joker Adriano. Dün de orta alanda oynadı ve iyi bir santral görevi üstlendi. Alternatif bir on numara olarak cepte.

Beşiktaş, ağırlıkla uzun kanat toplarıyla pozisyon üretti. Lakin net gol pozisyonu sayısı istenilen sayıda değildi. İkinci yarı farkın artmasını beklerken, saç-baş yolduran bir an bile yoktu. Hasılı Lens, bir atıp bir de attırarak, turu ilk devre bağladı.

Ev sahibi B36 Torshavn, savunmada kalıp kontra ve duran toplarda şans aradı. Nitekim tek tehlikesini de korner sonrası bir karambolde buldu. Tabir caizse tüm dün tüm Faroe Adaları halkı savunmaya gelse dahi Beşiktaş’ın gol atmasına mani olamazdı.

OTEL MAÇLARINDAN İYİ

Yazının devamı...

3. olan mutsuz, 4. olan mutlu dönüyor evine

15 Temmuz 2018

DÜNYA Kupası’nda 3.’lük maçı oynamanın gerekliliği tartışılan bir konu. Bizim gibi yarım asırda bir kupaya gidenler için böyle bir maçı oynamak mühim ama şampiyonluk iddiası taşıyanlar için biraz angarya.Nihayetinde Belçika da, İngiltere de dünkü maçı değil, bugünkü finali hayal ediyordu.

Öyle ki Eden Hazard, transfer tekliflerini 15 Temmuz’a kadar değerlendirmeyeceğini, açıklayarak, Dünya Kupası finali oynayacağına olan inanıcını ortaya koymuştu.

Diğer yanda Euro 96 için yapılan şarkının sözlerinden alınan ‘Futbol Evine Dönüyor’ sloganıyla şampiyonluk rüyası görmeye başlayan İngiltere... Belçika, grupta yendiği İngilizleri dün bir kez daha geçip ‘Dünya Üçüncüsü’ oldu. Martinez, ideal 11’in çok bozmayıp bu dereceyi istediğini ortaya koydu. İngiltere, 2. devre biraz iştahlansa da maçı büyük ölçüde kerhen oynadı.

Fakat Belçika da 3’lüğü bizim gibi yıllarca konuşmayacak. Çünkü çocukluktan beri emek verilen bu yetenekli kadrodan en az bir final bekleniyordu. Dolayısıyla, eve mutlu döndükleri söylenemez. İngiltere ise aksine, dördüncü olsa da, beklentilerin üstüne çıkıp şampiyonluk hayali kurduracak noktaya geldiği için evine mutlu dönüyor.

YURTTAŞ KANE; RUSYA'DA SENİ HİÇ BEĞENMEDİM

Messi, Ronaldo ve Neymar çok tartışıldı. Ama Kane’i gözden kaçırdık. Karnesinde yazılı 6 gol var; 3’ü penaltıdan, 1’i de tesadüfen topuğuna çarpıp geldi. 3 golün zayıf Panama’ya atıldığını unutmayalım. Gruplardan sonra etkili olamadı. Kendi çizgisini tuttursaydı belki bugün final maçına çıkacaktı. Hasılı ‘Yurtaş Kane’, Rusya’da seni hiç beğenmedim!

KALECİ KAZAKLARI

ADİDAS, Beşiktaş ve F.Bahçe’ye aynı kaleci kazağını tasarlamış, ama logolar farklı(!) Kulüpler de özel tasarıma bütçe ayırmıyor. Dünyada da kaleci kazağı sorunu var.Tişörttten hallice tasarımlar kalecinin karizmasını azalttı.

Yazının devamı...

En pahalı Fransa en basit ve ucuz oyunla finalde

11 Temmuz 2018

Çünkü Edgar Morin de “Göç, çağdaş güzelliği ve çağdaş zekâyı yaratır. Gerçek ilerleme ırkların ve ulusların karışımıyla mümkündür” der.

Rusya’ya giden Fransa’da 14, Belçika’daysa 7 Afrika kökenli futbolcu vardı. Bu gerçeklik Avrupa’daki gurbetçiye bağımlı olan Türkiye’ye ışık tutsun.


DURAN TOP KUPASI
Deschamps, ‘favori’ rolünü Belçika’ya vererek başladı.

Yazının devamı...

Kolombiya-İngiltere: Kan, gözyaşı, ter ve penaltılar

4 Temmuz 2018

Arjantin, Fransa, Brezilya, Belçika ve Portekiz karşı koldaydı. Kendi kolundaki İspanya’da elendi. Böylece İngilizlerin her daim taze olan final aşkı, daha da alevlendi.

Dün maça bir an önce sonuca gitme arzusuyla başladılar. Kolombiya, ilk çeyrek saatten sonra tansiyonu düşürebildi. Hızlı çıkışları İngiliz ceza sahasına giremeden öldürdüler. Gözler James’in kadife ayaklarını arıyordu.

İngiltere, pozisyon vermeden devreyi kapattı ama kendisi de ahım şahım bir tehlike yaratamadı.

Davinson Sanchez maç öncesi demecinde Tottenham’dan takım arkadaşı Kane’i övdükten sonra onu nasıl durdurması gerektiğini bildiğini söylemişti. Belli ki bunu Carlos Sanchez’e öğretmemiş! Zira Carlos, Kane’i güreşle durdurup ucuz bir penaltıya sebebiyet verdi.

Yazının devamı...

Tanrım bu nasıl aptalca bir savunma!

1 Temmuz 2018

Ama öncesinde daha büyük hata Banega’nındı. Laubalice topu yanlış ayakla kontrol etmeye çalıştı ve beceremeyince takım hücumdayken yakalandı.

1-0 öne geçen Fransa, Kante önderliğinde Arjantin’i resmen orta sahaya kadar geri itti. Kaleden uzak kalan Messi, stoperlerden top almaya gitti. Di Maria’nın golünün ceza sahası dışından atılması tesadüf değildi bu anlamda. Bu gol için Uğur Meleke’ye de selam duralım. Zira dünkü yazısının başlığı ‘Taçtan gol yiyenlerin oyunu’ydu. Arjantin, ilk 45’teki en mükemmel organizasyonunu taç atışıyla başlattı ve Di Maria da harika bir vuruşla taçlandırdı.

Arjantin gedik bulmakta zorlansa da Messi’nin şutunda top Mercado’ya çarptı ve gol oldu ama Arjantin’in üstünlüğünün uzun süremezdi. Fransızlar, arkaya çok rahat adam kaçırıyordu. Pavard’ın müthiş golünün de Mbappe’nin iki golü de dikine pas ve arkaya sarkmalarla oluşan ataklar neticesinde geldi.

5 PAS VE 12 SANİYE 

- Mbappe’nin 2. golü, kaleciden başlayıp 5 pasta ve 12 saniyede atılan bir goldü. 12 saniye modern futbolda uzun bir süre. Arjantin, rakibinin yayıla yayıla paslaşıp gol atmasını izledi yani.

Maçın skoru 4-3...  Ama iki taraflı bir maç değildi. Arjantin topa sahip olsa da onu kullanacak kolektif bir beceriden yoksundu. Tangocular Rusya’da tam da Valdano’nun istediği gibi ‘ilkel bir futbol’ oynadı. Ama 2018 futbolunda Tanrı bile bu savunmayla galip getiremezdi(!) Fransa, Arjantin’in aksine doğru hücum hattı tercihleriyle sahaya mükemmel yayıldı, dikine ve ara paslarla doğrudan sonuca gitti...

SAMPAOLI VE CHE

Yazının devamı...