Yelda Başaran

Kahve bilim, çay bir sanattır... Çay içerken kilo almayın!

24 Ekim 2023
Sohbetlerin kulak misafiri, gün içinde kendimize verdiğimiz en güzel ödül ve arkadaş ortamlarında ısmarlanan en ekonomik ikram içeceği hiç şüphesiz çaydır. İşte bu haftaki yazımız çay tiryakisi olup özellikle “Ben çayı şekersiz tüketemem ama şekerli de tüketip kilo almak istemiyorum” diyenler için hazırlandı.

Çayı şekersiz tüketmek için iki neden

◊ Çayın asıl tadını alabilmek için şekersiz çay tüketilmeli.
◊ Şekerli çay tüketmek vücuda ekstra kalori yüklemektir, bunun sonucunda kilo alınır. Eğer kilo almak istemiyorsanız çayı şekersiz tüketin. Böylelikle hem fazla kilolarınızı vermek hem de kendinizi zinde hissetmek daha kolay olacaktır.

Çayın kilo verme üzerindeki etkisi

◊ Metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir.
◊ Kan şekeri dengesizliğini sonlandırarak açlık hissettirmeye engel olur.
◊ Kan dolaşımını hızlandırır, idrar söktürücüdür. Bu sebeplerle kilo vermeye yardımcıdır.

Yazının Devamını Oku

Dismorfofobi: Güzellik takıntısı

17 Ekim 2023
Güzel olmayı istemek ve bu uğurda makul bir çaba göstermek sağlıksız bir durum değil. Ama eğer zihniniz sürekli olarak güzel olmadığınız düşünceleriyle doluysa ve kusurlu gördüğünüz fiziksel özelliklerinizi takıntı haline getirip sürekli bu olumsuz duygu durumuyla boğuşuyorsanız, o zaman yolunda gitmeyen bir durum var demektir. Psikoloji biliminde ‘dismorfofobi’ adlandırılan beden algı bozukluğu diğer adıyla kendini beğenmeme hastalığı bu haftaki konumuz...

Belirtileri nelerdir?

· Vücudun belli bir kısmını aynada defalarca kontrol etmek...
· Kusurlu bulduğu vücut kısmı hakkında abartılı araştırma yapmak...
· Görünüşteki kusurlarını çevresindekilerle kıyaslamak...
· Hayali kusuru saklamak için elleri, ayakları ve duruşu kullanmak...
· Fotoğraflarının çekilmesini reddetmek...
· Çevresindeki kişileri kusurlu olduğu konusunda ikna etmeye çalışmak...

Yazının Devamını Oku

Sosyal medya detoksuyla yenilen

10 Ekim 2023
“Sabah uyanır uyanmaz ilk yaptığım iş hemen cep telefonuma bakmak oluyor. Evde, okulda, işyerinde hatta araç kullanırken bile elim hep cep telefonunda... Gün içinde sosyal medya sitelerine giriş yapmadığım zaman kendimde bir eksiklik duygusuna kapılıyorum ve bu durum hem fiziksel hem de mental olarak yorgun hissetmeme yol açıyor” diyorsanız... Sizi bir süreliğine sosyal medya detoksu yapmaya davet ediyorum.

Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya ağları ile aşırı meşguliyet ve aşırı zaman kaybı nedeniyle kişinin gerek sosyal gerekse farklı alanlarına ve ruh sağlığına ilişkin problemler yaşamasına neden olan bir tür davranışsal dürtü kontrol bozukluğudur.

Sosyal medya bağımlısı mısınız?

Aşağıdaki maddelerden en az 3 tanesine katılan birinin bağımlı olduğu söylenebilir.
· Cep telefonumu sık sık kontrol ederim.
· Cep telefonumu kullanmaktan günlük işlerime vakit ayıramıyorum.

Yazının Devamını Oku

İyi uyu iyi yaşa

3 Ekim 2023
Gece yatağa yatıyor dönüp duruyor ama bir türlü uyuyamıyor musunuz? Ya da öyle bir gün yaşadınız ki uyudunuz uyandınız ama hâlâ bir gözünüz yastıkta mı? İşte tıpkı beslenme gibi hayatımızın vazgeçilmezi olan, sabahları kendimizi dinlenmiş ya da yorgun hissetmemiz üzerinde önemli bir etkisi olan sağlıklı ve kaliteli bir uyku için yapılması gereken tüm ipuçları bu haftaki yazımızda...

Sağlıklı ve kaliteli uyku nedir?

Uyandıktan sonra size kendinizi formda ve yeni bir günü yaşamaya hazır hissettiren uyku, sağlıklı ve kalitelidir.

Ne kadar uyumalı?

Günlük uyku ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir.
◊ Yetişkinler için 7 ile 8 saat
◊ Yaş ilerledikçe de uyku gereksinimi azalacağı için bu saat 45 yaşından sonra 6.5 saate inebilir.

Uykuya dalamama sebepleri

Yazının Devamını Oku

7 adımda yeni bir sen

26 Eylül 2023
Hayatınızda yeni bir başlangıç yapmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, işte ruhunuzu uyandıracak 7 etkili adım...

1- KENDİNİ KEŞFET:
Yepyeni bir sen için ilk olarak ruhunuzu uyandırın! Bunun için kendinize şu soruları sorun;
◊ Şu anki benden ne kadar memnunum?
◊ Güçlü ve güçsüz yanlarım neler?
◊ Daha iyi hissetmek için neler yapmalıyım?
Bu sorulara cevap verdikten sonra yolunuza hedef belirleyerek devam edin.

2- HEDEF BELİRLE:

Yazının Devamını Oku

Mutluluğun rengi elimizde

19 Eylül 2023
Renklerin psikolojik ve fizyolojik etkileri...

Renkler ruhumuza neler söylüyor

· Mavi: Huzurlu ol.
· Kırmızı: Heyecanlan.
· Pembe: Sakinleş.
· Mor: Hayallerine seslen.
· Siyah: İradeli ol.
· Beyaz: Yeniden başla.

Yazının Devamını Oku

Yazmak negatif duyguları nasıl iyileştirir

12 Eylül 2023
Yazmak fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak bizi olumlu etkiliyor...

∆ Stresi azaltır: Yazı yazmak stresin etkilerini azaltmada bir terapi görevi görür. Çünkü yazmak, içsel dünyamızdaki gizli duyguları ve düşünceleri keşfetmemizi sağlar. Zihnimizin derinliklerinde saklanan stres kaynaklarını ortaya çıkarırken bunları ele almayı kolaylaştırır.
∆ Daha iyi kararlar alabilmenizi sağlar: Yazarken düşüncelerimiz temizlenir, daha net düşünürüz. Daha net düşünmek daha iyi seçimler yapmanızı sağlar.
∆ Zor anların üstesinden daha kolay gelirsiniz: Yaşanılan travma veya olumsuz anıların yazıyla ifade edilmesi psikolojik sağlığımızı da olumlu etkiler. Olumsuz duygular ortaya çıkaran bu anılar hakkında yazmak, bu duyguların yazıya aktarılırken tekrar yapılandırılmasını sağlar.
∆ Daha üretken olursunuz: Yazmak beyninizdeki nöronları harekete geçirir ve onu diğer görevlerin üstesinden gelmeye hazır hale getirir. Ayrıca görevlerinizi uygun kelimelerle yazmak sizi onları doğru şekilde yapmaya hazırlar. Beden ve zihin arasında yeni bağlantılar kurarken iç dünyamıza ve öz benliğimize bir kapı açar.
∆ Minnettar olmanızı sağlar: Zihninizde duran düşünceler karmakarışık olunca bazen sahip olduklarımızın farkında olmadan isyan ederiz. Ancak sorunlarınızı kaleme alınca kağıdın üzerinde size çok daha küçük ve basit görünecektir.
∆ Motive eder: Motive olabilmek için yazmak çok etkili bir yöntemdir. Yazmak bilinçle bilinçaltının bütünleşmesine yardımcı olan bir nevi ruhsal ve sinirsel kas etkinliğidir. Yapmanız gerekenleri hem zihninize hem de yüreğinize yazmanıza etkili olur.
∆ Hedefinizden şaşmazsınız: Yazarken aynı zamanda hedeflerinizi tekrar gözden geçirip zihninizde canlandırarak, neleri yarım bıraktığınızı veya neleri ne kadar yapıp yapmadığınızı kontrol ederken odağınızı korur, böylelikle hedefinizden şaşmamış olursunuz.

***Yazı yazmak terapidir ve ruhu iyileştirir.

Yazının Devamını Oku

Beynin senden ne istiyor

5 Eylül 2023
Ruh ve fiziksel sağlığımız ayrılmaz bir bütün. Yaşamımızı sağlıklı ve kaliteli sürdürebilmek için yeterli ve dengeli beslenmek ne kadar önemliyse zihnimizden geçenler ve nasıl düşündüğümüz de bir o kadar da önemli.

Aklın makinesi olan beynimiz vücudumuzun yüzde 2’sini kaplasa da aslında hayatımızın geri kalan yüzde 98’ini yönetiyor. Ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı belirliyor. Önemli bir iş yaptığından başımızın üstünde yeri var!

Peki biz onun için neler yapıyoruz? Nasıl beslenmeli, zihinsel performansımızı nasıl geliştirmeliyiz? İşte bu soruların cevapları bu hafta sizlerle...

Beyninizi doğru kullanmak için 10 maddelik ipucu

1. İnsan beyni açık havada ayaktayken ve hareket halindeyken yüzde 10 daha fazla çalışır. O yüzden önemli kararlarınızı açık havada alabilirsiniz.

2. Rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin. Örneğin; bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizle taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin. En azından bir günlüğüne televizyon kumandasını sık kullanmadığınız elinizde tutun.

Yazının Devamını Oku