Çorum’da 'dünyanın merkezi’ haberleri sevinç yarattı

Çorum’da dünyanın merkezi’ haberleri sevinç yarattı

HİTİT medeniyetin başkenti ve leblebisi ile ünlü Çorum'da, dünyanın merkezi konumunda olduğu haberleri nedeniyle, büyük sevinç yaşandı. Dünyanın merkezinin her yıl coğrafik değerlere ve kara hesaplamalarına göre yeniden bulunduğu belirten Google'ın, bu yıl dünyanın coğrafik merkezini Çorum olarak açıkladığı öne sürüldü. Bu haberler açıklama kentte heyecan yarattı. Vatandaşlar bunun kentin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Haberin Devamı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Gazi Caddesi’nde bulunan belediye binası önünde yaptığı açıklamada, "NASA’nın yapmış olduğu ölçümlere göre içinde bulunduğumuz Çorum dünyanın merkezi olarak tespit edildi. Bunun haritalama sistemi dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemidir. Yapılan çalışmada doğru bir çalışmadır. Bu da bizi de mutlu etmiştir. Daha önceki çalışmalarda tespit edilmişti. Bu yapılan çalışmayla dünyanın merkezi olduğunu anlamış bulunuyoruz. Aslında biz Çorumluların bu söylemi öteden beri var. Çorum dünyanın merkezi derdik. Şimdi tüm insanlık adına ölçümler yapılmış ve ortaya bu sonuç çıkmıştır. Çorum esasında eski tarihlerden beri yerleşim yeri olan bir coğrafyadır. Hititlerin başkenliğini yapmış olan bir coğrafyadır. 7 bin yıllık bir tarihi var. 7 bin yıllık tarih içinde 7-8 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolaysıyla böyle bir sonuçun çıkması aslında bizi çokta şaşırtmadı" diyerek şöyle devam etti:

"Nereden çıktı aman aman diye böyle bir neticeyle karşılaştık diye bir şaşkınlık içinde değiliz. Daha öncede söylenmişti. İnsanlık tarihi boyunca yerleşim merkezi olarak tercih edilen yerlerden birisidir. Bunun bizim için pratik bilgiye dönüşmesinin ötesinde bundan sonra şehir için nasıl faydası olunur bu çok daha önemli. Çorum’un merkezi itibariyle hemde tarihi ve kültürü itibariyle zengin bir yere sahip yer. Biz bunları yeteri kadar tanıtabilmiş değildik. Daha çok leblebi ile bilinen bir şehirdi. Bundan sonra sadece leblebisi ile meşhur bir şehir olmayacak bundan sonra dünyanın merkezi olarakta herkesin bildiği tanıdığı bir şehir olacak. en çokta turizm açısından bir katkısı olacağına inanıyorum. Bundan sonra Çorum’un tanıtımı açısından şehrimize daha çok turist gelir. İnsanlık tarihinin ortak zenginliğinin tanıtılması açısından fırsat olur inşallah."

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

Haberle ilgili daha fazlası: