Inge Lehmann kimdir, neden doodle oldu?

Inge Lehmann kimdir, neden doodle oldu

Inge Lehmann'a bugün Google tarafından Doodle yapıldı. Peki, Inge Lehmann'a neden Doodle yapıldı? Inge Lehmann kimdir? Inge Lehmann hakkında tüm detaylar... 1888-1993 yılları arasında 104 sene yaşamış Danimarka'lı sismolojist, deprem bilimci 127. doğum günü şerefine doodle oldu.

Haberin Devamı

Google’ın özel günler ve kişiler için hazırlattığı Doodle'lara bugünde Inge Lehmann’ın Doodle’ı eklendi. Inge Lehmann 127. doğum günü olduğu için Doodle hazırlandı. Peki Inge Lehmann kimdir?

INGE LEHMANN KİMDİR?

Google’ın yeni doodle olan Inge Lehmann deprem bilimcidir. Inge Lehmann 13 Mayıs 1888 yılında Kopenhag’da Osterbro bölgesinde dünyaya geldi. Dünyanın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden biri de P dalgası (Sismik dalga) olmuştur.

Aldığı bazı ödüller şu şekildedir;

Harry Oscar Wood Award (1960)

Emil Wiechert Medal (1964)

Inge Lehmann kimdir, neden doodle oldu

Gold Medal of the Danish Royal Society of Science and Letters (1965)

Tagea Brandt Rejselegat (1938 and 1967)

Fellow of the Royal Society (1969)

William Bowie Medal (1971, ödülü ilk defa bir kadın almıştır)

Medal of the Seismological Society of America (1977)

Haberin Devamı

Ayraıca adını taşıyan 3 farklı ülkede köprü de bulunmaktadır.Inge Lehmann 21 Şubat 1993 yılında 104 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Inge Lehmann kimdir, neden doodle oldu

GOOGLE'IN MEŞHUR DOODLE'LARINI KEŞFEDİN

Özel günlerde Google arama motorunda logo olarak karşımıza çıkan birbirinden eğlenceli Doodle'ların eğlenceli dünyasını keşfetmek için tek yapmanız gereken bu videoda bahsettiğimiz siteyi ziyaret etmeniz.

Haberle ilgili daha fazlası: