"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Tablo karamsar

16 Mayıs 2019

Ve bugünlerde Ankaralılar, bu yeni yönetime alışmaya çalışıyor. Ben de, geçmişte uzun yıllar yerel yönetimler muhabirliği yapmış bir gazeteci olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşananlara dikkat kesildim.
* * *
Seçimin hemen ardından toplanan nisan ayı Meclis toplantıları gergindi.
İki taraf da yeni konumunu yadırgıyordu.
Mansur Yavaş başkanlığındaki yerel iktidarda da, AK Parti-MHP eksenli muhalefette de ‘acemilik’ açıkça gözlenebiliyordu.
Bu elbette çok normaldi.
* * *

Yazının devamı...

Ankara için birleşmek zorundayız

25 Nisan 2019

Tabii, Mansur Yavaş da ilk Meclis toplantılarında çoğunluğu elinde bulunduran ve siyaseten güçlü olan Cumhur İttifakı’nın -özellikle de AK Parti grubunun- hamlelerini anlamaya çalıştı.
İlk Büyükşehir Meclisi için şu özeti yapabiliriz:
“Uzun zamandır iktidar olmamış bir grupla, yine uzun zamandır muhalefet yapmamış bir grubun acemilik günlerini seyrettik.”
Hâl böyle olunca, kentin en tecrübeli yerel yöneticilerinden olan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’la sohbetimizde, ‘Büyükşehir Meclisi ve yaşananları’, ‘iki tarafın acemiliklerini’, ‘yeni dönemin kodlarını’ ve ‘Mansur Yavaş dönemiyle ilgili öngörülerini’ konuştuk.
“31 Mart’ta vatandaşın bir kısmı Cumhur İttifakı’na, bir kısmı Millet İttifakı’na destek vermiştir ve kendine göre yerel yöneticileri seçmiştir. Bu mesele artık bitmiştir” diye söze başlayan Fethi Yaşar’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

ORTAK AKILDA BİRLEŞMELİYİZ

* Şehrin bütünlüğünü korumak lazım. Çünkü bu şehir Cumhuriyet’in başkenti Ankara’dır. Ankara’da artık ‘şu parti, bu parti’ anlayışıyla seçilenlerin durumuna bakarak ayrışmak yerine, herkesin eteğindeki taşı dökerek seçildiği partinin bir üyesi değil, Ankara’nın yerel yöneticisi kimliğini koruyarak hareket etmesi gerektiğine inanıyorum.

Yazının devamı...

İlk oturumun günahı olmaz

16 Nisan 2019

İlk günden bu yana yaşananlar Murat Yılmaz ve Sedat Cenikli’nin kaleminden tüm ayrıntılarıyla Hürriyet Ankara’daydı.

* * *

Tartışmalar olabilir, fikir ayrılıkları, sert muhalefet filan...
Ancak Cumhuriyet’in başkenti Ankara’nın yerel parlamentosunun daha ikinci gününde itiş kakış görüntüleri, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne hiç yakışmadı.

* * *

Tansiyonun yükseleceğini anlayan Başkan Mansur Yavaş, oturuma ara verdi ve 4 partinin grup başkan vekillerinin bir araya gelip konuşmalarını teklif etti.
O sırada CHP grubu ile AK Parti grubu arasında sözlü atışmalar, o tatsız görüntüler oluştu.

Yazının devamı...

‘Çalıştırmadılar algısı oluşmasına izin vermeyin’

14 Nisan 2019

Meclis’teki üye sayısında Cumhur İttifakı’nın, Millet İttifakı’na karşı 107’ye 40 gibi büyük bir üstünlüğü var.
Hâl böyle olunca dengelerin nasıl kurulacağı, AK Parti ve MHP gruplarının Meclis’teki tavırları, Mansur Yavaş’ın Meclis’teki tutumu merak konusu.
Bugün toplanacak Meclis öncesi son kulisleri aktaralım...

* * *

Meclis’te 88 koltuğu bulunan AK Parti’de dün büyük bir hareketlilik vardı. Sabah saatlerinde İl Başkanı Hakan Han Özcan, 19 belediye başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis üyelerini AK Parti Genel Merkezi’ne davet etti.
Öğleden sonra da devam eden toplantıya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan katıldı. Erdoğan, AK Parti grubundaki tüm Meclis üyelerine ‘mağlubiyet psikolojisinde olmayın’ mesajı verdi. Genel siyaset havasında geçen konuşmasında Erdoğan’ın, ‘Bu trenden inen bir daha binemez’ sözleri yeni oluşumlara yönelik bir cümle olarak yorumlandı.
Konuşmasında Mansur Yavaş’ın isminin geçtiğini bir cümlesi olmadı Erdoğan’ın. Büyükşehir’in gelir-gider durumuyla ilgili tablonun iyi olmadığını, kredi talebi olursa Belediye Meclisi’ne geleceğini hatırlattı. ‘Kullanım amacına bakın, Ankara’nın yararınaysa karşı çıkmayın. Beni çalıştırmadılar algısı oluşmasına izin vermeyin’ diyerek ‘çalıştırmama’ üzerine bir siyaset yapılmaması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, ayrıca grup kararına uyulmasının öneminin altını çizdi.

Yazının devamı...

Bugünün hikâyesi değil

9 Nisan 2019

Yerelde siyaset yapıyorsanız, şehri yönetmeye talipseniz ‘bir hikâyenizin olması’ önemlidir.
O yüzden Yavaş’ın Ankara hikâyesini hatırlayarak başlayalım...

* * *

Yavaş’ı Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na götüren hikâye Başkent’in uzak ilçesi Beypazarı’nda, 30 yıl önce meclis üyeliğiyle başladı.
1994’te belediye başkan adayı oldu, seçimi kaybetti.
1999’da yeniden aday oldu ve yüzde 51’le seçimi kazandı. Sonrasında kendisini hem Ankara’ya hem Türkiye’ye tanıttığı 10 yıllık Beypazarı Belediye Başkanlığı dönemi...
Beypazarı’nın tarihi dokusunu ortaya çıkaran ‘restorasyon yılları’ ve ilçenin hem ekonomisine hem de sosyal yaşamına büyük katkı sağlayan sonuçları.

* * *

Yazının devamı...

Yavaş nerede kazandı Özhaseki neden kaybetti

2 Nisan 2019

İstanbul ve Ankara çekişmesi beklenenden de heyecanlı geçti.
Elimizdeki verilere göre yüzde 50.9’la Mansur Yavaş, Ankara’nın yeni belediye başkanı seçildi.
Rakibi Mehmet Özhaseki ise yüzde 47.06’da kaldı.
Peki Yavaş nerede kazandı, Özhaseki nerede kaybetti?
* * *

İki tarafın stratejik başarıları ve başarısızlıklarına gelmeden rakamlar ne diyor bir bakalım.
Yavaş cephesinin en büyük avantajı Çankaya’da açılacak oy farkıydı. Çankaya’da başarılı çalışmalar yapan Alper Taşdelen’in aldığı yüzde 73’lük oyun üzerine çıkan Mansur Yavaş, yüzde 78’e ulaştı ve rakibine 300 binin üzerinde fark atarak büyük avantajı kaptı.

Yazının devamı...

Ankara’da seçimi kazanma kodları

20 Şubat 2019

Dört bir yanda billboard’lar, adayların vaatleri, proje tanıtım organizasyonları, giydirilmiş araçlar...
Televizyonlarda gazetelerde boy boy Mehmet Özhaseki ve Mansur Yavaş...
İlk defa İstanbul’u geride bırakan bir popülariteyle Ankara gündemin ilk sırasında.

* * *

Ancak seçime 40 günden az zaman var.
Yani adaylar sonuca yönelik hamleden ziyade bugün için ‘algıda kazanmaya’ çalışıyor.
Halen yüzde 20’lerle ifade edilen kararsız seçmen var ve iki tarafın da gözü seçimin kaderini belirleyecek bu kesimde.

* * *

Yazının devamı...

Özhaseki mi Yavaş mı

8 Şubat 2019

Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki ile Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş, hemen her gün televizyonlarda, gazetelerde. Sahayı ve algıyı karşıya kaptırmama telaşı içindeler.

* * *

Tarafların son durumunu değerlendirmeye Millet İttifakı’yla başlayalım.
Her ne kadar CHP’nin ‘İstanbul ve Ankara’ hedefi dillendirilse de şu an için Başkent daha ulaşılabilir görülüyor. Adayları Mansur Yavaş’a güveniyorlar. İYİ Parti cephesinden de Yavaş’la ilgili olumlu görüşler bildiriliyor.
Yavaş’ın bireysel manada bir kaç ‘yol kazası’ dışında sorunsuz götürdüğü kampanyasında şu an için gözüken en büyük handikap, saha içi organizasyonda. Millet İttifakı’nın Ankara kampanyasında henüz Yavaş’ı destekleyecek figürler oluşturulamadı. Ne CHP’de ne İYİ Parti’de ‘kabul gören’ yüzler seçim sürecine dahil olmadı. İlçe adaylarındaki belirsizlik iki parti tabanınında da kaynamaya yol açıyor. Seçimin kaderine etki edecek Keçiören, Mamak, Etimesgut’tan Yavaş’a yerel bir rüzgâr esmediği gibi önümüzdeki günlerde meclis üyeleri listelerinde yaşanma ihtimali olan krizlerin etkisinin ne olacağını şimdiden ölçmek zor.

* * * 

Yazının devamı...