MENÜ

Dsö

Dsö ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dsö haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dsö haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.245 Dsö haberi bulunmuştur.

Dsö Haberleri

Bugün 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.. Peki Alzheimer hastalığı nasıl anlaşılır

Bugün 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.. Peki Alzheimer hastalığı nasıl anlaşılır?

Halk arasında bunama olarak anılan Alzheimer, yaşlılığa ve beyin dokusunda meydana gelen yıkıma bağlı olarak ortaya çıkan, kazanılmış yeteneklerin kaybıyla sonuçlanan bir hastalık türüdür. Genellikle şikayetler arasında unutkanlık en belirgin semptomlar arasında yer alsa da, eskiden yapılabilen bir işi yapamama, uygunsuz davranışlar gösterme ve uyku düzeninin bozulması, ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Peki, Alzheimer hastalığının belirtileri nasıl anlaşılır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

21.09.2018Gündem
Fortnite bu kez yuva yıkmaya başladı

Fortnite bu kez yuva yıkmaya başladı!

Fortnite hayranları, popüler video oyununu çok seviyor olabilirler ama en azından bazılarının kişisel ilişkileri, bu sevgiden olumsuz etkileniyor.

18.09.2018Teknoloji
Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsisten ölüyor

Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsis'ten ölüyor

Türk Yoğun Bakım Derneği 13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle, hızla artan sepsis oranlarına dikkat çekmek için; Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ile ortak bir deklarasyona imza attı.

12.09.2018Sağlık
BM raporuna göre dünyada her 9 kişiden biri aç

BM raporuna göre dünyada her 9 kişiden biri aç

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) yeni raporunda, geçen yıl 821 milyona ulaşan dünyadaki aç insan sayısının, her 9 kişiden birine tekabül ettiği bildirildi.

11.09.2018Dünya
Dünyanın yüzde 27,5’i hareket etmiyor

Dünyanın yüzde 27,5’i hareket etmiyor

168 ülke baz alınarak hazırlanan rapora göre dünya üzerindeki yetişkin bireylerin yüzde 27,5’inin yeterince hareket etmediği anlaşılırken, Türkiye’de bu oranın kadınlarda ve erkeklerde farklı seyrettiği ortaya çıktı.

7.09.2018Ekonomi
Dünyanın en sağlıksız ülkeleri

Dünyanın en sağlıksız ülkeleri

Kötü beslenme alışkanlıkları birçok ülkenin önemli sorunları arasında başı çekiyor. İşte dünyanın en sağlıksız ülkeleri...

1.09.2018Ekonomi
Hava kirliliği zekayı azaltıyor

Hava kirliliği 'zekayı azaltıyor'

Çin'de yapılan yeni bir araştırma, hava kirliliğinin zekayı ciddi oranda azalttığına işaret ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 91'i hava kirliliğinin tehlikeli seviyede olduğu bölgelerde yaşıyor.

28.08.2018Teknoloji
AllIanz, çocuk sağlığına odaklandı

AllIanz, çocuk sağlığına odaklandı

Allianz Türkiye, 7-12 yaş grubu çocukların hareket ve spor yoluyla sağlıklı büyümelerine ve gelişim göstermelerine katkı sağlayacak yeni kurumsal sosyal sorumluluk programı ‘Allianz Motto Hareket’i, basın toplantısıyla tanıttı.

19.08.2018Ekonomi
Ebola hortladı

Ebola hortladı!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, yaklaşık 5 yıl önce binlerce can alan Ebola virüsü salgınına işaret eden vakalara rastlandığı duyurdu.

3.08.2018Dünya
Üniversite laboratuvarında doğaya ve insana zarar vermeyen pestisit geliştiriliyor

Üniversite laboratuvarında doğaya ve insana zarar vermeyen pestisit geliştiriliyor

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü laboratuvarlarında, Dr. Öğr. Üyesi Necla Birgül İyison tarafından Akdeniz ormanlarında yaşayan, orman örtüsüne ve diğer canlılara zarar veren çam kese kurdu adlı böcek türüne karşı doğal pestisit geliştiriliyor.

20.07.2018Kampüs
Kabuklu yemişler sperm kalitesini artırıyor

Kabuklu yemişler sperm kalitesini artırıyor

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, kabuklu yemişin sperm kalitesini artırdığını ortaya koydu.

5.07.2018Dünya
Doğum günlerinde Afrika’daki bir çift gözü sağlığına kavuşturuyorlar

Doğum günlerinde Afrika’daki bir çift gözü sağlığına kavuşturuyorlar

Turkcell, Afrika’da yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir projeye imza atıyor. Doğum günlerinde, çalışanları adına Afrika’daki bir hastanın katarakt ameliyatına destek olan Turkcell, bir yılda 365 hastanın hayata gözlerini açmasını sağlayacak.

2.07.2018Teknoloji
Ömüre 20 yıl katıyor... WHO uyardı: Aşı olun

Ömüre 20 yıl katıyor... WHO uyardı: Aşı olun

Aşılama, her yıl milyonlarca insanı hastalık, sakatlık ve ölümden kurtaran, en etkin ve ekonomik sağlık müdahalelerinden biri. Antibiyotiklerle beraber aşılar, insan ömrüne ortalama 20 yıl ekledi.

31.05.2018Gündem
Sigara bağımlılığına karşı görülmemiş eylem

Sigara bağımlılığına karşı görülmemiş eylem

Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla sigaranın verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla Suadiye Şaşkınbakkal trafik ışıklarında görülmemiş bir eyleme imza attı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, ülke politikalarını gözden geçirmek, yeni politikalar üretmek ve DSÖ’ye bağlı üye ülkelerde tütün kullanım oranlarını gözden geçirmek amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etmiştir. Her yıl bir slogan ile çalışmaların yapıldığı 31 Mayıs’ın, DSÖ tarafından belirlenmiş bu yıl ki sloganı ise; “Sigara kalbini kırmasın” olarak öne çıkıyor.

31.05.2018Haber
Sigara bağımlılığına karşı görülmemiş eylem

Sigara bağımlılığına karşı görülmemiş eylem

Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla sigaranın verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla Suadiye Şaşkınbakkal trafik ışıklarında görülmemiş bir eyleme imza attı.

31.05.2018Hayat
Öğretmenlik müfredatına sağlık ayarı

Öğretmenlik müfredatına sağlık ayarı

YÖK üyeleri ve DSÖ yetkilileri, güncellenen öğretmen yetiştiren lisans programları müfredatının sağlık boyutunu ele aldı. Toplantıda, yükseköğretimde göçmenlerle ilgili yapılan çalışmalar, akademisyenlerin istihdamı, uluslararası öğrenciler ve diploma denklik işlemlerinde yapılan çalışmalar da görüşüldü.

28.05.2018Eğitim
Tehlikeli gelişme: Son durum ciddi

Tehlikeli gelişme: "Son durum ciddi!"

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DRC) kırsaldan kentsel alana taşınan ölümcül hastalık ebola salgınının uluslararası risklerini ele almak üzere yarın acil bir toplantı düzenliyor.

17.05.2018Dünya
Avrupa’da dizelin payı hızla düşüyor, markalar vazgeçiyor

Avrupa’da dizelin payı hızla düşüyor, markalar vazgeçiyor

SALDIĞI zararlı partiküller ve NOx (azot oksitleri) nedeniyle bir çok ülkenin yasaklara hazırlandığı, otomotiv üreticilerinin geliştirmekten vazgeçtiği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği raporlarla ortaya konan dizel otomobillere olan talep her geçen gün hızla düşüyor.

8.05.2018Ekonomi
Onlar istemiyor bize satılıyor

Onlar istemiyor bize satılıyor!

ABD’de patlayan skandal sonrası çevreye verdiği zararlar raporlarla ortaya konan dizelin en büyük pazarı olan Avrupa’da da tüketiciler hızla tercihlerini değiştirmeye başladı. 2017 yılında toplam otomobil satışlarında dizelin payı 2009 yılından bu yana ilk kez benzinin gerisinde kalıp yüzde 44.8’e gerilerken, bu yılın ilk 3 ayında bu oran yüzde 37.9’a kadar indi. Türkiye’de ise dizelin oranı hâlâ yüzde 60 seviyesinde.

6.05.2018Ekonomi
Bir seks bağımlısı anlatıyor: Günde 5 kez bile yetmiyordu

Bir seks bağımlısı anlatıyor: Günde 5 kez bile yetmiyordu

"Günde 5 kez seks yapmak bir yetmiyordu bazen. Sabah uyandığımda aklıma ilk gelen şey seksti ve gün boyu kafamdan atamıyordum."

2.05.2018Dünya
Para mı eğitim mi ömrü uzatıyor.. Viyanalı araştırmacılar denklemi çözdü

Para mı eğitim mi ömrü uzatıyor?.. Viyanalı araştırmacılar denklemi çözdü

“Bir ülkenin ekonomisi gelişirse, insanları da daha uzun yaşar...” Avusturya’nın başkenti Viyana’da araştırmacılar, kalkınma uzmanlarının uzun yıllardır bahsettiği bu denklemi değiştirebilecek bir çalışmaya imza attı. Araştırmaya göre, eğitim yaşam beklentisinin artmasında paraya göre daha büyük bir rol oynuyor.

20.04.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

ABD ve uluslararası sistemde sarsıntılar

Uluslararası sistemde baş aktörler devletlerdir. Dünya’da 200’ün üzerinde devlet bulunuyor. Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin sayısı ise 193’dür. Uluslararası ve devletlerarası ilişkiler, karşılıklı etkileşim ve interaksiyonla yürütülmektedir. Genelde ülkeler aralarındaki ilişkilerde diplomasi yolunu kullanırlar, işbirliği alanlarını tespit ederler, aralarındaki sorunları diplomatik temaslarla çözmeye çalışırlar.

27.08.2018

Çocuk ihmalini ve istismarını önlemek elimizde

Günümüzde tüm Dünya’da önemli bir problem olan çocuk istismarı ülkemizde de çok sık görülen toplumsal bir sorun halini aldı. Tüm Türkiye’yi yasa boğan, sokaklara döken Eylül ve Leyla ne yazık ki ilk acımız olmadıkları gibi hala endişe ile yolunu beklediğimiz kayıp çocuklarımız bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2008-2016 yılları arasında resmi olarak kayıp müracaatı yapılan çocuk sayısı 100 bini geçmiş durumda. Veriler de bu duruma alışmamamızı, çocuk istismarını fiziksel, ruhsal, sosyal, kültürel, ahlaki ve hukuki boyutlarda birçok yönden acilen ele almamız gerektiğini gösteriyor.

9.07.2018

Gözü doymalı insanın

Beslenme ve güvenli gıda tüketimi konuları ilgi çekmeye devam ediyor.

14.06.2018