"Çağdaş Kışlaoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Çağdaş Kışlaoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Çağdaş Kışlaoğlu

Çağdaş Kışlaoğlu

Dişlerinizi Sıkarsanız...

31 Mart 2017

Bruksizm nedir?

Bruksizm; uyku süresince, güçlü çene hareketleri ile oluşan alışkanlıklardır. Genellikle kişiler uyku safhasındayken görülen bu durum, diş sıkma rahatsızlığını oluşturmaktadır. Bireyler bu hareketi istem dışı olarak yapmaktadırlar.
Beyin bölgesine iletilen stresin yoğunluğu arttıkça çiğneme kaslarının sıkımı da aynı oranda güçleşir ve kişi fark etmeden dişlerini gıcırdatmaya, sıkmaya başlar. Çene kasları diğer kaslara göre daha güçlü olsalar da bireylerin alt ve üst çenesinin, çiğneme, yutkunma gibi durumlar dışında birbirine temas etmemesi gerekir. Bunun nedeni ise dişlerin birbirlerine bir şeyi çiğneme dışında sert bir şekilde sürtünmesinin dişlerde aşınmaya yol açmasıdır.

Bruksizmin belirtileri nelerdir?

Diş sıkma hastalığı şikâyeti ile bizlere başvuran hastalarda; çene kaslarını zorlamanın sonucunda boğaz, çene ve yüz kaslarında ağrı, dişlerin kırılması ya da oyulması gibi durumlara rastlanır. Çene kaslarının sürekli sıkılması ise zamanla dişlerde hassasiyet ya da çene eklemlerinde rahatsızlıklar oluşturabilir bu durum ise çiğneme esnasında ağrıya neden olur.

Bruksizmin nedenleri nelerdir?

Yazının devamı...

Konuşamıyorum Çünkü…

20 Şubat 2017

“Konuşarak kurulan iletişimin, politikadan, psikolojiye, eğitimden hemen her alana yansıyan bir önemi vardır. Kendimizi gündelik yaşamda nasıl ifade edersek akıllarda o şekilde yer ediniriz. Ayrıca, diş problemleri yaşayan kişilerin sosyal yaşamı da bu durumdan olumsuz etkilenir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, konu ile ilgili görüşlerini aktarıyor.

Ağız Ve Dişlerin Konuşmaya Etkisi…

Düzgün konuşmada dişlerin önemli bir rolü vardır. Konuşmayla ilgili görevleri dişler, diş etleri, çene kemikleri, dil ve damak bir bütün olarak yürütür. Dişlerimiz, sayı ve durumlarına bağlı olarak istenen sesi çıkarmamızı sağlar. En basit hali ile takma dişleri olan kişiler, dişlerini çıkardığında konuşma zorlukları çekerler. Büyüklerimizde de görebildiğimiz üzere dişlerin konuşma üzerinde önemli bir etkisi vardır.
Dr. Çağdaş Kışlaoğlu dişlerin konuşmadaki önemini şu örneklerle açıkladı; ‘’De ve Te sesleri dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafındaki eğiminden destek almasıyla, Fe ve Ve sesleri ise alt dudağın, üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar. Se sesi biraz karışık bir işlem gerektirir. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken dilin, azıların dil tarafındaki yüzeyinden destek alması ve dil ucunun da (kesiciler arasında bir oluk yapıp) hava borusu oluşturmasıyla gerçekleşir. Şe ve Je sesleri de buna benzer bir işlemle gerçekleşir fakat bu sırada dil ucu göreve katılmaz

Diş Ve Diş Eti Problemleri, Sosyal Yaşamı Sekteye Uğratıyor

Sosyal hayatta ve iş hayatında güzel bir gülümsemenin etkileri yadsınamaz. Kendisini mimikleri aracılığı ile ifade edebilen kişi, iletişimde olduğu herkes üzerinde, bu yol ile bir izlenim oluşturur. İyi bir izlenim oluşturmak ve bu durumu sürdürebilmek için güzel bir gülümseyiş önem kazanır. Bu yüzden kişilerde oluşan diş çarpıklığı, eksikliği ya da diş etlerinin fazla görünmesi gibi sorunlar, kişileri sosyal hayatta pasifleştirerek, özgüvenleri zedeleyebiliyor. Bu gibi durumlarda, estetik kaygılar taşıyan kişiler, bu kaygılarla kendilerini ifade ederken, gülümserken daha tedirgin hissedebiliyorlar. Zamanında yapılan müdahale, rahatsızlıkların artmadan kolayca çözülebilmesi için çok önemlidir. Bu yüzden; kişiler, yaşanan diş sorunları ile ilgili tedaviyi ertelememelidirler. Profesyonel bir diş hekiminden mutlaka yardım alınmalıdır.Tedavi Edilmeyen Süt Dişlerinin Konuşmaya Etkisi

Tedavi edilmeyen süt dişi çürüklerinin ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerini tetiklediğini belirten Dr. Kışlaoğlu, bu sorunların, çocuğun ergenlik ve yetişkinlik döneminde konuşma problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olabileceğini söyledi.

Yazının devamı...

Mesleğinize Uygun Gülüş Tasarımıyla Etkileyici Bir Görünüme Kavuşun!

16 Şubat 2017

Yönetici pozisyonundaki kişilerin gülüş tasarımında köpek dişlerinde daha sivri formların tercih edilmesi, daha otoriter bir görünüme imkan verirken; ikna kabiliyeti gerektiren hizmet sektörü çalışanlarının yuvarlak hatlı dişler tercih etmeleri kişilere büyük avantajlar sağlıyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Otoriter gülüş tasarımında, sivri formlu diş tercih ediliyor

Gülüş tasarımında otoriter gülüş, yöneticilik gerektiren meslek gruplarında tercih ediliyor. Bu gülüş tarzında, köpek dişlerinin sivri şekillendirilmesinin uygun olduğunu belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, böylelikle kişilerin otoriter görünümlerini güçlendirebileceğini dile getiriyor. Otoriter gülüş çoğunlukla; yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi, akademisyen, hakim gibi meslek gruplarında rağbet görüyor.

Çekici gülüş, avantaj sağlıyor

Çekici gülüş tasarımında, ön dişlerin diğer dişlere oranla gözle görülür oranda uzun olduğunu söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktarıyor: “Ön dişlerin diğerlerine oranla biraz daha uzun görünmesi, kişiye daha çekici bir görünüm kazandırmakta, bu durum kişiler için avantaj yaratmaktadır. Manken, dansçı, şarkıcı, yönetmen ve oyuncu gibi meslek gruplarına mensup kişiler, tercihlerini çekici gülüşten yana kullanarak, gülüşlerini başarıyla sergileyebilirler.”

Yazının devamı...

Eyvah! Dişim Çatlak!

13 Aralık 2016

Günümüzde koruyucu diş hekimliğinin önemi artmıştır. Mevcut doğal dişlerin daha uzun süre kullanılması için, kişinin doğru diş bakımını yapması ve düzenli olarak diş kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Bu sayede diş çürükleri erken teşhis ve daha basit uygulamalarla önlenebilir. Kişinin doğal dişleri, uzun yıllar görevlerini yerine getirebilir. Geç müdahale edilen çürükler, diş kaybına ve diş yapısında bozulmalara neden olmaktadır. Dişlerdeki yapı bozuklukları; kanal tedavisi, kaplama gibi uzun soluklu tedaviler gerektirmektedir. Bazen tüm koruyucu önlemlere rağmen dişlerde "Çatlak Diş Sendromu" ortaya çıkmaktadır. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Çatlak diş sendromu nedir?
Çatlak dişi; tamamlanmamış kırık, yeşil dal kırığı, ikiye ayrılmamış kırık gibi farklı ifadelere tanımlayabiliriz. Diş Hekimliğinde en zor teşhis edilen durumlardan biri, "Çatlak Diş Sendromu" dur. Çatlak diş sendromu, diş kırıklarından ayrı tutulmalıdır. Diş çatları yavaş yavaş ilerleyip dişi iki parçaya ayırarak diş kırığını oluşturur. Diş kırıkları, çatlak diş sendromunun sonucunda oluşur. Bu yüzden erken müdahale dişin kırılmasını engelleyebilir.

Çatlak diş sendromu neden olur?
Yüksek yapılmış porselen kaplamalar, dişleri birbirleriyle temasındaki bozukluklar, diş sıkma, yüze gelen darbeler, tırnak yeme gibi hareketlerin sebep olduğu travma dişlerde çatlaklara neden olur.

Çatlak diş teşhisi nasıl konulur?

Yazının devamı...

Bleaching Yöntemi İle Bembeyaz Dişler!

21 Haziran 2016

Estetik açıdan tatmin edici ve güzel bir görünümün yolu ışıl ışıl ve bembeyaz dişlerden geçiyor. Dişlerdeki renk değişimleri ve sarı lekeleri gidererek, yaz tatiline kendinden emin bir gülüşle girmenizi sağlayan Bleaching (diş beyazlatma) yöntemiyle ilgili Y. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu görüşlerini paylaşıyor.

Bembeyaz dişlerin sırrı…

Estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşmak için pek çok kişi, diş hekimlerinin yolunu tutuyor. Dişlerdeki renk değişimlerine yönelik çözümler sunarak, kadın ve erkeklerin özgüvenlerini tazeleyen Bleaching, yani diş beyazlatma yöntemi, kolay uygulanabilmesi ve başarılı sonuçlar vermesi gibi nedenlerle tercih ediliyor. Kahve ve çayın yanı sıra; boyalı ve katkı maddeli yiyeceklerin doğrudan sebep olduğu dişlerdeki renk değişimleri, diş beyazlatma uygulaması sayesinde artık sorun değil. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş beyazlatmayla ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade ediyor: “Bleaching dediğimiz diş beyazlatma yöntemiyle, dişlerdeki renk değişimleri ve lekelenmeler kolaylıkla giderilmektedir. Dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde, oksijenli su veya özel bir jel kullanılmakta, bu maddeler 45 dakika boyunca lazer ışığıyla uygulanarak beyazlama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamada diş etleri ve ağız içi dokusunun, özel koruyucular kullanılarak hasar alması engellenmektedir. Beyazlatma oranı, kişinin diş renginin durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Beyazlatılan dişler sayesinde, kişiler estetik kaygılardan uzak bir yaşam sürdürebilmekte ve özgüvenli bir biçimde gülümseyebilmektedirler.”

Yaz tatiline güzel dişlerle girmek isterken sağlığınızdan olmayın

Yazının devamı...

Diş Hekimi Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

21 Haziran 2016

Daha sonra Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalında görev yapmıştır. Diş Hekimi Dr. Çağdaş Kışlaoğlu Kışlaoğlu estetik merkezinde aşağıda belirtilen uygulamalarıyla hastalarına hizmet vermektedir.

Estetik Diş Hekimliği
Diş Beyazlatma
Lingual
Ortodonti
Full Porselen Kronlar
Ortodonti

Yazının devamı...