"Süleyman Eserdağ" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Süleyman Eserdağ" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Süleyman Eserdağ

Süleyman Eserdağ

Barbie Bebek Vajina

1 Kasım 2016

Ülkemizde ve tüm dünyada özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren genital bölge ile ilgili tüm estetik ameliyatlar oldukça fazlaca talep edilir hale geldi. Amerikan Plastik Cerrahi Cemiyeti verilerine göre tüm estetik ameliyatlar içerisinde, genital bölge estetiği en fazla artan bir ivmeye sahip. Özellikle ‘Labiaplasti’ adı verilen iç genital dudak estetiğinde her yıl yaklaşık olarak %50’lik bir artış izlenmekte. Labiaplasti ameliyatları operasyonu olmak isteyen hastaların tercihlerinin başında ise özellikle ABD’de ‘Barbie Bebek Vajinası’ olarak tabir edilen bir görünüm gelmekte.

Labiaplasti nedir?

Labiaplasti operasyonları, ülkemizde ve tüm dünyada genital bölge ameliyatları arasında hastaların birinci tercihi. Bu operasyonlar, genital bölgenin iç ve dış kısmında yer alan dudaklara yapılan tüm estetik ameliyatları içeriyor. Özellikle iç dudakların kısaltılması, küçültülmesi ve estetik olarak daha güzel bir görünüm kazanması amaçlarıyla yapılıyor. Genelde doğuştan gelen ve yaşa bağlı etkiyle artan iç dudakların normalden uzun, sarkık ve kırışık görünümü kadınlarda en fazla estetik sorunlara yol açıyor. Ayrıca hijyenik, cinsel ve psikolojik problemleri de beraberinde getirebiliyor. İşte labioplasti ile iç dudakların küçültülmesi hem kadınlarda öz güveni arttırıyor, hem de hijyenik ve cinsel yönden pek çok olumlu kazanımlar sağlıyor.

Barbie bebek vajinası nedir?

Yazının devamı...

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri ve Çözüm Yolları

27 Haziran 2016

Cinsel ilişki ağrısı toplumumuzda yaklaşık her 10 kadından birisinin sorunudur. Cinsel birleşme sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk hislerini tarif eder. Cinsel ilişki ağrısı tıbbi literatürde ‘Disparoni’ olarak da bilinir.

Disparoni pek çok kadının gizli sorunudur.

Yapılan çalışmalara göre kadınlardaki disparoni şikâyeti ülkemizde oldukça yaygındır. Bazı kadınlar bu tür sorunun olduğunu farkına bile varamamakta, cinsellikte yaşanılan bu tür sorunları bir kadınlık görevi olarak görmekte, adeta sineye çekmektedir. Bu, maalesef yanlış yerleşmiş kültürel bir saplantıdır. Zamanla kadınların cinsel ilişkiden beklentilerinin artması sonucunda, özellikle son yıllarda bu yanlış saplantı da değişmeye başlamıştır. Cinsel problemlerini sorun olarak gören, bu nedenle çözüm yolları arayışında jinekolog ve cinsel terapi kliniklerinin yolunu tutan hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır.Kesin tanı için önce jinekolojik muayene!

Vajinismus probleminin aksine, ağrılı cinsel ilişkinin nedenleri arasında en sık olarak jinekolojik hastalık ve problemler gelir. Bu nedenle tedaviye geçmeden önce kesin nedenin saptanması için, cinsel sorunlar konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından iyi bir jinekolojik muayene şarttır.

Cinsel ilişkide ağrı neden olur?

Yazının devamı...

Dr. Süleyman Eserdağ

20 Haziran 2016

1997 yılında uzman hekim oldu. 1997 yılında atandığı Kazan Devlet Hastanesi’nde 2000 Yılında Başhekim ve Sağlık Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında yeniden atandığı Zekai Tahir Burak Hastanesi’nde yüksek riskli gebelikler ve tüp bebek kliniklerinde çalıştı. 2008 yılında bu hastaneden ayrılarak tam zamanlı şekilde kendi kliniğine geçti. Halen kendi kliniğinde (Hera Klinik) özellikle vajinismus başta olmak üzere cinsel tedaviler ve genital bölge operasyonları üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışmalarının Bazıları:

Dr. Süleyman Eserdağ 2011 yılında Florida/ABD ‘de Prof Adam Ostrzensky’nin workshop’larına katılarak ‘İleri Kozmetik Jinekoloji’ sertifikasını aldı.

2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından düzenlenen 'board' sınavını geçerek 'fellow' seviyesinde ‘cinsel terapist’ unvanına sahip ülkemizin ilk jinekologlardan oldu.

2014 yılında genital estetik operasyonlar ile ilgili İrlanda merkezli ECAMS (European College of Aesthetic Medicine and Surgery- Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Fakültesi) onaylı 'İleri Kozmetik Vajinal Cerrahi' sertifikasını aldı.

Yazının devamı...

Estetiğin Yeni Yükseleni: ‘Genital Bölge Estetiği’

31 Mayıs 2016

ABD Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ASAPS) verilerine göre, örneğin ABD’de yapılan iç dudak estetiği operasyonlarında her yıl neredeyse % 50’ye yakın bir artış söz konusu! Bu artışla yapılan tüm estetik ameliyatlar içerisinde, genital bölge estetik ameliyatları ilk sıraya yerleşiyor. Az değil, tüm dünyada önümüzdeki 4 yıl içerisinde, bu alanda 7 milyar dolarlık bir bütçeden söz ediliyor.
Kişisel gözlemlerime göre, bizdeki oranlar da batılı ülkelerden çok farklı değil. Hastaların artan talepleri özellikle jinekolog ve plastik cerrahi hekimlerinin bu konuya ilgisini arttırıyor.

PEKİ NEDİR BU GENİTAL ESTETİK? NELERİ KAPSAR?
Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren, tüm dünyada artan internet kullanımı toplumsal farkındalığı arttırarak, genital bölgenin estetik uygulamalarına ilgiyi oldukça hızlı bir şekilde arttırdı. Yeni geliştirilen operasyon teknikleri, uygun anestezi ve kullanılan gelişmiş ameliyat materyalleri de operasyon risklerini oldukça azalttı.

LABİOPLASTİ OPERASYONLARI İLK SIRADA!
Genital bölge estetiği ile ilgili uygulamalar arasında daha çok estetik görünüm açısından yapılan ‘Labioplasti’ yani iç veya dış dudakların estetiği birinci sırada yer alıyor. Normalden uzun ve kalın, sarkmış, uzamış esmerleşmiş genital bölge iç dudaklarının kısaltılması ve düzeltilmesi hijyenik, tıbbi ve estetik görünüm açısından faydaları beraberinde getiriyor. Rahat tight, bikini ve dar pantolon giyememe gibi sosyal sorunların ve ilişki sırasında partnere karşı özgüven eksikliklerinin giderilmesini sağlıyor. Ayrıca özellikle yaz aylarında terlemelere bağlı gelişen sık genital enfeksiyonların ve koku oluşumu gibi hijyenik sorunların da önüne geçebiliyor. Labioplasti doğru ameliyat tekniği ile uygulanıldığında cinsel haz üzerine hiçbir olumsuz etkisi olmadığı gibi özgüven artışına bağlı olarak cinsel ilişkideki konsantrasyonu da güçlendiriyor.
En iyi görünümü sağlamak için gerekli durumlarda iç dudak estetiği ile aynı seansta; klitoris üzeri cilt kırışıklıklarının da alınması (Klitoral hudoplasti), klitorisin baş kısmını tutan bağ dokularının inceltilmesi (Frenuloplasti) ve vajina ile anüs arası cilt katlantılarının da düzeltilmesi (Perineoplasti) operasyonları da labioplastiye eklenebiliyor. Böylelikle ameliyat sonrası hasta memnuniyeti çok daha fazla şekilde artmış oluyor.

Yazının devamı...