"Kenan Başaran" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kenan Başaran" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kenan Başaran

İlk 45 beyaz ikinci 45 siyah

27 Ocak 2018

Öncelikle iştahlıydı. Topu hızlı ve iyi dolaştırdı. Herkes hem hücumda hem savunmada topa ayak uzattı. Nihayetinde ortaları verimsiz diye son dönemlerde yerde yere vurduğum Quaresma’nın da ayağı sıcak olunca erkenden 2-0’ı buldu.

Devrenin son 5 dakikası hariç, Beşiktaş 40 dakika boyunca Paşa’ya pozisyon da vermedi.

AH ŞU ‘MAÇI ALDIM’ HAVASI!

- Beşiktaş, ikinci devre geçmişteki Kasımpaşa maçlarında olduğu gibi yine “Maçı aldım” hatasına düştü. Kemal Özdeş de ikinci 45’e Murillo’yu çıkarıp İlhan’ı alarak önce orta sahada üstünlüğü düşündü. Paşa, geride olmanın da mecburiyetiyle daha fazla adamla hücumlara çıktı.

Beşiktaş 3. gol için bir iki fırsat yakaladı bu arada. Ama kimse fazla üzülmedi ama bu rehavetin cezalandırılacağı aşikârdı.

2-1’den sonra Beşiktaş, pas yaparak oyunu tempoya ayar vereceğine gel-gitli oyunu beslemeye devam etti.  Negredo-Lens değişikliği de bu oyunu mecbur kıldı bir yerde.

Geldiğinde Lens’e dün biçilen görev Vagner Love’a verilecek. İkinci devre tam onluk zira.

Güneş,

Yazının devamı...

Arda ile Nuri’nin yolları

26 Ocak 2018

Arda Turan, daha fazla oynadı. Bu nedenle de memlekete dönüşünü yadırgadık çünkü çok daha fazlasını yapabileceğini biliyorduk.

Yine de standartlarımıza göre o çoktan torunlarına anlatacağı büyük bir öyküye sahip. Buna şüphe yok.

Geçen hafta Koray Durkal, Nuri Şahin ile harika bir röportaj yaptı.

Nuri Şahin’in “Harvard’a başvurdum” demesi, takdirle karşılandı. “İşte bu” dedirtti.

Aslında Nuri Şahin hep buydu.

Fakat biz onu erken keşfetsek de doğru kullanamadık.

2005’te Atatürk Olimpiyat Stadı’nda ilk kez milli formayı giydiğinde Türkiye futboluna çok şey vereceği konusunda hemfikirdik.

Lakin 12 yıllık süreçte çağrıldığı milli takımda genelde yedek soyunduruldu. Ama bir gün olsun ‘

Yazının devamı...

Ver Quaresma’ya ortalasın!

22 Ocak 2018

Takım da farkındaydı ki, maça golle başlayacaktı neredeyse! Ne var ki Sivas’taki gibi yine hücuma çıkarken ve yine Quaresma’nın kaptırdığı top gelip gol oldu. Gökhan Töre’li Beşiktaş’ın sıkça attığı gollerdendi, yediği gol.

Eski Beşiktaş’ın bir çok hücum seçeneği vardı. Ama bu sezon ağırlıkla tek plan var: Ver Quaresma’ya ortalasın!

Oysa bu takım Oğuzhan-Talisca ikilisiyle merkezden de seçenekleri çoğaltmalı.

Güneş, Quaresma’nın ortalarının karavana olmasında (bu arada önceki haftalara göre dün daha etkiliydi ortaları) bir kusurun da forvetlerde olduğunu söylüyor. O vakit hareketli bir golcü alsın, zira mevcut kadrodakiler topu kafalarına bekleyen tipte!

TALİSCA RESMİ GOLCÜ!

İkinci devreye acil bir gol arzusuyla başlayan Beşiktaş, kalesinde 2 net pozisyon gördü.

İstenilen ayarda yeni bir golcü alınmayacaksa Güneş, Talisca’nın ‘gizli golcülüğü’ne sığınacak.

Ben

Yazının devamı...

2.6 milyar kişiye ulaşan bir lig kendini hâlâ neden tanıtır?

19 Ocak 2018

182 ülkede yayınlanan ve Türkiye’de Digitürk olmak üzere 90 uluslararası yayıncısı olan; 2.6 milyar kişiye ulaşan, 40 milyondan fazla sosyal medya takipçisi bulunan La Liga Santander’in 1.5 milyon da Youtube üyesi var. Dahası dünyada akan suları durduran El Clasico’suyla  Ronaldo ve Messi’si olan bir ligden söz ediyorum.

Ama buna rağmen La Liga Santander, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gazetecileri bir maça davet ediyor. ‘La Liga Experience’ adını taşıyan etkinliğe bu yıl Türkiye’den Habertürk Spor Müdür Yardımcısı Meriç Müldür ve Lig Radyo programcısı Cüneyt Kaşeler ile birlikte katıldık.

Nihat Kahveci’nin eski takımı Real Sociedad’ın Barcelona ile oynadığı maç için San Sebastian’a gittik. Sociedad’ın soyunma odalarına girdik, müzesini ve stadını gezdik. Koridorlarda ve müzede Nihat Kahveci’nin fotoğraflarını görmek hoştu. Meyve kasalarının dekor olarak kullanıldığı naif müzedeki en büyük başarı 2 La Liga şampiyonluk kupasıydı.

Maçtan önce öğlen saatlerinde Real Sociedad taraftarlarının buluşma mekânına da uğradık. Tansiyon bizimkilerin çok altında. Maça yarım saat kaldığında dahi ortalıkta kimse yoktu. Ancak yağmurlu havaya rağmen ilk düdük çaldığında stat dopdoluydu.

Real Sociedad-Barcelona maçını yerinde izledim.

MESSİ YÜZÜMÜZE PEK BAKMIYOR!

İki takımın stada giriş ve sahaya çıkış anlarına da tanıklık ettik. Elbette gözler Messi’deydi. Kimseye aldırmadan başı önünde duvar dibinden yürüdü gitti. İyi bir selfie olanağı vermedi açıkçası. Ama maç öncesi ısınmada biz gazetecilerin önünde çalıştı ve  ‘cemal’ini bu kez sakınmadı!

90 dakikalık maçı

Yazının devamı...

Beşiktaş’ın 53 günü

12 Ocak 2018

Son saniyeye kadar zorlamış, inanılmaz goller kaçırmış ama 1-1’lik skoru değiştirememişlerdi. ‘Yıkım’ gibi görünse de aslında bugünleri müjdeleyen bir ruhun dışa vurumuydu o görüntüler...

Sözünü ettiğim maçsa Beşiktaş-Trabzonspor maçıydı... Beşiktaş’ın başında Samet Aybaba, Trabzonspor’unsa Şenol Güneş vardı...

2012’den itibaren Beşiktaş futbol takımı sürekli gelişti. Aybaba, Bilic ve Güneş... Her hoca bir tuğla koydu. Statsız şampiyonluk yarışı verilirken çok acı çekildi.

Takım hamdı, pişti... Nihayetinde de üst üste iki şampiyonluk... Ve Şampiyonlar Ligi’nde gruptan terfi. Beşiktaş, futbolda 6 yılda kabuk değiştirdi. Ligde şampiyon olurken eskisi gibi sadece yoğun bir emekle mutlu sona kavuşmadı. Futboluna estetik de kattı: Yani Rıza Çalımbay ile simgeleşen çalışkanlık, Barcelona’dan esintiler sunan pas oyunu ile Quaresma’nın trivela ve rabona’larıyla bireysel olarak da süslendi...

VİTRİN DEVLER LİGİ

UEFA anlaşmasının da yardımıyla transferde açık vermemeyi de öğrenen Beşiktaş, Premier Lig’e oyuncu satar hale geldi. Bunu sağlayan en önemli etken de Şampiyonlar Ligi....

Cenk Tosun, sezon başında Premier Lig kapısından dönerken verilen teklif 10 milyon Euro’ydu. Aynı adam, 4 ay sonra 28 milyon Euro’ya gitti.

Çünkü bu 4 ayda

Yazının devamı...

Bir ‘At Hırsızı’ transferi hikâyesi!

5 Ocak 2018

Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı ‘at hırsızı’na benzetiyor!

Neden? Çünkü Beşiktaş, sezon sonu sözleşmesi bitecek olan Gaziantepsporlu Cenk Tosun ile sonraki sezon geçerli olmak üzere sözleşme imzalamış. Avrupa’da sıkça görülen bir örnek. Sonrasında yine de Cenk, Gazitntep’ten olan alacaklarından feragat etmiş.

Ağustos 2009... Cenk’i elinden kaçırdığı için Beşiktaş Başkanı’nı hiç ‘yakışıklı’ bulmayan Kızıl için kuşkusuz en ‘yakışıklıBeşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’di. Öyle ya, 2009’da Rodrigo Tabata’yı Beşiktaş’a 8 milyon Euro’ya satmıştı!

Ocak 2018...

Fikret Orman, bedavaya aldığı Cenk Tosun’u 28 milyon Euro’ya Everton’a sattı. Peki bu esnada İbrahim Kızıl nerelerde? Bilmiyoruz... Onu geçelim, G.Antepspor nerede? TFF 1. Lig’in en alt sırasında. Dahası kapanmanın eşiğinde. 113 milyon lira borcu var kulübün. 127 milyon liraya Everton’a satılan Cenk’in Beşiktaş’a sağladığı gelirden az! G.Antepspor’u parasını pulunu kimler böyle heba etti?

Bu hikâyeden ortaya çıkan ders şu: Denetlersen bağ, denetlemezsen dağ olur!

Beşiktaş’ın Cenk özelindeki transfer başarısının esas mimarı UEFA olurken, G.Antepspor’un batağa düşmesinin esas sorumlusu da onu yönetenler kadar o yönetenleri denetlemeyen TFF’dir. Alt liglerdeki mali dengesizliklere karşı cengâver kesilen TFF, Süper Lig seviyesinde aynı cesareti sergileyemiyor. Sonunda da bu kulüpler Süper Lig’den düşer düşmez lastik patlıyor.

UEFA’YI EN İYİ BEŞİKTAŞ KULLANDI

Yazının devamı...

KIRMIZI OTOMOVİL!

29 Aralık 2017

Haftanın üç günü Alibeyköy’den Büyükçekmece’ye gidip geliyordu annesiyle birlikte.
O yolculuklarda annesi, omzuna koyduğu başını okşadığı oğluna, “Oğlum futbolcu olduğunda senden sadece kırmızı otomovil istiyorum” diyordu…
‘Pembe düşler’in kurulduğu bu yolculukların çoğu kaçaktır. Annesi, parası çıkışmadığında oğlunu turnikelerin altından geçirir…
Gün olur çocuk da kalabalık otobüsleri tercih edip, arka kapıdan biner ki böylece şoförün kendisine ulaşmasını imkânsız kılar…
Bunlar da işte ‘yoksulluğun çalımları’dır…

Bitlis doğumlu Safter Elmas, futbolcu hayali kurarak topun peşinden koşmuş ama yüzlerce ve belki de binlerce benzeri gibi, yaşadığı bir sakatlık sonrası veda etmek zorunda kalmıştır ‘yeşil sahalar’a ve daha da mühimi ‘pembe hayaller’e…

Yazının devamı...

Negredo niye çıkar Lens niye girmez?

24 Aralık 2017

Ve Beşiktaş, hücum yapmakta ve pozisyon bulmakta çok rahattı. Sivas açıkçası iki sürpriz golle maçı kazandı. Birinci golde Fabri-Pepe ortak hatası affedilir değildi.

Beşiktaş, zaman zaman yüzde 78’lere varan topa sahiplik oranıyla maçı tek kaleye çevirdi. Üstelik pozisyon da bularak oynuyordu.  Ama, kariyerinin 9. Süper Lig maçına çıkan 31 yaşındaki kaleci Tolgahan geçit vermedi. Penaltıda dahi topa dokunmayı başardı.

BOŞA ORTALAR

Maçı konuşmaya esasen 46. dakikadan itibaren başlamalıyız. Güneş’in Negredo-Cenk değişikliğiyle yani... Girene itiraz yok da çıkana var!

G.Saray derbisindeki 3-0 galibiyet son vuruş sıkıntısını gizlemiş ve Beşiktaş, Kayseri’de 2 puan kaybetti. Osmanlı maçındaki 5-1’lik galibiyet de yapılan ortaların verimsizliğini sakladı. 35 ortadan sadece 5’i isabetliydi. Dün de Sivas’ta Beşiktaş, 49 ortada sadece 13 isabet buldu. Ve incelenirse bu ortaların büyük çoğunluğu da Quaresma’nın ayağından çıktı. Portekizlinin niyetinden kuşku yok fakat topu son haftalarda yararlı kullandığı söylenemez. Lens’in önceki haftalarda oyuna girmek istemediği iddia edilmişti. E şimdi dün kenardan Quaresma’yı 79 dakika izleyen Lens, yine girmek istemeseydi bu kez kim ne diyebilirdi...

Madem Beşiktaş, inadına ceza sahasına bu kadar orta yapacaksa Negredo niye çıkar? Ceza sahasına sürekli top atıyorsan ve rakibin de çıkmıyorsa, o vakit üçlü savunmayı deneyip çift santrfor daha makuldü. Negredo-Cenk ve onlara top taşayan bir Talisca, denemesi daha iyi olmaz mıydı? Üstelik dörtlü savunmaya rağmen kontra da yenildi. Devamlı deneyip sonuç vermeyen oyun planınında neden ısrar edesiniz ki... 

PLANI DEĞİŞTİR

Yani 

Yazının devamı...