MENÜ

Deprem

Deprem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Deprem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 38.242 Deprem haberi bulunmuştur.

Deprem, yer sarsıntısı yada zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayına denir. Sismik aktivite ile kastedilen, olayın meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler Sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da Sismoloji denir. Depremlerin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenmektedir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir. Deprem; tsunami, sel, heyalan,fırtına gibi diğer doğal olayları da etkilemektedir.

Deprem Haberleri

Marmaris’te deniz 20 metre çekildi, vatandaşlar endişelendi

Marmaris’te deniz 20 metre çekildi, vatandaşlar endişelendi

Marmaris'te deniz 5-20 metre arasında çekilirken, bazı vatandaşlar deprem olacak endişesi yaşadı. Korkulacak bir durumun olmadığını söyleyen Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, "Bu durum, atmosferik şartlarda yüksek basıncın neden olduğu doğal bir olaydır. Bu tür atmosferik basınçlarla, denizde 5 ila 30 metre arasında çekilmeler olabilir" dedi.

13.12.2018Gündem
MTA ve AFAD deprem haritası sorgulama ekranı

MTA ve AFAD deprem haritası sorgulama ekranı

Maden Tetkik Arama (MTA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de fay hatlarının geçtiği haritayı erişime açtı. AFAD'ın E-Devlet girişi ile detaylı bir şekilde sorgulamaya imkan tanıdığı deprem riski haritası, MTA üzerinden ise herhangi bir giriş yapılmadan görüntülenebiliyor. İşte, güncel deprem haritası sorgulama ekranı ve detaylı bilgiler

11.12.2018Gündem
Nerede deprem oldu Son depremler listesine yenileri ekleniyor

Nerede deprem oldu? Son depremler listesine yenileri ekleniyor

Türkiye’nin farklı bölgelerinden deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nin 11 Aralık tarihli deprem raporuna göre, Yunanistan'da arka arkaya deprem oldu. Deprem Türkiye’de de hissedildi. İşte, son depremler listesi

11.12.2018Gündem
Son dakika Egede 4,2lik deprem

Son dakika! Ege'de 4,2'lik deprem

Ege Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

11.12.2018Gündem
Son dakika... Antarktikada 7.5lik deprem

Son dakika... Antarktika'da 7.5'lik deprem

Antarktika kıtası yakınlarında 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

11.12.2018Dünya
Korkutan iddia: Kayseri Kapalıçarşı’sı domino taşı gibi yıkılır

Korkutan iddia: 'Kayseri Kapalıçarşı’sı domino taşı gibi yıkılır'

Kapalıçarşı Koruma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Halil Küpeli, 1500’lü yıllarda yapılan ve İstanbul’dakinden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kapalı çarşısı olarak bilinen tarihi Kayseri Kapalıçarşı’nın 1990’lı yıllarda geçirdiği restorasyonda temelinin zibil denilen atıklarla doldurulduğunu iddia etti. Küpeli, en ufak yağmurda göle döndüğünü söylediği çarşının şiddetli bir depremde yıkılabileceğini öne sürdü. 

10.12.2018Gündem
Galatasarayda deprem Hasan Şaş açıkladı...

Galatasaray'da deprem! Hasan Şaş açıkladı...

Son olarak Süper Lig'de evinde Çaykur Rizespor karşısından 2-0 öne geçtiği maçtan beraberlikle ayrılan Galatasaray'da büyük kriz...

10.12.2018Futbol
Silivride şaşırtan görüntü

Silivri'de şaşırtan görüntü!

Silivri sahil şeridinde, deniz suyu kıyıdan yaklaşık 25 metre geri çekildi. Deniz suyunun çekildiği sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirdi. Çekilmenin etkisiyle deniz kıyısında küçük adacıkların oluştuğu da görüldü. 

9.12.2018Gündem
‘Bana kalsa Gülen’i Türkiye’ye göndersinler’

‘Bana kalsa Gülen’i Türkiye’ye göndersinler’

Neredeyse tüm Türkiye’nin ismini bildiği tek rahip olabilir. Ekim 2016’da FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklandı, Ekim 2018’de ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan hüküm giyip serbest bırakıldı. Türk-Amerikan ilişkileri, Andrew Brunson’ın tutukluluğuyla adeta kilitlendi. Ankara-Washington hattındaki yüksek gerilim 12 Ekim günü Brunson’ın serbest bırakılır bırakılmaz ABD’ye hareket etmesiyle son buldu.

9.12.2018Gündem
Romada büyük deprem Ayrılıyor mu

Roma'da büyük deprem! Ayrılıyor mu?

Roma'nın "sihirbaz" lakaplı başarılı sportif direktörü Monchi ile ilgili İtalyan basınından dev bir iddia geldi.

8.12.2018Futbol
Helikopter pisti davasında flaş karar

"Helikopter pisti" davasında flaş karar

İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla Ataşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Battal İlgezdi ile 6 çalışanın, envanterde helikopter olmamasına rağmen, belediyeye ait yeşil alana mevzuata aykırı helikopter pisti yaptırıp ücretsiz olarak özel kullanıma sundukları iddiasıyla ilgili "görevi kötüye kullanma" suçundan yargılandıkları dava karara bağlandı.

7.12.2018Gündem
Akdeniz’de 4.3 büyüklüğünde deprem

Akdeniz’de 4.3 büyüklüğünde deprem

AKDENİZ’de Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

7.12.2018Gündem
10 oyuncak bir bilet

10 oyuncak bir bilet

TAMAMI gönüllülerden oluşan GEA Arama Kurtarma Ekibi’nin düzenlediği Yalnız Oyuncaklara Yeni Arkadaşlar kampanyası kapsamında Evrencan Gündüz konser verdi.

6.12.2018Gündem
Son dakika... Avustralyada 6 büyüklüğünde deprem

Son dakika... Avustralya'da 6 büyüklüğünde deprem

Avustralya'ya bağlı Norfolk Adası'nda 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

6.12.2018Dünya
Endonezyada 5,7 büyüklüğünde deprem

Endonezya'da 5,7 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Lombok Adası'nda 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

6.12.2018Dünya
Şilide 5,5 büyüklüğünde deprem

Şili'de 5,5 büyüklüğünde deprem

Güney Amerika ülkesi Şili'de 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

5.12.2018Dünya
Deprem uzmanından uyarı: Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem bekleniyor

Deprem uzmanından uyarı: ''Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem bekleniyor''

JEOFİZİK Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini belirterek, "Bir tanesi Gemlik Körfezi’nin girişinde İmralı depremi, bir tanesi Küçükçekmece İstanbul depremi, bir tanesi de Marmara Ereğlisi önünde Tekirdağ depremi olmak üzere 3 tane deprem beklemektedir Marmara’yı" dedi. Ercan, İstanbul’da 2045 yılından önce deprem beklemediğini söyledi.

5.12.2018Gündem
Taşeron işçiye zam yapılacak mı Yıllık zam 4D taşeron işçi için geçerli olacak mı

Taşeron işçiye zam yapılacak mı? Yıllık zam 4D taşeron işçi için geçerli olacak mı?

Kadroya geçen taşeron işçilerin yeni yıl yaklaşırken merak ettiği hususlardan birisi de zam konusu oldu. Yeni yıl için gündeme gelecek olan zam oranlarının 4D taşeron işçileri kapsayıp kapsamadığı, son günlerde araştırılan önemli hususlar arasında yer aldı. Peki, kadroya geçen taşeron işçilerin alacağı zam oranları ne kadar olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

5.12.2018Ekonomi
Trumpın tek açıklaması piyasaları alt üst etti

Trump'ın tek açıklaması piyasaları alt üst etti!

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması durumunda gümrük vergilerinin süreceğini belirterek "Benim tarife adamı olduğumu hatırlayın" dedi. Trump'ın ticaret anlaşmasının gerçekleşmeyebileceği sinyalini taşıyan açıklamaları, ABD borsalarında deprem etkisi yarattı.

5.12.2018Ekonomi
Son dakika... Yeni Kaledonyada 7.5lik deprem

Son dakika... Yeni Kaledonya'da 7.5'lik deprem

Büyük Okyanus'un güneydoğusunda yer alan ve Fransa'ya bağlı Yeni Kaledonya'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7.5'lik depremin ardından Yeni Kaledonya 7 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

5.12.2018Dünya
Açıklamaları deprem etkisi yarattı

Açıklamaları deprem etkisi yarattı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması durumunda gümrük vergilerinin süreceğini belirterek "Benim tarife adamı olduğumu hatırlayın" dedi. Trump'ın ticaret anlaşmasının gerçekleşmeyebileceği sinyalini taşıyan açıklamaları, ABD borsalarında deprem etkisi yarattı.

4.12.2018Dünya
Son dakika: Çanakkalede korkutan deprem

Son dakika: Çanakkale'de korkutan deprem

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre, saat 15:38'de Çanakkale Gelibolu'da 3.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

4.12.2018Gündem
30 Kasım Yalova depremi, Marmara depremi öncesi bir uyarıdır

'30 Kasım Yalova depremi, Marmara depremi öncesi bir uyarıdır'

JEOLOJİ Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, 30 Kasım tarihinde meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki Yalova depreminin beklenen büyük Marmara depremi öncesi yöneticiler ve vatandaşlar için uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Er, beklenen Marmara depreminin İtalya’dan dahi hissedilebileceğini vurguladı.

4.12.2018Gündem
Üniversite yemekhanesinde zehirlenmeler sonrası karar

Üniversite yemekhanesinde zehirlenmeler sonrası karar

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçtiğimiz perşembe akşamı kampüs içindeki yurtlarda kalan 337 öğrencinin yedikleri yemekten zehirlenmesiyle ilgili bir komisyon kurulduğunu açıkladı. YYÜ Senatosu da her gün bir öğretim üyesinin öğrencilerle yemek yemesi yönünde karar aldı.

4.12.2018Kampüs
Türkiye Googleda en çok ne arıyor

Türkiye Google'da en çok ne arıyor?

Google'da 26 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de en çok hangi kelime ve isimler arandı?

3.12.2018Teknoloji
İspanyada Endülüs seçimlerinde aşırı sağ sürprizi

İspanya'da Endülüs seçimlerinde aşırı sağ sürprizi

İspanya'nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerinde sağ görüşlü partiler 36 yıl sonra ilk kez çoğunluğu elde ederken, aşırı sağ görüşlü Vox partisi 12 milletvekili çıkardı.

3.12.2018Dünya
Son dakika... KKTCde 4 büyüklüğünde deprem

Son dakika... KKTC'de 4 büyüklüğünde deprem

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

3.12.2018Dünya
Alaskadaki deprem felaketi havadan görüntülendi

Alaska'daki deprem felaketi havadan görüntülendi

ABD'nin Alaska eyaleti geçtiğimiz cuma günü meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için çalışıyor.7 büyüklüğündeki depremle sarsılan Alaska eyaletinde cuma gününden bu yana 230 artçı sarsıntı kaydedildi. Deprem özellikle Anchorage kentinin ulaşım altyapısında ciddi hasara yol açtı.Anchorage Belediye Başkanı Bill Falsey, Glenn Otoyolu'nda meydana gelen hasar için kendilerini büyük bir sınavın beklediğini söyledi.Falsey, depremin ardından 4 ve 5 büyüklüğünde artçı sarsıntıların da yaşandığını belirtti.320 km uzunluğundaki kara yolunun Alaska eyaletindeki en büyük otoyol olduğu biliniyor. Depremin meydana geldiği cuma günü ulaşıma kapatılan otoyol, cumartesi günü yapılan çalışmaların ardından tekrar hizmete açıldı.Deprem sebebiyle yaşanan enerji, su ve iletişim kesintileri büyük ölçüde onarıldı. Deprem sebebiyle 600'den fazla gaz sızıntısı rapor edildi. Bölgede gaz hizmeti veren ENSTAR, gaz sızıntısı ihbarları için çalışma düzenlediklerini duyurdu.Geçtiğimiz cuma günü meydana gelen ve merkez üssü Anchorage kentinin 12 km uzağında bulunan 7 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede tsunami uyarısı yapılmış fakat uyarı bir süre sonra kaldırılmıştı.Bölge tarihinde bugüne kadar yaşanan en şiddetli sarsıntı, 1964 yılında meydana gelen ve Büyük Alaska Depremi adı verilen 9.2 büyüklüğündeki depremdi.

2.12.2018Haber
Alaska 7 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarıyor

Alaska 7 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarıyor

ABD'nin Alaska eyaleti geçtiğimiz cuma günü meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmak için çalışıyor.

2.12.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Milli ‘reasürans’ şirketi kuruluyor

Meclis’e sunulan yeni torba kanun teklifi ile sigorta şirketlerinin sigortalamakta güçlük çektiği ya da teminat vermek istemediği riskleri sigortalayacak ‘Türk Reasürans Anonim Şirketi’ kurulacak. Şirketin sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olacak. Böylece reel sektörün sigorta ihtiyacı karşılanacak.

3.12.2018