Çorum Belediye Başkanı: Yapılan tespit doğru

Çorum Belediye Başkanı: Yapılan tespit doğru

Google'ın, dünya yüzeyinin coğrafi merkezini Çorum ili olarak işaretlediği yönündeki haberler kentte sevinçle karşılandı.

Haberin Devamı

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından Google'ın haritalama servisi Google Haritalar'ın, dünyanın coğrafi merkezini Çorum kırsalını oluşturan bölge olarak açıkladığı yönündeki haberler Çorumluları mutlu etti.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hürriyet Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, Google'ın haritalama sisteminin dünyanın en çok kullanılan ölçüm sistemi olduğunu, dolayısıyla yapılan tespitin doğru olduğunu söyledi.

Çorum'un dünyanın merkezi olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Külcü, "Daha önce yapılan çalışmalarda da buna yakın sonuçlar tespit edilmiştir. Artık bu çalışmayla da Çorum'un il sınırlarının dünyanın merkezi olduğunu anlamış oluyoruz. Aslında biz Çorumluların buna benzer bir söylemi öteden beri var. 'Çorum dünyanın merkezi, inanmazsanız ölçün' derdik. Şimdi tüm insanlık adına birisi bu ölçümlemeyi yapmış ve ortaya böyle bir sonuç çıkarmıştır." dedi.

Haberin Devamı


Çorum'un tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Külcü, şunları kaydetti:
"Çorum esasında insanlığın kadim zamanlarından beri, çok eski tarihlerden beri yerleşim yeri olarak tercih ettiği bir bölgedir. Hititlerin ve Hattilerin başkentliğini yapmış olan bir şehirdir, coğrafyadır. 7 bin yıllık tarihi var, bu 7 bin yıllık tarih içerisinde 7-8 ayrı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunların hepsinin ayrı ayrı zenginliklerine sahip olan bir şehirdir. Dolayısıyla böyle bir sonucun ortaya çıkmış olması aslında bizi çok da şaşırtmadı. 'Nereden çıktı, aman aman niye böyle bir neticeyle karşılaştık' diye bir şaşkınlığın içerisinde de değiliz. Daha önce de buna benzer söylemler olmuştu."


Çorum'un dünyanın merkezi olarak belirlenmesini en iyi şekilde değerlendireceklerini belirten Külcü, "Çorum hem merkez itibariyle hem de ilçeleri itibariyle tarih, doğa ve inanç turizmi açısından fazlasıyla zengin kaynaklara sahip olan bir şehir ama biz bunları şimdiye kadar yeterince tanıtamadık, Türkiye'nin ve dünyanın turizm gündemine taşıyamadık. Daha çok leblebimizle bilinen bir şehirdik. Bundan sonra sadece leblebimizle bilinen, gelişmekte olan sanayisiyle bilinen bir şehir olmayacağız, bundan sonra dünyanın merkezi olarak da herkesin bildiği tanıdığı bir şehir haline geleceğiz. Bu tespitin ekonomik, ticaret ve turizm alanlarında faydaları olacaktır. Ama en çok da turizm açısından bir katkısının olacağı beklentisi ben de var." ifadelerini kullandı.

Çorumlular hem şaşırdı hem sevindi

Çorum'un, dünyanın merkezi olarak belirlenmesi kentte yaşayan vatandaşları da sevindirdi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan vatandaşlar, haberi duyduklarında ilk önce inanmadıklarını ancak emin olduktan sonra çok sevindiklerini ifade etti.
Esnaf Kasım Sağlam, Türkiye'nin ve Çorum'un reklamını yapmak için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, "Çok iyi bir şey, belki söyleseler inanılmayacak bir şey. Hem Çorum hem Türkiye açısından turizm için iyi değerlendirilebilir. Şu anda dünyada Çorum'dan bahsediliyor. Çok para harcasanız bu kadar yapamazsınız. Bunu çok iyi kullanmalıyız." diye konuştu.

Mimar Gökhan Semiz de ilk duyduğunda şaşırdığını ifade ederek, "Harita üzerinden bakınca ülkenin merkezi gibiyiz ama dünyanın merkezi olabileceğimizi tahmin etmiyordum. Bu bizim için iyi bir reklam olacaktır." dedi.
Grafiker İhsan Şahin ise konuyu ilk önce sosyal medyada gördüğünü anlatarak, "Önce sosyal medyada gördük, çok şaşırdık. sonra araştırınca doğru olduğunu gördük ve gururlandık." dedi. 

Haberin Devamı

TİCARET ODASI BAŞKANI: EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMELİYİZ

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ise, Google'ın dünya yüzeyinin coğrafi merkezini Çorum olarak işaretlediğine ilişkin iddialara ilişkin "Dünyanın merkezi olma avantajımızı öncelikle turizm potansiyelimizin daha iyi kullanmak ve daha iyi tanıtarak değerlendirmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Başaranhıncal, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın merkezinin Çorum olarak işaretlenmesi haberlerinin il adına bir kazanç olduğunu, Çorumlular olarak elde edilen fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Haberle ilgili daha fazlası: