Ukrayna'da iki Türk tutuklandı! Suçlama ise...

Ukrayna Kiev'de organ kaçakçılığı suçuyla tutuklanan iki vatandaş hakim karşısına çıktı. Mahkemede organ ticareti yaptıkları gerekçesiyle zanlılar için tutukluluk kararı verildi. Zanlıların duruşma esnasında yaptıkları savunma ise 'Bu kişiler, hastalarımızın donörleri ve yakınlarıydı' şeklinde oldu.

Haberin Devamı

Ukraynada iki Türk vatandaşı, organ ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklandı.

Kiev Savcılığı, organ ticareti yaptıklarından şüphelenilen iki Türk ve iki Ukrayna vatandaşının Kievde gözaltına alındığını duyurdu.

Ukrayna basınında yer alan haberlere göre zanlıların, sağlık turizmi adı altında, organlarını satmayı kabul eden dar gelirli Ukrayna vatandaşlarını 1,5 yıl boyunca Türkiyeye götürdükleri öne sürüldü.

Bu şekilde ayda 4-5 kişinin 13-15 bin dolar karşılığında organlarının alındığı, organizatörlerin ise operasyon başına 80-100 bin dolar kazanç sağlandığı iddia edildi.

Mahkeme, organ ticareti yapmakla suçlanan Türk vatandaşlarının tutuklu yargılanmasına hükmetti. Zanlılardan biri, duruşmada yaptığı savunmada, Bu kişiler, hastalarımızın donörleri ve yakınlarıydı. Hastalar ile aralarında dostluk ilişkisi olduğunu kendileri beyan ettiler dedi.

Zanlıların 8 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanabilekleri belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: