MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aihm haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 7.327 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

Bedelli farkının peşinde

Bedelli farkının peşinde

Bedelli askerlik için 2011’de 30 bin TL ödeyen avukat Baran Doğan, 10 Aralık 2014’te çıkarılan yasa ile bedelli askerlik bedelinin 18 bin TL olarak belirlenmesi üzerine açtığı davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Doğan dilekçesinde, “Şahsımdan fazladan alınan 12 bin TL’nin eşitlik ilkesi çerçevesinde yasal faizi ile birlikte iadesini talep ederim” dedi.

11.08.2018Gündem
Terörle mücadelede yeni dönem

Terörle mücadelede yeni dönem

Terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek. Valiler, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek, ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilecek. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya karşı suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar bakımından gözaltı süresi, 3 yıl boyunca yakalama anından itibaren 48 saati, toplu olarak işlenen suçlarda ise 4 günü geçemeyecek; delillerin toplanmasındaki güçlük veya dosyanın kapsamlı olması nedeniyle gözaltı süresi en fazla 2 defa uzatılabilecek.

31.07.2018Gündem
Kritik düzenleme TBMMde kabul edildi

Kritik düzenleme TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

25.07.2018Gündem
Terörle mücadelede yeni düzenleme Meclisten geçti İşte valilerin yeni yetkileri

Terörle mücadelede yeni düzenleme Meclis'ten geçti! İşte valilerin yeni yetkileri

Valiler, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde, 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek.

24.07.2018Gündem
AİHMden Rus gazeteci Politkovskaya kararı

AİHM'den Rus gazeteci Politkovskaya kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Moskova'da Anna Politkovskaya'nın öldürülmesiyle ilgili olarak Rusya'yı kınama kararı verdi.

17.07.2018Dünya
OHAL sonrası düzenlemeler için Meclis’e sunulan kanun teklifinin tamamı

OHAL sonrası düzenlemeler için Meclis’e sunulan kanun teklifinin tamamı

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili teklif TBMM Başkanlığına sunuldu.

16.07.2018Gündem
İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYMden ilginç davada karar

İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYM'den ilginç davada karar!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) emrinde kara pilot sınıfında ve üsteğmen rütbesinde görev yaparken, 2013 yılında ilk uçuş görevini gerçekleştirdikten sonra, arkadaşlarının kutlama amacıyla itfaiye aracından kendisine sıktığı su ile yere düşüp kolunu kıran pilot Hamdi Burak Şahin’in, 'harp ve vazife malulü' başvurusunu kabul etmedi.

16.07.2018Gündem
Mavi Çarşı sanığı yeniden yargılanacak

Mavi Çarşı sanığı yeniden yargılanacak

İstanbul'da, ‘Mavi Çarşı’ adlı alışveriş merkezine PKK tarafından motolofkokteyli atılarak 13 kişinin ölmesine ilişkin olayda Azime Işık adlı sanığın yeniden yargılanmasına karar verildi.

15.07.2018Dünya
‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

‘Mahkeme kararına göre nazilere yardım edebilirsin’

Almanya’da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın sürenin sonunda karar verilen NSU terör örgütü davasıyla ilgili hayatını kaybedenlerin yakınları hayal kırıklığı yaşıyor. Terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek, kendilerinin mahkemeden üzülerek, nazilerin ise sevinerek çıktığını söyledi.

13.07.2018Avrupa
5 bin Türk Rumlardan kimlik istiyor

5 bin Türk Rumlardan kimlik istiyor

Kıbrıs Rum yönetiminin 2004’te AB’ye tam üye olmasının ardından Rum kayıtlarına göre, KKTC’de yaşayan 110 bin Kıbrıslı Türk, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ kimliği ve pasaportu aldı. Rum yönetimi, Kıbrıslı Türklerin 1974 sonrası yaptığı yabancı evliliklerden doğan çocukları ile eşlerine kimlik vermeyi ise, reddediyor. Günümüzde sayıları 20 binin üzerinde olduğu tahmin edilen bu kesimin büyük çoğunluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla yapılan karma evliliklerden doğan çocuklar. Kimlik alma sorunu yaşayan 5 bin kişi, Rumlara toplu kimlik başvurusu yapmaya hazırlanıyor.

4.07.2018Dünya
20 yıldır süren Cargill davasında son kararı AİHM verdi

20 yıldır süren Cargill davasında son kararı AİHM verdi

BURSA Barosu öncülüğünde, sivil toplum örgütlerince 20 yıldır sürdürülen Cargill Davasında son kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) verdi. Mahkeme, Bursanın Orhangazi ilçesinde, Cargill şirketine nişasta fabrikası kurmasının ardından verilen hukuk mücadelesiyle ilgili bazı başvurucuların şikayetini haklı buldu. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6’ncı maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

27.06.2018Ekonomi
Avukatları AİHMye başvuruyor

Avukatları AİHM'ye başvuruyor

EDİRNE Cezaevi’nde tutuklu HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için avukatları, ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği, ifade hürriyeti ve serbest seçim hakkı’nın ihlali gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu.

26.06.2018Gündem
AİHMden Breivike ret

AİHM'den Breivik'e ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Norveç’te 2011’de 77 kişiyi katleden Müslüman düşmanı ve aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in, tutukluluk koşullarının insan haklarını ihlal ettiği iddiasıyla yaptığı başvuruyu reddetti.

21.06.2018Dünya
‘Komünist ajanlar’ listesi yüzünden AB’ye şikayet etti

‘Komünist ajanlar’ listesi yüzünden AB’ye şikayet etti

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Slovakya Devlet Güvenlik Ofisi’nin ‘komünist ajanlar’ listesinde isminin hukuksuz bir şekilde yer alması nedeniyle Slovakya’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) şikayet etti.

17.06.2018Avrupa
20 yıllık Kıbrıs Rum davasında skandal

20 yıllık Kıbrıs Rum davasında skandal

TÜRKİYE’nin AİHM’de kaybettiği Kıbrıs’la ilgili ilk Rum mülkiyet davası olarak kabul edilen Titina Loizidou davasında büyük bir skandal yaşanıyor. Türkiye aleyhine Girne’deki evine gidememesi nedeniyle 1989’da dava açan ve 1996’da kullanım kaybından dolayı 1.3 milyon dolar tazminat alan Titina Loizidou’nun, Türkiye’yi şikâyet etmesine rağmen, Lefkoşa’daki Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yaptığı, “Gel bu defa mülklerin tazminatı al, ya da takas yapalım” çağrısına cevap bile vermediği ortaya çıktı.

12.06.2018Dünya
20 yıllık Rum davasında skandal Titina Türkiye’yi suçlamak için tazminatını almıyor

20 yıllık Rum davasında skandal! Titina Türkiye’yi suçlamak için tazminatını almıyor

TÜRKİYE’nin AİHM’de kaybettiği Kıbrıs’la ilgili ilk Rum mülkiyet davası olarak kabul edilen Titina Loizidou davasında büyük bir skandal yaşanıyor.

12.06.2018Dünya
Erdoğandan İnceye: O da çakma Kılıçdaroğlu

Erdoğan'dan İnce'ye: O da çakma Kılıçdaroğlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz CHP Genel Başkanının çarkçılığına, dün söylediğini bugün yalanlamasına, yüzü kızarmadan yalan söylemesine, iftira atmasına alışkındık. Bunların cumhurbaşkanı adayları da başımıza kesildi. O da bir küçük Kılıçdaroğlu. Daha doğrusu o da çakma Kılıçdaroğlu. Türkiye bunların aslından ne gördü ki çakmasından hayır bulsun" dedi.

11.06.2018Gündem
AİHM’den trafik cezası

AİHM’den trafik cezası

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008’de İzmir’de aracının hasarlı bir bariyere çarptıktan sonra şarampole yuvarlanması sonucunda eşi hayatını kaybeden Fatih Çakır ve kızının açtığı davada Türkiye’nin insan hakkı ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2’inci maddesini ihlal ettiğine hükmedilen karar AİHM açısından bir ilk niteliğinde. Yaşam hakkı ihlali kararı genelde ceza soruşturmalarında veriliyor ve bu ihlaller ilgili ülkenin sicili açısından en ağır ihlaller olarak değerlendiriliyor.

6.06.2018Dünya
Kıbrıs müzakerelerin 50’inci yıldönümü...  Yarım asırlık diplomatlar mezarlığı: Sonuç, başarısızlık

Kıbrıs müzakerelerin 50’inci yıldönümü... Yarım asırlık diplomatlar mezarlığı: Sonuç, başarısızlık

KIBRIS müzakerelerinin, ‘yarım asırlık, ‘konuşulmadık konu kalmadı’, ‘ilanihâye (sonsuza kadar) devam edemez’ gibi bir çok sözcükle gereğinden fazla sürdüğünü dile getiririz. Özellikle siyasiler ve diplomatlar bu tür tanımları çok sık kullanır. Bu tanımlardan en azından biri gerçekleşti. BM çerçevesindeki Kıbrıs müzakereleri 50’inci yılını tamamladı. 3 Haziran 1968’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta başlayan Kıbrıs müzakereleri bugün 50 yaşını tamamladı. Bundan sonra 51 yıllık diyeceğiz.

2.06.2018Dünya
Fransa, Abdül Kadir’e 6.5 milyon euro ödeyecek

Fransa, Abdül Kadir’e 6.5 milyon euro ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004’te polis tarafından yakalandığı sırada şiddete uğrayan ve haftalarca süren koma halinin ardından yüzde 85 sakat kalan Abdül Kadir olayında Fransa’yı suçlu buldu. AİHM, Fransa’yı 6.5 milyon euro tazminat ödemeye mahkum etti.

1.06.2018Avrupa
AİHM Fransaya cezayı kesti: Dev tazminat

AİHM Fransa'ya cezayı kesti: Dev tazminat

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004'te polis tarafından yakalandığı sırada şiddete uğrayan ve haftalarca süren koma halinin ardından yüzde 85 sakat kalan Abdelkader Ghedir olayında Fransa'yı suçlu bularak 6,5 milyon avro tazminata mahkum etti.

31.05.2018Dünya
Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Dişçide Hepatit B virüsü kaptı, 4 yıllık hukuk mücadelesini kazandı

Mersin'de, diş çektirdiği klinikten hepatit B virüsü kaptığı iddiasıyla 4 yıl önce hukuk mücadelesi başlatan ve olaydan sonra eşi ile de sorunlar yaşayan Hüseyin Çakmak (35), 11 bin 60 TL tazminata hak kazandı. Çakmak, amacının para değil hastanenin ceza alması olduğunu belirterek "İnsan hayatının bu kadar ucuz olmadığını göstermek istedim. Mahkemede cinsel yolla bulaşmış olabilir dediler. Eşimin kafasını karıştırdılar. Mahkeme kararı çıkana kadar eşim inanmıyordu" dedi.

31.05.2018Gündem
AİHM: Litvanya ve Romanya CIAin işkence yapmasına izin verdi

AİHM: Litvanya ve Romanya CIA'in işkence yapmasına izin verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Litvanya ve Romanya'nın Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü'nün (CIA) iki El Kaide şüphelisine işkence yapmasına müsaade ederek hak ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

31.05.2018Dünya
Mezar yeri davasında Türkiye’ye ceza çıktı

Mezar yeri davasında Türkiye’ye ceza çıktı

ŞIRNAK’ta 19 Ocak 2005’teki operasyonda öldürülen Sibel Sartık (23), Nergiz Özer (16), Hamdullah Çınar (21), Zerga Esen (21) ve Zuhal Esen (13) için Temmuz 2013’te ‘yaşam hakkı’ ihlalinden Türkiye’ye 330 bin 930 Euro ceza veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), mezar yeriyle ilgili yapılan başvuruda da Türkiye’yi haksız buldu.

29.05.2018Dünya
AİHM’den Roj TV’ye ret

AİHM’den Roj TV’ye ret

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006-2010 arasında terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle Danimarka tarafından yayın lisansı iptal edilen Roj TV’nin bu ülkeye karşı başvurusunu esastan incelemeye almadan kabul edilemez buldu.

24.05.2018Dünya
AİHMden Roj TV kararı

AİHM'den Roj TV kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Roj TV'nin yayınını iptal eden Danimarka aleyhine yaptığı başvuruyu kabul etmedi.

24.05.2018Dünya
‘YSKnın kararını AİHMye götürdük’

‘YSK'nın kararını AİHM'ye götürdük’

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, seçime girme kriterleri yetersiz olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla 24 Haziran yarışına katılamamalarına ilişkin kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdıklarını söyledi.

20.05.2018Gündem
DSP,  seçimde destekleyeceği ittifakı açıkladı

DSP, seçimde destekleyeceği ittifakı açıkladı

YSK’NIN seçime katılamaz kararı aldığı DSP, 24 Haziran seçimlerinde Millet İttifakı’nı destekleyecek.

18.05.2018Gündem
Yapay zekâya Türk çerçevesi

Yapay zekâya Türk çerçevesi

47 ülkeden oluşan Avrupa Konseyi’nin yapay zekâ için kurduğu gruba Türklerin gündeme getirdiği konu damga vurdu. Türkiye’yi temsil eden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Taha Yücel‘in dikkat çektiği “yapay zekânın insan haklarına etkisi” konusu için 13 kişiden oluşan bir uzmanlar grubu oluşturdu. Grubun tek üyesi olan Yücel, “Yapay zekânın çerçevesini çizeceğiz” dedi.

13.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Anayasa Mahkemesi ne yapabilir?

TÜRKİYE hem dış politikada hem ekonomide ülkedeki hukuk eksikliğinden kaynaklanan birtakım sorunlarla karşı karşıya.

30.07.2018

Enis Berberoğlu neden tutuklu?

ENİS Berberoğlu tekrar milletvekili seçildi, tekrar dokunulmazlık kazandı, serbest bırakılıp yemin ederek yasama görevine başlaması gerekmez mi?

22.07.2018

Çocuklarını koruyamayan devlet

SON zamanlarda, küçük çocuklarla ilgili istismar, kaçırılma, öldürülme haberleri, gündemi işgal etmeye başladı.

3.07.2018

Otoriter popülizm

DEMOKRASİ sorunlarını doğru okumanın zamanımızdaki anahtarlarından biri “otoriter popülizm” kavramıdır. İşte, totaliter Sovyet sistemine karşı ilk ayaklanmaları yapmış olan Macaristan ve Polonya’da seçimleri otoriter popülist liderler kazanıyor.

17.06.2018

Hukukçu?

KİMLERE ‘hukukçu’ denilebilir? Hukuk diploması olan herkese mi? Başka sosyal ve insani bilim dallarından mezun olup da hukukta otorite haline gelen, hukuku bilgiyle savunan kişilere hukukçu denilemez mi?

22.05.2018