EKSTRA
MENÜ

Soma Holding

Soma Holding haberleri sayfasında güncel ve son dakika Soma Holding hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 291 Soma Holding haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Soma Holding, Türkiye’de faaliyet gösteren holding kuruluşu. Soma Holding, TTK’dan sonra Türkiye’nin en büyük kömür üreticisidir. Holdingin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'dır.

Soma Holding Haberleri

Soma’nın ofisleri kat kat icradan satıldı

Soma’nın ofisleri kat kat icradan satıldı

BEŞ yıl önce sahibi olduğu maden ocağında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Holding, özel bir bankadan aldığı krediyi ödeyemedi.

13.11.2019Ekonomi
Soma’nın patronuna ‘istinaf’tan da ret

Soma’nın patronuna ‘istinaf’tan da ret

Dört yıl önce Manisa Soma’da 301 madencinin ölümüne neden olan faciadan sonra TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nca (JMO) meslek üyeliğinden ihraç edilen Soma Holding’in patronu Alp Gürkan istinaftan kötü haber geldi.

12.10.2018Ekonomi
Nakliyeciler, Soma Holding’in iki şirketinin iflasını istedi

Nakliyeciler, Soma Holding’in iki şirketinin iflasını istedi

Bundan 4 yıl önce 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağının işletmecisi Soma Holding’in 2 şirketi için iflas davası açıldı. Soma Nakliyeciler Kooperatifi, kömürünü taşıdıkları Soma Kömür'den alacaklarını tahsil edemeyince 2 ayrı iflas davası açtı. İflası istenen Soma Holding şirketi Tilaga AŞ, Maslak’taki 56 katlı Spine Tower’ın müteahhitliğin üstlenmişti.

18.07.2018Ekonomi
Soma anneleri Benim annem, acılı annem...

Soma anneleri! Benim annem, acılı annem...

Bugün 13 Mayıs... Hem Anneler Günü, hem de Soma maden faciasının dördüncü yıldönümü. Onlar bir annenin tecrübe edebileceği en derin acıyı yaşadılar. Dört yıl önce bugün, daha yirmili yaşlarındaki evlatları, eşleri işe gitmek üzere evden çıktı ve bir daha geri dönmedi. Sorumlular hakkında açılan dava hâlâ sonuçlanmadı. Ama onlar adaletin yerini bulacağına dair inançlarını korumaya çalışıyor, birbirlerine destek oluyor. Kimi ilaçla ayakta duran, kimi torunlarıyla, kimi bahçesiyle avunan bu anneleri ziyaret etmesek olmazdı. Onlar, Soma’nın anneleri... Dört yıl sonra ne halde olduklarını Hürriyet Pazar’a anlattılar. “Gidenler gelmeyecek ama siz de ölmeyin diye bize sahip çıkın” diyorlar.

12.05.2018Hürriyet Pazar
Soma’nın patronu hacizlik oldu; gayrimenkulleri icradan satılacak

Soma’nın patronu hacizlik oldu; gayrimenkulleri icradan satılacak

Sahibi olduğu maden ocağında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Holding’in hacizlik olduğu anlaşıldı. Alacaklı banka, ödenmeyen borca karşılık, Soma’nın İstanbul Maslak’taki 47 katlı projesinde çok sayıda gayrimenkulün icra yolu ile satışını istedi. Söz konusu gayrimenkullerin değeri 3 milyon TL ile 13 milyon TL arasında.

7.11.2017Ekonomi
Ünlü işadamlarının hileli iflas davasında karar çıktı

Ünlü işadamlarının 'hileli iflas davasında karar çıktı

Ünlü işadamı Korkmaz Yiğit ile aralarında Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın da bulunduğu toplam 17 sanıklı davada karar çıktı. "Suç örgütü kurmak", "hileli iflas" ve "nitelikli dolandırıcılık" gibi suçlardan 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıkların beraatine karar verildi.

22.03.2017Gündem

Alp Gürkan bugün hakim karşısına çıkıyor

SOMA Holding Eski Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, İstanbul Adliyesi'nde bugün ifade verecek.

26.12.2016Ekonomi
Soma’nın patronuna dava açıldı

Soma’nın patronuna dava açıldı

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili Soma Holding patronu Alp Gürkan ve 4 şirket yöneticisi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

23.11.2016Ekonomi
Alp Gürkana yargı yolu

Alp Gürkan'a yargı yolu

Soma faciasının gerçekleştiği madenin patronu Alp Gürkan hakkında verilen takipsizlik kararı kaldırıldı. Yeni deliller ortaya çıktığı gerekçesiyle alınan bu karar sonrasında Alp Gürkan’ın da faciadan sorumlu olarak yargılanması bekleniyor.

30.09.2016Ekonomi
Soma’ya  bayram ödemesi TMSF’den

Soma’ya bayram ödemesi TMSF’den

SOMA işçilerine bayram ödemesi için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) devreye girdi.

1.07.2016Ekonomi
Soma’ya bayram yok

Soma’ya bayram yok

Soma faciası sonrasında işsiz kalan Soma AŞ işçilerine tazminatları ödenmiyor. Daha önce Maden İş sendikası ile Soma AŞ protokol yapmış işçilere ödemeyi 23 taksitte vereceklerini duyurmuştu sadece 5 taksit ödendi. Şimdi yeni bir protokol daha yapıldı, ilk taksit ağustosta. Bayram parasız geçecek.

26.06.2016Ekonomi
TMSF, Alp Gürkan’ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkardı

TMSF, Alp Gürkan’ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkardı

TMSF, Soma Holding’in patronu Alp Gürkan’ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkardı. Geçen yıl Maden İşçileri Sendikası ile protokol imzalayan ve 2015 ekim ayından itibaren takside bağlanan 34 milyon 195 bin liralık borcun taksitlerini ödemeyen Gürkan’ın, TMSF’ye olan borcunu da ödemediği öğrenildi.

12.04.2016Ekonomi
Soma’da, cep mesajıyla işten çıkartılan 2832 madenciye tazminat sürprizi

Soma’da, cep mesajıyla işten çıkartılan 2832 madenciye tazminat sürprizi  

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, 301 kişinin hayatını kaybettiği ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalıştıkları sırada cep mesajıyla işten çıkartılan 2 bin 832 madenci, Alp Gürkan’a ait gayrimenkulünün TMSF tarafından satılmasından sonra, tazminat sürprizi yaşadı. 9 ay önce tazminatlarının ilk taksitini alan madenciler, gayrimenkul satışından sonra 4 taksit alacakları hesaplarına yatırıldı. Şirket ile sendika arasındaki protokol uyarınca, işçiler kalan tazminatlarını da 19 taksitte alacak.

16.03.2016Ekonomi
Soma algısı kuleye yansıdı

Soma algısı kuleye yansıdı

Soma faciasının olduğu günlerde Soma Holding’in müteahhitlik işini üstlendiği Spine Tower da gündeme gelmişti. Spine Tower’ın bugün Soma Holding ile bir ilişkisi kalmadı. Kuledeki ofis ve rezidanslar satılık. Ancak Soma algısı satışı güçleştiriyor.

29.12.2015Ekonomi
TMSF, Alp Gürkan’ın lüks dairesini satıyor

TMSF, Alp Gürkan’ın lüks dairesini satıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın İstanbul Ortaköy’deki lüks dairesini ve İzmir’deki bir arsasını satışa çıkardı. TMSF, işadamı Korkmaz Yiğit’ten olan alacakları nedeni ile Gürkan’ın mallarına tedbir koymuştu.

29.12.2015Ekonomi
Madenci yakınları ağlattı

Madenci yakınları ağlattı

MANİSA’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs’ta meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın dünkü duruşmasında ölenlerin yakınları, madendeki zorlu çalışma koşullarını anlattılar. Yakınlarının ifadeleri duruşma salonundakilerin gözlerini yaşa boğdu.

22.12.2015Gündem
Patronum ama sorumlu değilim

Patronum ama sorumlu değilim

Soma Holding patronu Alp Gürkan, 15 Aralık’ta görülecek duruşma öncesi Soma Cumhuriyet Savcılığı’na ulaşan ifadesinde; suçlamaları reddetti, madende tüm tedbirlerin alındığını başkaca bir tedbir alma imkân ve ihtimalinin bulunmadığını söyledi.

12.12.2015Ekonomi
Avcılar Ispartakule bölgesinde 4 bin aileye mahkemeden şok

Avcılar Ispartakule bölgesinde 4 bin aileye mahkemeden şok

Piyasaya olan borçları nedeniyle 2008'de intihar eden Banker Kastelli namlı Abidin Cevher Özden’in, iş adamı Korkmaz Yiğit’ten olan alacağı yıllar sonra İstanbul Avcılar’da binlerce aileyi vurdu. Özden’in oğlu, Yiğit’in, babasına olan borcunu tahsil etmek için dava açtı. Dilekçede, Yiğit’in Avcılar Ispartakule’de yüzlerce dönüm araziyi hileli yollarda sattığı iddia edildi; bu arazilere tedbir konulması istendi. Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz günlerde kararını verdi. Mahkeme, üzerinde 4 bine yakın konutun bulunduğu araziler için tedbir kararı verildi. Tedbir kararı devam ettiği sürece hiç kimse dairesini satamayacak.

2.10.2015Ekonomi
Spine Towers’a imara aykırılıktan rekor para cezası: 1 milyon TL

Spine Towers’a imara aykırılıktan rekor para cezası: 1 milyon TL!

SOMA’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağının sahibi Soma Holding’e ait Tilga Madencilik ve Sınai Yatırımlar A.Ş. tarafından inşa edilen Spine Towers’a Sarıyer Belediyesi’nin “mimari projeye aykırılıklar” nedeniyle 1 milyon 83 bin TL para cezası kestiği ortaya çıktı.

18.07.2015Ekonomi
Somada bakanlığın hizmet kusuru yok

Soma'da bakanlığın hizmet kusuru yok

Geçen yıl 13 Mayıs’ta 301 işçinin ölümü, 162’sinin yaralanmasına neden olan Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciası üzerine açılan bir davada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mahkemeye Bakanlık istenen tazminatı, ‘Bakanlığımızın hizmet kusuru yoktur’ cevabını verdi.

1.07.2015Ekonomi
Alp Gürkan Jeoloji Mühendisleri Odasından ihraç edildi

Alp Gürkan Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan ihraç edildi

SOMA'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi Alp Gürkan, “meslek şeref ve haysiyetine zarar verdiği” gerekçesiyle Jeoloji Mühendisliği Odası'ndan ihraç edildi. İhraç gerekçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasında Alp Gürkan’ın asli sorumlu olduğuna dikkat çekildi.

18.05.2015Ekonomi
Soma’nın yıldönümünde Spine Towers tebligatı

Soma’nın yıldönümünde Spine Towers tebligatı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden ocağının sahibi Soma Holding’e ait Tilga Madencilik ve Sınai Yatırımlar A.Ş.’nin inşa ettiği Spine Towers’la ilgili imar kirliliği şikayetine takipsizlik çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şirket yönetim kurulu üyesi baba oğul Alp ve Can Gürkan hakkında inşaatın Şişli ve Sarıyer belediyelerinden gelen yanıtlara göre imar ruhsat planına uygun olduğu gerekçesi ile verdiği karar önceki gün tebliğ edildi. Sağ, “Facianın yıldönümünde tebliğ edildi karar. Benim şikayet ettiklerime yazıp, araştırma yapılmadan dosya sıfırlandı. Karara itiraz edeceğim” dedi.

17.05.2015Ekonomi
Soma’da 301 madenci için bir yıl sonra aynı acı, aynı ağıt

Soma’da 301 madenci için bir yıl sonra aynı acı, aynı ağıt

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıldönümünde, yüreklerde aynı acı, bir kez daha yaşandı. Aileler, faciada can veren yakınlarının mezarlarına koştu. 301 madenci için, sendikalar, siyasi partiler ile kaymakamlık ve büyükşehir belediyesi de farklı etkinlikler düzenlemek için hazırlıklar yaptı. İlçedeki ilk tören ise madenci heykeline çiçek bırakılmasıyla başladı.

13.05.2015Gündem
Somadaki maden şehitleri anılıyor

Soma'daki maden şehitleri anılıyor

Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci için facianın birinci yılında tören düzenlenecek.

13.05.2015Gündem
Soma faciasının üzerinden 1 yıl geçti

Soma faciasının üzerinden 1 yıl geçti

13 Mayıs 2014’te Soma İlçesi'ndeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci hayatını kaybetmiş, Türkiye bu büyük maden faciası ile sarsılmıştı. Sıcağı sıcağına Meclis’te iyileştirici bazı düzenlemeler yapılsa da hala dayıbaşı, rödovans ve taşeron sistemi madencilerin hayatında. Soma’da bulunan Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, daha dün Soma'da bir maden ocağında göçük meydana geldiğini ve bir işçinin yaralandığını belirterek, ''İş güvenliğine dair çok fazla bir şeyin değişmediğini görüyoruz'' dedi.

12.05.2015Ekonomi
Kasadolu: Bana, bankalarla ilgili istihbarat toplama görevi verildi

Kasadolu: Bana, bankalarla ilgili istihbarat toplama görevi verildi

Ünlü işadamı Korkmaz Yiğit'in aralarında Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın da bulunduğu toplam 16 sanık ile birlikte "suç örgütü kurmak", "hileli iflas" ve "nitelikli dolandırıcılık" gibi suçlardan yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklardan Korkmaz Yiğit, Ayhan Yılmaz ve Gürbüz Yiğit ile şikayetçi Doğan Kasadolu ile taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, şikayetçi Süleyman Cemil Bahadır'ın sanıklar Alp Gürkan ve Kemal Gülman'ın TMSF ile yaptığı sulh anlaşmalarının içeriğinin sorulmasına ilişkin bir dilekçe sunduğunu tutanağa yazdırdı.

6.05.2015Ekonomi
Ünlü işadamından Somaya sarı-lacivert yardım

Ünlü işadamından Soma'ya sarı-lacivert yardım

SARAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ardından 14'üncü spor salonunu, maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Manisa'nın Soma İlçesi'nde açtı. Somalı öğrenciler, salondaki ilk basketbol maçını işadamı Sadettin Saran'ın da aralarında bulunduğu şarkıcı ve eski basketbolculardan oluşan 'ünlüler" takımı ile yaptı.

26.04.2015Ege
Soma Holding önünde eylem

Soma Holding önünde eylem

Soma Dayanışması üyesi bir grup, bugün görülen Soma faciası davasının gerginlik nedeniyle 15 Nisan'a ertelenmesini protesto etmek için Soma Holding binası önünde eylem yaptı.

13.04.2015Gündem
Soma davasında mahkeme devlet görevlilerini sordu

Soma davasında mahkeme devlet görevlilerini sordu

Soma davasında mahkeme bilirkişi raporunda olayın sorumluları arasında kamu görevlileri de olmasına rağmen, davada bu kişilere yer verilmemesi nedeniyle mahkeme kamu görevlilerinin soruşturulmasının akıbetinin ne olduğu konusunda Soma Cumhuriyet Başsavcılığına bir yazı gönderecek.

13.04.2015Ekonomi
Soma davası bugün başladı (Somada ne olmuştu)

Soma davası bugün başladı (Soma'da ne olmuştu?)

Türkiye’nin doğal afetlerden sonra en çok sivil can kaybı yaşadığı olay olan Soma faciasının yargılanmasına bugün başlandı. Yargılama 1 ay daha gecikse trajik olayın yıl dönümünde tutuklu sanıklar hakim karşısına çıkacaktı. Duruşma bugün 15 Nisan'a ertelendi.

13.04.2015Ekonomi
HRW: Soma faciasıyla ilgili şirket yetkilileri yargılanıyor ama devletin ihmalleri de soruşturulmalı

HRW: Soma faciasıyla ilgili şirket yetkilileri yargılanıyor ama devletin ihmalleri de soruşturulmalı

Manisa'nın Soma ilçesinde geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) dava öncesi yaptığı açıklamada, Soma’da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasıyla ilgili olarak devletin ihmallerinin de soruşturulması gerektiğini belirtti.

13.04.2015Dünya
TMSF, Alp Gürkan ve Kemal Gülmanın gayrimenkullerini satışa koydu

TMSF, Alp Gürkan ve Kemal Gülman'ın gayrimenkullerini satışa koydu

TMSF, işadamı Korkmaz Yiğit’ten olan alacakları nedeni ile, mallarına tedbir koyduğu Soma Holding’in patronu Alp Gürkan’a ait gayrimenkulleri satışa çıkardı. Gürkan'a ait satışa konulan mülklerin toplam değeri 36 milyon TL seviyesinde. Satışa konulan bir dizi gayrimenkul ise işadamı Kemal Gülma'a ait. Gülman'a ait 8 ayrı yerdeki arsalar düzenlenecek ihale ile satılacak.

31.03.2015Ekonomi
İstanbulda Spine Tower önünde Soma eylemi

İstanbul'da Spine Tower önünde Soma eylemi

SOMA’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi olan Soma Holding’in yaptırdığı Maslak’taki Spine Tower’da bugün kiralama ve satışlarla ilgili bir program düzenlendi.

12.03.2015Gündem
Alp Gürkan Yaşam odasının ehemmiyeti yok demişti ama...

Alp Gürkan 'Yaşam odasının ehemmiyeti yok' demişti ama...

İsveç’in Dalarna bölgesindeki maden ocağında bugün meydana gelen kazada 159 madenci 'yaşam odasına' sığınarak hayatta kaldı ve daha sonra kurtarıldı. Türkiye'de ise Soma faciasının ardından holding patronu Alp Gürkan 'O odanın hiçbir ehemmiyeti yok' demişti.

3.03.2015Gündem
Baretsiz işçi 3 uyarıdan sonra tazminatsız işten atılacak

Baretsiz işçi 3 uyarıdan sonra tazminatsız işten atılacak

İş yerinde kemerini, baretini gözlüğünü takmayan, makine ve teçhizatın güvenlik ayarlarını değiştiren çalışanlar, üç yazılı uyarıdan sonra işten atılacak. Bu şekilde işten atılanlar kıdem tazminatı da alamayacak işsizlik maaşı da.. İş yerinde ölümlü kazası olmayan patron teşvikinden, ilerde 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Holding de Ermenek'te 18 madencinin öldüğü Has Şekerler ile İstanbul'daki asansör faciasının yaşandığı Torunlar Holding de yararlanabilecek.

23.01.2015Ekonomi
İBB Meclisinin CHP Grubunda Soma çatlağı

İBB Meclisi'nin CHP Grubu'nda Soma çatlağı

Şişli sınırlarından çıkarılarak Sarıyer'e bağlanan Maslak ve çevresi ile ilgili hazırlanan uygulama İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nden AK Parti ve CHP gruplarının onayı ile geçerken, CHP'li üyeler Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, plana ret oyu verdiler.

16.01.2015Gündem
Spine Towers için ön incelemeye ret

Spine Towers için ön incelemeye ret

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Hüseyin Sağ’ın Maslak’taki 56 katlı Spine Tower kulesiyle ilgili müteahhit Soma Holding yetkilileri ve kamu görevlileri hakkında imar kirliliği suçu ve görevi kötüye kullanma suçlamasıyla savcılığa yaptığı şikayet işleme konulmadı. İl İdare Kurulu 2 İBB yetkilisi, eski İmar ve Şehircilik eski Daire Başkanı Ahmet Erhan Gökal ile eski İmar Müdürü Vedat Şahin yönünden ön inceleme talebini reddetti, sorumluluğun binanın daha önce sınırları içinde bulunduğu Şişli Belediyesi ile sonradan dahil edildiği Sarıyer Belediyesi’nde olduğunu öne sürdü.

15.01.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ayıptır yahu! Salın işçileri

“(YÜRÜME özgürlüğüm) Var, var! Evliya Çelebi’den beridir var. Dünyanın her yerine giderim...”

10.10.2019

Erdoğan 17 ve 3.5 kat farklı

GÖREVE başlarken ve daha sonra Tayyip Erdoğan sık sık tekrarlıyor:

4.02.2015

‘Guguk Kuşu’

GUGUK Kuşu bir metafor... Doğada da aslında benzer bir roldedir.

17.01.2015

İstanbul ne zaman başkent olacak Cumhurbaşkanım?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, tartışmalı Ak Saray’ında yeni bir uygulama başlattı.

13.01.2015