"İsmail Sarı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İsmail Sarı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İsmail Sarı

8 kitapla dünya turu

15 Ekim 2019

Gezeceğin Varsa Göreceğin De Var
Serkan Ocak, Hürriyet Seyahat’in Yayın Yönetmeni olduğu dönemde yayımlanan gezi yazılarını, eğlenceli bir üslupla ‘Gezeceğin Varsa Göreceğin De Var’ kitabında topladı. Hürriyet Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan eser Ocak’ın Ruanda, Küba, Dominik, Kırgızistan, İsviçre, İtalya, Fransa, Maldivler, Karadağ, Hindistan, Kenya, Avusturya, Norveç, Yunanistan, Finlandiya gibi 25 ülkede yaşadığı seyahat deneyimi ve maceralardan oluşuyor. Dünyanın keşfedilmeyi bekleyen yerlerinin izini de süren kitabın en ilgi çekici bölümlerinden biri Hindistan’ın en ücra köşesinde, Nagaland Eyaleti’nde ‘kafatası avcılığı’ da yapan Konyak Kabilesi’nin hayatı…

Ayhan Sicimoğlu kitapla ilgili düşüncesini arka kapakta “Enerjisi ve kıvrak ahengiyle Serkan Ocak bu kitapta dünya ile dans ediyor” diye kaleme almış. Ertuğrul Özkök’e göre ise Serkan Ocak, bu çağın Coustea’su... Sayfaları çevirdikçe bolca tarih ve doğa kokan fotoğraflarla başka dünyalara gideceğiniz garanti. Serkan Ocak ise hem seyahatlerini hem de kitabın okuyucuya sunduklarını: “Hayatta insanların kendilerine yapabilecekleri en güzel iyilik seyahat etmek. Ne kadar çok yer görür, ne kadar farklı insan tanırsanız hayata bakışınız da o kadar değişecektir. Bu kitapta dünyanın bilinmeyen noktalarına seyahate meraklı olanlar için ışık tutmaya çalıştım. Bana kalırsa herkes ömründe bir kez buraları görmeli” diye tanımlıyor. Fiyatı: 39 TL.


Mehdi’yi Beklerken
Nedim Gürsel yeni kitabında okuyucuyu İran’da yolculuğa çıkarıyor, sadece turistik gözlemlerini aktarmıyor, sansür ve yasaklarla da hesaplaşıyor. Kitapta Tahran’ın saraylarından İsfahan’ın camilerine, Şiraz’ın gül bahçelerinden Persepolis’in duvar kabartmalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca Gürsel, modern İran edebiyatının önde gelen kısa hikâye yazarı Sadık Hidayet ve şair Füruğ’un hayatlarının da izini sürüyor. Fiyatı: 26 TL.

Çok Gezenti: Şehirler ve İnsanlar

Yazının devamı...

Evleri sekiz metrekare manzara göz alabildiğine…

13 Ekim 2019

Ne oldu da böyle bir maceraya atıldınız, hep aklınızda olan bir şey miydi?
Emin Cihan: Aslında her şey bir hayalle başladı. 2017’de arabamızla İtalya’ya gitmiştik. Bu keyifli yolculukta Maya karavan hayalleri kurdu hep. Türkiye’ye döndükten sonra da kararlılığını sürdürdü. Hatta para biriktiriyordu bunun için. Bileklikler yaparak ailemizdekilere satıyordu. Çok istiyordu, biz de 2018’de bir panelvan alıp ailece karavana çevirdik. Sonra öğretim üyeliğinden istifa ettim ve yollara düştük.Öncesinde sık sık geziler yapıyor muydunuz?

Yazının devamı...

Lezzetli ve eğlence dolu sonbahar

1 Ekim 2019

4-6 EkimBoccaccesca Yemek ve Şarap Festivali
Toskana, yemyeşil vadileri ve mimarisiyle büyüleyici olsa da özellikle lezzet tutkunlarının vazgeçilmez adresi… Bunda en önemli etken yemek ve şarap kültüründeki zenginlik. Özellikle bölgenin en güzel kasabalardan biri olan Certaldo, ekimde bu kültürü layıkıyla deneyimlemek isteyenlere hitap ediyor. Ünlü şair Giovanni Boccaccio’nun eviyle keşfedilmeyi bekleyen bu şirin kasabada gerçekleşecek festivalde, Rönesans’a özgü reçetelerle hazırlanmış et yemekleri, ‘ribollita’ çorbası ve ünlü İtalyan şeflerinin özel hazırladığı lezzetleri, birbirinden güzel şaraplarla tatma fırsatı yakalayacaksınız. (boccaccesca.it)
4-6 Ekim

Yazının devamı...

Buray’ın Hindistan’da klip macerası... Tac Mahal’e girmek için gizlice duvardan atladık

8 Eylül 2019

Müzik dışında seyahatin hayatınızdaki önemi nedir?
- Kıbrıs gibi ufacık bir adada doğup büyüdüğüm için küçüklükten beri içimde hep dünyayı gezip görme isteği vardı. Müziği yeni yerler görmek için bir araç olarak kullandım. Dünyanın neresine gidersem gideyim, gitarımla çalıp söyleyebileceğim, herkesin dinleyip keyif alabileceği İngilizce şarkı repertuvarımı sürekli geliştirdim.

Bugüne kadar kaç ülke ve şehir gezdiniz?
- Çok. Sayısını bilmiyorum. Bazı yerlerde konser için sadece bir-iki gün kaldım, o yüzden gezdim gördüm diyemeyeceğim. Ama uzun dönemli yerleşip yıllarımı harcadığım üç memleket oldu.


Yazının devamı...

Eylülde festival rüzgârı

3 Eylül 2019

1-18 EylülUluslararası Opera ve Bale Festivali 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce 26’ncısı düzenlenecek festival, bugün Georges Bizet’in ünlü ve sevilen operası ‘Carmen’ ile başlıyor. Ukrayna’nın halk danslarını modern baleyle birleştiren Pavel Vırsky Dans Topluluğu’ndan Çaykovski’nin şaheseri ‘kuğu gölü’ne, Aspendos’ta antik Mısır’ı canlandıracak ‘Aida’ operasından ‘Troya’ epik operasına kadar birçok eser sahnelenecek. (operabale.gov.tr)

5-7 EylülÜrgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali 
Bu yıl 48’incisi yapılacak festival kortejle başlayacak. Yarışmalar, yerel lezzetler ve üzüm bağları gezisinin de olacağı etkinlikte alaturka akşamları da düzenlenecek. Ayrıca Cumhuriyet Meydanı’nda İzel ve Orhan Hakalmaz sahne alacak. (urgup.bel.tr)


Yazının devamı...

Evlendiler, mobilya dükkânı yerine dünyayı gezdiler

18 Ağustos 2019

Böyle radikal bir kararı nasıl verdiniz?
Begüm: Kına, nişan ve düğün gibi gelenekler ilgimizi çekmiyordu. Birkaç saatlik eğlence için para saçmayı anlamsız buluyoruz. Hatta bu yüzden araları bozulan çok aile ve çift tanıyorum. Eğer aileniz zengin değilse, en güzel eşyaları almak, düğün yapmak için kredi çekiyorsunuz. Sonra da yıllarca bu borcu öde dur. Eşya ve düğün parasıyla birkaç ülke gezeriz diye düşündük.
Evlendiniz ama ev tutup eşya almadınız mı?

Yazının devamı...

Ritmin götürdüğü yere gidin

29 Temmuz 2019

1-3 Ağustos
Wacken Open Air

Almanya’nın Danimarka sınırında Schleswig-Holstein eyaletindeki 2 bin nüfuslu Wacken kasabası, oldukça sessiz ve sakin bir yerleşim yeri. Ancak her ağustos, heavy metal tutkunları bu sükûnete üç günlük bir müdahalede bulunuyor. Kasaba oldukça eğlenceli bir merkeze dönüşüyor. 1990’da iki gencin küçük bir grupla başlattığı festival, şimdilerde heavy metalcilerin takviminde önemli bir yer tutuyor. Bu yıl Source of Rage, Baby Heartless, Sabaton ve Demons and Wizards gibi isimler sahne alacak. Giderken yanınıza çadır almayı unutmayın. Wacken kasabası, Hamburg’a 70 km uzaklıkta ve araçla bir saatte ulaşmak mümkün. (wacken.com)Yazının devamı...

Bağbozumu öncesi, Tenedos’tan haberler

29 Temmuz 2019

Bu yıl caz festivalinin ana teması, ‘Kendine Has’ ekibinin önderliğinde belirlenen ‘saygı’ydı. Doğaya, hayvanlara, farklılıklara saygı... Bu konsept çıkışlı harika işler tüm adaya yayılmıştı. Örneğin, cam ve plastikler atıldığında hayvan maması veren kumbaralar yerleştirilmişti. Üstelik festival sonrasında da bu ‘mamamatik’ler adada kaldı. Yani festival bitmiş olsa da uygulama devam edecek. Ayrıca depozitolu plastik bardaklar, cinsiyet ayrımı yapmayan tuvaletler ve engelli rampaları vardı. Engellilere sahne önünden özel yer de ayrılmıştı. Doğayla uyumlu yaşam atölyelerine katılan çoktu.
Bitmiş festivali fazla ballandırmayayım, tren kaçtı artık ama üzülmeyin, adada eğlence hız kesmeden devam edecek. 30 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde ilk defa Bozcaada Klasik Müzik Festivali gerçekleşecek. Ayrıca ada bu yıl 20’nci Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Onun tarihi de 6-8 Eylül. Şimdiden hazırlıklarınızı yapın.

Yazının devamı...
İsmail SARI Kimdir?

Yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüğünü anlat’ devri sona erdi! Hurriyet.com.tr Seyahat yazarları dünyayı geziyor… Gördüklerini, yiyip içtiklerini, yaşadıkları tüm maceraları A’dan Z’ye artık burada yazıyor…