MENÜ

Macaristan

Macaristan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Macaristan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18.164 Macaristan haberi bulunmuştur.

Macaristan, Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği'nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği'nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.

 

Devamı...

Macaristan Haberleri

Putin: Türk Akımının 2019 sonunda çalışmasını planlıyoruz

Putin: Türk Akımı'nın 2019 sonunda çalışmasını planlıyoruz

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk Akımı'nın inşası ile ilgili sürecin planlandığı şekilde ilerlediğini belirterek, "Doğal gaz boru hattının 2019 sonuna kadar çalışmasını planlıyoruz." dedi.

16.01.2019Dünya
Her 4 öğrenciden biri Kanada’yı tercih etti

Her 4 öğrenciden biri Kanada’yı tercih etti

Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği’nin (UED) araştırmasına göre 2018’de Türkiye’den yükseköğretim için yurtdışına gidenlerin en çok tercih ettiği ülke yüzde 23 ile Kanada oldu. Onu yüzde 20 ile İngiltere ve yüzde 17 ile ABD takip etti.

15.01.2019Eğitim
Popülistler ‘Avrupa baharı’ peşinde

Popülistler ‘Avrupa baharı’ peşinde

AVRUPA Birliği’ne kafa tutma ve göç karşıtı söylemlerin yeni siyaset tablosunu şekillendirdiği bir dönemde popülist partiler güçlü cephe arayışı içinde. Bu hareketlerin mayıstaki AP seçimlerinde sıçrama yapması bekleniyor.

15.01.2019Dünya
Avrupa karşıtları yükselişte

Avrupa karşıtları yükselişte

Avrupa Parlamentosu seçimleri, üye ülkelerde 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Seçimlere yaklaşık 4.5 ay kala, üye ülkelerin çoğunda ciddi bir tedirginlik yaşanmakta. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilerin seçimlerden daha da güçlenerek çıkabileceği tedirginliği var.

14.01.2019Avrupa
Popülistler ‘Avrupa baharı’ peşinde

Popülistler ‘Avrupa baharı’ peşinde

Avrupa Birliği’ne kafa tutma ve göç karşıtı söylemlerin yeni siyaset tablosunu şekillendirdiği bir dönemde popülist partiler güçlü cephe arayışı içinde. Bu hareketlerin mayıstaki AP seçimlerinde sıçrama yapması bekleniyor.

14.01.2019Dünya
Kadınlar Avrupa Kupası eşleşmeleri belli oldu G.Sarayın rakibi...

Kadınlar Avrupa Kupası eşleşmeleri belli oldu! G.Saray'ın rakibi...

Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Kupası'nda son 16 turu eşleşmeleri belli oldu.

11.01.2019Basketbol
Galatasaraydan mucizevi geri dönüş

Galatasaray'dan mucizevi geri dönüş!

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Kupası play-off turu rövanş maçında İspanya temsilcisi Lointek Gernika Bizkaia'yı 18 sayı farkla 76-58 mağlup etti. 

10.01.2019Basketbol
‘Kargo hedefe ulaşmazsa 100 bin euro kaybederim’ dedi, 71 kişi öldü, mallarına el konuldu... Savcılık müebbet istedi

‘Kargo hedefe ulaşmazsa 100 bin euro kaybederim’ dedi, 71 kişi öldü, mallarına el konuldu... Savcılık müebbet istedi!

Avusturya’nın Slovakya ve Macaristan sınırına yakın Burgenland eyaletinde 71 sığınmacının bir kamyonette havasızlıktan hayatını kaybettiği olayda savcılık, “Kargo hedefe varmazsa 100 bin euro kaybederim” diyerek sığınmacıların havasızlıktan ölmelerine neden olan çete liderlerine verilen 25 yıllık cezayı az buldu. Mallarına el konulan çete üyelerine ömür boyu hapis istendi.

10.01.2019Avrupa
Yurtdışında görevlendirilecek akademisyenler belli oldu

Yurtdışında görevlendirilecek akademisyenler belli oldu

Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi-Öğretim Görevlisi-Okutman Seçme Sınavı 2019 sonuçları açıklandı. Böylece Mesleki Yeterlilik ve Temsil Yeteneği Sınavları sonucunda yurtdışına gidecek öğretmenler belirlendi. Akademisyenler, sonuçları MEB’in internet sitesinden öğrenebilecek.

9.01.2019Eğitim
Şoven milliyetçilik tuzağına düşmeden

Şoven milliyetçilik tuzağına düşmeden

Mustafa İmamović’in ‘Boşnakların Tarihi’ kitabı bir Boşnak tarafından bilimsel tarafsızlıkla kaleme alınmış, Boşnak tarihinin önemli tüm dönemlerini anlatan temel bir eser olma özelliğini taşıyor.

9.01.2019Kitap Sanat
Trabzonspor, MTK Budapeşte ile hazırlık maçı oynayacak

Trabzonspor, MTK Budapeşte ile hazırlık maçı oynayacak

Sezonun ikinci yarısına Antalyada yaptığı kamp çalışmalarıyla hazırlanan Trabzonspor, cuma günü Macaristanın MTK Budapeşte takımı ile hazırlık maçı oynayacak.

9.01.2019Futbol
Macaristanda köle yasası tartışması

Macaristan'da 'köle yasası'' tartışması

Macaristan'da 12 Aralık'ta kabul edilen ve muhalefet tarafından "köle yasası" olarak adlandırılan "fazla mesai" kanunu dolayısıyla geçen yıl başlayan hükümet karşıtı gösteriler binlerce kişinin katılımıyla bu yıl da devam ediyor.

9.01.2019Dünya
Joseph Pulitzer’in mesleği nedir

Joseph Pulitzer’in mesleği nedir?

Joseph Pulitzer, Amerikan iç savaşı esnasında asker olarak savaşırken, birden gazeteci olarak çalışmaya başlamıştır. Bu alanda kendisini göstermeyi başaran Joseph Pulitzer, bir süre sonra satın aldığı gazete üzerinden önemli haberler vermeye başlamıştır. Peki, Joseph Pulitzer’in mesleği nedir? İşte,o isim hakkında bazı bilgiler

9.01.2019Gündem
Avrupa’ya yakışmıyor, hem de hiç yakışmıyor

Avrupa’ya yakışmıyor, hem de hiç yakışmıyor

Bir yanda, dünyanın çeşitli kesimlerinde gelişmiş sanayi ülkelerinin üretip sattığı silahlarla sürdürülen savaşlar. Yaşamını yitiren yüzbinlerce insan. Açlık, sefalet çeken milyonlarca insan. Diğer yanda, savaş nedeniyle evlerini, barklarını, vatanlarını terk etmek zorunda kalan insanlar. Tek hayalleri ve umutları, hayatta kalabilmek. Ölümü bile göze alarak derme çatma tekneleri, gemileri doldurup günlerce azgın dalgalarla boğuşan ‘umut yolcuları’.

9.01.2019Avrupa
Galatasarayın konuğu Lointek Gernika

Galatasaray'ın konuğu Lointek Gernika

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı, FIBA Avrupa Kupası play-off turu rövanş maçında yarın İstanbul'da İspanya temsilcisi Lointek Gernika Bizkaia ile karşılaşacak.

9.01.2019Basketbol
FIBA Avrupa Kupasında haftanın programı

FIBA Avrupa Kupası'nda haftanın programı

Basketbol Erkekler FIBA Avrupa Kupası 2. turunda 3. hafta müsabakaları yarın yapılacak.

8.01.2019Basketbol
Çift başlı kartal motifi nedir

Çift başlı kartal motifi nedir?

Çift başlı kartal motifi nedir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan simgeler arasında yer almaya başladı. Eski çağlarda Hititliler ve Sümerlerde rastlanan çift başlı kartal motifi, günümüzde de pek çok kurumun simgesinde yer alıyor. Peki, çift başlı kartal motifi nedir?

7.01.2019Gündem
Turunçgillerde en çok mandalina ihracat edildi

Turunçgillerde en çok mandalina ihracat edildi

Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, geçen yıl turunçgil ürünlerinde 2 milyon 22 bin 87 tonluk ihracat karşılığında 893 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını, en çok ihracatı yapılan ürünün mandalina olduğunu bildirdi.

7.01.2019Ekonomi
Talebimiz karşılanmazsa ülkedeki her yolu ve köprüyü kapatarız

Talebimiz karşılanmazsa ülkedeki her yolu ve köprüyü kapatarız

Macaristan’da yıllık fazla mesaiyi 150 saat artırdığı için köle yasası olarak adlandırılan yeni çalışma yasasına karşı protestolar artarak devam ediyor. Parlamento binası yürüyen binlerce kişi, taleplerini kabul edilmemesi durumunda ülke genelindeki bütün yolları ve köprüleri kapatarak grev başlatacakları uyarısında bulundu.

6.01.2019Avrupa
Weber’in Türkiye açıklamasına Avrupa uzmanından sert tepki

Weber’in Türkiye açıklamasına Avrupa uzmanından sert tepki

Jean-Claude Juncker’den boşalacak Avrupa Komisyonu başkanlığı için yarışan Avrupa Halk Partisi’nin adayı olan Manfred Weber, Seeon manastırında yaptığı açıklamada seçildiği takdirde Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerini durduracağını açık bir şekilde beyan ettiğini tekrarladı. Yeşillerli Avrupa uzmanı Franziska Brantner ise Weber’i “Türkiye ile müzakereleri kes ama Orban ile kendini Komisyon Başkanı seçtirmek iste. Bu demokrasi değil, popülizm” sözüyle eleştirdi.

6.01.2019Avrupa
2019’u Orban’a karşı ‘direniş yılı’ ilan ettiler

2019’u Orban’a karşı ‘direniş yılı’ ilan ettiler

Macaristan muhalefeti, 2019’u Başbakan Viktor Orban’a karşı ‘direniş yılı’ ilan etti. İlk büyük gösteri de bu hafta sonu ‘kölelik yasası’ diye eleştirilen yeni iş kanununa karşı düzenleniyor.

4.01.2019Avrupa
Rusyada gözaltına alınan ABD vatandaşı hakkında yeni gelişme

Rusya'da gözaltına alınan ABD vatandaşı hakkında yeni gelişme

Moskova’da 31 Aralık günü Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından ABD ajanı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Paul Whelan ile ilgili çalıştığı şirketten açıklama geldi. Mike Pompeo da Rusya'ya çağrıda bulundu.

2.01.2019Dünya
Brezilyada Bolsonaro dönemi başladı

Brezilya'da Bolsonaro dönemi başladı

Brezilya'da yeni seçilen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yemin ederek görevine başladı.

2.01.2019Dünya
Kabataşlılar Galiçya Cephesi şehitlerini anacak

Kabataşlılar Galiçya Cephesi şehitlerini anacak

Kabataş Erkek Lisesi'nden bir grup öğrenci, Uzakdoğu Asya ve Dünya Projesi kapsamında Galiçya Cephesi şehitlerini anmak için Çekya'ya gidecek.

31.12.2018Eğitim
Avrasya’da işbirliği mesajı

Avrasya’da işbirliği mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni yıl mesajı gönderdi. Putin tebriğinde, “Ankara ve Moskova’nın Avrasya’nın güvenliğini birlikte güçlendirmeye devam edeceğine eminim” ifadesini kullandı.

31.12.2018Dünya
Herkes bu kuzuların peşinde... İsteyen 6 ay önceden sıraya giriyor

Herkes bu kuzuların peşinde... İsteyen 6 ay önceden sıraya giriyor

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde üç aylıkken 2 bin 500 liraya satılan 'İle de France' kuzular, vatandaşlar tarafından rağbet görüyor. Kuzulardan satın almanız için en az 6 ay öncesinden sıraya girip kapora yatırmanız gerekiyor.

30.12.2018Ekonomi
‘Kendi ülkesi bölünmüşken, Macaristan’ı eleştiriyor’

‘Kendi ülkesi bölünmüşken, Macaristan’ı eleştiriyor’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, İsveçli mevkidaşının Macaristan’ı suçlayan açıklamasına tepki gösterdi. Bakan Szijjarto, yaptığı yazılı açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün ‘kibirli’ açıklamalarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

29.12.2018Avrupa

Efsane jokey, "şampiyonu" özlüyor

Hayatı filme konu olan Türkiye'nin en ünlü jokeyi Halis Karataş, Gazi Koşusu'nda 2.26.22'lik dereceyle rekora imza attığı safkan "Bold Pilot"ı büyük bir özlemle anıyor.     

28.12.2018Diğer
Gençlerbirliğinin kamp programı belli oldu

Gençlerbirliği'nin kamp programı belli oldu

Spor Toto 1. Lig'de ilk devreyi lider kapatan Gençlerbirliği, ikinci yarı hazırlıklarına 2 Ocak'ta Antalya'da başlayacak.

25.12.2018Futbol
Yatırım rotasını Balkanlara çevirdi

Yatırım rotasını Balkanlara çevirdi

Kiğılı, yatırım rotasını Balkanlara çevirdi. 5 yıl içerisinde yurtdışında 100 mağaza açma hedefi bulunan marka, yurtdışındaki 28’inci mağazasını Sırbistan’da açtı. Kiğılı’nın Balkanlarda bir sonraki durağı Romanya olacak.

25.12.2018Ekonomi
Steinmeier’den Alman toplumuna ‘suskunluk’ uyarısı

Steinmeier’den Alman toplumuna ‘suskunluk’ uyarısı

Almanya Cumhurbaşkanı, Noel mesajında toplumun farklı kesimleri arasında iletişimin giderek zayıfladığı uyarısında bulundu. Diyaloğun güçlendirilmesi çağrısı yapan Steinmeier, “Suskunluk durgunluk demektir” dedi.

24.12.2018Avrupa
Macaristan yine sokakta

Macaristan yine sokakta

Macaristan'da yıllık fazla mesai saatlerinin artırılmasını öngören ve muhalefet tarafından ‘köle yasa’sı olarak nitelenen yeni çalışma yasasının Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından imzalanarak yürürlüğe girmesi dolayısıyla protesto gösterisi düzenlendi.

23.12.2018Dünya
FETÖcüler AB ülkelerine iltica ediyor

FETÖ'cüler AB ülkelerine iltica ediyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AB ülkelerinde 17 binden fazla Türk vatandaşı iltica başvurusu yaptı. Başvuranların büyük çoğunluğunun Türkiye'den kaçan FETÖ üyeleri olduğu belirtiliyor.

21.12.2018Dünya
Macaristan ‘köle yasası’nı onayladı

Macaristan ‘köle yasası’nı onayladı

Muhalefetin ‘köle yasası’ olarak adlandırdığı ‘fazla mesai’ kanunu, Macaristan Cumhurbaşkanı Janor Ader, tarafından onaylandı.

21.12.2018Avrupa
Teslim oldu

Teslim oldu

Ulus’ta yaşadığı dairede ‘çok gürültü yaptığı’ gerekçesiyle kendisini uyaran apartman görevlisi Nefise Dolapcı’yı öldürüp kayıplara karışan fitness eğitmeni İbrahim Yener teslim oldu. Suç aleti bıçağın da yanında olduğu öğrenildi.

21.12.2018Gündem
Macaristan ‘köle yasası’ için ayakta

Macaristan ‘köle yasası’ için ayakta

Macaristan’da hükümete karşı gösteriler önceki akşam da sürdü. Tepki çeken ve ‘köle yasası’ diye anılan düzenlemenin ardından Başbakan Viktor Orban’ı protesto eden eylemciler, önceki gece taleplerini yayınlamayan devlet televizyonu önünde gösteri yaptı.

19.12.2018Dünya
Pınar Karşıyakaya Alman rakip

Pınar Karşıyaka'ya Alman rakip

Erkekler FIBA Avrupa Kupası ikinci turuna galibiyetle başlayan Pınar Karşıyaka, I Grubu'ndaki ikinci maçında yarın Alman temsilcisi s.Oliver Würzburg ile karşılaşacak.

18.12.2018Basketbol
Küresel Mülteci Mutabakatının kabulü önemli bir adım

'Küresel Mülteci Mutabakatı'nın kabulü önemli bir adım'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Küresel Mülteci Mutabakatı'nın kabulü ile ilgili, "Bu mutabakat, mültecilerin sorunlarına kapsamlı bir çözüm bulmada önemli bir küresel adım." dedi.

18.12.2018Dünya
Yıldırım Macaristanda Köver ve Orban ile görüştü

Yıldırım Macaristan'da Köver ve Orban ile görüştü

TBMM Başkanı Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Macaristan'da mevkidaşı Köver ve Başbakan Orban ile görüştü.

17.12.2018Dünya
TBMM Başkanı Binali Yıldırım Macaristanda

TBMM Başkanı Binali Yıldırım Macaristan'da

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Budapeşte'de Macaristan Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ile görüştü.

17.12.2018Dünya
İş memnuniyeti en yüksek ülkeler belli oldu Bakın Türkler işinden ne kadar memnun

İş memnuniyeti en yüksek ülkeler belli oldu! Bakın Türkler işinden ne kadar memnun

Randstad’ın Workmonitor Raporu yayınlandı. Raporda teknolojik gelişimler de dahil olmak üzere birçok ana başlık altında ülkelerin iş yaşamı sistemi ele alınmış. Raporda aynı zamanda iş memnuniyeti de sıralanmış. İş memnuniyeti Çin, Norveç ve ABD'de azalırken Avustralya, Kanada, Almanya, Macaristan, Yeni Zelanda ve Türkiye'de artış göstermiş. İşte sıra sıra iş memnuniyet raporu... (Sıralama memnuniyeti en az olan ülkeden, en çok olan ülkeye doğru ilerlemektedir)

17.12.2018Ekonomi
En yüksek iş memnuniyeti o ülkede

En yüksek iş memnuniyeti o ülkede!

İş memnuniyeti en yüksek olan ülkeler incelendiğinde ise Lüksemburg’un yüzde 72’yle bu alanda ilk sırada yer aldı.

17.12.2018Ekonomi
Sağlık turizminde hedef 20 milyar dolar

Sağlık turizminde hedef 20 milyar dolar

DİŞSİAD Başkanı Ali Çakır, küresel sağlık turizmi sektörünün 500 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu ifade ederek, “Bu rakamın 2023’te iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin bu büyük pastadan en az 20 milyar dolar alması gerekiyor. Ülkemize doğrudan döviz girişi açısından en kritik mesele” dedi.

17.12.2018Ekonomi

Avrupa kaynıyor

Hepimizin‘medeniyetler projesi’, ‘demokrasi projesi’, ‘özgürlük projesi’, ‘dayanışma projesi’ olarak bildiği Avrupa Birliği’nde (AB) özellikle son dönemlerde ciddi sancılar yaşanmaya başladı. Fransa’ya bakıyorum.

17.12.2018Avrupa
TBMM Başkanı Yıldırım Macaristana gitti

TBMM Başkanı Yıldırım Macaristan'a gitti

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Macaristan'a yapacağı ziyarete ilişkin, "TBMM'yi temsilen yapacağımız bu ziyaret ile ülkelerimiz ve halklarımız arasında tarihten gelen samimi ilişkilerimizi daha ileri taşımayı hedefliyoruz." dedi.

16.12.2018Gündem
Leylekler ölmesin yuva kurabilsinler

Leylekler ölmesin yuva kurabilsinler

Afrika’dan Avrupa’ya ve ülkemize 120 günlük kuluçka dönemi için gelen leylekler bahar aylarından itibaren yaz boyunca ülkemizde misafir olurlar.

16.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

‘Küresel yarışta biraz daha suskun kalacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği destekle 5 babayiğitin Kasım 2017’de düğmeye bastığı ‘Türkiye’nin otomobili’ projesinde tam 13 ay geride kaldı.

17.12.2018