Twitter ve Youtube'a yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı?)

Güncelleme Tarihi:

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)
Oluşturulma Tarihi: Nisan 06, 2015 14:39

Anadolu Ajansı, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin yer aldığı Twitter ile YouTube'a erişimin, mahkeme kararı doğrultusunda engellendiğini bildirdiğini duyurdu. Savcının şehit edilmesiyle son bulan terör baskınının fotoğraflarının yer aldığı bazı haber linklerine erişim yasağı getirildi. Yasaklama kararının uygulanma sürecinde sosyal medyaya erişimde sıkıntı yaşanıyor. Reuters'a konuşan bir yetkili ise savcıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasını Youtube ve Twitter'dan talep ettiklerini bir cevap gelmeyince mahkeme kararı aldıklarını söyledi. Twitter ve YouTube ise yasak kararının ardından sorunu ortadan kaldırmak için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Haberin Devamı

ESB'nin kararının TTNET, Turkcell, SuperOnline, Avea ve diğer erişim sağlayıcılara iletilmesi bekleniyor. İlk gelen bilgilere göre TTNET kararı uygulamaya aldığı için sosyal medyadaki bu haberlere bu kanaldan ulaşım sağlanamıyor. Diğer operaratörlerin de adım adım bu kararı uygulaması bekleniyor.

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)
TWITTER’DAN YASAKLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

TALEP ETTİK, CEVAP GELMEDİ

Erişim engeli ile ilgili Reuters'a bilgi veren üst düzey bir yetkili de Savcı Kiraz'ın ailesinin görüntülerin yayınlanmasından rahatsız olduğunu belirtti ve "Hem Twitter hem de Youtube'a söz konusu görüntü ve paylaşımların kaldırılması yönünde bir bildirimde bulunuldu ancak onlar kabul etmedi, herhangi bir yanıt da verilmedi. Bu nedenle engelleme talebi doğrultusunda İstanbul'daki bir mahkeme kanalıyla bu karar alındı. Facebook için şu an için bir karar yok" dedi.

Haberin Devamı

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)
İŞTE ERİŞİM YASAĞI GETİRİLEN 166 LİNK

YOUTUBE AÇIKLAMA YAPACAK

Öte yandan önümüzdeki saatlerde Youtube'un sahibi Google'ın yasak kararıyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)
YASAK DIŞ BASINDA


ERİŞİMDE SORUN DEVAM EDİYOR

Hürriyet Dünyası'na birkaç saat önce konuşan Erişim Sağlayıcılar Birliği Başkanı (ESB) Bülent Kent, Cumhuriyet Savcılığı'ndan bu yönde bir yazının kendilerine geldiğini bildirdi. Yasaklama kararı internet servis sağlayıcısı şirketlere TTNET, Turkcell, Vodafone, Avea ve SuperOnline iletildi. Servis sağlayıcıları ilgili linklerle ilgili karartma işlemlerini sürdürürken sosyal medya kanallarına erişimde sıkıntı yaşandı. Halen söz konusu sitelere erişimde sorun devam ediyor.

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR / FOTO ANALİZ

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ AÇIKLADI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir savcının internet sağlayıcılarına verdiği talimatla Twitter ve YouTube'un da aralarında bulunduğu sosyal medya sitelerinin engellendiğini açıkladı. (AP)

FACEBOOK'TAN İLK AÇIKLAMA

Reuters'un haberine göre Facebook, Türkiye'de mahkemenin bazı içeriklere erişimi kısıtlama kararına uyduğunu açıkladı.

YOUTUBE'TAN YASAK SONRASI İLK AÇIKLAMA

YouTube sözcüsünün yaptığı açıklamada; '“YouTube’a Türkiye’de erişimin engellendiği doğrultusunda bilgiler alıyoruz. Hizmetin kullanıcılara bir an önce yeniden sunulabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

TWITTER'DAN FLAŞ TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Twitter'ın YouTube ile birlikte öğlen saatlerinde erişim yasağının gelmesiyle Twitter, Türkiye'de yaşanan kesintinin farkında olduklarını ve siteye erişimin tekrar açılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Haberin Devamı

ERİŞİM HANGİ KANUNLA ENGELLENİYOR
Twitter ve Youtube yasağıyla ilgili olarak Hürriyet Dünyası’na açıklama yapan Avukat Burçak Ünsal, “Sayın savcımızın şehit düşmesi ve kurtarma operasyonu ile ilgili bir yayın yasağı olduğunu biliyoruz. Bu yayın yasağından hareketle sosyal medyaya yansıyan 170 kadar URL adresine erişimi engelleyen bir de mahkeme kararı var. Ancak spesifik URL'nin ötesinde bütün bir hizmetin engellenebilmesi için 5651 sayılı Yasanın 9(4) Maddesi uyarınca yine bir hakim kararı gerekir. Yani, hakim spesifik bir URL'ye erişimin engellenmesiyle ihlalin engellenemeyeceğine kanaat getirirse tüm hizmete (Twitter veya Facebook'un tamamının kapatılması) erişimi engelleme kararı verebiliyor. Bu karar var mı yok mu, bilemiyoruz.” diye konuştu.


İşte erişimin engellenmesiyle ilgili mahkeme kararı:

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)

Twitter ve Youtubea yasak (Twitter ve YouTube kapatıldı mı)


'İÇERİKLER ÇIKARILMAZSA SİTELERE TAMAMEN ERİŞİM ENGELLENEBİLİR'

Bilişim Avukatı Gökhan Ahi konuyla ilgili Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Mahkemenin kararı, sadece URL adreslerine erişim engelleme yönünde. Eğer teknik olarak yapılamazsa veya ilgili siteler bu içerikleri çıkarmazsa, o sitelere tümden erişim engelleme yapılabilir. Karar daha Cuma günü verilmiş, Cumartesi günü Erişim Sağlayıcılar Birliği sadece URL’lere erişim engellemesi yönünde yazışma yapmış. Henüz bu kararın Twitter, Facebook ve Youtube’a ulaşıp ulaşmadığı belli değil. Karar onlara ulaşsa, zaten daha öncekiler gibi hemen URL’leri engelleme veya çıkarma yoluna gidiyorlar. Öğrendiğimiz kadarıyla, İstanbul Başsavcılığı Erişim Sağlayıcılar Birliği’ne yazıp bugün saat 12’ye kadar içeriklerin çıkarılmasını ve bilgi verilmesini istiyor. Erişim Sağlayıcılar Birliği, URL adreslerini tek tek engellemek yerine sitelerin tamamının kapatılmasını istiyor. Bu durum, bana göre Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin işgüzarlığıdır. Kaldı ki Erişim Sağlayıcıları Birliği Danıştay kararına göre yok hükmündedir. Erişim Sağlayıcılar Birliği yetkilileri açık açık, Türk Ceza Kanunu’nun 124. maddesindeki Haberleşmenin Engellenmesi suçunu işlemiştir."

Haberin Devamı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!