MENÜ

Murat Çetinkaya

Murat Çetinkaya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Murat Çetinkaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Murat Çetinkaya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.018 Murat Çetinkaya haberi bulunmuştur.

Murat Çetinkaya Haberleri

Katar Türklere öncelik verecek

Katar Türklere öncelik verecek

Katar ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk müteahhitlerine müjdeyi verdi. Davutoğlu, 2020 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için 20 milyar dolar yatırım yapacak olan Katar’ın Türk müteahhitlerine öncelik tanıyacağını açıkladı.

29.04.2016Ekonomi
Çetinkaya’ya piyasacı yardımcı geliyor

Çetinkaya’ya 'piyasacı' yardımcı geliyor

Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci'nin getirileceği belirtildi.

29.04.2016Ekonomi
Dolar beş ayın en düşüğünde / (Dolar ne kadar oldu)

Dolar beş ayın en düşüğünde / (Dolar ne kadar oldu?)

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dün büyümenin beklentilerin altında gelmesiyle dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL yönünü aşağı çevirirken, kurda dış piyasalardaki gelişmelere paralel bir seyir bekleniyor. Dolar 2,80'nin üzerinde işlem görürken, uzmanlar bu kritik eşiğin kırılıp kırılmadığının takip edileceğini söyledi.

29.04.2016Ekonomi
Dolar fiyatları ne kadar 27 Nisan 2016 Dolar fiyatları

Dolar fiyatları ne kadar? 27 Nisan 2016 Dolar fiyatları

Merkez Bankası (TCMB) başkanı Murat Çetinkaya'nın faiz konusundaki açıklamalarının ardından genel olarak temkinli bir duruş sergileyen dolar/TL dün güne 2,84 seviyesinde başladı. Bu gece geç saatlerde açıklanacak olan FED kararlarına paralel olarak yönünü belirleyecek olan dolar güne nasıl başladı? 27 Nisan 2016 dolar fiyatları haberimizde..

27.04.2016Ekonomi
Dolar 2,82’nin üzerinde / (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2,82’nin üzerinde / (Dolar ne kadar oldu?)

Merkez Bankası'nın (TCMB) önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin koşullar elverdiği ölçüde yapılacağı yönündeki açıklamaları ve küresel piyasalardaki iyimserlikle dün dolar/TL gerilerken, piyasalar bugün ABD ve Japonya merkez bankalarının kararlarına odaklandı.

27.04.2016Ekonomi
Reel sektöre selam, indirime devam

Reel sektöre selam, indirime devam

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya kamuoyu karşısındaki ilk sınavından tam notla geçti. Sade ve öngörülebilir Merkez Bankası hedefleyen, faiz indirimlerinin de sıkı duruşun da süreceği mesajını veren Çetinkaya dolarda düşüş yaratırken, reel sektörü anlamak isteyen Merkez Bankası Başkanı olduğunu dile getirdi.

26.04.2016Ekonomi
Yeni Merkez Bankası Başkanı’ndan faiz açıklaması

Yeni Merkez Bankası Başkanı’ndan faiz açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, "Sadeleşme adımları hızlandığı takdirde tek fonlanma faizine yaklaştığımız ölçüde kurul üyeleri nihai politika faizine dair değerlendirmelerini yapacak. Bu aşamada en azından kendi tartışmalarımızda farklı görüşlerimizin olduğunu biliyorum" dedi.

26.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası Murat Çetinkaya konuştu, dolar geriledi (Dolar ne kadar oldu)

Merkez Bankası Murat Çetinkaya konuştu, dolar geriledi (Dolar ne kadar oldu?)

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nan, bu sabah yaptığı açıklamalar sonrası dolar geriledi. Güne 2,84'ün üzerinde başlayan dolar 2,8365'e geriledi. Dolarda gerileme yaşanırken borsada ise yukarı yönlü bir hareket oluştu.

26.04.2016Ekonomi
Dolar ne kadar oldu 26 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

Dolar ne kadar oldu? 26 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

Dolar güne nasıl başladı? Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın merakla beklenen faiz kararını açıkladı. ABD ve Japonya Merkez Bankalarının kararlarının da etkili olacağı dolar/TL fiyatları ne kadar olacak?

26.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Çetinkaya, 2016 sonunda enflasyonun yüzde 7,5 olmasını tahmin ettiklerini açıkladı.

26.04.2016Ekonomi
Dolar 2,85in üzerinde /(Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2,85'in üzerinde /(Dolar ne kadar oldu?)

ABD ve Japonya merkez bankalarının bu haftaki faiz toplantıları öncesi global olarak piyasalarda temkinli bir hava gözlenirken, yurtiçinde ayrıca yarınki enflasyon raporu bekleniyor. Dolar bu sabah 2,85 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

25.04.2016Ekonomi
Kıdem tazminatında en yüksek ülkeyiz

Kıdem tazminatında en yüksek ülkeyiz

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm çalışanlara zorunlu bireysel emeklilik yapılmasıyla ilgili çalışmayı tamamladıklarını açıkladı.

22.04.2016Ekonomi
Siftah yaptı

Siftah yaptı

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya halefi Erdem Başçı’nın açtığı yoldan yürüdü ve faiz koridorunun üst bandında tam da beklenildiği gibi 50 baz puan indirim yaptı. Dolar 2.80’e geriledi, gösterge tahvil faizi ile bir yılın dibini gördü. Kredi faizlerine de etkisi olacak.

20.04.2016Ekonomi
Demirtaştan faiz açıklaması

Demirtaş'tan faiz açıklaması

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını olumlu bulduklarını belirterek, "Faiz indirimi kararının devamını bekliyoruz" dedi.

20.04.2016Ege
Merkez Bankasıdan merakla beklenen faiz kararı geldi

Merkez Bankası'dan merakla beklenen faiz kararı geldi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Murat Çetinkaya başkanlığındakiilk toplantısını yaptı. Toplantıdan faiz koridorunun üst bandının 50 bazpuan düşürülmesi kararı çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB), Murat Çetinkaya başkanlığında ilk kez toplanan Para PolitikasıKurulu (PPK) toplantısı sonuçlarını açıkladı.

20.04.2016Haber
Dolar ne kadar oldu 20 Nisan 2016 Dolar fiyatları

Dolar ne kadar oldu? 20 Nisan 2016 Dolar fiyatları

Yeni başkan Murat Çetinkaya'nın faiz kararlarının açıklamasının ardından dolar/TL fiyatları geriledi. Dolar kaç TL'den işlem görüyor. 20 Nisan 2016 dolar/TL fiyatları ne kadar?

20.04.2016Ekonomi
İşte doların faiz kararına ilk tepkisi

İşte doların faiz kararına ilk tepkisi

Merkez'den gelen karar sonrasında dolar, Türk Lirası karşısında değer kaybetti. Dolar ilk tepki olarak 2,81 seviyesinin altını gördü. Dolar karar öncesinde 2,83-82 seviyesinden işlem görüyordu. Karar sonrasında altın da değer kaybetti, borsa ise hafif yükselişe geçti.

20.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı. Bu karar, Murat Çetinkaya başkanlığında açıklanan ilk faiz kararı oldu. Merkez Bankası, marjinal fonlama faizini 50 baz puan indirdi, politika faizini ise sabit bıraktı. Piyasada üst koridorda indirim yapılması beklentisi vardı. Hükümet kanadından yapılan ilk açıklamada, Ekonomi Bakanı Elitaş, "Yatırım yapma arzusu etkisi yapacak bir beklentim vardı, bu tam gerçekleşmedi" dedi.

20.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Kimdir?

Merkez Bankasında Erdem Başçı'nın görev süresinin dolmasıyla Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlığına getirildi. Murat Çetinkaya dün yapılan devir teslim töreniyle göreve başladı. Peki, paranın yeni patronu Murat Çetinkaya kimdir?

20.04.2016Gündem
Dolar saat 14.00’ü bekliyor /(Dolar ne kadar oldu)

Dolar saat 14.00’ü bekliyor /(Dolar ne kadar oldu?)

Doların gözü bugün yeni Başkan Murat Çetinkaya ile ilk kez faiz kararı açıklayacak Merkez Bankası’nda. Uzmanlar, Merkez Bankası'nın koridorun üst bandında 50 baz puanlık indirime gitmesinin bekliyor. Para Politikası Kurulu'nun (PPK) açıklamalarına odaklanan piyasada, toplantıya kadar sakin bir seyir bekleniyor. Dolar 2,83 seviyesinden işlem görüyor.

20.04.2016Ekonomi
Başçı görevini resmen Çetinkayaya devretti

Başçı görevini resmen Çetinkaya'ya devretti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, beş yıllık görev süresini bugün resmen doldurdu. Başçı, görev devir teslim töreninde konuştu. Görevi devralan yeni MB Başkanı Murat Çetinkaya da ilk kez söz aldı ve yeni dönem hakkında mesajlar verdi.

19.04.2016Ekonomi
Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’dan başkanlık görevini devraldı

Murat Çetinkaya, Erdem Başçı’dan başkanlık görevini devraldı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün koltuğuna oturdu. Bugün ise ilk kritik sınavını verecek. Nisan Para Politikası Kurulu toplantısı Çetinkaya başkanlığında yapılacak. Beklenti üst bantta 50-75 baz puan indirim.

19.04.2016Ekonomi
MÜSİAD Başkanı Olpak, Murat Çetinkaya’dan sihirli şeyler bekliyor

MÜSİAD Başkanı Olpak, Murat Çetinkaya’dan sihirli şeyler bekliyor

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın şu anki görevinin sadece fiyat istikrarı olduğunu belirterek “Merkez Bankası’ndan sihirli şeyler bekliyoruz. Görev tanımı yeniden tartışılmalı” dedi. Olpak faizlerin ise 50-100 baz puan düşürülmesini beklediğini açıkladı.

19.04.2016Ekonomi
Gözler Çetinkayada... Yeni görevinde ilk kararını verecek

Gözler Çetinkaya'da... Yeni görevinde ilk kararını verecek

Enflasyondaki düşüşün yanı sıra gelişmekte olan piyasalar lehine seyreden global koşullar Merkez Bankası'nın Mart'ta başladığı faiz indirimlerine devam etmesi için uygun ortam sunarken, yeni başkan yönetiminde ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yapması bekleniyor. Kuveyt'teki grev sonrası petrol fiyatlarındaki toparlanma ile gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının iyileşmesiyle dolar/TL de bugün bir miktar gevşerken, piyasada yarınki PPK toplantısına odaklı seyir sürüyor.

19.04.2016Ekonomi
Merkezde devir teslim töreni yapılacak

'Merkez'de devir teslim töreni yapılacak

Merkez Bankası bugün önemli bir törene ev sahipliğine hazırlanıyor. Yeni Başkan Murat Çetinkaya, eski Başkan Erdem Başçı'dan görevi devralacak.

19.04.2016Ekonomi
Yeni başkan için iki kritik tarih

Yeni başkan için iki kritik tarih

Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası başkanlığına atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayladığı Bakanlar Kurulu kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

17.04.2016Ekonomi
Murat Çetinkaya resmen Merkez Bankası Başkanı

Murat Çetinkaya resmen Merkez Bankası Başkanı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Murat Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

17.04.2016Ekonomi
Dolar ne kadar oldu 15 Nisan 2015 Dolar fiyatları

Dolar ne kadar oldu? 15 Nisan 2015 Dolar fiyatları

Dolar geçtiğimiz günlere oranla yükselişe geçti. 15 Nisan 2016 dolar/TL fiyatları ne kadar? Dolar kurunu bugün etkileyecek veriler neler? Ayrıntılar haberimizde..

15.04.2016Ekonomi
Murat Çetinkaya’nın sır gibi saklanan yüksek lisansı

Murat Çetinkaya’nın sır gibi saklanan yüksek lisansı

13 Haziran 2012’da yasada yapılan değişiklikle Merkez Bankası’na Başkan Yardımcısı olan Murat Çetinkaya’nın pazartesi günü başkanlığa atanma açıklamasından sonra da özgeçmişi değiştirildi. Çetinkaya’nın bankadaki özgeçmişinden yüksek lisansını Boğaziçi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladığına ilişkin ayrıntı çıkartıldı. Bu değişiklik basın sözcüsüne ‘yüksek lisans dalı ve tez konusu neydi?’ sorumuzdan sonra gerçekleşti.

13.04.2016Ekonomi
Dolar Ne Kadar Oldu 13 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

Dolar Ne Kadar Oldu? 13 Nisan 2016 Dolar Fiyatları

TCMB ataması konusundaki belirsizlik nedeniyle ilk tepki olarak gerileyen dolar/TL kaç TL'den işlem görüyor? Bono piyasasındaki faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi sürüyor. Küresel piyasalar izlenmeye devam ediyor. 13 Nisan 2016 dolar fiyatları haberimizde..

13.04.2016Ekonomi
Merkez Bankası başkanlığına atanacak Çetinkaya’nın avantajları ve dezavantajları

Merkez Bankası başkanlığına atanacak Çetinkaya’nın avantajları ve dezavantajları

Erdem Başçı’nın ardından son günlerde Merkez Bankası başkanlığı için birçok ismin gündeme gelmesinin ardından kurum içinden Murat Çetinkaya’nın başkan olarak atanacak olması, ‘ilk kredibilite’ olarak yorumlandı. Ancak bundan sonra küresel gelişmeler karşısında Çetinkaya’nın alacağı kararlar kredibilitesi açısından önem taşıyacak. Biz de bu doğrultuda Çetinkaya’nın avantaj ve dezavantajlarını çıkardık.

12.04.2016Ekonomi
Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu Dolar Kaç TL 12 Nisan 2016

Dolar Fiyatları Ne Kadar Oldu? Dolar Kaç TL? 12 Nisan 2016

Dolar ne kadar oldu?Dolar güne nasıl başladı? 19 Nisan'da görev süresi dolacak olan TCMB başkanı Erdem Başçı'nın yerine atanacak ismin kurum içinden yapılacağı yönündeki açıklamanın ardından belirsizliğin sona ermesiyle dolar ilk tepki olarak gerilemişti.12 Nisan 2016 tarihinde dolar güne kaç TL'den başladı? Detaylar haberimizde..

12.04.2016Ekonomi
Merkez sonrası dolarda son durum

Merkez sonrası dolarda son durum

Piyasaların bir süredir yakından izlediği Merkez Bankası başkanlığı ataması konusunda belirsizliğin ortadan kalkması ve yeni başkanın kurum içinden atanmasıyla dün yönünü aşağı çeviren kur ve faizde bugün Hazine ihalesi ve küresel piyasalar takip edilecek.

12.04.2016Ekonomi
Şimşekten yeni MB Başkanı yorumu

Şimşek'ten yeni MB Başkanı yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Pazartesi günü twitter hesabından Merkez Bankası görev değişimi ile ilgili yorum yaptı.

12.04.2016Ekonomi
Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Erdem Başçı’nın yerine Merkez Bankası’nın başına Murat Çetinkaya geliyor

Görev süresi 19 Nisan’da dolacak olan Erdem Başçı, Merkez Bankası Başkanlığı’nı yardımcısı Murat Çetinkaya’ya devredecek. Erdem Başçı’nın ise OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacağı kaydedildi. Başçı, atamalara ilişkin resmi açıklamanın beklenmesini isterken, “Merkez’e güvenmeye devam edin” dedi.

12.04.2016Ekonomi
Başbakan Davutoğlu: Kimlik bilgileri CHP İzmir teşkilatından sızdı

Başbakan Davutoğlu: Kimlik bilgileri CHP İzmir teşkilatından sızdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, son zamanlarda gündem olan 'kimlik bilgilerinin sızdırılması' hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, bilgilerin CHP üzerinden ele geçirildiğini söyledi.

11.04.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Bakanlara göre karar verilmez

DÜN Ekonomi Bakanlığı yazılı bir açıklama yapıp, yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Bakan Mustafa Elitaş’ı ziyaret ettiğini açıkladı.

2.05.2016

Kurumlara güvenmek

YARGITAY Ergenekon davasını bozdu.

21.04.2016

Başçı’nın sandığından kalan indirim

Faizin koridorun tavanından, yani gecelik faizin yarım puan düşürülmesinin, yeni başkan Çetinkaya’nın ‘patronajına’ atfedilmesi pek de doğru olmaz; zira Başçı masada oturuyor olsaydı da olasılıkla aynı heyet aynı kararı alacaktı.

20.04.2016

Yeni başkan göreve piyasa uyumuyla başladı

Merkez Bankası’nın yeni başkanı, görevinin ilk gününde, ayağının tozuyla katıldığı ilk faiz toplantısında, eski yönetimin devamı gibi davrandı.

20.04.2016

Yeni başkanın asıl sınavı likidite daraldığında başlıyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ilk sınavının bu ayki faiz kararı olacağını yazıp duruyoruz ama bu sınav zorlu bir sınav olarak kabul edilemez.

18.04.2016

Böyle bir 'ruh' yok!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev görüşmesinden sonra 8 maddelik bir “İslami yakınlaşmaya ilişkin ortak bildiri” yayınlanmış.

14.04.2016

Yeni başkan faiz tartışmalarını alevlendirdi

Birara ekonominin gündemini işgal eden, ancak son dönemde durulan faiz tartışmaları, Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılan atama ile yeniden alevlendi.

13.04.2016

Önce yasa, sonra özgeçmiş değişti

13 Haziran 2012’de yasada yapılan değişiklikle Merkez Bankası’na Başkan Yardımcısı olan Murat Çetinkaya’nın pazartesi günü başkanlığa atanma açıklamasından sonra da özgeçmişi değiştirildi. Çetinkaya’nın bankadaki özgeçmişinden yüksek lisansını Boğaziçi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladığına ilişkin ayrıntı çıkartıldı. Bu değişiklik basın sözcüsüne ‘Yüksek lisans dalı ve tez konusu neydi?’ sorumuzdan sonra gerçekleşti.

13.04.2016

‘Paradigmayı’ Çetinkaya mı çözecek?

Merkez Bankası başkanlığına bankanın başkan yardımcılarından Murat Çetinkaya’nın atanacağı pazartesi günü duyuruldu.

12.04.2016

Merkez Bankası

MERKEZ Bankası’nın başına banka içinden Sayın Murat Çetinkaya’nın geleceği açıklanınca piyasalarda bir güven rüzgârı esti, döviz fiyatlarında düşüşler oldu.

12.04.2016

Merkez Bankası başkanının belirlendiği ilginç yolculuk

MERKEZ Bankası başkanlığına veda edecek olan Erdem Başçı’yı, Durmuş Yılmaz’ın başkanlığı sırasında tanımıştım.

12.04.2016