Yelda Başaran

Gece yeme sendromuyla nasıl başa çıkılır

29 Ağustos 2023
Bazen gecenin bir vakti aslında hiç de aç olmadığınız halde kendinizi yemek yerken mi buluyorsunuz?Muhtemelen hayatımızın belli dönemlerinde hepimiz böyle bir kaçamak yapmışızdır. Bu normal ama eğer ki bu kaçamaklar artık bir alışkanlık haline geldiyse ve artık yemek yemeden uyuyamayacak gibi hissediyorsanız gece yeme sendromuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Peki acaba bunun sebebi ne olabilir? Belirtileri nelerdir? Bu durumdan kurtulmak için neler yapılmalı? İşte tüm bu soruların cevabı bu haftaki yazımızda...

Gece yeme sendromu nedir?

Gece yeme sendromu duygu durum bozukluğunun tetiklediği, akşamları aşırı yeme, sabahları iştahsızlık ve uykusuzluk ile karakterize edilen bir yeme davranışı bozukluğudur.

Neden olur?

Özellikle gündüz vakti çok yemek yemiyor ve uyku saatlerini düzenlemekte zorlanıyorsanız hormonlarınız zaman içinde geceleri uyanık ve aç hissetmenize neden olacağı için siz de kendinizi bir anda buzdolabının karşısında bulabilirsiniz.

Gece yeme sendromu daha çok kimlerde görülür?

∆ Obeziteye varacak kadar kilolu

Yazının Devamını Oku

Sivrisineklerle mücadelede doğal yollar

22 Ağustos 2023
Yaz aylarında hepimizin yaşadığı en büyük sorunlardan biri sivrisinek ısırığı... Peki, sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? Sivrisinek ısırığına evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretebilir miyiz?İşte tüm bu soruların cevabı bu haftaki yazımızda...

◊ Sivrisinek ısırdıktan hemen sonra ısırılan bölgeyi su ve sabunla yıkayın.
◊ Kesme şekeri hafif ıslatıp kaşınan bölgeye sürmek kaşıntıyı azaltır. Kesme şekeriniz yoksa toz şeker de bu konuda imdadınıza yetişecektir.
◊ Salatalarımızın demirbaşlarından biri olan limon bu kez sivrisineklerle mücadelede yanımızda! Sivrisinek ısırığını hissettiğiniz ilk an buzdolabınıza koşun ve limonu alarak ortadan ikiye bölün ve sivrisinek ısırığının üzerine sürerek bekleyin.
Limon asidik yapısıyla hem şişliklerinizi hem de kızarıklarınızı geçirecek ve sivrisineklere karşı mücadele edecek.
◊ Her derde deva elma sirkesi de limon gibi asidik bir yapıya sahip olduğu için kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur. Birkaç damla elma sirkesini bir pamuk yardımıyla sivrisinek ısırığının üzerine tampon yaparsanız henüz kızarıklık ve şişlik oluşmadan önüne geçmiş olursunuz.
◊ Etkili bir antibakteriyel olan bal, sivrisinek ısırıklarına son derece iyi gelerek kızarıklarla ve kaşıntıyla mücadele eder. Sivrisinek ısırığının etkisini yoğun bir kaşıntıyla beraber hissettiğiniz o bölgelere bir miktar bal sürerek kaşıntısını giderebilirsiniz.
◊ Bir çay bardağı suya birer çay kaşığı tuz ve karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı kaşınan bölgeye bir saat aralıklarla sürün. Kaşıntı ve acının hafiflediğini fark edeceksiniz.

Yazının Devamını Oku

Şezlong diyeti

15 Ağustos 2023
.

Yaz tatili sizin için ne ifade ediyor?

Dinlenmek, enerji depolamak, deniz, havuz, kum ve güneşin nimetlerinden yararlanıp aynı zamanda hareket etme fırsatını en iyi şekilde değerlendirmek mi? Yoksa gün boyu şezlongda yatarak; “Aman canım nasılsa tatile çıktım” düşüncesiyle limitsiz yemek içmek mi?
Eğer ki düşünceniz gün boyu şezlong üzerinde yatıp limitsiz yemek içmekse tatilin faturası size “şezlong göbeği” olarak geri dönebilir! İşte tatilden kilo almadan huzurlu bir şekilde dönmek isteyenlere özel şezlong diyeti...

Şezlongda abur cuburlara karşı sağlıklı atıştırmalıklar

· Kola yerine maden suyu: Şeker içeriği düşük veya hiç olmayan maden suyunu şekerli ve sağlıksız kola yerine tercih etmek çok doğru olacak.
· Cips yerine fındık veya badem: Tuzlu atıştırmalıklar yerine protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

Yazının Devamını Oku

Gülmek hayatın şekeridir... Ruhumuzun ilacı gülümsemek

8 Ağustos 2023
Gülmenin kalpten bağışıklık sistemine, stres ve depresyondan kilo vermeye kadar sağlık üzerinde büyük etkilerinin olduğunu biliyor muydunuz? Bu haftaki yazımda gülmenin ruh ve beden sağlığı üzerindeki faydalarını anlatıyorum. Hazırsanız, kocaman bir gülümsemeyle başlayalım...

Gülünce vücudumuzda neler oluyor?

Güldüğümüz zaman, vücudumuz mutluluk hormonları olan serotonin ve endorfin salgılar. Bu hormonlar sayesinde iyi hissetme hali oluştuğu için endişe ve kaygımız azalır. Böylece olumsuz duygulara bir mola vermiş oluruz. Aynı zamanda güler yüzümüzle saçtığımız pozitif enerji, çevremizi ve sosyal yaşantımızı da olumlu etkiler.
Tabii bu etki, gülüşünüzün şeklinize de bağlı!

Sizin gülüş şekliniz hangisi?

Sosyal gülümseme:

Yüzümüzde sadece üst kaslarımızın çalıştığı, dişlerimizin gözükmediği gülüş şeklidir. Genellikle kişinin kendini bulunduğu ortamda gülmek zorunda hissettiği, karşı tarafa pek de samimi gelmeyen bir gülüştür.  

Spontane gülüş:

Yazının Devamını Oku

Karpuz-peynir dost mu düşman mı

1 Ağustos 2023
Yazın zayıflama denilince hemen akla karpuz peynir ikilisi gelir...

Yerken tadına doyamadığımız karpuzun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle yaz aylarında kaybettiğimiz su oranını en iyi şekilde yerine koyan, içerdiği zengin besin değerleriyle tam bir sağlık dostu olan karpuz eğer ki yanlış tüketilirse bir anda zayıflama hayallerinin önüne geçen en büyük düşmanımız olarak karşımıza çıkabilir.
İşte bu haftaki yazımızda zayıflama yolculuğunda karpuz peynir ikilisiyle dostluk nasıl sağlanır, sağlıklı ve kilo aldırmayacak şekilde karpuz tüketmenin püf noktalarından bahsedeceğim.

Karpuzun faydaları

∆ Vücudun günlük sıvı ihtiyacının yüzde 80’ini karşılar.
∆ Kalp sağlığını korumaya yardım eder.
∆ Kas ağrılarını hafifletir.

Yazının Devamını Oku

Güneşle gelen sağlık... Yıl boyu mutluluk için D vitamini

25 Temmuz 2023
Bu günlerde kendinizi her zamankinden daha yorgun, enerjisiz, isteksiz ve mutsuz hissediyorsanız D vitamini eksikliğiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu haftaki yazımızda mutluluk ve D vitamini arasındaki ilişkiyi ve en iyi D vitamini kaynaklarının neler olduğunu sizler için derledik.

Depresyon ve D vitamini üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, depresyon hastalarının D vitamini düzeylerinin sağlıklı bireylere göre anlamlı düzeyde düşük olduğu görülmüştür. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin hormonunun bireylerin güneş ışığına maruz kalması durumunda yükseldiği de belirlenmiştir.

D vitamini eksikliğinin 12 belirtisi

Sürekli yorgunluk, depresyon hali, kas krampları, halsizlik, eklem ağrıları, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, sindirim sorunları da erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer alıyor.

DİKKAT

Kemik erimesi problemlerine karşı önlem almak için D vitamini değerlerinizi iç hastalıkları doktoru gözetiminde kontrol ettirin.

Ne kadar D vitamini almalıyız?

Dünya Sağlık Örgütü yetişkin bireylerde 400-800 IU/ gün D vitaminini öneriyor. Yetersizlik veya eksiklik durumlarında hekim kontrolünde doz artabiliyor.

Yazının Devamını Oku

Yazın kilo vermek daha kolay: Zayıflamak isteyenlere müjde!

18 Temmuz 2023
Yazın daha hızlı kilo verildiğini biliyor muydunuz? Kış ayları direnç gösterdiği aylardır. Kışın havaların soğuk olmasından dolayı vücudumuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ve beynimiz midemize sık sık açlık sinyalleri gönderir. Bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Yaz aylarında ise sıcak hava nedeniyle metabolizma hızınız artar ve vücut daha fazla enerji harcar. Yazın kışa oranla iştahımız daha kapalıdır. Bu etkiler kilo vermemizi kolaylaştırır.

Metabolizma, vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için yediğimiz gıdayı enerjiye dönüştüren biyokimyasal bir işlemdir. Metabolizmanız ne kadar hızlı çalışırsa vücudun ihtiyacı olan bu enerji daha çok açığa çıkabilir. Zayıflamanın önündeki en büyük engellerden biri metabolizma yavaşlığıdır. Beslenme ve yaşam biçimi, metabolizmayı büyük oranda etkiler. Vücudunuzun kalori yakma hızını yani metabolizma hızınızı, basit ve küçük değişikliklerle artırabilirsiniz.

METABOLİZMA NASIL HIZLANDIRILIR?

◊ Metabolizma hızının en belirleyici etkenlerinden biri harekettir. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak metabolizmayı hızlandırır. Yazın yüzme, açık hava yürüyüşleri ve bisiklet turları için elverişli bir mevsim olmasından yararlanın.
◊ Metabolizmamız ışıkla birlikte harekete geçer. Uykusuz kaldığınızda, vücudunuz iştah açıcı hormon olan ghrelin’i aşırı üretirken, size doyduğunuzu söyleyen leptin hormonunu yetersiz üretir. Yeterince uyumak sizi dinlenmiş ve tok hissettirebilir ve gereksiz atıştırmalardan alıkoyar. Erken kalkmanın metabolizmayı canlandırıcı etkisinden yararlanmak için her gün aynı saatte uyumaya ve sabah 8’den önce kalkmaya özen gösterin.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

Yazının Devamını Oku

Yaz depresyonuna dikkat!

11 Temmuz 2023
‘Yaz depresyonu olur mu’ demeyin... Depresyon yaz kış dinlemiyor... “Yaz depresyonu belirtileri neler? Yaz depresyonuyla nasıl başa çıkabilirsiniz?” sorularının cevabı bu haftaki yazımızda.

Yaz depresyonu belirtileri nelerdir?

∆ Enerji kaybı  

∆ Aşırı hassasiyet, sinirlilik

∆ Çok fazla uyuma ya da uyku problemleri yaşama

∆ Anksiyete (endişe, kaygı)

∆ İştahsızlık

∆ Kilo artışı veya kilo kaybı

∆ Çaresizlik hissi

Yazının Devamını Oku