Gündem Haberleri

  Alman Başsavcı: Fener dosyası kasımda sizde

  Uğur ERGAN / ANKARA
  30.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deniz Feneri e.V. davasının iddianamesini hazırlayan Frankfurt Savcılığı sözcüsü Başsavcı Doris Möller - Scheu, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da yöneticileri arasında adı geçtiği kooperatif yolsuzluğu ile ilgili soruşturmanın ’kapsamlı olduğunu’ söyledi. Möller - Scheu, dosyaların kasım ayı sonunda Türkiye’ye gönderilmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

  ALMANYA’nın Frankfurt Kenti’nde karara bağlanan Deniz Feneri e.V. davasının iddianamesini hazırlayan Frankfurt Savcılığı’nın sözcüsü Başsavcı Doris Möller - Scheu, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın da yöneticileri arasında adığı geçtiği, Offenbach’taki kooperatif yolsuzluğu ile ilgili soruşturmanın ’kapsamlı olduğunu’ söyledi. Möller - Scheu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Deniz Feneri e. V. davasıyla ilgili dosya talep yazısının kendilerine ulaştığını belirterek, dosyaların Kasım ayı sonunda Türkiye’ye gönderilmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

  Akman soruşturması sürüyor

  Möller - Scheu, RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında Offenbach’taki kooperatif yolsuzluğu ile ilgili herhangi bir gelişme olup olmadığı sorusuna da, "Evet, Zahid Akman hakkında soruşturma başladı ve devam ediyor. Soruşturmanın yeni yıldan önce bitmesini beklemiyoruz" yanıtını verdi. Alman Başsavcı Möller - Scheu, "Soruşturma sonunda bir dava süreci sözkonusu olabilir mi?" sorusunu da, "Hukuki süreç başlayabilir. Ancak ne bunun için ne de zaman konusunda tahminde bulunamam" diye cevapladı. Alman Savcı, Deniz Feneri e.V. davası dosyasının Türkiye’ye gönderilmesi süreciyle ilgili de şu açıklamayı yaptı: "Evet, dosya talep yazısını aldık. Hazırlıklar sürüyor. Henüz dosyaların hazırlanması bitmedi. Bittiği zaman yollayacağız. Hazırlıkların Kasım sonunda bitmesini öngörüyoruz. Biter bitmez dosya Türkiye’ye gönderilecek. Dosyaların gönderiminde Hessen Eyaleti Adalet Bakanlığı, Berlin’deki Türkiye Büyükelçiliği ve buradan Ankara’ya iletilmesi güzergáhı izlenecek." Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de, Deniz Feneri e.V. davasıyla ilgili talebin Frankfurt Mahkemesi’ne ulaştığı bilgisini aldığını, ancak mahkemenin henüz gerekçeli kararı yazmadığı için dosyaların Türkiye’ye gelişinin gecikeceğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı