GeriGündem Ramazan 2021 ne zaman başlıyor? Diyanet, ramazan ayı tarihini açıkladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazan 2021 ne zaman başlıyor? Diyanet, ramazan ayı tarihini açıkladı

Ramazan 2021 ne zaman başlıyor? Diyanet, ramazan ayı tarihini açıkladı

Ramazan ayının ne zaman idrak edileceği belli oldu. On bir ayın sultanı ramazan ayı 2021 yılında 13 Nisan Salı günü başlayacak. Müslümanlar bu tarihten itibaren farz olan oruç ibadetini yerine getirmeye başlayacaklar. Teravih namazı da ramazan ayı boyunca kılınacak.

Ramazan ayı her sene büyük bir heyecanla karşılanıyor. Müslümanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde belirtilen tarihlerde dini gün ve ayları idrak ediyorlar. On bir ayın sultanı ramazan ayı 2021 yılında nisan ayında başlayacak. İşte 2021 ramazan ayı ve orucun başlayacağı tarih

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan ayı başlangıcı 13 Nisan Salı gününe denk geliyor. Bu ay içerisinde 8 Mayıs tarihinde Kadir gecesi de idrak edilecek.

Ramazan Bayramı arefe günü ise 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

False